Порядок створення первинної організації професійної спілки: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(доповнення інформації)
 
(Не показані 16 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Порядок створення первинної організації професійної спілки ==
== Нормативна база ==
Відповідно до [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1045-14 ЗАКОНУ УКРАЇНИ  Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності] від 15.09.1999 № 1045-XIV первинна організація профспілки – це добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі. Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі. Профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08 Кодекс законів про працю України]
== Перший крок у створенні первинної організації професійної спілки це складання статуту та затвердження його на Установчих зборах ==
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1045-14 Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності"]
Статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4572-17 Закон України "Про громадські об'єднання"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/755-15 Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/440-2016-%D0%BF#n14 Постанова Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру"]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1500-16 Наказ Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 серпня 2018 року № 2824/5), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.11.2016 за № 1500/29630]
== Загальні положення ==
'''Увага!!!''' З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено '''режим воєнного стану'''!
 
15 березня 2022 року прийнято Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"(далі - Закон), відповідно до якого на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.
 
Відповідно до Закону на період дії воєнного стану:
 
·    норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів (стаття 5 Закону).    
 
.    професійні спілки у межах своєї діяльності повинні максимально сприяти забезпеченню обороноздатності держави та забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями, передбаченими цим Законом (ч.1 стаття 14 Закону);
 
·        призупиняється дія статті 44 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та відповідні норми колективних договорів (ч.2 стаття 14 Закону);
 
·        
 
Громадяни мають право на участь у [[Первинна організація профспілки. Профспілковий представник|професійних спілках]] з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх [[Членство у професійній спілці. Участь профспілок у захисті прав працівників|членів]].
 
Усі професійні спілки мають рівні права. [[Членство у професійній спілці. Участь профспілок у захисті прав працівників|Обмеження щодо членства]] у професійних спілках встановлюються виключно цією Конституцією і законами України (частина третя статті 36 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституції України]).
 
'''Первинна організація профспілки''' - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти (абзац третій частини першої статті 1 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1045-14 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності"]).
 
Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. (ст. 2 ЗУ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності")
 
Діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності. Інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною.
 
Громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.
 
Іноземні громадяни та особи без громадянства не можуть створювати профспілки, але можуть вступати до профспілок, якщо це передбачено їх статутами. (ст. 6 ЗУ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності")
 
'''Членами профспілок можуть бути''' особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі, визнають її статут та сплачує членські внески.
 
Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.
 
 
Проаналізувавши законодавство, можна виділити чотири основних кроки створення первинної профспілкової організації.
 
=== КРОК <big>1</big>. Підготовка статуту первинної організації профспілки ===
Профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.  
 
'''Статут первинної організації профспілки''' - це документ, на основі якого діє первинна організація [[Первинна організація профспілки. Профспілковий представник|профспілки]] (установчий документ).  
 
Статут (положення) профспілки повинен містити:
Статут (положення) профспілки повинен містити:
1) статус та повну назву профспілки, її скорочену назву (за наявності), місце знаходження її виборних органів (юридичну адресу);
* статус та повну назву профспілки, її скорочену назву (за наявності), місце знаходження її виборних органів (юридичну адресу);
2) мету та завдання профспілки;
* мету та завдання профспілки;
3) умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї;
* умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї;
4) права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки;
* права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки;
5) територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності;
* територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності;
6) організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу;
* організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу;
7) умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень;
* умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень;
8) порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, порядок здійснення контролю за діяльністю виборних органів профспілки;
* порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, порядок здійснення контролю за діяльністю виборних органів профспілки;
9) джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання;
* джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання;
10) порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки;
* порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки;
11) порядок внесення змін до статуту профспілки;
* порядок внесення змін до статуту профспілки;
12) умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань.
* умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань.
У статуті профспілки можуть бути передбачені й інші положення, що стосуються особливостей створення та функціонування певної профспілки, якщо це не суперечить цьому Закону.
У статуті можуть міститися й інші положення, що стосуються особливостей створення та функціонування певної профспілки і не суперечать закону.
У межах повноважень, передбачених статутом, вищі за статусом профспілкові органи можуть затверджувати положення про організації профспілки.
 
Відповідно до [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4572-17 ЗАКОНУ УКРАЇНИ  Про громадські об'єднання]від 22.03.2012 № 4572-VI Стаття 9. Процес створення профспілкової організації складається з певних кроків, які зазначаються в протоколі загальних зборів членів профспілки (засновників профорганізації).
Відповідно до статті 14 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1045-14#Text Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності"] статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.
== Другий крок на шляху створення Первинної профспілки є проведення Установчих зборів ==
== КРОК <big>2</big>. Проведення установчих зборів ==
на яких повинні бути присутні всі засновники створюваної профспілки.  
Відповідно до статті 9 Закону України [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4572-17 "Про громадські об'єднання"] утворення громадського об'єднання (до якого належить і первинна організація профспілки) здійснюється на установчих зборах його засновників (членів профспілкової організації) та оформлюється протоколом.  
Утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом.
 
Загалом, у протоколі вказуються всі присутні, перелік питань, які розглядаються і рішення по ним. Законом чітко визначено перелік обов'язкових відомостей, але він не є вичерпним.
===== Протокол установчих зборів громадського об'єднання має містити відомості про: =====
 
1) дату та місце проведення установчих зборів;
'''Протокол установчих зборів''' має містити відомості про:
2) осіб, які брали участь в установчих зборах (відповідно до частини одинадцятої цієї статті);
* дату та місце проведення установчих зборів;
3) рішення про утворення громадського об'єднання із зазначенням мети (цілей) його діяльності;
* осіб, які брали участь в установчих зборах;
4) рішення про визначення найменування та за наявності - скороченого найменування громадського об'єднання;
* рішення про утворення первинної організації профспілки із зазначенням мети (цілей) її діяльності;
5) рішення про затвердження статуту громадського об'єднання;
* рішення про визначення найменування та за наявності - скороченого найменування;
6) рішення про утворення (обрання) керівника, органів управління громадського об'єднання відповідно до затвердженого статуту;
* рішення про затвердження статуту;
7) рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження (далі - особа, уповноважена представляти громадське об'єднання), - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи, якщо утворення (обрання) органів управління не передбачено рішенням про утворення такого об'єднання;
* рішення про обрання керівника, утворення органів управління, відповідно до затвердженого статуту;
8) рішення про визначення особи (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
* рішення про визначення особи (осіб), яка (які) має (мають) право:
3. Юридична особа приватного права бере участь в утворенні громадської спілки через свого керівника або іншого уповноваженого представника, який діє на підставі довіреності на вчинення дій щодо утворення громадської спілки.
# представляти первинну організацію профспілки у правовідносинах з державою та іншими особами;
4. У разі утворення громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи, рішення, передбачені пунктами 5 та 6 частини другої цієї статті, приймаються, якщо наявність статуту та/або утворення (обрання) органів управління передбачено рішенням про утворення такого об'єднання.
# вчиняти дії від її імені без додаткового уповноваження;
5. У протоколі установчих зборів можуть зазначатися відомості і про інші прийняті на цих зборах рішення стосовно утворення та/або діяльності громадського об'єднання.
* рішення про визначення особи (осіб), яка (які) має (мають) право представляти первинну організацію профспілки для здійснення реєстраційних дій.
6. Особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу громадського об'єднання, визначена особою, яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, або визначена особою, уповноваженою представляти громадське об'єднання, за наявності її особистої згоди.
У протоколі можуть зазначатися відомості і про інші прийняті на цих зборах рішення стосовно утворення та/або діяльності профспілки.
7. Протокол установчих зборів підписується головуючим та секретарем зборів, яких необхідно вибрати на зборах
 
8. Громадське об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/755-15 ЗАКОН УКРАЇНИ  Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань], протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів.
Протокол підписується головуючим та секретарем зборів, які обираються на початку зборів.
У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації громадського об’єднання протягом 60 днів з дня утворення таке громадське об’єднання не вважається утвореним.
{| class="wikitable"
9. Дії від імені незареєстрованого громадського об’єднання, крім дій, пов’язаних з реєстрацією такого об’єднання, забороняються.
|-
10. Вимоги цієї статті застосовуються також щодо рішень стосовно створення нового громадського об'єднання, які приймаються у зв'язку з реорганізацією громадського об'єднання.
|'''ВАЖЛИВО!''' Особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу, визначена особою, яка має право представляти профспілку для здійснення реєстраційних дій чи визначена особою, яка уповноважена її представляти - лише '''за наявності її особистої згоди'''.
11. Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів громадського об'єднання є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов'язково зазначаються відомості:
|}
1) щодо фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом;
Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів є '''реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах,''' в якому обов'язково зазначаються відомості:
2) щодо юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код, юридична адреса, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка уповноважена брати участь в установчих зборах. Ці дані засвідчуються підписом особи, уповноваженої брати участь в установчих зборах.
# ''щодо фізичних осіб'' - прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом;
12. Громадське об’єднання повідомляє про внесення змін до статуту громадського об’єднання, зміни у складі керівних органів громадського об’єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об’єднання, зміну місцезнаходження громадського об’єднання протягом 60 днів з дня прийняття відповідного рішення.
# ''щодо юридичних осіб'' - повне найменування, ідентифікаційний код, юридична адреса, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка уповноважена брати участь в установчих зборах. Ці дані засвідчуються підписом особи, уповноваженої брати участь в установчих зборах.
13. Для отримання статусу юридичної особи громадське об’єднання, що здійснює діяльність без статусу юридичної особи, за рішенням вищого органу управління може звернутися для проведення процедури реєстрації в порядку, визначеному [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/755-15 Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".]
 
== Третім кроком є державна реєстрація. ==Відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV Документи, що подаються заявником для державної реєстрації первинної профспілкової огранзації, змін до її відомостей, подання рішення засновників про припинення та документів на припинення організації 1. Для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу) подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію створення юридичної особи У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи, утвореної в результаті поділу, додатково зазначаються відомості про відокремлені підрозділи в частині їх належності до юридичної особи – правонаступника; 2) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника; 3) документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування, - у разі державної реєстрації громадського формування, що є самостійним структурним підрозділом у складі іншої юридичної особи; 4) відомості про керівні органи громадського формування (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське формування для здійснення реєстраційних дій (ім’я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку); 5) копія установчого документу Всеукраїнської профспілки, на підставі якого дії первинна профспілкова організація. 6) список учасників з’їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки; 10) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місце знаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі створення юридичної особи, засновником (засновниками) якої є іноземна юридична особа; 11) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або виділу; 12) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі створення юридичної особи в результаті поділу;13) документи для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі створення юридичної особи в результаті виділу; 14) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття та поділу - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу; 15) Для державної реєстрації включення відомостей про юридичну особу, зареєстровану до 1 липня 2004 року, відомості про яку не містяться в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру.
== КРОК 3. Підготовка пакету документів для державної реєстрації ==
Для здійснення державної реєстрації профспілки [[Утворення та реєстрація громадського об'єднання зі статусом юридичної особи|зі статусом юридичної особи]] необхідно підготувати '''пакет документів''', вимоги до яких містяться у статті 15 Закону України [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/755-15 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»] :
 
1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);
 
2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);
 
3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
 
4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;
 
5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;
 
6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та віджповіати законодавству
 
Перелік документів, які необхідні для реєстрації 
# [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1500-16 заява про державну реєстрацію створення юридичної особи] (форма 4);
# статут (прошитий, пронумерований і підписаний засновниками);
# протокол установчих зборів і реєстр учасників;
#документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування, у разі державної реєстрації громадського формування, що є самостійним структурним підрозділом у складі іншої юридичної особи;
# відомості про керівні органи (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти профспілку для здійснення реєстраційних дій (ім’я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку).( ст.17 Закону України [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/755-15 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»] )
== КРОК 4. Реєстрація первинної організації профспілки ==
Первинна організація профспілки підлягає державній реєстрації <u>протягом 60 днів</u> з дня проведення установчих зборів, в порядку, визначеному [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15#Text Законом].
 
У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації протягом вказаного часу з дня утворення така первинна організація профспілки не вважається утвореною.
{| class="wikitable"
|-
|'''ВАЖЛИВО!''' Дії від імені незареєстрованої первинної організації профспілки, крім дій, пов’язаних з її реєстрацією, '''забороняються'''.
|}
'''Державна реєстрація''' первинної організації профспілки здійснюється:
* '''безкоштовно''' (адміністративний збір не справляється);
* не пізніше 15 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;
* документи можна подати особисто або поштою (в такому разі необхідне нотаріальне посвідчення підпису на заяві);
* шляхом подачі пакету документів до одного із нижче вказаних органів:
# [https://minjust.gov.ua/cat_18219 Територіального управління юстиції] за місцем розташування організації;
# [https://guide.diia.gov.ua/asc/ Центру надання адміністративних послуг] за місцем розташування організації;
Після подачі документів на реєстрацію, державний реєстратор видає опис наданих документів, на якому зазначається код доступу до результатів розгляду справи. За цим кодом можна віднайти відскановані статут і виписку про державну реєстрацію первинної організації профспілки та завантажити їх.


[[Категорія: Охорона праці]]
Окрім того, потрібно звернутися до [https://tax.gov.ua/pro-sts-ukraini/struktura/teritorialni-organi/ територіального органу Державної податкової служби України] за адресою місцезнаходження профспілки та подати [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/440-2016-%D0%BF#n14 заяву] про включення до [https://cabinet.sfs.gov.ua/registers/non-profit Реєстру неприбуткових установ та організацій] (вказавши код [[Статус неприбутковості громадського об’єднання|неприбутковості]] - 0044).
[[Категорія:Профспілкова діяльність. Колективний договір]]
[[Категорія: Цивільне право]]
[[Категорія:Адміністративне право]]

Поточна версія на 12:13, 16 липня 2024

Нормативна база

Загальні положення

Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!

15 березня 2022 року прийнято Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"(далі - Закон), відповідно до якого на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.

Відповідно до Закону на період дії воєнного стану:

·    норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів (стаття 5 Закону).    

. професійні спілки у межах своєї діяльності повинні максимально сприяти забезпеченню обороноздатності держави та забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями, передбаченими цим Законом (ч.1 стаття 14 Закону);

·        призупиняється дія статті 44 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та відповідні норми колективних договорів (ч.2 стаття 14 Закону);

·        

Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів.

Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно цією Конституцією і законами України (частина третя статті 36 Конституції України).

Первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти (абзац третій частини першої статті 1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності").

Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. (ст. 2 ЗУ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності")

Діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності. Інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною.

Громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.

Іноземні громадяни та особи без громадянства не можуть створювати профспілки, але можуть вступати до профспілок, якщо це передбачено їх статутами. (ст. 6 ЗУ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності")

Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі, визнають її статут та сплачує членські внески.

Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.


Проаналізувавши законодавство, можна виділити чотири основних кроки створення первинної профспілкової організації.

КРОК 1. Підготовка статуту первинної організації профспілки

Профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.

Статут первинної організації профспілки - це документ, на основі якого діє первинна організація профспілки (установчий документ).

Статут (положення) профспілки повинен містити:

  • статус та повну назву профспілки, її скорочену назву (за наявності), місце знаходження її виборних органів (юридичну адресу);
  • мету та завдання профспілки;
  • умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї;
  • права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки;
  • територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності;
  • організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу;
  • умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень;
  • порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, порядок здійснення контролю за діяльністю виборних органів профспілки;
  • джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання;
  • порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки;
  • порядок внесення змін до статуту профспілки;
  • умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань.

У статуті можуть міститися й інші положення, що стосуються особливостей створення та функціонування певної профспілки і не суперечать закону.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.

КРОК 2. Проведення установчих зборів

Відповідно до статті 9 Закону України "Про громадські об'єднання" утворення громадського об'єднання (до якого належить і первинна організація профспілки) здійснюється на установчих зборах його засновників (членів профспілкової організації) та оформлюється протоколом.

Загалом, у протоколі вказуються всі присутні, перелік питань, які розглядаються і рішення по ним. Законом чітко визначено перелік обов'язкових відомостей, але він не є вичерпним.

Протокол установчих зборів має містити відомості про:

  • дату та місце проведення установчих зборів;
  • осіб, які брали участь в установчих зборах;
  • рішення про утворення первинної організації профспілки із зазначенням мети (цілей) її діяльності;
  • рішення про визначення найменування та за наявності - скороченого найменування;
  • рішення про затвердження статуту;
  • рішення про обрання керівника, утворення органів управління, відповідно до затвердженого статуту;
  • рішення про визначення особи (осіб), яка (які) має (мають) право:
  1. представляти первинну організацію профспілки у правовідносинах з державою та іншими особами;
  2. вчиняти дії від її імені без додаткового уповноваження;
  • рішення про визначення особи (осіб), яка (які) має (мають) право представляти первинну організацію профспілки для здійснення реєстраційних дій.

У протоколі можуть зазначатися відомості і про інші прийняті на цих зборах рішення стосовно утворення та/або діяльності профспілки.

Протокол підписується головуючим та секретарем зборів, які обираються на початку зборів.

ВАЖЛИВО! Особа може бути обрана керівником, обрана до складу керівного органу, визначена особою, яка має право представляти профспілку для здійснення реєстраційних дій чи визначена особою, яка уповноважена її представляти - лише за наявності її особистої згоди.

Невід'ємною частиною протоколу установчих зборів є реєстр осіб, які брали участь в установчих зборах, в якому обов'язково зазначаються відомості:

  1. щодо фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, а для іноземців та осіб без громадянства також дані національного паспорта або документа, що його замінює. Дані про особу засвідчуються її особистим підписом;
  2. щодо юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код, юридична адреса, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка уповноважена брати участь в установчих зборах. Ці дані засвідчуються підписом особи, уповноваженої брати участь в установчих зборах.

КРОК 3. Підготовка пакету документів для державної реєстрації

Для здійснення державної реєстрації профспілки зі статусом юридичної особи необхідно підготувати пакет документів, вимоги до яких містяться у статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» :

1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);

2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);

3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;

5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;

6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та віджповіати законодавству

Перелік документів, які необхідні для реєстрації

  1. заява про державну реєстрацію створення юридичної особи (форма 4);
  2. статут (прошитий, пронумерований і підписаний засновниками);
  3. протокол установчих зборів і реєстр учасників;
  4. документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування, – у разі державної реєстрації громадського формування, що є самостійним структурним підрозділом у складі іншої юридичної особи;
  5. відомості про керівні органи (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти профспілку для здійснення реєстраційних дій (ім’я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку).( ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» )

КРОК 4. Реєстрація первинної організації профспілки

Первинна організація профспілки підлягає державній реєстрації протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів, в порядку, визначеному Законом.

У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації протягом вказаного часу з дня утворення така первинна організація профспілки не вважається утвореною.

ВАЖЛИВО! Дії від імені незареєстрованої первинної організації профспілки, крім дій, пов’язаних з її реєстрацією, забороняються.

Державна реєстрація первинної організації профспілки здійснюється:

  • безкоштовно (адміністративний збір не справляється);
  • не пізніше 15 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації;
  • документи можна подати особисто або поштою (в такому разі необхідне нотаріальне посвідчення підпису на заяві);
  • шляхом подачі пакету документів до одного із нижче вказаних органів:
  1. Територіального управління юстиції за місцем розташування організації;
  2. Центру надання адміністративних послуг за місцем розташування організації;

Після подачі документів на реєстрацію, державний реєстратор видає опис наданих документів, на якому зазначається код доступу до результатів розгляду справи. За цим кодом можна віднайти відскановані статут і виписку про державну реєстрацію первинної організації профспілки та завантажити їх.

Окрім того, потрібно звернутися до територіального органу Державної податкової служби України за адресою місцезнаходження профспілки та подати заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (вказавши код неприбутковості - 0044).