Недержавні пенсійні фонди: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Закон України "Про стрування" у редакції, який був у консультації втратив чинність - додано посилання на нову редакцію, також втатив чинність ЗУ "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" та ЗУ "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (додано посилання на нову редакцію).)
 
(Не показано 2 проміжні версії ще одного користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
== '''Нормативна база''' ==
== Нормативна база ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закон України "Про недержавне пенсійне забезпечення"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15#Text Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15#Text Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/85/96-%D0%B2%D1%80#Text Закон України «Про страхування»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1909-20#Text Закон України "Про страхування"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2121-14#Text Закон України «Про банки і банківську діяльність»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2121-14#Text Закон України "Про банки і банківську діяльність"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2299-14#Text Закон України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15#top Закон України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1201-12#Text Закон України «Про цінні папери і фондову біржу»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/448/96-%D0%B2%D1%80#Text Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/448/96-%D0%B2%D1%80#Text Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1953-20#Text Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2664-14#Text Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»]


== '''Поняття''' ==
== Загальні положення ==
'''Недержа́вний пенсі́йний фонд''' (''НПФ'') — це фінансова установа, що працює винятково для пенсійного забезпечення громадян і має статус неприбуткової організації. Фонд залучає пенсійні внески вкладників, інвестує кошти з метою їхнього збільшення та захисту від інфляції, а пізніше здійснює пенсійні виплати учасникам за рахунок накопичених пенсійних активів. Недержавну пенсію виплачують додатково до державної. Розмір недержавної пенсії, на яку можуть сподіватися вкладники й учасники, залежить від розміру пенсійних внесків, періоду накопичення та суми отриманого інвестиційного прибутку. З моменту зарахування коштів на індивідуальний пенсійний рахунок вони стають вашою приватною власністю, на них поширюється право успадкування, їх не можна відчужити на користь третіх осіб.
'''Недержавний пенсійний фонд''' (далі - пенсійні фонди) — юридична особа, створена відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення"] (далі - Закон), яка має статус неприбуткової організації (непідприємницького товариства), функціонує та провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам зазначеного фонду у визначеному законами України порядку.


== '''Загальна інформація''' ==
Фонд залучає пенсійні внески вкладників, інвестує кошти з метою їхнього збільшення та захисту від інфляції, а пізніше здійснює пенсійні виплати учасникам за рахунок накопичених пенсійних активів. Недержавну пенсію виплачують додатково до державної. Розмір недержавної пенсії, на яку можуть сподіватися вкладники й учасники, залежить від розміру пенсійних внесків, періоду накопичення та суми отриманого інвестиційного прибутку. З моменту зарахування коштів на індивідуальний пенсійний рахунок вони стають приватною власністю учасників, на них поширюється право успадкування, їх не можна відчужити на користь третіх осіб.
Передусім необхідно відмітити, що з 1 січня 2004 року набрав чинності [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення»] (далі – Закон), який визначив правові, економічні та організаційні засади недержавного пенсійного забезпечення в Україні та врегулював правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності.


Згідно з цим Законом система недержавного пенсійного забезпечення - це складова частина системи накопичувального пенсійного забезпечення, яка ґрунтується на засадах добровільної участі фізичних та юридичних осіб, крім випадків, передбачених законами, у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання учасниками недержавного пенсійного забезпечення додаткових до загальнообов'язкового державного пенсійного страхування пенсійних виплат.
За видами пенсійні фонди можуть утворюватися як:


Розглядаючи порушене питання слід зазначити, що недержавне пенсійне забезпечення здійснюється на принципах, зокрема:
* відкриті пенсійні фонди;
* корпоративні пенсійні фонди;
* професійні пенсійні фонди (частина четверта статті 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).


добровільності створення пенсійних фондів юридичними та фізичними особами, об'єднаннями фізичних осіб та об'єднаннями юридичних осіб;
'''Увага!''' Пенсійний фонд не несе відповідальності за зобов'язаннями держави, а держава не несе відповідальності за зобов'язаннями пенсійного фонду, що зазначається у кожному пенсійному контракті (частина одинадцята статті 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).


добровільної участі фізичних осіб у системі недержавного пенсійного забезпечення та вибору виду пенсійної виплати, крім випадків, передбачених цим Законом;
== Учасники та вкладники пенсійних фондів ==
<u>Учасниками</u> фонду можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Участь фізичних осіб у будь-якому недержавному пенсійному фонді є добровільною, крім випадків, встановлених законом. Фізична особа може бути учасником кількох пенсійних фондів за власним вибором відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону].


добровільності прийняття роботодавцем рішення про здійснення пенсійних внесків на користь своїх працівників до системи недержавного пенсійного забезпечення;
<u>Вкладником</u> фонду будь-якого виду на користь учасника фонду, якщо інше не передбачено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Законом], може бути:


неможливості необґрунтованої відмови роботодавця від здійснення пенсійних внесків до системи недержавного пенсійного забезпечення на користь своїх працівників, якщо роботодавець розпочав здійснення таких пенсійних внесків;
* роботодавець учасника фонду;
* професійна спілка, об'єднання професійних спілок щодо своїх членів;
* сам учасник фонду;
* подружжя, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід і баба учасника фонду, діти подружжя учасника фонду, у тому числі усиновлені ним (нею) діти, батьки подружжя учасника фонду.


рівноправності всіх учасників пенсійного фонду, які беруть участь в одній пенсійній схемі.
У будь-якому пенсійному фонді його учасники можуть бути одночасно і вкладниками такого фонду (стаття 7 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).


На відміну від державного пенсійного фонду людина відкладає власні кошти на свою старість, а не сплачує зі своїх податків пенсію іншим. Розмір пенсії залежить не від держави, а від суми вкладу клієнта НПФ.
Учасники відкритого та професійного пенсійного фонду мають право залишатися його учасниками у разі припинення здійснення пенсійних внесків на їх користь, припинення (розірвання) пенсійних контрактів, укладених на їх користь.


Мінімальний строк дії пенсійного контракту складає 10 років з дня його підписання обома сторонами.
== Пенсійні внески ==
[[Файл:Недержавний пенсійний фонд.jpg|міні|https://pidru4niki.com/1157071854245/strahova_sprava/nederzhavne_pensiyne_strahuvannya]]
Пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, є <u>власністю такого учасника та використовуються на цілі</u>, визначені [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#top Законом].


Маючи відкритий рахунок в недержавному пенсійному фонді особа має право вийти на пенсію у віці 50 років та отримувати пенсію, яку накопичив за 10 років.
Інформація про суму накопичених пенсійних коштів, належних кожному учаснику фонду, відображається на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, який ведеться в системі персоніфікованого обліку.


{| class="wikitable"
Пенсійні виплати можуть здійснюватися учаснику фонду або його спадкоємцю.
|+
!'''УВАГА!'''
Недержа́вні пенсі́йні фонди  можуть бути відкритими (учасниками такого фонду можуть бути будь-які фізичні особи, внески на їхню користь можуть робити будь-які фізичні та юридичні особи); корпоративними (учасниками такого фонду можуть бути юридичні особи-роботодавці); професійними (учасниками фонду можуть бути організації роботодавців, профспілки, об'єднання громадян і об'єднання роботодавців).


      НПФ – це чітка структура, яка регулюється законодавством.
Пенсійні внески до пенсійного фонду сплачуються у розмірах та у порядку, встановлених '''пенсійним контрактом''', відповідно до умов обраних пенсійних схем. Зазначені в пенсійному контракті розміри сплачуваних до пенсійного фонду пенсійних внесків можуть змінюватися відповідно до умов обраних пенсійних схем.
|}
 
Внески за страхуванням ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду сплачуються у порядку, визначеному пенсійним контрактом.
 
Рада пенсійного фонду має право встановити <u>мінімальний розмір пенсійних внесків</u> - '''10 відсотків мінімальної заробітної плати у розрахунку на один місяць''' (частина друга статті 50 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).
 
<u>Максимальний розмір пенсійних внесків</u> за пенсійними схемами недержавного пенсійного забезпечення не обмежується.
 
Пенсійні внески сплачуються шляхом зарахування відповідних грошових сум на поточні рахунки пенсійного фонду у зберігача.
 
Розмір пенсійних внесків до корпоративного або професійного пенсійного фонду, що сплачуються за кошти засновників цих фондів і роботодавців-платників, може визначатися у [[Колективний договір|колективному договорі]] з урахуванням вимог законів України.
 
Пенсійні активи, що накопичуються у пенсійному фонді, можуть бути використані виключно для цілей інвестиційної діяльності фонду, виконання зобов'язань фонду перед його учасниками та оплати витрат, пов'язаних із здійсненням недержавного пенсійного забезпечення, а саме:
 
# інвестування відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону] з метою отримання доходу на користь учасників фонду;
# виконання договорів виплати пенсії на визначений строк, укладених з учасниками фонду, та для здійснення одноразових пенсійних виплат, передбачених законом;
# оплати договорів страхування довічної пенсії та договорів страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду, укладених із страховою організацією;
# оплати послуг з адміністрування пенсійного фонду (крім випадків, коли адміністрування самостійно здійснює юридична особа - одноосібний засновник корпоративного пенсійного фонду), включаючи оплату рекламних і агентських послуг, пов'язаних з функціонуванням пенсійного фонду, витрат на оприлюднення інформації про його діяльність, передбаченої [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Законом];
# виплати винагороди за надання послуг з управління активами пенсійного фонду;
# оплати послуг зберігача;
# оплати послуг з проведення планових аудиторських перевірок пенсійного фонду;
# оплати послуг третіх осіб, надання яких передбачено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Законом] або нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, включаючи оплату послуг інвестиційних фірм (посередників), витрат на ведення обліку та перереєстрацію прав власності на активи пенсійного фонду;
# оплати інших послуг, надання яких передбачено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Законом] та які визначені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (частина перша статті 48 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).
 
Використання пенсійних активів для інших цілей <u>забороняється</u>.
 
== Пенсійні виплати ==
Пенсійні фонди можуть здійснювати такі види пенсійних виплат:
 
* пенсія на визначений строк;
* одноразова пенсійна виплата.
 
<u>Підставами для здійснення пенсійних виплат пенсійними фондами є:</u>
 
# досягнення учасником фонду пенсійного віку, визначеного відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону] (визначається за заявою учасника фонду, форма якої встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, крім випадків, коли пенсійний вік визначається пенсійним контрактом відповідно до закону, що встановлює обов'язковість відрахувань на недержавне пенсійне забезпечення для окремих категорій громадян. Пенсійний вік може бути меншим від пенсійного віку, який надає право на [[Пенсія за віком. Умови дострокового виходу на пенсію за віком|пенсію за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням]], але не більш як на 10 років, якщо інше не визначено законом, або може бути більшим від пенсійного віку);
# визнання учасника фонду особою з [[Інвалідність та порядок її встановлення|інвалідністю]];
# медично підтверджений критичний стан здоров'я (онкозахворювання, інсульт тощо) учасника фонду;
# виїзд учасника фонду на [[Оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання|постійне проживання за межі України]];
# смерть учасника фонду.
 
Виплата пенсії на визначений строк, що здійснюється за рахунок коштів пенсійного фонду, розпочинається з дня досягнення учасником фонду віку, визначеного в його заяві, із здійсненням першої виплати '''протягом 45 робочих днів'''.
 
Пенсійні виплати з пенсійного фонду здійснюються <u>незалежно</u> від отримання виплати за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням або з інших джерел (частина шоста статті 61 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).
 
== Заснування пенсійних фондів ==
Засновником пенсійного фонду можуть бути:
 
▷ <u>відкритого пенсійного фонду</u> - будь-які одна чи декілька юридичних осіб з урахуванням обмежень, встановлених частиною одинадцятою статті 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону];
 
▷ <u>корпоративного пенсійного фонду</u> - юридична особа-роботодавець або декілька юридичних осіб-роботодавців, до яких можуть приєднуватися роботодавці-платники;
 
▷ <u>професійного пенсійного фонду</u> - об'єднання юридичних осіб-роботодавців, об'єднання фізичних осіб, включаючи [[Порядок створення первинної організації професійної спілки|професійні спілки]] (об'єднання професійних спілок), або фізичні особи, пов'язані за родом їх професійної діяльності (занять).
 
Пенсійний фонд діє на підставі '''статуту''', який повинен відповідати вимогам [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону], та затверджуються засновником (зборами засновників) пенсійного фонду як і зміни до нього (частина перша статті 9 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).
 
Статут та зміни до статуту погоджуються <u>[https://www.nssmc.gov.ua/ Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку]</u> у встановленому нею порядку до їх реєстрації відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15#Text Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"].
 
'''Реєстрація пенсійного фонду як юридичної особи та фінансової установи проводиться у такому порядку:'''
 
→ [https://www.nssmc.gov.ua/admin_services/pohodzhennia-statutu-nederzhavnoho-pensiinoho-fondu/ погодження статуту пенсійного фонду] Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому законодавством порядку;
 
→ державна реєстрація пенсійного фонду як [[Порядок державної реєстрації юридичної особи|юридичної особи]] відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15#Text акону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"];
 
→ [https://www.nssmc.gov.ua/admin_services/pohodzhennia-chleniv-rady-nederzhavnoho-pensiinoho-fondu/ погодження складу ради фонду] Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку;
 
→ [https://www.nssmc.gov.ua/admin_services/vnesennia-nederzhavnoho-pensiinoho-fondu-do-derzhavnoho-reiestru-finansovykh-ustanov/ включення пенсійного фонду до Державного реєстру фінансових установ] та реєстрація пенсійних схем Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку (частина перша статті 11 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1057-15#Text Закону]).
 
Пенсійний фонд набуває право на провадження діяльності з недержавного пенсійного забезпечення <u>з моменту включення його до Державного реєстру фінансових установ</u>.
 
== Корисні посилання ==
 
* [https://www.fg.gov.ua/articles/50552-alternativna-pensiya--yak-pracyuyut-nederzhavni-pensiyni-fondi.html Альтернативна пенсія – як працюють недержавні пенсійні фонди]
* [https://www.youtube.com/watch?v=CzCQz1r9wyc Пенсія та недержавні пенсійні фонди (НПФ)]
* [https://ligapension.com/dlya-sebya/voprosy-o-npf-dlya-chastnykh-lits Питання про НПФ для фізичних осіб]


== '''Алгоритм дій для оформлення недержавної пенсії''' ==
# Звернутися у віділення будь-якого банку та дізнатися перелік недержавних пенсійних фондів, або зайти до особового кабінету (наприклад Приват 24) та в розділі послуги вибрати підрозділ друга пенсія. Залишити заявку на сайті вибраного Вами недержавного пенсійного фонду.
# На Вашу електронну пошту надійде пенсійний контракт, який необхідно підписати.
# Надіслати підписаний пенсійний контракт разом з копією паспорту та ідентифікаційного коду на адресу недержавного пенсійного фонду (або Укрпоштою, або на електронну адресу).
# Після підписання пенсійного контракту обома сторонами в вибраному Вами недержавному пенсійному фонду відкривається особовий рахунок.
# Особовий рахунок необхідно поповнювати щомісячно на будь-яку суму, але не менше 10,00 грн.
[[Категорія:Пенсійне забезпечення]]
[[Категорія:Пенсійне забезпечення]]
[[Категорія:Фінансове право]]
[[Категорія:Фінансове право]]
[[Категорія:Банківське право]]
[[Категорія:Банківське право]]
[[Категорія:Пенсіонери]]

Поточна версія на 14:57, 20 березня 2024

Нормативна база

Загальні положення

Недержавний пенсійний фонд (далі - пенсійні фонди) — юридична особа, створена відповідно до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" (далі - Закон), яка має статус неприбуткової організації (непідприємницького товариства), функціонує та провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам зазначеного фонду у визначеному законами України порядку.

Фонд залучає пенсійні внески вкладників, інвестує кошти з метою їхнього збільшення та захисту від інфляції, а пізніше здійснює пенсійні виплати учасникам за рахунок накопичених пенсійних активів. Недержавну пенсію виплачують додатково до державної. Розмір недержавної пенсії, на яку можуть сподіватися вкладники й учасники, залежить від розміру пенсійних внесків, періоду накопичення та суми отриманого інвестиційного прибутку. З моменту зарахування коштів на індивідуальний пенсійний рахунок вони стають приватною власністю учасників, на них поширюється право успадкування, їх не можна відчужити на користь третіх осіб.

За видами пенсійні фонди можуть утворюватися як:

  • відкриті пенсійні фонди;
  • корпоративні пенсійні фонди;
  • професійні пенсійні фонди (частина четверта статті 6 Закону).

Увага! Пенсійний фонд не несе відповідальності за зобов'язаннями держави, а держава не несе відповідальності за зобов'язаннями пенсійного фонду, що зазначається у кожному пенсійному контракті (частина одинадцята статті 6 Закону).

Учасники та вкладники пенсійних фондів

Учасниками фонду можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Участь фізичних осіб у будь-якому недержавному пенсійному фонді є добровільною, крім випадків, встановлених законом. Фізична особа може бути учасником кількох пенсійних фондів за власним вибором відповідно до вимог Закону.

Вкладником фонду будь-якого виду на користь учасника фонду, якщо інше не передбачено Законом, може бути:

  • роботодавець учасника фонду;
  • професійна спілка, об'єднання професійних спілок щодо своїх членів;
  • сам учасник фонду;
  • подружжя, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід і баба учасника фонду, діти подружжя учасника фонду, у тому числі усиновлені ним (нею) діти, батьки подружжя учасника фонду.

У будь-якому пенсійному фонді його учасники можуть бути одночасно і вкладниками такого фонду (стаття 7 Закону).

Учасники відкритого та професійного пенсійного фонду мають право залишатися його учасниками у разі припинення здійснення пенсійних внесків на їх користь, припинення (розірвання) пенсійних контрактів, укладених на їх користь.

Пенсійні внески

Пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, є власністю такого учасника та використовуються на цілі, визначені Законом.

Інформація про суму накопичених пенсійних коштів, належних кожному учаснику фонду, відображається на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, який ведеться в системі персоніфікованого обліку.

Пенсійні виплати можуть здійснюватися учаснику фонду або його спадкоємцю.

Пенсійні внески до пенсійного фонду сплачуються у розмірах та у порядку, встановлених пенсійним контрактом, відповідно до умов обраних пенсійних схем. Зазначені в пенсійному контракті розміри сплачуваних до пенсійного фонду пенсійних внесків можуть змінюватися відповідно до умов обраних пенсійних схем.

Внески за страхуванням ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду сплачуються у порядку, визначеному пенсійним контрактом.

Рада пенсійного фонду має право встановити мінімальний розмір пенсійних внесків - 10 відсотків мінімальної заробітної плати у розрахунку на один місяць (частина друга статті 50 Закону).

Максимальний розмір пенсійних внесків за пенсійними схемами недержавного пенсійного забезпечення не обмежується.

Пенсійні внески сплачуються шляхом зарахування відповідних грошових сум на поточні рахунки пенсійного фонду у зберігача.

Розмір пенсійних внесків до корпоративного або професійного пенсійного фонду, що сплачуються за кошти засновників цих фондів і роботодавців-платників, може визначатися у колективному договорі з урахуванням вимог законів України.

Пенсійні активи, що накопичуються у пенсійному фонді, можуть бути використані виключно для цілей інвестиційної діяльності фонду, виконання зобов'язань фонду перед його учасниками та оплати витрат, пов'язаних із здійсненням недержавного пенсійного забезпечення, а саме:

  1. інвестування відповідно до вимог Закону з метою отримання доходу на користь учасників фонду;
  2. виконання договорів виплати пенсії на визначений строк, укладених з учасниками фонду, та для здійснення одноразових пенсійних виплат, передбачених законом;
  3. оплати договорів страхування довічної пенсії та договорів страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду, укладених із страховою організацією;
  4. оплати послуг з адміністрування пенсійного фонду (крім випадків, коли адміністрування самостійно здійснює юридична особа - одноосібний засновник корпоративного пенсійного фонду), включаючи оплату рекламних і агентських послуг, пов'язаних з функціонуванням пенсійного фонду, витрат на оприлюднення інформації про його діяльність, передбаченої Законом;
  5. виплати винагороди за надання послуг з управління активами пенсійного фонду;
  6. оплати послуг зберігача;
  7. оплати послуг з проведення планових аудиторських перевірок пенсійного фонду;
  8. оплати послуг третіх осіб, надання яких передбачено Законом або нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, включаючи оплату послуг інвестиційних фірм (посередників), витрат на ведення обліку та перереєстрацію прав власності на активи пенсійного фонду;
  9. оплати інших послуг, надання яких передбачено Законом та які визначені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (частина перша статті 48 Закону).

Використання пенсійних активів для інших цілей забороняється.

Пенсійні виплати

Пенсійні фонди можуть здійснювати такі види пенсійних виплат:

  • пенсія на визначений строк;
  • одноразова пенсійна виплата.

Підставами для здійснення пенсійних виплат пенсійними фондами є:

  1. досягнення учасником фонду пенсійного віку, визначеного відповідно до Закону (визначається за заявою учасника фонду, форма якої встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, крім випадків, коли пенсійний вік визначається пенсійним контрактом відповідно до закону, що встановлює обов'язковість відрахувань на недержавне пенсійне забезпечення для окремих категорій громадян. Пенсійний вік може бути меншим від пенсійного віку, який надає право на пенсію за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, але не більш як на 10 років, якщо інше не визначено законом, або може бути більшим від пенсійного віку);
  2. визнання учасника фонду особою з інвалідністю;
  3. медично підтверджений критичний стан здоров'я (онкозахворювання, інсульт тощо) учасника фонду;
  4. виїзд учасника фонду на постійне проживання за межі України;
  5. смерть учасника фонду.

Виплата пенсії на визначений строк, що здійснюється за рахунок коштів пенсійного фонду, розпочинається з дня досягнення учасником фонду віку, визначеного в його заяві, із здійсненням першої виплати протягом 45 робочих днів.

Пенсійні виплати з пенсійного фонду здійснюються незалежно від отримання виплати за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням або з інших джерел (частина шоста статті 61 Закону).

Заснування пенсійних фондів

Засновником пенсійного фонду можуть бути:

відкритого пенсійного фонду - будь-які одна чи декілька юридичних осіб з урахуванням обмежень, встановлених частиною одинадцятою статті 6 Закону;

корпоративного пенсійного фонду - юридична особа-роботодавець або декілька юридичних осіб-роботодавців, до яких можуть приєднуватися роботодавці-платники;

професійного пенсійного фонду - об'єднання юридичних осіб-роботодавців, об'єднання фізичних осіб, включаючи професійні спілки (об'єднання професійних спілок), або фізичні особи, пов'язані за родом їх професійної діяльності (занять).

Пенсійний фонд діє на підставі статуту, який повинен відповідати вимогам Закону, та затверджуються засновником (зборами засновників) пенсійного фонду як і зміни до нього (частина перша статті 9 Закону).

Статут та зміни до статуту погоджуються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку до їх реєстрації відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Реєстрація пенсійного фонду як юридичної особи та фінансової установи проводиться у такому порядку:

погодження статуту пенсійного фонду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому законодавством порядку;

→ державна реєстрація пенсійного фонду як юридичної особи відповідно до акону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";

погодження складу ради фонду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку;

включення пенсійного фонду до Державного реєстру фінансових установ та реєстрація пенсійних схем Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку (частина перша статті 11 Закону).

Пенсійний фонд набуває право на провадження діяльності з недержавного пенсійного забезпечення з моменту включення його до Державного реєстру фінансових установ.

Корисні посилання