Державна реєстрація шлюбу у скорочені строки "Шлюб за добу"

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Хто може вступити у шлюб і з якого віку?

Українське законодавство майже не ставить обмежень для тих, хто бажає поєднати своє життя у шлюбі.
Фактично кожна особа, яка досягла 18 років та на момент подачі документів офіційно не є одруженою, може створити сім’ю. А у окремих випадках, якщо є відповідне рішення суду про надання права на шлюб, створити сім’ю можуть навіть шістнадцятирічні.

“Шлюб за добу”: що це за послуга?

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Звертаємо вашу увагу, що навіть за таких умов органи державної реєстрації актів цивільного стану ПРАЦЮЮТЬ у штатному режимі, крім міст/районів, де такої можливості немає у зв'язку з веденням активних бойових дій.

Державна реєстрація шлюбу дозволяється у день подання відповідної заяви.

07 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 213 "Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану", відповідно до якої, зокрема державна реєстрація шлюбу, якщо один із наречених є військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, поліцейським, особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особою начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівником закладу охорони здоров'я, може проводитися відділами державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності такого нареченого (нареченої).

У такому випадку заява військовослужбовця, поліцейського, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівника закладу охорони здоров'я про державну реєстрацію шлюбу, що одночасно є підтвердженням факту надання ним згоди на шлюб, подається безпосередньому командиру (керівнику), яким засвідчується справжність підпису на відповідній заяві та забезпечується її передача (надсилання) до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано особисто нареченим (нареченою) заяву про державну реєстрацію шлюбу.

"Шлюб за добу" - це пілотний проект. Його суть полягає у можливості зареєструвати шлюб у скорочений термін, в тому числі за добу за принципом екстериторіальності, тобто не має значення місце проживання громадян, які бажають вступити до шлюбу.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 502 “Про запровадження реалізації пілотного проекту щодо державної реєстрації шлюбу” поширює дію послуги за обраним заявниками місцем у мм. Києві, Львові, Одесі, Херсоні, Маріуполі, Сєвєродонецьку, Вінниці, Дніпрі, Луцьку, Миколаєві, Кам’янець-Подільському, Рівному, Житомирі, Харкові, Ужгороді, Чернівцях, Івано-Франківську, Сумах, Тернополі, Чернігові, Кривому Розі, Бахмуті, Запоріжжі, Білій Церкві, Борисполі, Кропивницькому, Станиці Луганській, Білгород-Дністровському, Полтаві, Кременчуці, Чугуєві, Хмельницькому, Черкасах, Хотині, Ковелі, Нововолинську, Нікополі, Кам’янському, Волновасі, Лимані, Покровську, Коростені, Мукачеві, Тячеві, Олександрії, Вознесенську, Первомайську Миколаївської області, Ізмаїлі, Дубному, Сарнах, Тростянці Сумської області, Генічеську, Новій Каховці, Каневі, Смілі, Вижниці, Володимир-Волинському, Радомишлі, Вишгороді, Трускавці, Чорноморську, Ромнах, Чорткові, Умані, Ніжині, Бердичеві, Новограді-Волинському, Калуші, Шостці, Корюківці, Коломиї, Кременці та с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області, с. Білозір’я Черкаського району Черкаської області, с. Кам’яниця Ужгородського району Закарпатської області.

Яка процедура?

Для того, щоб провести державну реєстрацію шлюбу потрібно звернутись будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (надалі -ДРАЦС).
При цьому, не має жодного значення, де зареєстровані наречені. Адже реєстрація шлюбу проводиться за принципом екстериторіальності, тобто документи можна подати до будь-якого органу ДРАЦС в будь-якому населеному пункті.
Для того, щоб скористатися сервісом з реєстрації шлюбу у скорочені строки, нареченим необхідно зробити кілька простих кроків:

  1. Звернутись до організатора державної реєстрації шлюбу, відомості про якого розміщені відповідним територіальним органом юстиції на офіційному сайті.
  2. Обрати дату та час для проведення державної реєстрації шлюбу.
  3. Укласти цивільно-правовий договір про надання послуги.
  4. Завітати на власне весілля.

Перелік документів

Для отримання відповідної послуги, заявником необхідно подати такі документи:

  • паспорт громадянина України (паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства). У разі, якщо Замовником є іноземець, особа без громадянства, додається документ, що підтверджує законність його перебування на території України;
  • індентифікаційний номер платника податків (у разі наявності);
  • у разі якщо замовники або один з них раніше перебували у шлюбі, – документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок органу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо.

Не пред’являються оригінали документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу, якщо відповідні актові записи цивільного стану, про які повідомили у цьому Договорі, складені органами державної реєстрації актів цивільного стану України.

Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їх перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку.

  • документи про сплату державного мита та про сплату платних послуг, що надаються органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Куди звернутися?

Одружитися за добу можна за адресами, зазначеними на сайті Міністерства юстиції України

Дистанційна реєстрація шлюбу

На період воєнного стану для вищевказаних категорій військовослужбовців можлива дистанційна реєстрація шлюбу без нареченого/нареченої.

Така особа, повинна підготувати заяву для проведення реєстрації та передати керівнику (командиру), який може засвідчити справжність підпису для подальшої передачі заяви відповідним органам. Після перевірки документ відправляється у спеціальний відділ держреєстрації актів цивільного стану або будь-якого іншого органу державної реєстрації актів, які працюють під час військового стану. Заява про державну реєстрацію шлюбу має містити інформацію про обох партнерів( ПІП, дату народження, громадянство).

Реєстрацію проводять працівники органу державної реєстрації актів цивільного стану. Відповідальна особа (командир або начальник), керівник медичного закладу готує акт, що підтверджує реєстрацію шлюбу особи, яка має право на дистанційний шлюб.

Таким чином, військові, які виконують бойові завдання далеко від своїх наречених, мають можливість укласти шлюб дистанційно, при цьому навіть не сплачуючи державного мита.

Громадяни, які перебувають за межами України, можуть зареєструвати шлюб у дипломатичних представництвах та консульських установах за кордоном.

Як подати заяву через Дію?

Подати заяву до РАЦСу також можна онлайн, через портал Дія. Скористатися послугою можуть громадяни України, старші 18 років, які мають електронний підпис.

Щоб подати заяву про шлюб у Дії, потрібно:

1.   Авторизуватися на порталі Дія та перейти у розділ Сім’я.

2.   Обрати послугу Заява про шлюб.

3.   Заповнити заяву. Тут можна обрати час та місце реєстрації шлюбу, церемонію у святковій залі та інші додаткові послуги.

4.   Сплатити адміністративний збір.

5.   Підписати заяву електронним підписом.

6. Далі ваш партнер отримає посилання на заяву електронною поштою. Він має авторизуватися у кабінеті на порталі, перейти за посиланням з пошти та підписати заяву електронним підписом.

Обраний ДРАЦС надішле результат розгляду заяви та деталі щодо церемонії на ваш мейл.

Вартість

Вартість послуг з організації проведення державної реєстрації шлюбу складається з:

  • вартості послуг Організатора;
  • вартості додаткових послуг локації;
  • платних послуг органу державної реєстрації актів цивільного стану;
  • державного мита.

Переваги застосування “Шлюбу за добу”

  • Реєстрація шлюбу в час та у місці, обраному нареченими.
  • Відсутність необхідності звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
  • Відсутня необхідність чекати.