Відмінності між версіями «Працевлаштування громадян України за кордоном. Пенсійне забезпечення»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 2 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 8: Рядок 8:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0365400-74 Правила про умови праці радянських працівників за кордоном, затверджені постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 25 грудня 1974 року № 365]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0365400-74 Правила про умови праці радянських працівників за кордоном, затверджені постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 25 грудня 1974 року № 365]


== Опис суттєвих аспектiв, що впливають на один iз варiантiв вирiшення проблеми ==
== Загальні положення ==
Конституцією України закріплено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Для реалізації цього принципу громадяни України мають право, зокрема, укладати трудові договори з іноземними наймачами як на території України, так і за кордоном.
Конституцією України закріплено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується (стаття 43 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституції України]). Для реалізації цього принципу громадяни України мають право, зокрема, укладати трудові договори з іноземними наймачами як на території України, так і за кордоном.


Відповідно до ст. 10 [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T125067.html Закону України «Про зайнятість населення»] громадяни України у період тимчасового перебування за кордоном мають право займатися трудовою діяльністю, якщо вона не суперечить чинному законодавству України та держави перебування.  
Відповідно до статті 10 [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T125067.html Закону України «Про зайнятість населення»] громадяни України у період перебування за кордоном мають право займатися трудовою діяльністю, якщо вона не суперечить законодавству України та держави перебування.  


Статтею 8 [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KD0001.html КЗпП України] визначено що трудові відносини громадян України, які працюють за її межами, а також трудові відносини іноземних громадян регулюються законодавством держави, у якій здійснюється працевлаштування працівника, а також міжнародними договорами України.  
Статтею 8 [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KD0001.html Кодексу законів про працю України] визначено що трудові відносини громадян України, які працюють за її межами, а також трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2709-15#Text Закону України "Про міжнародне приватне право]".  


Крім того, ст. 53 [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T052709.html Закону України «Про міжнародне приватне право»] передбачає два випадки, коли праця громадян України за кордоном буде регулюватись правом України:   
Крім того, стаття 53 [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T052709.html Закону України «Про міжнародне приватне право»] передбачає два випадки, коли праця громадян України за кордоном буде регулюватись правом України:   


1 - якщо громадяни України працюють у закордонних дипломатичних установах України;   
якщо громадяни України працюють у закордонних дипломатичних установах України;   


2 - якщо громадяни України уклали з роботодавцями – фізичними або юридичними особами України трудові договори про виконання роботи за кордоном, у тому числі в їх відокремлених підрозділах, якщо це не суперечить законодавству держави, на території якої виконується робота.  
якщо громадяни України уклали з роботодавцями – фізичними або юридичними особами України трудові договори про виконання роботи за кордоном, у тому числі в їх відокремлених підрозділах, якщо це не суперечить законодавству держави, на території якої виконується робота.  


Але у більшості випадків наші громадяни працюють в іноземних наймачів за кордоном по трудовому договору. В такому разі під час влаштування на роботу трудові відносини виникають і регулюються трудовим законодавством відповідної іноземної держави. Доступ до праці постійно проживаючого громадянина України, обсяг його трудових прав і обов'язків залежить від права конкретної країни (зокрема, від норм, що визначають правовий статус іноземців) і чинного в цій країні трудового права. Законодавство України в області праці в цьому випадку не діє.  
У більшості випадків наші громадяни працюють в іноземних наймачів за кордоном по трудовому договору. В такому разі під час влаштування на роботу трудові відносини виникають і регулюються трудовим законодавством відповідної іноземної держави. Доступ до праці постійно проживаючого громадянина України, обсяг його трудових прав і обов'язків залежить від права конкретної країни (зокрема, від норм, що визначають правовий статус іноземців) і чинного в цій країні трудового права. Законодавство України в області праці в цьому випадку не діє.  


Правовий захист за кордоном громадянина України може бути забезпечений консульською установою нашої держави, але тільки в межах законодавства країни перебування.
Правовий захист за кордоном громадянина України може бути забезпечений консульською установою нашої держави, але тільки в межах законодавства країни перебування.
На сьогодні Україною укладено договори про взаємне працевлаштування та соціальний захист громадян з Республікою Білорусь, Республікою Вірменія, Соціалістичною Республікою В’єтнам, Латвійською Республікою, Литовською Республікою, Республікою Молдова, Республікою Польща, Російською Федерацією та Словацькою Республікою. У 2003 році ратифіковано Угоду між Україною та Португальською Республікою про тимчасову міграцію громадян України для роботи в Португальській Республіці, а у 2004 — Угоду між Україною та Великою Соціалістичною Народною Арабською Джамагирією про співпрацю у сфері праці та працевлаштування.
<u>Мета таких угод</u> — забезпечення статусу українських громадян, працюючих на законних підставах на території держави-члена, не допускати ніякої дискримінації з підстав громадянства в умовах праці, винагороди за працю або звільнення з роботи порівняно з їх власними громадянами.
Перед тим, як розпочати свій шлях заробітчанина, потрібно враховувати всі ризики й оцінити свої сили. Роботу за кордоном потрібно шукати легально, тільки офіційне працевлаштування дозволить вам почуватися в безпеці, не переживаючи проблеми з законом чи порушення прав робітників, також ви отримаєте соціальний захист і право на пенсію в майбутньому.


Необхідною передумовою легального влаштування за кордоном на роботу є, зокрема, отримання до в’їзду в країну, дозволу на працевлаштування. Для отримання такого дозволу, як правило, вимагається підтвердження від служби зайнятості вiдповiдної країни, наявнiсть страхового полісу та інших необхідних документів від iноземного роботодавця.
Необхідною передумовою легального влаштування за кордоном на роботу є, зокрема, отримання до в’їзду в країну, дозволу на працевлаштування. Для отримання такого дозволу, як правило, вимагається підтвердження від служби зайнятості вiдповiдної країни, наявнiсть страхового полісу та інших необхідних документів від iноземного роботодавця.
Рядок 35: Рядок 29:
<u>На сьогодні закон передбачає три способи працевлаштування за кордоном:</u>
<u>На сьогодні закон передбачає три способи працевлаштування за кордоном:</u>
* самостійно;
* самостійно;
* за участі посередників (ліцензованих агенцій);
* за участі [[Посередництво у працевлаштуванні за кордоном|посередників]] (ліцензованих агенцій);
* через міжнародний договір (функцію посередника може виконувати центр зайнятості).
* через міжнародний договір (функцію посередника може виконувати центр зайнятості).


== Самостійний пошук роботи за кордоном ==
== Самостійний пошук роботи за кордоном ==
Якщо здобувач вирішив працевлаштуватися за кордоном самостійно, то він сам за допомогою інтернету або своїх знайомих підшукує закордонну компанію, самостійно збирає необхідний пакет документів, за допомогою компанії-роботодавця оформлює робочу візу. По приїзду здобувач, знову ж таки, самостійно підшукує собі житло і вирішує всі організаційні питання.
Якщо здобувач вирішив працевлаштуватися за кордоном самостійно, то він сам за допомогою інтернету або своїх знайомих підшукує закордонну компанію, самостійно збирає необхідний пакет документів, за допомогою компанії-роботодавця оформлює робочу візу. Після приїзду здобувач, знову ж таки, самостійно підшукує собі житло і вирішує всі організаційні питання.


Щоб знайти роботу за кордоном без посередників, складіть резюме та розмістіть його на зарубіжних ресурсах з пошуку роботи. У кожній країні є свої сайти з працевлаштування, там ви можете залишати свої резюме і знаходити відкриті вакансії.  
Щоб знайти роботу за кордоном без посередників можна скласти резюме та розмістити його на зарубіжних ресурсах з пошуку роботи.  


Та, перш ніж їхати за кордон, ознайомтесь з умовами перебування та працевлаштуванням в обраній країні. Слід усвідомлювати, що внутрішнє законодавство іноземних держав, перш за все, захищає власний ринок праці. Тому необхідно розуміти, що нелегальне працевлаштування є правопорушенням, яке карається законом і тягне за собою адміністративну, а в деяких країнах і кримінальну відповідальність з подальшою депортацією з країни та забороною в'їзду до неї на деякий строк.  
Перш ніж їхати за кордон, необхідно ознайомитися з умовами перебування та працевлаштуванням в обраній країні. Слід усвідомлювати, що нелегальне працевлаштування є правопорушенням, яке карається законом і тягне за собою адміністративну, а в деяких країнах і кримінальну відповідальність з подальшою депортацією з країни та забороною в'їзду до неї на деякий строк.  


== Перелiк та зразки необхiдних документів ==
== Перелiк та зразки необхiдних документів ==
Щоб легально влаштуватися на роботу за кордоном українцю потрібно зібрати відповідний пакет документів, в який входять:  
Щоб легально влаштуватися на роботу за кордоном українцю потрібно зібрати відповідний пакет документів, в який входять:  
* закордонний паспорт;  
* [[Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон|паспорт громадянина України для виїзду за кордон]];  
* медична страховка;
* поліс медичного страхування (підтверджує, що в разі хвороби іноземного громадянина, всі витрати на лікування і обслуговування не ляжуть на плечі держави або роботодавця, а будуть оплачені зі страхової суми);
* запрошення на роботу;  
* запрошення на роботу (запрошення на роботу оформлюється безпосередньо підприєством, у якій особа будете працювати. У документі повинні бути вказані всі реквізити роботодавця, адреса, телефон. Також у запрошенні зазначаються вакансія, розмір заробітної плати, назва населеного пункту, термін перебування);
* робоча віза.  
* робоча віза.  
Кожна країна визначає свій перелік документів, але основний пакет однаковий у всіх. За більш повним і детальним списком треба звертатися в консульство країни, до якої ви вирішили поїхати.
Кожна країна визначає свій перелік документів, але основний пакет однаковий у всіх. За більш повним і детальним списком треба звертатися в консульство країни, до якої особа вирішили поїхати.
 
=== Закордонний (біометричний) паспорт ===
Для оформлення закордонного паспорта потрібно мати внутрішній паспорт громадянина України та ідентифікаційний код. Чоловікам необхідно взяти довідку з військкомату (якщо людина не служила)  або військовий квиток та його ксерокопію. У рідкісних випадках можуть попросити довідку про несудимість.
 
'''Куди звертатися?'''
 
Для оформлення паспорта для виїзду за кордон, в тому числі і біометричного, громадяни України повинні звернутися в будь-який підрозділ міграційної служби, незалежно від місця проживання громадянина.
 
Також можна подати документи в центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), сервісний центр "Паспортний сервіс" або у Державне Підприємство "Документ".
 
'''Яка вартість?'''
 
З 1 січня 2021 нова вартість оформлення закордонного паспорта: 
* до 20 робочих днів: 694 гривні; 
* до 10 робочих днів: 1046 гривні.
Пропонуємо [https://dmsu.gov.ua/poslugi/dokumenti-dlya-vijzdu-za-kordon/vidacha-pasporta-gromadyanina-ukrajni-dlya-vijzdu-za-kordon.html перейти за посиланням] для ознайомлення детальніше з інформацією. Також є можливість записатися до електронної черги.
 
 
У разі оформлення закордонного паспорта через консульську службу – доведеться заплатити ще й консульський збір.
 
'''Строк виконання?'''
 
В ідеалі заяви про оформлення паспорта розглядаються протягом не більше 20 робочих днів з дня подачі документів.
 
<u>Виняток:</u> при терміновому оформленні (за заявою особи) із сплатою подвійного розміру держмита та вартості послуги - до 7 робочих днів.
 
Якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, - протягом 3 робочих днів.
 
Втім, реальні терміни виготовлення паспортів, на жаль, іноді дуже відрізняються від вищенаведених. Тому якщо плануєте подорож, подбайте про паспорт заздалегідь.


'''Який термін дії?'''
=== Робоча віза ===
 
Пакет документів для робочої візи відрізняється в залежності від держави прямування, проте в цілому для Європи він виглядає наступним чином:
Для громадян у віці до 16 років такий паспорт буде чинним 4 роки, для громадян старше 16 років - 10 років з дати видачі.
# заповнена візова анкета;
 
# [[Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон|паспорт громадянина України для виїзду за кордон]];
=== Медична страховка ===
# [[Порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України|паспорт громадянина України]] та його ксерокопія;
Медична страховка є важливим документом при отриманні робочої візи в Європу. Її наявність підтверджує, що в разі хвороби іноземного громадянина, всі витрати на лікування і обслуговування не ляжуть на плечі держави або роботодавця, а будуть оплачені з страхової суми.
# копія [[Порядок отримання реєстраційного номеру облікової картки платника податків та наслідки відмови від нього|реєстраційного номера облікової картки платника податків]];
 
# дві кольорові фотокартки паспортного зразка (3,5х4,5 см на білому фоні, 80% обличчя);
'''Куди звертатися?'''
# оригінал запрошення від роботодавця;
 
# поліс медичного страхування;
Її оформленням займаються страхові компанії, що мають ліцензію на даний вид діяльності.
#довідку про несудимість, свідоцтво про шлюб, санітарна книжка, довідка від нарколога, сертифікати про зроблені щеплення тощо (за необхідності).
 
Про весь перелік документів можна дізнатися в консульстві або у візовому центрі. Документи для працевлаштування за кордоном за необхідності мають бути перекладені мовою країни прямування та легалізовані.
'''Яка вартість?'''
 
Ціна залежить від країни, часу перебування за кордоном, ціни покриття, тобто виду страховки (мінімум, економ, класік, преміум) і може варіюватися  від 500 грн. до декількох тисяч гривень.
 
'''Який строк виконання?'''
 
Час оформлення медичної страховки 10-15 хвилин.
 
=== Запрошення на роботу ===
Важливим пунктом є запрошення на роботу. З таким документом ви будете впевнені в легальності роботи та її оплати. У кожній країні запрошення на роботу оформляється за своїми правилами. Але головне правило таке: запрошення на роботу оформлюється безпосередньо фірмою, у якій ви будете працювати.
 
У документі повинні бути вказані всі реквізити роботодавця, адреса, телефон. Також у запрошенні зазначаються вакансія, розмір заробітної плати, назва населеного пункту, термін перебування.
 
При отриманні запрошення на роботу, не зайвим буде первірити його за QR-кодом.
 
Варто зауважити, що вакансія, зазначена в папері, не може змінитися після прибуття в країну за бажанням здобувача. Тобто доведеться трудитися там, де вказано в запрошенні. Тому, приймаючи запрошення, слід грунтовно зважити всі «за» і «проти».
 
== Робоча віза ==
Після того, як на руках вже є закордонний паспорт і запрошення на роботу, можна відкрити робочу візу. Пакет документів для робочої візи відрізняється в залежності від держави, проте в цілому для Європи він виглядає наступним чином:
* Заповнена візова анкета.
* Закордонний паспорт.
* Паспорт громадянина України та його ксерокопія.
* Копія ідентифікаційного коду.
* Дві кольорові фотокартки паспортного зразка.
* Оригінал запрошення від роботодавця.
* Страховий медичний поліс.
Про весь перелік документів можна дізнатися в консульстві або у візовому центрі.
 
'''Куди звертатися?'''


Щоб оформити робочу візу самостійно, необхідно звернутися безпосередньо до  консульства тієї країни, куди ви збираєтесь поїхати.
Щоб оформити робочу візу самостійно, необхідно звернутися безпосередньо до  консульства тієї країни, куди ви збираєтесь поїхати.
'''Яка вартість?'''


Вартість робочої візи залежить від країни, в якій планується працевлаштуватися, і терміну дії дозволу. Вона коливається в межах від 80 € до 1000 €. В деякі країни робоча віза не потрібна, що спрощує виїзд за кордон.  
Вартість робочої візи залежить від країни, в якій планується працевлаштуватися, і терміну дії дозволу. Вона коливається в межах від 80 € до 1000 €. В деякі країни робоча віза не потрібна, що спрощує виїзд за кордон.  


'''Який строк виконання?'''
Строк оформлення залежить від країни прямування і може коливатися від 14 днів до 3-х місяців.
 
Строк оформлення залежить від країни, куди ви збираєтеся поїхати.  І може коливатися від 14 днів до 3 х місяців.
 
'''Термін дії?'''


В середньому віза видається на півроку або рік, часто її можна продовжити.  
В середньому віза видається на півроку або рік, часто її можна продовжити.  
В окремих консульствах можуть додатково вимагати довідку про несудимість, свідоцтво про шлюб. Також в залежності від сфери діяльності вам можуть знадобиться санітарна книжка, довідка від нарколога, сертифікати про зроблені щеплення тощо.
Після того, як всі ці документи для працевлаштування за кордоном підготовлені, потрібно забезпечити їх легалізацію та переклак (якщо потрібно) для тієї країни, яка вас буде приймати.


== Працевлаштування за кордоном за допомогою суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва ==
== Працевлаштування за кордоном за допомогою суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва ==
Пошук роботи за допомогою агентства з працевлаштування за кордоном набагато простіший та збереже Ваш час. Такі агентства беруть на себе практично всю організаційну роботу та оформлення документів. Вони допомагають здобувачеві правильно скласти резюме, перевести його на потрібну мову, відправити в компанію, яка надає вакансію. Крім цього, агентства підшукують житло, оптимальний маршрут до місця призначення, а також надають усіляку підтримку та консультації на час дії контракту. Але за роботу агенства Вам звичайно треба буде заплатити.
Пошук роботи за допомогою агентства з працевлаштування за кордоном набагато простіший та збереже час. Такі агентства беруть на себе практично всю організаційну роботу та оформлення документів. Вони допомагають здобувачеві правильно скласти резюме, перевести його на потрібну мову, відправити в компанію, яка надає вакансію. Крім цього, агентства підшукують житло, оптимальний маршрут до місця призначення, а також надають усіляку підтримку та консультації на час дії контракту. Для здобувача залишаються витрати пов'язані з дорогою, отриманням полісу страхування, витрат пов'язаних з легалізацією документів і їх переведенням (при необхідності), транспортні витрати. Що стосується житла і їжі, то це залежить від умов конкретного роботодавця.


=== Яка вартість послуг? ===
Наразі плата, яку беруть деякі посередники у працевлаштуванні, змінюється, в залежності від країни, куди здобувача обіцяють влаштувати на роботу, і може варіюватися від 100 - 1000 $ .
Наразі плата, яку беруть деякі посередники у працевлаштуванні, змінюється, в залежності від країни, куди здобувача обіцяють влаштувати на роботу, і може варіюватися від $ 100 до $ 1000.


В середньому, українці платять $150 - $ 300 за працевлаштування. Оплату посередницьких послуг найчастіше беруть ті компанії, які допомагають в оформленні робочих віз. Для здобувача залишаються витрати пов'язані з дорогою, купівлею страховки, витрати пов'язані з легалізацією документів і їх переведенням (при необхідності), транспортні витрати. Що стосується житла і їжі, то це залежить від умов конкретного роботодавця.
Суб'єктів господарювання, що надають послуги з посередництва в працевлаштуванні за кордоном та мають ліцензії можна знайти на [https://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=b6a32291-6f2a-4684-a4ba-8e807759ccfc&tag=InformatsiiaDliaZdobuvachivTaLitsenziativ вебсайті Міністерства економіки України].  


=== Куди звертатися? ===
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Посередництво у працевлаштуванні за кордоном]]
Суб'єктів господарювання, що надають послуги з посередництва в працевлаштуванні за кордоном та мають ліцензії можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики України.


== Трудовий договір ==
== Укладення трудового договору ==
Підписання трудового договору (контракту) є обов'язковою умовою легального працевлаштування. Трудовий договір (контракт) повинен бути написаний зрозумілою для Вас мовою і складатися в 2-х примірниках, один з яких видається вам на руки.
Підписання трудового договору (контракту) є обов'язковою умовою легального працевлаштування. Трудовий договір (контракт) повинен бути написаний зрозумілою мовою і складатися в 2-х примірниках, один з яких видається на руки працівнику.


У разі працевлаштування за допомогою органів виконавчої влади (Центра зайнятості) та суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном (агенціями) перед виїздом до держави перебування особі, стороною що сприяє в працевлаштуванні, видається проект трудового договору (контраку), завірений іноземним роботодавцем. Проект трудового договору (контракту) викладається українською мовою та однією чи більше мовами, що використовуються в державі перебування, і містить зобов’язання, які бере на себе іноземний роботодавець.
У разі працевлаштування за допомогою органів виконавчої влади (центра зайнятості) та суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном (агенціями) перед виїздом до держави перебування особі, стороною що сприяє в працевлаштуванні, видається проект трудового договору (контраку), завірений іноземним роботодавцем. Проект трудового договору (контракту) викладається українською мовою та однією чи більше мовами, що використовуються в державі перебування, і містить зобов’язання, які бере на себе іноземний роботодавець.


<u>У трудовому договорі (контракті) повинна міститися найбільш повна інформація про:</u>  
<u>У трудовому договорі (контракті) повинна міститися найбільш повна інформація про:</u>  
Рядок 167: Рядок 91:


== Пенсійне забезпечення ==
== Пенсійне забезпечення ==
Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T031058.html Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”] , інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із [http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T031058.html Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"], інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
{| class="wikitable"
|+
|'''Увага!''' [https://www.msp.gov.ua/content/pensii-gromadyanam.html Перелік договорів угод, укладених між іноземними країнами та Україною щодо пенсійного забезпечення громадян]
|}
Частину цих угод укладено за територіальним принципом, а частину – за пропорційним:
* <u>''договори, що базуються на територіальному принципі''</u> - відомості збираються з двох країн, але витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач. Такий тип угоди діє між Україною та такими країнами як – Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан (учаcники багатосторонньої [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/997_107#Text Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року]), Угорщина, Молдова, Грузія, Азербайджан, Монголія, Румунія, Білорусь. При цьому у разі переїзду пенсіонера переказ пенсії за новим місцем проживання не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не провадяться;
* ''<u>договори, що базуються на пропорційному принципі</u>'' (пенсія з двох кишень),  за якими кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території, пропорційно пенсійним внескам і заробітній платі (Латвія, Литва, Іспанія, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія , Польща). У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих держав Пенсійний фонд України продовжує переказувати призначену в Україні пенсію за новим місцем проживання пенсіонера у доларах США або євро.
Проте в будь-якому випадку необхідно мати достатній страховий (трудовий) стаж. Тому перед тим як їхати за кордон, необхідно дізнатись:
 
– кількість років страхового стажу, отриманого в Україні (в [https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/Organizations територіальному органі Пенсійного фонду Україні] або на [https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/Default веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України]);


Починаючи з 1992 року Україна уклала договори більш, ніж з 20-ма країнами, з питань врегулювання пенсійного забезпечення. Це держави колишнього Радянського союзу і держави СНД (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Молдова, Грузія, Азербайджан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан), держави Прибалтики (Латвія, Литва, Естонія), держави ближнього та далекого зарубіжжя (Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія).
– чи є договір (угода) з тією країною, де плануєте працювати, щодо умов пенсійного забезпечення;


Частину цих угод укладено за територіальним принципом, а частину – за пропорційним:
за яким принципом укладено договір (угоду).
* <u>''договори, що базуються на територіальному принципі''</u> - відомості збираються з двох країн, але витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач. Такий тип угоди діє між Україною та такими країнами як – Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан (учаcники багатосторонньої Угоди про гарантії прав – громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року), Угорщина, Молдова, Грузія, Азербайджан, Монголія, Румунія, Білорусь. При цьому у разі переїзду пенсіонера переказ пенсії за новим місцем проживання не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не провадяться.
* ''<u>договори, що базуються на пропорційному принципі</u>'' (пенсія з двох кишень),  за якими кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території, пропорційно пенсійним внескам і заробітній платі (Латвія, Литва, Іспанія, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія , Польща). У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих держав ПФУ продовжує переказувати призначену в Україні пенсію за новим місцем проживання пенсіонера у доларах США або євро.
У підсумку слід мати достатню кількість стажу для призначення пенсії.  


На жаль, українські заробітчани здебільшого не цікавляться умовами призначення пенсії ні у своїй державі, ні в тій країні, з якою в Україні підписано угоди. Тому перш ніж їхати на роботу за кордон, людям варто дізнатися, скільки страхового стажу вони вже мають в Україні (зробити це можна у сервісному центрі Пенсійного фонду або в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного Фонду України, попередньо зареєструвавшись). Також потрібно поцікавитися, чи існує угода з тією країною, де доведеться працювати, і якщо так, то за яким принципом її укладено, – територіальним чи пропорційним. Крім того, потрібно з’ясувати умови зарахування стажу та призначення пенсії у цій країні і дізнатися, як можна це перевірити й контролювати свого роботодавця.
Крім того, слід дізнатись умови зарахування стажу та призначення пенсії в іноземній країні. Проте якщо Україна з країною вашого перебування не укладала договір (угоду) щодо соціального та пенсійного страхування, то стаж і заробітна плата не будуть враховуватись при призначенні пенсії в Україні.


Якщо ж між Україною і державою, в якій працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії, відсутня угода про соціальне і пенсійне забезпечення, то, на жаль, ні стажу, ні заробітку, зароблених у цій державі, під час призначення пенсії в Україні не врахують. Залишається сподіватися, що найближчим часом список країн, з якими Україна уклала такі договори, поповниться, оскільки вже триває робота щодо укладення угод в галузі пенсійного забезпечення з Німеччиною, Грецією, Чорногорією, Сербією, Бразилією, Румунією, Угорщиною.
Варто зазначити, якщо особі пенсійного віку не вистачає страхового стажу, то його можна докупити, підписавши договір про добровільну участь із податковим органом за місцем проживання та сплативши страхові внески за певний період відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0508-15#Text Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2014 року № 449].


При цьому особа має право на добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що передбачено статтею 12 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але на термін  не менше року. Якщо так сталося, що людина вже досягла пенсійного віку, але необхідного страхового стажу не має, то його можна докупити, підписавши договір із Державною фіскальною службою та сплативши страхові внески за певний період. Утім, треба пам’ятати, що під час підписання такого договору страхові внески обчислюються у подвійному тарифі, тому це має сенс, коли не вистачає кількох місяців страхового стажу, а не років.
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Добровільна сплата єдиного внеску (купівля страхового стажу для виплати пенсії)]]


=== Куди звертатися для призначення пенсії? ===
=== Призначення пенсії ===
Для підтвердження стажу, набутого на території країн, з якими укладено угоди за пропорційним принципом, та при досягненні пенсійного віку згідно з їхнім законодавством, громадянам України слід звертатися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання.
Для підтвердження стажу, набутого на території країн, з якими укладено угоди за пропорційним принципом, та при досягненні пенсійного віку згідно з їхнім законодавством, громадянам України слід звертатися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання.


Рядок 197: Рядок 128:
* наявність угоди між державами;   
* наявність угоди між державами;   
* щомісячне відрахування роботодавцем податків та внесків.
* щомісячне відрахування роботодавцем податків та внесків.
[[Категорія:Безробіття]]
[[Категорія:Безробіття]]
[[Категорія:Працевлаштування окремих категорій працівників]]
[[Категорія:Працевлаштування окремих категорій працівників]]
[[Категорія:Трудовий договір. Призначення на посаду/прийняття на роботу]]
[[Категорія:Трудовий договір. Призначення на посаду/прийняття на роботу]]
[[Категорія:Призначення пенсії]]
[[Категорія:Призначення пенсії]]

Поточна версія на 15:55, 30 листопада 2021

Нормативна база

Загальні положення

Конституцією України закріплено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується (стаття 43 Конституції України). Для реалізації цього принципу громадяни України мають право, зокрема, укладати трудові договори з іноземними наймачами як на території України, так і за кордоном.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни України у період перебування за кордоном мають право займатися трудовою діяльністю, якщо вона не суперечить законодавству України та держави перебування.

Статтею 8 Кодексу законів про працю України визначено що трудові відносини громадян України, які працюють за її межами, а також трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються відповідно до Закону України "Про міжнародне приватне право".

Крім того, стаття 53 Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачає два випадки, коли праця громадян України за кордоном буде регулюватись правом України:

◆ якщо громадяни України працюють у закордонних дипломатичних установах України;

◆ якщо громадяни України уклали з роботодавцями – фізичними або юридичними особами України трудові договори про виконання роботи за кордоном, у тому числі в їх відокремлених підрозділах, якщо це не суперечить законодавству держави, на території якої виконується робота.

У більшості випадків наші громадяни працюють в іноземних наймачів за кордоном по трудовому договору. В такому разі під час влаштування на роботу трудові відносини виникають і регулюються трудовим законодавством відповідної іноземної держави. Доступ до праці постійно проживаючого громадянина України, обсяг його трудових прав і обов'язків залежить від права конкретної країни (зокрема, від норм, що визначають правовий статус іноземців) і чинного в цій країні трудового права. Законодавство України в області праці в цьому випадку не діє.

Правовий захист за кордоном громадянина України може бути забезпечений консульською установою нашої держави, але тільки в межах законодавства країни перебування.

Необхідною передумовою легального влаштування за кордоном на роботу є, зокрема, отримання до в’їзду в країну, дозволу на працевлаштування. Для отримання такого дозволу, як правило, вимагається підтвердження від служби зайнятості вiдповiдної країни, наявнiсть страхового полісу та інших необхідних документів від iноземного роботодавця.

На сьогодні закон передбачає три способи працевлаштування за кордоном:

 • самостійно;
 • за участі посередників (ліцензованих агенцій);
 • через міжнародний договір (функцію посередника може виконувати центр зайнятості).

Самостійний пошук роботи за кордоном

Якщо здобувач вирішив працевлаштуватися за кордоном самостійно, то він сам за допомогою інтернету або своїх знайомих підшукує закордонну компанію, самостійно збирає необхідний пакет документів, за допомогою компанії-роботодавця оформлює робочу візу. Після приїзду здобувач, знову ж таки, самостійно підшукує собі житло і вирішує всі організаційні питання.

Щоб знайти роботу за кордоном без посередників можна скласти резюме та розмістити його на зарубіжних ресурсах з пошуку роботи.

Перш ніж їхати за кордон, необхідно ознайомитися з умовами перебування та працевлаштуванням в обраній країні. Слід усвідомлювати, що нелегальне працевлаштування є правопорушенням, яке карається законом і тягне за собою адміністративну, а в деяких країнах і кримінальну відповідальність з подальшою депортацією з країни та забороною в'їзду до неї на деякий строк.

Перелiк та зразки необхiдних документів

Щоб легально влаштуватися на роботу за кордоном українцю потрібно зібрати відповідний пакет документів, в який входять:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • поліс медичного страхування (підтверджує, що в разі хвороби іноземного громадянина, всі витрати на лікування і обслуговування не ляжуть на плечі держави або роботодавця, а будуть оплачені зі страхової суми);
 • запрошення на роботу (запрошення на роботу оформлюється безпосередньо підприєством, у якій особа будете працювати. У документі повинні бути вказані всі реквізити роботодавця, адреса, телефон. Також у запрошенні зазначаються вакансія, розмір заробітної плати, назва населеного пункту, термін перебування);
 • робоча віза.

Кожна країна визначає свій перелік документів, але основний пакет однаковий у всіх. За більш повним і детальним списком треба звертатися в консульство країни, до якої особа вирішили поїхати.

Робоча віза

Пакет документів для робочої візи відрізняється в залежності від держави прямування, проте в цілому для Європи він виглядає наступним чином:

 1. заповнена візова анкета;
 2. паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 3. паспорт громадянина України та його ксерокопія;
 4. копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 5. дві кольорові фотокартки паспортного зразка (3,5х4,5 см на білому фоні, 80% обличчя);
 6. оригінал запрошення від роботодавця;
 7. поліс медичного страхування;
 8. довідку про несудимість, свідоцтво про шлюб, санітарна книжка, довідка від нарколога, сертифікати про зроблені щеплення тощо (за необхідності).

Про весь перелік документів можна дізнатися в консульстві або у візовому центрі. Документи для працевлаштування за кордоном за необхідності мають бути перекладені мовою країни прямування та легалізовані.

Щоб оформити робочу візу самостійно, необхідно звернутися безпосередньо до консульства тієї країни, куди ви збираєтесь поїхати.

Вартість робочої візи залежить від країни, в якій планується працевлаштуватися, і терміну дії дозволу. Вона коливається в межах від 80 € до 1000 €. В деякі країни робоча віза не потрібна, що спрощує виїзд за кордон.

Строк оформлення залежить від країни прямування і може коливатися від 14 днів до 3-х місяців.

В середньому віза видається на півроку або рік, часто її можна продовжити.

Працевлаштування за кордоном за допомогою суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва

Пошук роботи за допомогою агентства з працевлаштування за кордоном набагато простіший та збереже час. Такі агентства беруть на себе практично всю організаційну роботу та оформлення документів. Вони допомагають здобувачеві правильно скласти резюме, перевести його на потрібну мову, відправити в компанію, яка надає вакансію. Крім цього, агентства підшукують житло, оптимальний маршрут до місця призначення, а також надають усіляку підтримку та консультації на час дії контракту. Для здобувача залишаються витрати пов'язані з дорогою, отриманням полісу страхування, витрат пов'язаних з легалізацією документів і їх переведенням (при необхідності), транспортні витрати. Що стосується житла і їжі, то це залежить від умов конкретного роботодавця.

Наразі плата, яку беруть деякі посередники у працевлаштуванні, змінюється, в залежності від країни, куди здобувача обіцяють влаштувати на роботу, і може варіюватися від 100 - 1000 $ .

Суб'єктів господарювання, що надають послуги з посередництва в працевлаштуванні за кордоном та мають ліцензії можна знайти на вебсайті Міністерства економіки України.

Детальніше див.: Посередництво у працевлаштуванні за кордоном

Укладення трудового договору

Підписання трудового договору (контракту) є обов'язковою умовою легального працевлаштування. Трудовий договір (контракт) повинен бути написаний зрозумілою мовою і складатися в 2-х примірниках, один з яких видається на руки працівнику.

У разі працевлаштування за допомогою органів виконавчої влади (центра зайнятості) та суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном (агенціями) перед виїздом до держави перебування особі, стороною що сприяє в працевлаштуванні, видається проект трудового договору (контраку), завірений іноземним роботодавцем. Проект трудового договору (контракту) викладається українською мовою та однією чи більше мовами, що використовуються в державі перебування, і містить зобов’язання, які бере на себе іноземний роботодавець.

У трудовому договорі (контракті) повинна міститися найбільш повна інформація про:

 • умови роботи (у тому числі щодо забезпечення безпечних умов праці);
 • оплату праці (у тому числі щодо розміру гарантованої заробітної плати), відрахувань із заробітної плати;
 • тривалість робочого часу і часу відпочинку;
 • строк дії трудового договору (контракту) та умови його розірвання;
 • надання соціальної та медичної допомоги, здійснення соціального страхування;
 • відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю в наслідок нещасного випадку на виробництві або тимчасової непрацезданості;
 • умови проживання тощо.

Пенсійне забезпечення

Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживають за її межами, та громадянам інших країн, які переїхали на постійне проживання до України, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України, яке складається із Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Увага! Перелік договорів угод, укладених між іноземними країнами та Україною щодо пенсійного забезпечення громадян

Частину цих угод укладено за територіальним принципом, а частину – за пропорційним:

 • договори, що базуються на територіальному принципі - відомості збираються з двох країн, але витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач. Такий тип угоди діє між Україною та такими країнами як – Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан (учаcники багатосторонньої Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року), Угорщина, Молдова, Грузія, Азербайджан, Монголія, Румунія, Білорусь. При цьому у разі переїзду пенсіонера переказ пенсії за новим місцем проживання не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не провадяться;
 • договори, що базуються на пропорційному принципі (пенсія з двох кишень), за якими кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території, пропорційно пенсійним внескам і заробітній платі (Латвія, Литва, Іспанія, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія , Польща). У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих держав Пенсійний фонд України продовжує переказувати призначену в Україні пенсію за новим місцем проживання пенсіонера у доларах США або євро.

Проте в будь-якому випадку необхідно мати достатній страховий (трудовий) стаж. Тому перед тим як їхати за кордон, необхідно дізнатись:

– кількість років страхового стажу, отриманого в Україні (в територіальному органі Пенсійного фонду Україні або на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України);

– чи є договір (угода) з тією країною, де плануєте працювати, щодо умов пенсійного забезпечення;

– за яким принципом укладено договір (угоду).

Крім того, слід дізнатись умови зарахування стажу та призначення пенсії в іноземній країні. Проте якщо Україна з країною вашого перебування не укладала договір (угоду) щодо соціального та пенсійного страхування, то стаж і заробітна плата не будуть враховуватись при призначенні пенсії в Україні.

Варто зазначити, якщо особі пенсійного віку не вистачає страхового стажу, то його можна докупити, підписавши договір про добровільну участь із податковим органом за місцем проживання та сплативши страхові внески за певний період відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2014 року № 449.

Детальніше див.: Добровільна сплата єдиного внеску (купівля страхового стажу для виплати пенсії)

Призначення пенсії

Для підтвердження стажу, набутого на території країн, з якими укладено угоди за пропорційним принципом, та при досягненні пенсійного віку згідно з їхнім законодавством, громадянам України слід звертатися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання.

Які документи потрібні?

Заява, документи, що засвідчують особу, документи про підтвердження стажу роботи на території іншої держави (копія контракту, за яким працювали, копія дозволу на роботу в державі працевлаштування, документ, що підтверджує сплату страхових і пенсійних виплат в державі працевлаштування (довідка працедавця, можливо банківський документ, довідка з податкової або пенсійного фонду держави працевлаштування тощо) та інші документами, в залежності від країни, де працювала особа.

На підставі поданих документів спеціалістами органу Пенсійного фонду заповнюються так звані «формуляри зв’язку», які відправляються до компетентного органу відповідної держави, який розглядає пакет документів та у випадку позитивного вирішення питання та призначення частини пенсії виплачує її особі через банківську установу.

Який стаж роботи за кордоном потрібен для призначення пенсії?

Мінімальний страховий стаж, що розглядається для призначення пенсії, по досягненню пенсійного віку, різниться в залежності від країни та може становити 1 рік (Польша, Чехія) або 5 років (Німеччіна). При цьому, якщо Ви пропрацювали менше року (наприклад 10 місяців), то цей термін зараховано не буде.

Тож фундамент майбутньої пенсії – це, безумовно, страховий стаж протягом трудового життя як в Україні, так і за кордоном. Але щоб Пенсійний фонд України зарахував стаж, дбайте про умови працевлаштування:

 • офіційне оформлення;
 • наявність угоди між державами;
 • щомісячне відрахування роботодавцем податків та внесків.