Засвідчення справжності підпису на документах

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальна інформація

Засвідчення справжності підпису на документах є однією з поширених нотаріальних дій, якою підтверджується, що підпис, який зроблений на документі проставлений саме тією людиною, що звернулася за такою послугою. Законодавчою основою вчинення такої дії є стаття 78 Закону України «Про нотаріат».

Засвідчення справжності підпису на документах

Засвідчити підпис на документі має право:

 1. нотаріус;
 2. посадова особа органу місцевого самоврядування;
 3. посадова особа консульської установи України;
 4. начальник установи виконання покарань.

При засвідченні справжності підпису особа, яка це робить, не підтверджує інформацію, викладену в документі, а лише підтверджує, що підпис було зроблено певною людиною.
У випадку, коли, особа має фізичні вади, хворобу або внаслідок інших поважних причин не може самостійно підписати документ, замість неї підписується інша людина. У цьому випадку необхідно встановити особу як того, хто підписався, так і того, за кого ця особа підписалася. При чому про причини, з яких людина, заінтересована у вчиненні нотаріальної дії, не могла підписати документ, зазначається в посвідчувальному написі.

Випадки, у яких забороняється засвідчення справжності підпису на документах

 • зміст документа суперечить закону
 • документ має характер угоди
 • документ містить у собі відомості, що порочать честь і гідність людини.

Також не можна засвідчувати справжність підпису особи на документі, у якому стверджуються обставини, право посвідчення яких належить лише відповідному державному органові (наприклад, час народження, шлюбу, смерті, наявність хвороби, інвалідності, права власності на майно тощо). Справжність підпису на зазначених документах може бути засвідчена у випадку, якщо документ призначений для подання до компетентних органів іншої держави.

Засвідчення справжності підпису на документах нотаріусами в період воєнного стану

З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану.

Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни

Також щоб знайти нотаріусів, які працюють в умовах воєнного стану можна скористатися Чат-ботом в Телеграмі. Для цього слід натиснути “Пошук нотаріуса” та обрати зі списку область та населений пункт.

Від початку введення воєнного стану на території України нотаріуси працюють з урахуванням низки особливостей.
Так, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» до 23 травня 2023 року дозволялося засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон дозволено без використання спеціальних бланків, на білому аркуші паперу.
Такий документ мав обов’язково містити реквізити нотаріуса, нанесені за допомогою комп’ютерної техніки:

 • зображення Державного Герба України;
 • прізвище, ім'я, по батькові нотаріуса;
 • найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса);
 • назву нотаріального округу (для приватного нотаріуса)
 • номер свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю;
 • адресу робочого місця, номер телефону, адреси електронної пошти нотаріуса.

Однак після змін в законодавстві така норма втратила чинність. Для перевірки дійсності довіреності, яка була викладена без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу та посвідчена нотаріусом відповідно до законодавства, яке передбачало таке посвідчення, заінтересована особа має звернутися з її копією до відповідного нотаріуса, який зобов’язаний протягом двох робочих днів видати довідку про підтвердження або спростування посвідчення ним такої довіреності.

Відповідно Постанови, забороняються:

 • нотаріальне засвідчення справжності підписів на актах про передачу нерухомого майна до та із статутних (складених) капіталів (статутних фондів) юридичних осіб, а також нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу предмета іпотеки, що належить фізичній особі, за споживчим кредитом, крім випадків, коли такий продаж здійснюється за згодою іпотекодавця, викладеною у формі заяви, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, або предметом іпотеки є нерухоме майно, визначене абзацом другим пункту 5-2 Прикінцевих положень Закону України “Про іпотеку”;
 • нотаріальне засвідчення справжності підпису на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи, які укладаються (підписуються) від імені фізичної особи - відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника) на підставі довіреності;

Вартість

За засвідчення справжності кожного підпису на документах, у тому числі справжності підпису перекладача (за кожний документ) стягується державне мито у розмірі 0,02 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (0,34 грн) - пп "р", п.3 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 7-93 «Про державне мито».
Також необхідно оплатити послуги нотаріуса, як приватного, так і державного.

Див. також