Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у період воєнного стану здійснюється з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану"

Перелік державних реєстраторів та посадових осіб Міністерства юстиції, його територіальних органів, якими в умовах воєнного стану проводиться дежавна реєстрація

Уповноважені суб'єкти здійснювати реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (ФОП)

 • виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації (у разі прийняття відповідною радою рішення про наділення такими повноваженнями);
 • нотаріуси.

Реєстрацію припинення підприємницької діяльності для осіб, які переселилися з території проведення антитерористичної операції в період її проведення, здійснює державний реєстратор за адресою їх тимчасового проживання.

Припинення підприємницької діяльності внутрішньо переміщеної особи здійснюється за її заявою та спрощеною процедурою за місцем проживання на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР)

Порядок закриття ФОП. Схема

Підстави для проведення державної реєстрації

Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

 • документів, які подаються заявником для державної реєстрації;
 • судових рішень, які набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в ЄДР, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:
 1. припинення підприємницької діяльності ФОП, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи;
 2. відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП;

Форма подання документів для державної реєстрації

 1. Паперова форма: документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням (бажано цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення).
 2. Електронна форма: документи подаються заявником через портал електронних сервісів. Для того, щоб подати заяву необхідно зареєструватися на Порталі Дія та виконати вказані дії.

Реєстрація/припинення ФОП на підставі документів, поданих в електронній формі проводиться незалежно від місця знаходження фізичної особи-підприємця в межах України.

Припинення підприємницької діяльності ФОП онлайн

Для припинення діяльності ФОП онлайн потрібно скористатися Порталом Дія та пройти кілька кроків:

 • Зареєструватися чи авторизуватися (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
 • Заповнити онлайн-форму на отримання послуги. Вся важлива інформація вже зберігається в системі – її потрібно лише перевірити, чи вона вірна, та підписати заяву за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
 • Підписану заяву буде автоматично надіслано до реєстратора, інформацію про закриття також надіслано до Державної податкової служби.
 • Статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина. Повідомлення про закриття ФОП з’явиться у кабінеті та буде відправлено на адресу електронної пошти.

Увага! Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі подаються з обов’язковим накладенням заявником власного кваліфікованого електронного підпису.

Реєстратор вносить інформацію про закриття ФОП до ЄДР та інформує податковий орган, де було зареєстровано фізичну особу-підприємця, що цей ФОП закрито.

Якщо особа працювала за спрощеною системою оподаткування, її буде виключено з реєстру платників єдиного податку й реєстру платників податку на додану вартість (ПДВ). З цього моменту ФОП вважається закритим.

Перелік необхідних документів

Для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП подається один з таких документів:

 1. заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;(форма 1);
 2. копія свідоцтва про смерть фізичної особи - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю або оголошенням її померлою (крім випадку, якщо відомості про смерть фізичної особи містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян) (частина четверта статті 18 Закону).

Забороняється вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, якщо вони не передбачені цією статтею.

У разі подання заяви поштовим відправленням, згідно вимог до оформлення документів, встановлених статтею 15 Закону, справжність підпису заявника обов’язково повинна бути нотаріально засвідчена.

Також, для припинення підприємницької діяльності, заява може бути подана представником ФОП. В цьому разі, одночасно з заявою необхідно подати примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію документа, що засвідчує повноваження особи (крім випадку, якщо відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі). Так, відповідно до статті 34 Закону «Про нотаріат», нотаріальна довіреність повинна бути складена на спеціальному бланку на якому нотаріусом засвідчується справжність підпису та повноваження особи представника.

Вартість та строк розгляду документів

За проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП плата не передбачена.

Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо ФОП, становить протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів (пункт 1 частини першої статті 26 Закону).

Увага! Фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Підстави для відмови

Підстави для відмови у державній реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП:

 1. документи подано особою, яка не має на це повноважень;
 2. у ЄДР містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;
 3. не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
 4. документи подані до неналежного суб’єкта державної реєстрації;
 5. подані документи суперечать вимогам законів України (частина друга статті 28 Закону).

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.

Порядок оскарження

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю (стаття 34 Закону).

Детальніше див.:

Зняття ФОП з обліку в контролюючих органах

Технічний адміністратор в день внесення до ЄДР відомостей про припинення підприємницької діяльності ФОП забезпечує передачу відповідної інформації і в інформаційні системи Державної служби статистики України, Державної податкової служби України і Пенсійного фонду України. Саме такі відомості з ЄДР є підставою для зняття ФОП з обліку в цих органах.

Державна реєстрація припинення діяльності ФОП.jpg

Зняття з обліку в органах Державної служби статистики України

Державна служба статистики України в день отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП забезпечує передачу в ЄДР дати та номера запису про зняття з обліку і припиняє взаємовідносини з ФОП.

Зняття з обліку у Державній податкові службі України

Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності (підпункт 6 пункту 11.18 розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 09 грудня 2011 року № 1588).

Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.

Дані про зняття з обліку ФОП передаються контролюючим органом за основним місцем обліку даного платника податків в ЄДР із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, в якому платник податків знято з обліку.

Зняття з обліку в Пенсійному фонді України

Зняття з обліку як платника єдиного соціального внеску здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України після проведення передбачених законодавством перевірок страхувальника і проведення остаточного розрахунку.

Надання останньої звітності та розрахунки з податків, зборів та інших обов'язкових платежів

При здійсненні господарської діяльності, в залежності від того, яку систему оподаткування застосовував ФОП (загальну або спрощену), він міг бути платником:

 • податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військового збору;
 • єдиного податку.

Остання звітність і розрахунки з бюджетом з ПДФО та військовому збору на загальній системі оподаткування

Фізичні особи, щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням, надають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від провадження підприємницької діяльності, протягом 30 калентарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Останнім базовим податковим (звітним) періодом в даному випадку є період з дня, наступного за днем ​​закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду, до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності (пункт 177.11 статті 177 Податкового кодексу України).

Для ФОП на загальній системі оподаткування податковим (звітним) періодом є календарний рік.

Сплатити ПДФО і військовий збір за результатами наданої звітності необхідно протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем ​​відповідного граничного строку її подання.

Остання звітність і розрахунки з бюджетом з єдиного податку

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, які є платниками єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, в якому відповідним контролюючим органом отримано з ЄДР повідомлення про закриття ФОП (пункт 294.6 статті 294 Податкового кодексу України).

Податковим (звітним) періодом для платників податків за спрощеною системою оподаткування першої і другої груп є календарний рік, а для платників єдиного податку третьої групи – календарний квартал. Відповідно, такі платники податків першої і другої груп звітують протягом 60 календаних днів, що настають за останнім календарним днем ​​звітного (податкового) року. А платники єдиного податку третьої групи — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем ​​звітного (податкового) кварталу.

Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. У разі припинення провадження господарської діяльності податкові зобов'язання зі сплати єдиного податку нараховуються платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію.

Тобто, навіть якщо діяльність фактично буде припинена в перших числах місяця, авансовий внесок за відповідний місяць доведеться сплатити в повному обсязі.

Що стосується платників податків за спрощеною системою третьої групи, то вони повинні сплатити єдиний податок за результатами останньої квартальної звітності в загальному порядку – протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Зняття з обліку як платник єдиного соціального внеску (ЄСВ)

Після отримання від державного реєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП керівник контролюючого органу приймає рішення про проведення або непроведення позапланової документальної перевірки щодо правильності нарахування та сплати ЄСВ.

Остання звітність і розрахунки з бюджетом з ЄСВ, який ФОП сплачує за себе

У разі припинення діяльності ФОП зобов'язаний подати сам за себе звіт з ЄСВ, із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Термін сплати зобов'язань, визначених ФОП в звіті з ЄСВ з позначкою «ліквідаційний», настає в день подання такого звіту. Так, ЄСВ має бути сплачений до дати надання звіту з ЄСВ включно.

Після проведення перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплаті ЄСВ та закриття інтегрованих карт ФОП знімається з обліку як платник ЄСВ.

Відповідний запис вноситься до реєстру страхувальників, про що інформується державний реєстратор.

Закриття підприємницького рахунку в банку

ФОП зобов'язані повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких відкривають рахунки (пункт 69.7 статті 69 Податкового кодексу України).

Для того щоб закрити поточний рахунок, ФОП слід подати до банку складену в довільній формі заяву, яка повинна містити такі обов'язкові реквізити, як:

 • назва банку;
 • прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки власника рахунку;
 • номер рахунку, який закривається;
 • дату складання заяви.

Заява про закриття поточного рахунку ФОП підписується власником рахунку або уповноваженою ним особою. Якщо у ФОП є печатка, також потрібно проставити її відбиток.

Крім того, заява про закриття поточного рахунку може надаватися в банк в електронній формі за допомогою засобів програмно-технічного комплексу «клієнт-банк», «клієнт-Інтернет-банк» тощо, якщо це передбачено договором банківського рахунку. В такому випадку заява про закриття поточного рахунку має містити кваліфікований електронний підпис.

Терміни, в які ФОП, яка припинила діяльність, має закрити рахунок в банку, законодавством не встановлені. Однак логічно зробити це відразу після того, як запис про припинення підприємницької діяльності буде внесена до ЄДР.

Особливості

 • Якщо ФОП є платником ПДВ, до контролюючого органу за місцем перебування на обліку слід подати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ.
 • Якщо ФОП застосовував реєстратор розрахункових операцій (РРО), то до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО необхідно подати заяву про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій за формою № 4-РРО. Разом із заявою про скасування реєстрації підприємство надає довідку центру сервісного обслуговування про розпломбування РРО та повертає контролюючому органу реєстраційне посвідчення. Одночасно зі скасуванням РРО також здійснюється скасування книги обліку розрахункових операцій (КОРО). Тобто в разі подання заяви за формою № 4-РРО, додатково надавати заяву про скасування реєстрації книги обліку розрахункових операцій за формою № 2-КОРО не потрібно.
 • Якщо ФОП використовував кваліфікований електронний підпис, слід подати заяву про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа (форма останньої знаходиться на веб-сайті акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби України в розділі «Скасування, блокування та поновлення сертифікатів»).

Скасування посиленого сертифіката можна здійснити в телефонному режимі. Заява в усній формі подається заявником (підписантом) до АЦСК ІДД за допомогою засобів телефонного зв'язку за номером: (044) 284-00-10. При цьому заявник повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію:

 1. ідентифікаційні дані власника сертифіката;
 2. ключову фразу голосової аутентифікації.
 • Якщо ФОП здійснював свою діяльність з виробництва або торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, в разі припинення господарської діяльності контролерам слід подати заяву про анулювання відповідних ліцензій (складену в довільній формі).

Разом з тим бланки ліцензій на виробництво, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами при їх анулювання повертати не потрібно.

Корисні посилання

Див. також