Порядок отримання посвідчення водія

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 року № 828 поновлено строки надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру, які були зупинені відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 165 “Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 року № 184 "Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами" встановлено, що у період дії воєнного стану та протягом року з дня припинення або скасування дії воєнного стану:

особа допускається до керування транспортними засобами за наявності у неї національного посвідчення водія України, виданого їй вперше на право керування транспортними засобами відповідної категорії, строк дії якого закінчився;

◆ строк дії посвідчення водія, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, у разі його закінчення у період дії воєнного стану, продовжується на рік і після цього підлягає заміні. Заміна такого посвідчення проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів;

керування транспортними засобами категорії C, C1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії B;

у період воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування особи рядового та молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, водії бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги мають право на керування транспортними засобами, обладнаними спеціальними звуковими і світловими сигналами або призначеними для перевезення небезпечних вантажів, після проходження спеціальної підготовки і стажування протягом одного місяця.

◆протягом року з дня припинення або скасування дії воєнного стану особа допускається до складення іспитів, необхідних для отримання посвідчення водія, за наявності свідоцтва про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, строк дії якого закінчився у період дії воєнного стану, та/або відомостей в Єдиному державному реєстрі Міністерства внутрішніх справ та після проходження медичного огляду в порядку, установленому Міністерством охорони здоров’я;

постанова Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 844 “Про затвердження зразків бланків і технічних описів бланків національного та міжнародного посвідчень водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу та зразка розпізнавального автомобільного знака України та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” застосовується з урахуванням особливостей, передбачених цією постановою.

Отже, документи - посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію, термін дії яких закінчився в період воєнного стану, продовжують діяти на всій території України.

Ви зможете замінити їх після скасування чи припинення воєнного стану в країні і поновлення послуг для громадян у сервісних центрах МВС.

▷ Детальніше про використання посвідчення водія за кордоном громадянами України, які отримали тимчасовий захист, у консультації "Тимчасовий захист та статус біженця як форми міжнародного захисту для громадян України в країнах Європейського Союзу".

Сторінка Головного сервісного центру МВС в Фейсбук: https://www.facebook.com/hsc.gov.ua

Посвідчення водія та його категорії

Особи допускаються до керування транспортними засобами (ТЗ) за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії (далі - посвідчення водія).

Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 травня 1993 року № 340 (далі - Положення), посвідчення водія є документом, що посвідчує особу та її спеціальний статус у частині підтвердження права його власника на керування транспортними засобами.

Особа має лише одне посвідчення водія, що підтверджує її право на керування транспортними засобами діючих категорій, зазначених у ньому.

Посвідчення водія відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі, крім посвідчення водія, що видане особі вперше. Посвідчення водія, видане особі вперше, дійсне протягом двох років з дня його видачі з обмеженим правом керування транспортним засобом.

Посвідченням водія, виданим вперше, є документ, що підтверджує право його власника на керування транспортним засобом, оформлений та виданий засобами Єдиного державного реєстру єдиної інформаційної системи МВС (далі - Єдиний державний реєстр МВС) і виготовлений на бланку та/або в електронній формі, після проходження особою, яка раніше не мала посвідчення водія, медичного огляду в порядку, встановленому МОЗ, а також підготовки відповідно до планів і програм та після складення теоретичного і практичного іспитів в уповноважених підрозділах територіальних органів з надання сервісних послуг МВС - територіальних сервісних центрах МВС (далі - територіальні сервісні центри МВС).

Обмеженим правом керування транспортним засобом є заборона перевищувати швидкість 70 кілометрів на годину (пункт 2 Положення).

Транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, залежно від їх типів і призначення поділяються на категорії: Вік, з настанням якого

особа має право на керування ТЗ

А1
мопеди, моторолери та інші двоколісні (триколісні) транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб. сантиметрів або електродвигун потужністю до 4 кВт;
16 років
А
мотоцикли, у тому числі з боковим причепом, та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом 50 куб. сантиметрів і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше;
В1
квадро- і трицикли, мотоколяски та інші триколісні (чотириколісні) транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кілограмів;
18 років
В
автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми;
С1
призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких становить від 3500 до 7500 кілограмів (від 7700 до 16500 фунтів);
С
призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких перевищує 7500 кілограмів (16500 фунтів);
D1
призначені для перевезення пасажирів автобуси, в яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, не перевищує 16;
21 рік
D
призначені для перевезення пасажирів автобуси, в яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, більше 16;
ВЕ, С1Е, СЕ состави транспортних засобів з тягачем категорії В, С1, С, D1 або D, яким водій має право керувати, але який не належить до зазначених категорій составів транспортних засобів;
19 років
D1E, DE
21 рік
Т
трамваї та тролейбуси.

Зразок посвідченні водія затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 844 «Про затвердження зразків бланків і технічних описів бланків національного та міжнародного посвідчень водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу та зразка розпізнавального автомобільного знака України та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», у якому, зокрема зазначається дата відкриття відповідної категорії на право керування транспортними засобами та дата закінчення дії відповідної категорії.

Водіям транспортних засобів категорій В, С1, С, D1 і D дозволяється керувати такими засобами також з причепом, дозволена максимальна маса якого не перевищує 750 кілограмів. При цьому водіям транспортних засобів категорії В дозволяється керувати такими засобами з причепом, дозволена максимальна маса якого перевищує 750 кілограмів, але не перевищує маси автомобіля без навантаження, і загальна дозволена максимальна маса такого транспортного засобу і причепа не перевищує 3500 кілограмів.

До керування транспортними засобами категорій B, С1, С, D1 і D з причепами, повна маса яких становить більш як 750 кілограмів і загальна дозволена максимальна маса такого транспортного засобу і причепа перевищує 3500 кілограмів, а також зчепленими автобусами допускаються водії, які мають право на керування транспортними засобами категорій BE,С1Е, СЕ, D1E і DE (пункт 3 Положення).

Централізоване оформлення, видача, персоналізація, повернення та обмін посвідчень водія здійснюється територіальними сервісними центрами МВС у визначені законодавством строки.

Порядок отримання посвідчення водія

Етап 1. Проходження медичного огляду

Медичний огляд кандидатів у водії транспортних засобів проводиться з метою визначення придатності особи до безпечного керування транспортними засобами відповідно до Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України від 31 січня 2013 року № 65/80 (далі - Положення про медичний огляд).

Медичний огляд проводиться в закладі охорони здоров'я медичною комісією, до складу якої входять: лікар-терапевт (голова комісії), лікар-невропатолог, лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог, лікар-хірург.

В окремих випадках для уточнення діагнозу спеціалістами медичної комісії особі призначаються індивідуальні додаткові обстеження. При проведенні медичного огляду враховуються результати обов'язкового профілактичного наркологічного огляду особи та дані щодо перебування її на психіатричному обліку за місцем проживання.

За результатом проведення медичного огляду видається Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом (далі - Медична довідка) за формою, наведеною у додатку 1 до Положення про медичний огляд.

Медичний огляд включає в себе: загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові і резус фактора).

Наявність у особи захворювання або вади згідно з Переліком захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 24 грудня 1999 року № 299, є протипоказанням до керування транспортним засобом відповідної категорії.

Важливо! Медичний огляд проводиться за рахунок замовника (пункт 2.7 розділу ІІ Положення про медичний огляд).

Етап 2. Навчання в автошколі

Від вибору навчального закладу залежать якість отриманих теоретичних знань і практичних навичок водіння. Тому до вибору автошколи варто підходити серйозно та обов’язково уточнить наявність ліцензії Міністерства освіти і науки України та атестата акредитації МВС.

Знайти автошколу можна у переліку автошкіл, розміщеного на сайті Головного сервісного центру МВС.

Терміни та вартість навчання на курсах водіння залежать від обраної категорії транспортних засобів.

Для вступу до автошколи або до його філії чи іншого відокремленого підрозділу особа подає:

 1. заяву на ім’я керівника автошколи або філії чи іншого відокремленого підрозділу із зазначенням місця проживання та категорії транспортного засобу, право на керування яким особа бажає отримати;
 2. копію паспорта громадянина України або документа, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство чи спеціальний статус;
 3. копія одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта);
 4. дійсну на дату подання документів медичну довідку встановленого зразка, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідних категорій;
 5. одну кольорову фотокартку розміром 3,5 х 4,5 см. (пункт 6 Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 487 (далі - Порядок).

Підготовка водіїв може проводитися за дистанційною, денною або вечірньою (змінною) формою, з відривом і без відриву від виробництва.

Для проходження практичної підготовки в автошколі особа зазначає в заяві про успішне складення нею теоретичного іспиту для визначеної категорії в територіальних сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ України (ТСЦ МВС).

Етап 3. Складання іспитів

Отримання посвідчення водія.png

Особи складають іспити, необхідні для одержання посвідчення водія, в ТСЦ МВС незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування (пункт 17 Положення).

Для складення іспитів та отримання посвідчення водія особа подає до ТСЦ МВС:

 1. паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, посвідку на постійне проживання, посвідку на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документ, що посвідчує особу) (у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка);
 2. копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта);
 3. дійсну на дату подання документів медичну довідку, що підтверджує допущення водія до керування транспортними засобами відповідних категорій;
 4. наявне посвідчення водія (у разі отримання права на керування транспортними засобами іншої категорії або його обміну);
 5. документ про професійну (професійно-технічну) освіту державного зразка за професією водія автотранспортних засобів відповідної категорії (у разі проходження навчання в закладі, що має ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти за програмою, затвердженою Міністерством освіти і науки України) (пункт 21 Положення).
Важливо!

→ Отримати або обміняти посвідчення водія тепер неможливо якщо у поданих документах або Єдиному державному демографічному реєстрі відсутні відомості щодо реєстрації місця проживання (крім внутрішньо переміщених осіб, які подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка).

→ У посвідченні водія в графі "Особливі відмітки" зазначається вказана в медичній довідці група крові водія.

Одночасне подання особою документів до кількох ТСЦ МВС не допускається.

Після перевірки поданих документів уповноважений працівник ТСЦ МВС за допомогою програмних засобів ЄДР МВС друкує та надає особі заяву про видачу, обмін або повернення посвідчення водія. Під час оформлення заяви особа дає письмову згоду на обробку її персональних даних (пункт 11 розділу І Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ Укаїни від 07 грудня 2009 року № 515, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 січня 2010 року за № 74/17369 (далі - Інструкція)).

Результат перевірки поданих документів відображається в заяві та засвідчується підписом уповноваженого працівника ТСЦ МВС, який проводив таку перевірку, після чого особі повертаються подані оригінали документів.

У разі одночасного відкриття двох категорій іспити (іспит) складаються за вищою з них.

Вищою вважається категорія:

 • DE - відносно D1E;
 • D - відносно D1;
 • CE - відносно C1E;
 • C - відносно C1;

Співвідношення категорій транспортних засобів, зазначених у цьому пункті, не застосовується в разі складання іспитів для отримання посвідчення водія на право керування транспортними засобами категорій B1, B, BE.

Теоретичний іспит

За результатами теоретичної підготовки автошкола (її філія чи інший відокремлений підрозділ) видає слухачу свідоцтво про закінчення теоретичної підготовки за формою згідно з додатком 1, яке невідкладно вноситься автошколою (її філією чи іншим відокремленим підрозділом) в електронній формі до Єдиного державного реєстру МВС та вважається дійсним протягом року з дня його видачі (абзац другий пункту 16 Порядку).

Під час теоретичного іспиту в територіальному сервісному центрі МВС перевіряються знання, отримані особою під час проходження теоретичної підготовки в автошколі.

Екзаменаційні білети формуються з питань, затверджених Головним сервісним центром МВС. Екзаменаційний білет містить 20 питань. Кожне питання має від двох до п'яти варіантів відповідей, лише один з яких правильний. Особі ставляться виключно питання, що відповідають категоріям транспортних засобів, право на керування якими вона претендує отримати. У разі відкриття двох і більше категорій транспортних засобів теоретичний іспит складається за екзаменаційними білетами вищої категорії.

Під час складання іспиту на екрані монітора автоматизованого робочого місця відображаються питання екзаменаційного білета, варіанти відповідей та час, що залишається до кінця іспиту.

Час проведення теоретичного іспиту становить 20 хвилин. Хронометраж часу здійснюється автоматично з моменту виведення на екран монітора автоматизованого робочого місця першого питання. Після закінчення відведеного часу теоретичний іспит автоматично припиняється.

Результат теоретичного іспиту з інформацією "Іспит складено" або "Іспит не складено", питання, на які було вибрано неправильну відповідь, а також витрачений час відображаються на екрані монітора автоматизованого робочого місця.

Теоретичний іспит вважається нескладеним, якщо особа:

 • припустилася трьох помилок;
 • не надала відповіді на питання у відведений для складання теоретичного іспиту час;
 • під час відповіді на питання користувалася додатковими електронними приладами, навчальною літературою, засобами зв'язку, пристроями зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремими елементами, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друкованими або рукописними матеріалами, іншими засобами, предметами, приладами (крім виробів медичного призначення), а також підказками інших осіб. У цьому випадку екзаменатор припиняє іспит, про що інформує особу (пункт 10 розділу ІІ Інструкції).

Результат складання теоретичного іспиту фіксується в екзаменаційному листі, підписується екзаменатором та вноситься до ЄДР МВС.

Результат теоретичного іспиту, який складено в територіальному сервісному центрі МВС, дійсний протягом року з дня його успішного складення (абзац четвертий пункту 16 Порядку).

Увага! Особа, яка не склала теоретичний іспит, до практичного іспиту не допускається.

Повторний теоретичний іспит призначається не раніше ніж через п'ять календарних днів, що обраховуються з наступного дня після іспиту.

У разі виникнення під час складання теоретичного іспиту технічних несправностей автоматизованого робочого місця результат такого іспиту анульовується. Особі пропонується складання теоретичного іспиту на іншому автоматизованому робочому місці або в інший час чи день.

Практичний іспит

І. Складення іспиту з практичної підготовки (внутрішнього практичного іспиту) в автошколі або її філії чи іншому відокремленому підрозділі

Практична підготовка за бажанням особи може здійснюватися в будь-якій автошколі (її філії чи іншому відокремленому підрозділі) незалежно від того, в якій автошколі (її філії чи іншому відокремленому підрозділі) особа пройшла теоретичну підготовку (абзац восьмий пункту 16 Порядку).

До практичної підготовки в автошколі допускаються особи, які успішно склали теоретичний іспит у відповідному територіальному сервісному центрі МВС.

Для визначення рівня знань, умінь і навичок, якості підготовки слухачі складають іспит з практичної підготовки в автошколі або її філії чи іншому відокремленому підрозділі (пункт 19 Порядку). З цією метою наказом керівника автошколи призначається комісія в складі голови і двох членів.

За результатами складення практичного іспиту на підставі відповідного протоколу автошкола або її філія чи інший відокремлений підрозділ видає слухачу свідоцтво про закінчення практичної підготовки за формою згідно з додатком 2, яке невідкладно вноситься автошколою (її філією чи іншим відокремленим підрозділом) в електронній формі до Єдиного державного реєстру МВС та вважається дійсним протягом двох років з дня його видачі (пункт 22 Порядку).

ІІ. Складення іспиту з практичної підготовки в територіальному сервісному центрі МВС

Для одержання посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії особа складає практичний іспит у будь-якому територіальному сервісному центрі МВС незалежно від того, в якому територіальному сервісному центрі МВС нею було складено теоретичний іспит, за умови наявності відомостей у Єдиному державному реєстрі МВС про успішне складення особою такого теоретичного іспиту, результати якого дійсні протягом одного року (абзац другий пункту 17 Положення).

Для допуску до складання практичного іспиту особа подає екзаменатору документ, що посвідчує особу, та екзаменаційний лист, в якому визначено вправи для перевірки підготовленості особи до керування транспортним засобом та типові помилки, які можуть бути допущені. Перед початком складання практичного іспиту екзаменатор ознайомлює особу, яка складатиме практичний іспит, з порядком проведення іспиту.

Приймання практичного іспиту проводиться на транспортному засобі тої категорії, на керування транспортним засобом якої особа, що екзаменується, претендує отримати право.

Транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів), на яких приймаються практичні іспити, повинні мати розпізнавальний знак "Учбовий транспортний засіб", та бути обладнані відповідно до вимог законодавства додатковими педалями зчеплення (крім транспортних засобів з автоматичною коробкою передач), гальмування, дзеркалом заднього виду для екзаменатора.

У разі проходження особою підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації водія в закладі на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач складання практичного іспиту здійснюється на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач.

Важливо!

У разі складення особою практичного іспиту на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач у посвідченні водія зазначається відповідна відмітка. Посвідчення водія з такою відміткою надає особі право керувати лише транспортними засобами з автоматичною коробкою передач.

Практичний іспит приймається на транспортному засобі ТСЦ МВС або закладу на вибір особи, що складає іспит.

Під час проведення практичного іспиту на транспортному засобі ТСЦ МВС екзаменатор перебуває у транспортному засобі поруч з особою, що екзаменується, контролює правильність виконання вправ та фіксує помилки в екзаменаційному листі. У разі прийняття практичного іспиту на транспортному засобі закладу на сидінні, з якого здійснюється доступ до дублюючих механізмів керування гальмовою системою та трансмісією транспортного засобу, перебуває спеціаліст з навчання керуванню транспортними засобами такого закладу (далі - спеціаліст закладу). У цьому випадку екзаменатор розташовується таким чином, щоб мати можливість контролювати дії особи, що екзаменується, та спеціаліста закладу.

Приймання практичного іспиту проводиться у два етапи:

 • перший етап практичного іспиту - на майданчику для навчання з початкового керування;
 • другий етап практичного іспиту - в умовах дорожнього руху на визначених ТСЦ МВС маршрутах (за винятком перевірки навичок керування транспортними засобами категорій A1, A, B1).

Практичний іспит на майданчику для навчання з початкового керування проводиться за командою екзаменатора шляхом послідовного виконання вправ. У разі отримання незадовільного результату під час складання першого етапу практичного іспиту екзаменатор роз'яснює особі допущені помилки, порядок і строки перескладання іспиту.

Особа, яка не склала перший етап практичного іспиту, до другого етапу практичного іспиту не допускається.

Для приймання практичного іспиту на вулично-дорожній мережі ТСЦ МВС визначає декілька маршрутів для перевірки навичок керування транспортними засобами відповідної категорії. Довжина маршруту повинна врахувати елементи, що дають можливість перевірити навички керування транспортним засобом.

У разі наявності обставин, що перешкоджають подальшому руху за маршрутом (транспортний затор, дорожні роботи, дорожньо-транспортна пригода тощо), допускається відхилення від маршруту з подальшим поверненням на нього або екзаменатор приймає рішення про продовження іспиту за іншим маршрутом.

Вправи, у тому числі пов'язані із зміною напрямку руху за маршрутом, виконуються за чіткою командою екзаменатора. Особа виконує всі вправи іспиту для отримання права на керування транспортним засобом відповідної категорії. Під час проведення іспиту екзаменатору забороняється давати команди, виконання яких може призвести до вчинення порушення правил дорожнього руху або створення аварійної ситуації. Спеціалісту закладу забороняється втручатися в хід практичного іспиту, крім випадків, коли команди екзаменатора в разі їх виконання передбачають порушення правил дорожнього руху або створення аварійної ситуації. У разі втручання спеціаліста закладу в перебіг практичного іспиту, крім випадків, визначених цим абзацом, проведення практичного іспиту зупиняється і починається заново. Відмова особи, що екзаменується, виконати вправу іспиту (крім випадків, коли виконання команди екзаменатора призведе до порушення правил дорожнього руху або створення аварійної ситуації) означає, що ця особа іспит не склала.

Екзаменатор після закінчення практичного іспиту на вулично-дорожній мережі та в разі незадовільного результату складання іспиту (на вимогу особи) при включених технічних засобах контролю процесу складання практичного іспиту роз'яснює допущені помилки, порядок і строки перескладання іспиту.

Тривалість практичного іспиту на майданчику для навчання з початкового керування повинна бути достатня для визначення вміння особи керувати транспортним засобом відповідної категорії безпечно для інших учасників дорожнього руху, але не менше 10 хвилин. Тривалість практичного іспиту на вулично-дорожній мережі повинна складати не менше 20 хвилин. Загальна тривалість практичного іспиту на майданчику для навчання з початкового керування та в умовах дорожнього руху не повинна перевищувати 60 хвилин (пункт 22 розділу ІІІ Інструкції).

Результат складання практичного іспиту екзаменатор фіксує в екзаменаційному листі, підписує та вносить до ЄДР МВС.

Особі для складання практичного іспиту надається три спроби. Повторний практичний іспит призначається не раніше ніж через п'ять календарних днів, що обраховуються з наступного дня після іспиту. Якщо особа не склала практичний іспит у третє, до наступного іспиту така особа допускається після проходження повторного курсу підготовки з практичного керування транспортним засобом у будь-якому закладі.

Етап 4. Отримання посвідчення водія

Видача посвідчення водія вперше здійснюється ТСЦ МВС після успішного складання теоретичного і практичного іспитів.

Оплата вартості послуги та/або бланкової продукції здійснюється особою після перевірки уповноваженим працівником ТСЦ МВС поданих документів та прийняття рішення щодо оформлення посвідчення водія або перед складанням іспитів (у разі необхідності їх складання).

Посвідчення водія видається особі безпосередньо під підпис у заяві після пред'явлення нею документа, що її посвідчує.

Важливо!

Якщо особа не отримала посвідчення водія протягом шести місяців з дня його оформлення, уповноважений працівник ТСЦ МВС у письмовій формі попереджає особу про знищення посвідчення водія в разі його неотримання протягом року з дня його оформлення.

Посвідчення водія знищується в разі неотримання його особою протягом року. При цьому видача нового посвідчення водія здійснюється на загальних підставах, з дотриманням вимог Інструкції та в установленому законодавством порядку.

Зразок бланка національного посвідчення водія доступний для перегляду за посиланням.

Вартість

Орієнтовна вартість отримання посвідчення водія вперше (станом на серпень 2022 року), з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання":

 • видача посвідчення водія на право керування ТЗ після закінчення автошколи та складання іспитів — 306 грн. (254 грн. - вартість бланку; 26 грн. - вартість складення теоретичного та практичного іспитів; 26 грн. - видача посвідчення водія).

Підстави для відмови у допуску до складення іспитів

До складення практичного та у передбачених Положенням випадках теоретичного іспитів у територіальному сервісному центрі МВС не допускаються особи:

 • які не досягли встановленого Положенням віку;
 • які не подали (або подали не в повному обсязі) документи, зазначені в пункті 21 Положення;
 • які подали документи, що містять недостовірні відомості;
 • які не зареєстровані закладом з підготовки водіїв у Єдиному державному реєстрі МВС до початку занять;
 • стосовно яких у Єдиному державному реєстрі МВС відсутня інформація щодо видачі їм свідоцтва про закінчення теоретичної підготовки або свідоцтва про закінчення практичної підготовки;
 • стосовно яких у поданих ними документах або Єдиному державному демографічному реєстрі відсутні відомості щодо реєстрації місця їх проживання (крім внутрішньо переміщених осіб, які подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка);
 • які перебувають у розшуку (про виявлення таких осіб працівники територіального сервісного центру МВС негайно інформують Національну поліцію);
 • щодо яких встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.

Електронне посвідчення водія

Електронним посвідченням водія є національне посвідчення водія у формі електронного відображення інформації, що міститься у національному посвідченні водія, разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом). Електронне посвідчення водія пред’являється особою замість та без додаткового пред’явлення національного посвідчення водія.

Детальніше див.: Електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу

Електронне посвідчення водія формуються безоплатно засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Портал Дія) за бажанням особи, яка в установленому законодавством порядку отримала національне посвідчення водія, за наявності в Єдиному державному реєстрі МВС, який є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС, усіх відомостей, зазначених у національному посвідченні водія.

Формування та відображення документу здійснюється автоматично засобами Порталу Дія за наявності підключення електронного пристрою до Інтернету, працездатності встановленого мобільного додатка Порталу Дія (Дія) та наявної електронної інформаційної взаємодії Порталу Дія та Реєстру МВС шляхом використання наявної в Реєстрі МВС інформації.

Електронне посвідчення водія формується у випадку, якщо національне посвідчення водія засобу є дійсним та строк його дії не закінчився.

Корисні посилання

Див. також