Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань

Матеріал з WikiLegalAid
Це затверджена версія цієї сторінки, вона не є останньою. Перегляд останньої версії.

Нормативна база

Право на шлюб

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Звертаємо вашу увагу, що навіть за таких умов відділи державної реєстрації актів цивільного стану ПРАЦЮЮТЬ у штатному режимі, крім міст/районів, де такої можливості немає у зв'язку з веденням активних бойових дій.

Державна реєстрація шлюбу дозволяється у день подання відповідної заяви.

Статтею 21 Сімейного кодексу України встановлено, що шлюб це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається (ст. 24 СК України).

Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі, повторний шлюб може бути зареєстрований лише після припинення попереднього шлюбу (ст. 25 СК України).

Право на шлюб мають особи, які на день реєстрації шлюбу досягли 18 річного віку. 

Державної реєстрації актів цивільного стану із особою для якої обрано запобіжний захід

Згідно п.22 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, державна реєстрація шлюбу з особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, здійснюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа, у тому самому порядку і за тими самими правилами, які встановлені для державної реєстрації шлюбу в установах виконання покарань.

Порядок подання заяви про реєстрацію шлюбу із засудженими

Відповідно до пункту 18 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах, передбачених законодавством України.

З метою подання заяви про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану адміністрація установи виконання покарань забезпечує засуджену особу бланком заяви про державну реєстрацію шлюбу (додаток 7) встановленої форми.  

Засуджений заповняє бланк заяви в тій частині, яка стосується його.

Після заповнення вищезазначеної заяви засудженим, начальник установи виконання покарань:

  • звіряє вказані в заяві відомості з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженого;
  • засвідчує справжність його підпису відповідно до статті 78 Закону України «Про нотаріат»;
  • направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб, а також повідомляє найменування та адреса відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань, у якому може бути проведена державна реєстрація шлюбу.

При погодженні на державну реєстрацію шлюбу із засудженим особа заповнює отриману заяву в тій частині, що стосується її, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (далі – відділ ДРАЦС) за місцезнаходженням установи виконання покарань . Також заяву засудженого та заяву з відомостями про себе, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчено, може бути направлена поштою до відділу ДРАЦС, якщо особа, яка погодилась на державну реєстрацію шлюбу із засудженим, не може через поважні причини особисто подати отриману заяву

Взаємна обізнаність наречених про стан здоров’я

Відповідно до статті 30 Сімейного кодексу України  наречені зобов'язані повідомити один одного про стан свого здоров'я. Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим.

Приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.

Відділ ДРАЦС під час приймання заяви про державну реєстрацію шлюбу інформує наречених про можливість здійснення медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров'я (п.8 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні) .

Призначення дати та часу державної реєстрації шлюбу

Відділ ДРАЦС, який отримав заяву (заяви) про державну реєстрацію шлюбу, призначає дату та час державної реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених, а також адміністрацію установи виконання покарань, у якій утримується засуджена особа, яка бажає зареєструвати шлюб.

Відповідно до статті 32 Сімейного кодексу України шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу. За наявності поважних причин керівник відділу ДРАЦС дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.

Якщо наречені не можуть з'явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день.

Строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

Якщо наречені не з'явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Оплата за державну реєстрацію шлюбу

Прийом заяви при проведенні державної реєстрації шлюбу в порядку, встановленому статтею 33 Сімейного кодексу України, не є платною послугою (а.3 п.2 Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану).

За реєстрацію шлюбу стягується державне мито у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (0,85 грн) (підпункт «а» п.5 ст.3 Декрету КМУ «Про державне мито»).

Порядок та місце реєстрації шлюбу із засудженими

Державна реєстрація шлюбу із засудженими проводиться:

  • у присутності нареченого та нареченої;
  • з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства;
  • у приміщенні, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.

Слід зазначити, що державна реєстрація шлюбу через представника не допускається (ч.9 ст.14 ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану).

З особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, здійснюється відділом ДРАЦС в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа.

На підставі актового запису про шлюб кожному із подружжя видається свідоцтво про шлюб.  

Якщо особа під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу (п.24 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Див. також