Державна реєстрація шлюбу: порядок реєстрації, терміни та місце реєстрації шлюбу, документи, необхідні для реєстрації шлюбу: відмінності між версіями
Мітки: Скасовано редагування коду 2017 |
Мітки: Скасовано редагування коду 2017 |
||
Рядок 40: | Рядок 40: | ||
б) назва міста, номер поштової скриньки військової частини, де служить; | б) назва міста, номер поштової скриньки військової частини, де служить; | ||
в) військове звання (категорія)*; | в) військове звання (категорія)*; | ||
г) серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку. військово-облікові документи (військовий квиток, тимчасове посвідчення, тощо). У разі якщо громадянин заявляє що на військовому обліку не перебуває або знятий з нього, пред’являється відповідна довідка з військового комісаріату, яка може бути отримана за місцем проживання такого громадянина. Тому під час звернення військовозобов'язаних громадян до органів державної реєстрації актів цивільного стану для подачі заяв про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, при собі необхідно мати вище перелічені документи [Https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00] | г) серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку. військово-облікові документи (військовий квиток, тимчасове посвідчення, тощо). У разі якщо громадянин заявляє що на військовому обліку не перебуває або знятий з нього, пред’являється відповідна довідка з військового комісаріату, яка може бути отримана за місцем проживання такого громадянина. Тому під час звернення військовозобов'язаних громадян до органів державної реєстрації актів цивільного стану для подачі заяв про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, при собі необхідно мати вище перелічені документи. [Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні Https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00] | ||
Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.<br> | Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.<br> |
Версія за 09:17, 20 жовтня 2021
Нормативна база
- Сімейний кодекс України
- Цивільний процесуальний кодекс України
- Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"
- Декрет Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 "Про державне мито"
- Постанова Кабінет Міністрів України від 10 листопада 2010 року № 1025 "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану"
- Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2020 року № 52/5 (далі - Правила)
- Наказ Міністерства юстиції України від 30 грудня 2020 року № 4543/5 "Про затвердження розмірів плати за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України"
Загальна інформація
Шлюб - сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану (частина перша статті 21 Сімейного кодексу України (далі - СК України).
Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається (стаття 24 СК України).
Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу (стаття 25 СК України).
Присутність нареченого та нареченої в момент державної реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається (стаття 34 СК України).
Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років (стаття 22 СК України).
За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (стаття 23 СК України).
Орган ДРАЦС, що прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов'язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків, обов'язком повідомити один одному про стан свого здоров'я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу.
Куди звернутися для державної реєстрації шлюбу
Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (далі - орган ДРАЦС) за їхнім вибором.
Заяву про реєстрацію шлюбу можна також подати онлайн на веб-порталі "Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану".
Вартість реєстрації шлюбу
За реєстрацію шлюбу необхідно сплатити державне мито у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (у 2021 році - 0,85 копійок) (підпункт "а" пункту 5 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 "Про державне мито").
Крім того, додатково оплачуються супутні послуги органу ДРАЦС за вибором наречених (повний чи скорочений обряд державної реєстрації шлюбу, видача запрошення із зазначенням дати державної реєстрації шлюбу тощо) у розмірі встановленому наказом Міністерства юстиції України від 30 грудня 2020 року № 4543/5 "Про затвердження розмірів плати за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України".
Документи, необхідні для реєстрації шлюбу
Для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява встановленої форми.
Також, з собою потрібно мати документи, які посвідчують особу, а саме паспорт громадянина України, або паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для громадян України, які постійно проживають за кордоном) або паспортні документи іноземця чи документ, що посвідчує особу без громадянства (пункт 2 глави 2 розділу III Правил).
З 17.11.2017 року Наказом № 3548/5 від 13.11.2017 року “ Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері державної реєстрації актів цивільного стану” у додатку 7 п. 7, змінена форма заяви про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, якою передбачено внесення відомостей про військове звання та номер військового квитка військовозобов'язаних громадян, саме:Відношення до військової служби:
а) де перебуває на обліку; б) назва міста, номер поштової скриньки військової частини, де служить; в) військове звання (категорія)*; г) серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку. військово-облікові документи (військовий квиток, тимчасове посвідчення, тощо). У разі якщо громадянин заявляє що на військовому обліку не перебуває або знятий з нього, пред’являється відповідна довідка з військового комісаріату, яка може бути отримана за місцем проживання такого громадянина. Тому під час звернення військовозобов'язаних громадян до органів державної реєстрації актів цивільного стану для подачі заяв про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, при собі необхідно мати вище перелічені документи. [Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні Https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00]
Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.
Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу ДРАЦС, таку заяву, справжність підпису(ів) на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.
Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред'явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).
Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (пункт 5 глави 2 розділу III Правил).
Державна реєстрація шлюбу засвідчується cвідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджено постановою Кабінет Міністрів України від 10 листопада 2010 року № 1025 "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Терміни державної реєстрації шлюбу
Державна реєстрація шлюбу проводиться після закінчення одного місяця з дня подання нареченими заяви про державну реєстрацію шлюбу.
За погодженням з нареченими орган державної реєстрації актів цивільного стану призначає день і час державної реєстрації шлюбу з додержанням вимог, передбачених статтею 32 СК України.
У разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу ДРАЦС може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці.
Якщо наречені не з'явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.
Якщо наречені не можуть з'явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день. У такому разі строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.
Місце державної реєстрації шлюбу
Державна реєстрація шлюбу проводиться у приміщенні органу ДРАЦС. За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може проводитися за місцем їх проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважної причини прибути до органу ДРАЦС.
Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається.
Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя, або надалі іменуватись дошлюбними прізвищами, або приєднати до свого прізвища прізвище нареченого (нареченої).
Свідоцтво про державну реєстрацію шлюбу видається кожному із подружжя.
Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
Статтею 26 СК України визначено осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою:
- особи, які є родичами прямої лінії споріднення.
- рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька.
- двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
- усиновлювач та усиновлена ним дитина. Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.
За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.
Див. також
- Державна реєстрація шлюбу у скорочені строки "Шлюб за добу"
- Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань
- Реєстрація шлюбу громадян України з іноземцями та порядок його розірвання
- Надання права на шлюб неповнолітній особі
- Шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені