Відповідальність за незаконне використання гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальні положення

Статтею 2012 Кримінального кодексу України (далі - КК України) передбачено відповідальність за незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.

Гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Благодійна пожертва - безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам.

Склад кримінального правопорушення

Відповідальність за продаж гуманітарної допомоги.png

Об'єкт кримінального правопорушення

Родовий об'єкт - суспільні відносини у сфері господарської діяльності.

Безпосередній об'єкт - гуманітарна та/або базоплатна допомога, благодійна пожерства, тобто кошти/речі/майно/послуги тощо, головною ознакою яких безоплатне та безкорисне їх надання виключно особам, які її потребують, або для чітко визначених благодійних цілей.

Об'єктивна сторона кримінального правопорушення

Об'єктивна сторона даного кримінального правопорушення полягає у вчиненні з метою отримання прибутку у значному розмірі таких дій:

▶ продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги;

▶ використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги;

▶ укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном.

Дії вважаються вчиненими у значному розмірі, якщо загальна вартість такої гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги у 350 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2023 році - 469 700 гривень).

У випадку, якщо сума завданої шкоди менша зазначеної, винних осіб за наявності у їхніх діях складів інших правопорушень, може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтями 185, 190, 209 КК України або адміністративної відповідальності згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Крім того, у разі використання благодійних пожертв не за призначенням можливе настання цивільно-правової відповідальності згідно з частиною третьою статті 730 Цивільного кодексу України, відповідно до якої пожертвувач або його правонаступники мають право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням. Самі пожертви підлягають поверненню пожертвувачу в натурі.

Суб'єкт кримінального правопорушення

Суб'єкт кримінального правопорушення може бути як загальний (частини перша статті 2012 КК України), так спеціальний - службова особа (частини друга статті 2012 КК України).

Суб'єктивна сторона кримінального правопорушення

Суб’єктивна сторона кримінального правопорушення характеризується виною у вигляді прямого умислу та наявності певної мети - отримання прибутку.

Кваліфікуючі ознаки кримінального правопорушення

Вчинення зазначених дій:

  • повторно;
  • за попередньою змовою групою осіб;
  • службовою особою з використанням службового становища;
  • у великому розмірі - загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у 1000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2023 році - 1 342 000 гривень).

Особливо кваліфікуючі ознаки кримінального правопорушення

Вчинення дій, передбачених частиною першою або другою статті 2012 КК України:

  • організованою групою;
  • в особливо великому розмірі - якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у 3000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2023 році - 4 026 000 гривень);
  • під час надзвичайного або воєнного стану.

Санкція (покарання)

1. Продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, -

караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до чотирьох років, або обмеженням волі на той самий строк.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, -

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, -

караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Алгоритм дій особи у разі виявлення незаконного використання гуманітарної допомоги

Якщо особа стала свідком продажу гуманітарної допомоги в магазині чи онлайн, необхідно:

⇒ сфотографувати товар на полиці відповідного магазину, зробити скріншот, або фото (якщо мова іде про розміщення товару на продаж в мережі Інтернет);

⇒ звернутися до адміністрації магазину з проханням надати сертифікат якості або іншу супровідну інформацію, яка підтверджує право на реалізацію зазначеного товару, який був попередньо сфотографований чи зафіксований відеозйомку;

⇒ звернутися до користувача, який продає товар, про пред’явлення на ознайомлення чеку, який підтверджує саме купівлю товару, а не отримання його як гуманітарної допомоги;

⇒ повідомити про можливе правопорушення правоохоронні органи: зазначити назву магазину, його місцерозташування, назву самого товару; найменування інтернет-ресурсу та користувача, який розмістив оголошення про продаж, посилання на пост, скріншот з телефону, який підтверджує розміщення товару до продажу зазначеною особою. Вищезазначену інформацію потрібно повідомити до органів поліції за телефоном 102 або скористайтесь додатковими номерами телефонів правоохоронних органів, зокрема зателефонувати на гарячу лінію Служби безпеки України: 0-800-501-482, або направити на відповідну електронну пошту: callcenter@ssu.gov.ua;

⇒ цікавтеся результатом розгляду повідомлення про можливе правопорушення правоохоронними органами;

⇒ якщо особа на 100% впевнена, що товар дійсно належить до гуманітарної допомоги, але який наразі продають, звернутися до журналістів місцевих видань, телебачення, щоб привернути увагу громадськості до виявленого порушення та додаткового розголосу, для подальшого припинення правопорушення адміністрацією магазину чи фізичною особою та притягнення до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення.

Див. також