Заміна посвідчення водія

Матеріал з WikiLegalAid
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 року № 828 поновлено строки надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру, які були зупинені відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 165 “Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру”.

Документи - посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію, термін дії яких закінчився в період воєнного стану, продовжують діяти на всій території України.

Ви зможете замінити їх після скасування воєнного стану в країні і поновлення послуг для громадян у сервісних центрах МВС.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2022 року № 360 "Деякі питання підготовки та допуску водіїв до керування транспортними засобами в період дії воєнного стану на території України або окремих її місцевостях" передбачено, що обмін посвідчення водія та отримання його в разі заміни, втрати або викрадення здійснюється без подання до територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ відповідної медичної довідки встановленого зразка.

▷ Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від від 3 березня 2022 року № 184 "Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами", зазначено, що у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії С, С1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії В.

Категорії водійських посвідчень:

 • В - автомобілі масою до 3500 кг, і кількістю сидячих місць (не враховуючи водійського) до 8;
 • С1 - автомобілі масою від 3500 до 7500 кг, призначені для перевезення вантажів;
 • С - автомобілі масою від 7500 кг, призначені для перевезення вантажів.

▷ Детальніше про використання посвідчення водія за кордоном громадянами України, які отримали тимчасовий захист, у консультації "Тимчасовий захист та статус біженця як форми міжнародного захисту для громадян України в країнах Європейського Союзу".

Сторінка Головного сервісного центру МВС в Фейсбук: https://www.facebook.com/hsc.gov.ua

Загальна інформація

Відповідно до статті 15 Закону України «Про Дорожній рух» кожний громадянин, який досяг визначеного цим законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії.

Право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії.

На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія.

Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 року № 340 (далі - Положення), яке є обов'язковим для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства.

Національне посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі.

Особа має лише одне посвідчення водія, що підтверджує її право на керування транспортними засобами діючих категорій, зазначених у ньому.

Посвідчення водія, видане особі вперше, дійсне протягом двох років з дня його видачі з обмеженим правом керування транспортним засобом. Обмін першого посвідчення водія можливий виключно після закінчення строку його дії, а не раніше.

Увага! Обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, після закінчення строку його дії проводиться без складення іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та невчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України.

У разі вчинення особою протягом двох років з дня видачі вперше посвідчення водія трьох і більше адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху або визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України, без застосування до неї позбавлення права на керування транспортними засобами обмін такого посвідчення здійснюється із складенням теоретичного та практичного іспитів у територіальному сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ України (МВС) (пункт 251 Положення).

Посвідчення водія, видане до набрання чинності Законом України від 24 вересня 2008 р. № 586-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху", може бути обміняне на нове на умовах проведення обміну, визначених Положенням. При цьому в новому посвідченні водія зазначаються категорії:

 1. А1, А - відповідає категорії А;
 2. В1, В - відповідає категорії В;
 3. С1, С - відповідає категорії С;
 4. D1, D - відповідає категорії D;
 5. BЕ - відповідає категоріям В і Е;
 6. C1E, СЕ - відповідає категоріям C і Е;
 7. D1E, DЕ - відповідає категоріям D і Е;
 8. Т - відповідає категорії Трамвай, Тролейбус (пункт 27 Положення).

Підстави заміни посвідчення водія

Так, відповідно до Положення обмін водійських прав проводиться в таких випадках:

 • у разі непридатності його для подальшого користування (зіпсоване, записи не читаються тощо);
 • у разі зміни персональних даних власника (прізвище, ім’я, по батькові, стать), якщо заміна посвідчення водія у зв"язку з одруженням (додається свідоцтво про одруження) або у зв"язку з розлученням і зміною прізвища( рішення про розірвання шлюбу);
 • за бажанням власника (з метою уточнення персональних даних латинськими літерами, зміни відцифрованого образу обличчя особи тощо);
 • обмін посвідчень водія, що видані вперше на 2 роки (пункт 25 Положення).

Якщо посвідчення водія було пошкоджено, рештки посвідчення мають бути вилучені.

Як обміняти посвідчення водія?.jpg

Куди звертатися

Обмін посвідчення водія проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування особи. Для цього потрібно звернутися до будь-якого територіального сервісного центру МВС або центру надання адміністартивних послуг.

У разі зміни персональних даних (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), стать) власник посвідчення водія зобов’язаний здійснити його обмін не пізніше десяти днів з дня отримання нового документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи

Посвідчення водія можна замовити через Електронний кабінет водія (далі - Е-кабінет) та Портал Дія.

Через Е-кабінет водія шляхом подання заяви в електронній формі (її зразок затверджується наказом МВС) можна замовити послугу з обміну посвідчення водія:

 • виданого особі вперше, після закінчення строку його дії (якщо протягом двох років з дня видачі посвідчення водій має не більше двох адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху та не вчиняв кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України);
 • у разі його непридатності для подальшого користування/зміни персональних даних власника;
 • обміну посвідчення водія в разі зміни персональних даних власника;
 • отримання посвідчення водія замість втраченого або викраденого (пункт 291 Положення).

До заяви необхідно додати електронні копії документа, що підтверджує зміну персональних даних особи (за потреби), та дійсну на дату подання заяви медичну довідку. Оформлення заяви завершується створенням кваліфікованого електронного підпису особи. 

Отримати замовлене через Е-кабінет водія посвідчення можна позачергово у територіальному сервісному центрі МВС, зазначеному в електронній заяві.

Згідно з пунктом 23 Положення посвідчення видається особисто під підпис та після пред’явлення документа, що підтверджує особу. При цьому посвідчення водія, що обмінюється, необхідно здати.

Заміна посвідчення водія через Портал Дія

16 лютого 2021 року Верховна Рада України ухвалила зміни до Закону "Про дорожній рух", згідно з якими електронне посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспорту та автоцивілку в мобільному застосунку «Дія» прирівнюють до паперових документів.

Детальніше див.: Електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу

Водночас, щоб подати заявку на заміну водійських прав через Портал Дія (за наявності технічної можливості), необхідно послідовно виконати такі дії:

 1. зайти на Портал Дія або відкрити мобільний застосунок "Дія" (можна скачати за допомогою Play Market);
 2. перейти у розділ "Послуги";
 3. вибрати "Заміна водійських прав";
 4. вказати причину заміни прав, а також зареєстроване місце проживання;
 5. підтвердити наявність актуальної медичної довідки;
 6. вказати групу крові та резус-фактор;
 7. обрати сервісний центр, у якому зручно забрати нове посвідчення водія;
 8. вказати контактні дані;
 9. підписати заяву кваліфікованим електронним підписом;
 10. оплатити послугу;
 11. стежити за статусом оброблення заяви на Порталі Дія або в мобільному застосунку "Дія".

Заява в електронній формі формується автоматично, у тому числі з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії з єдиною інформаційною системою МВС.

Посвідчення водія, виготовлене на бланку, оформлене засобами електронного кабінету водія або Порталу Дія, за бажанням особи та за додаткову плату (оплата вартості послуги з доставки) може бути отримано із використанням засобів та об’єктів призначеного оператора поштового зв’язку (Укрпошта) , зокрема кур’єром, шляхом надання послуг поштового зв’язку.

Перелік, необхідних документів для заміни посвідчення водія

Обмін посвідчення водія проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування особи за умови подання:

 1. паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, чи пред’являння одного із зазначених документів в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі відсутності в зазначених документах відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) на території України -  довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у якій зазначено фактичне місце проживання (для внутрішньо переміщених осіб), або витягу з реєстру територіальної громади про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) або пред’явлення одного із зазначених документів в електронній формі засобами Порталу Дія);
 2. копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта);
 3. документів, що підтверджують зміну персональних даних особи (у разі потреби);
 4. наявне посвідчення водія (у разі отримання права на керування транспортними засобами іншої категорії);
 5. витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у випадку викрадення посвідчення водія);
 6. платіжний документ (квитанція), який засвідчує оплату адміністративної послуги;
 7. дійсної на дату подання документів медичної довідки встановленого зразка, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідних категорій (пункт 28 Положення).

Про втрату посвідчення водія, у тому числі виданого вперше, особа повідомляє територіальному сервісному центру МВС, а в разі його викрадення - територіальному органу Національної поліції.

Замість втраченого або викраденого посвідчення водія територіальний сервісний центр МВС після перевірки факту видачі раніше такого посвідчення водія особі, яка заявила про його втрату або викрадення, оформлює та видає нове посвідчення водія.

У таких випадках власнику посвідчення водія, отриманого вперше, у разі звернення до закінчення строку його дії, видається нове посвідчення, яке вважається таким, що видане вперше, із зазначенням строку дії втраченого або викраденого посвідчення.

Інформація про втрачене або викрадене посвідчення водія вноситься до Єдиного державного реєстру МВС, після чого таке посвідчення вважається недійсним (пункт 29 Положення).

Звертаємо увагу, що під час видачі нового посвідчення водія працівник територіального сервісного центру МВС перевіряє відомості про особу, яка подала вказані документи, за Єдиним державним реєстром МВС (у тому числі щодо наявності в ньому відповідного свідоцтва про закінчення особою закладу), Єдиним державним демографічним реєстром, відповідними базами даних та державними реєстрами щодо осіб, які перебувають в розшуку, а також осіб, позбавлених права на керування транспортними засобами або тимчасово обмежених у цьому праві.

Після внесення працівником територіального сервісного центру МВС до Єдиного державного реєстру МВС інформації про обмін посвідчення водія обміняне посвідчення водія вважається недійсним.

Строк надання послуги

До 5 робочих днів з дня подання необхідних документів.

Вартість

Орієнтовна вартість обміну посвідчення водія (станом на жовтень 2023року), з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання":

 • обмін посвідчення водія на посвідчення у разі відкриття іншої категорії (зі складанням іспитів) — 337 грн. (311 грн. - вартість бланку та видача посвідчення водія;; 26 грн. - вартість складення теоретичного та практичного іспитів;
 • обмін прав у разі відкриття нижчої категорії (зі складенням іспиту) – 311 грн;
 • обмін посвідчення водія на право керування транспортними засобами (виданого вперше строком дії на 2 роки, старого на нове або у разі знищення)  — орієнтовно 311 грн;
 • видача нового посвідчення водія на право керування транспортними засобами у разі викрадення — орієнтовно 311 грн;
 • обмін посвідчення водія на право керування транспортними засобами у зв’язку зі зміною особистих даних — орієнтовно 311 грн.

Див. також