Електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 року № 828 поновлено строки надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру, які були зупинені відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 165 “Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 року № 184 "Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами" встановлено, що у період дії воєнного стану та протягом року з дня припинення або скасування дії воєнного стану:

особа допускається до керування транспортними засобами за наявності у неї національного посвідчення водія України, виданого їй вперше на право керування транспортними засобами відповідної категорії, строк дії якого закінчився;

◆ строк дії посвідчення водія, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, у разі його закінчення у період дії воєнного стану, продовжується на рік і після цього підлягає заміні. Заміна такого посвідчення проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів;

керування транспортними засобами категорії C, C1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії B;

у період воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування особи рядового та молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, водії бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги мають право на керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими і світловими сигналами або призначеними для перевезення небезпечних вантажів, після проходження спеціальної підготовки і стажування протягом одного місяця.

◆протягом року з дня припинення або скасування дії воєнного стану особа допускається до складення іспитів, необхідних для отримання посвідчення водія, за наявності свідоцтва про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, строк дії якого закінчився у період дії воєнного стану, та/або відомостей в Єдиному державному реєстрі Міністерства внутрішніх справ та після проходження медичного огляду в порядку, установленому Міністерством охорони здоров’я;

постанова Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 844 “Про затвердження зразків бланків і технічних описів бланків національного та міжнародного посвідчень водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу та зразка розпізнавального автомобільного знака України та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” застосовується з урахуванням особливостей, передбачених цією постановою.

Документи - посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію, термін дії яких закінчився в період воєнного стану, продовжують діяти на всій території України.

Ви зможете замінити їх після припинення чи скасування воєнного стану в країні і поновлення послуг для громадян у сервісних центрах МВС.

Сторінка Головного сервісного центру МВС в Фейсбук: https://www.facebook.com/hsc.gov.ua

Загальні положення

Електронним посвідченням водія (далі - Е-посвідчення) є національне посвідчення водія у формі електронного відображення інформації, що міститься у національному посвідченні водія, разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом) (пункт 2 Порядку формування та перевірки електронного посвідчення водія, електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, їх електронних копій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1453).

Електронним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (далі - Е-свідоцтво) є свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу у формі електронного відображення інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, разом з унікальним електронним ідентифікатором, а також інформації про страховий поліс (за наявності).

Посвідчення водія в "Дії".jpg

Е-посвідчення та Е-свідоцтво формується:

  • автоматично за наявності в єдиній інформаційній системі Міністерства внутрішніх справ України (МВС) усіх відомостей, зазначених у національному посвідченні водія, в тому числі відцифрованого образу обличчя особи;
  • засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка "Дія";
  • на підставі відомостей про видане особі посвідчення водія, що містяться в єдиній інформаційній системі МВС.

Кожному Е-посвідченню та Е-свідоцтву присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код) для доступу до відомостей єдиної інформаційної системи МВС.

Електронне посвідчення водія - це один із документів, які посвідчують особу.

Формування Е-посвідчення та Е-свідоцтва

Для формування та використання Е-посвідчення та Е-свідоцтва потрібно:

→ Завантажити на телефон мобільний застосунок Єдиного державного веб-порталу електронних послуг "Дія";

→ Пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію.

→ Обрати "Документи". Е-посвідчення, як і Е-свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, підвантажуються автоматично.

Електронне посвідчення водія, електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу формуються безоплатно.

Використання Е-посвідчення та Е-свідоцтва

Е-посвідчення, Е-свідоцтво формуються у випадку, якщо національне посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу є дійсними та строк їх дії не закінчився.

Е-посвідчення та Е-свідоцтво пред’являються на телефоні через мобільний додаток Порталу Дія без додаткового пред’явлення посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу виготовлених на бланках, а також документа, що посвідчує особу.

Важливо! Е-посвідчення та Е-свідоцтво як цифрові документи мають таку ж юридичну силу, як паперові чи пластикові документи.

Поліцейський проводить:

  • перевірку достовірності пред’явленого особою Е-посвідчення та Е-свідоцтво за допомогою технічних засобів, тобто сканує QR-код;
  • проводить звірку з відомостями з єдиної інформаційної системи МВС.

У разі виникнення непорозумінь чи проблем - телефонуйте на гарячу лінію МВС - 0 800 50 02 02.

Див. також