Кримінальне провадження, яке містить відомості, що становлять державну таємницю: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(додані правові позиції ВС)
 
(Не показано 2 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 3: Рядок 3:
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]  
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3855-12 Закон України «Про державну таємницю»]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3855-12 Закон України «Про державну таємницю»]
== Загальна інформація ==
== Поняття державної таємниці ==
'''Державна таємниця''' (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3855-12#Text Законом України "Про державну таємницю"], державною таємницею і підлягають охороні державою.
<big>'''Державна таємниця (далі також - секретна інформація''') - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3855-12#Text Законом України "Про державну таємницю"], державною таємницею і підлягають охороні державою</big>


<big>'''Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text ст.. 517 Кримінального- процесуального кодексу України] до участі у кримінальному провадженні''', яке містить відомості, що становлять державну таємницю, допускаються особи, '''які мають допуск до державної таємниці''' відповідної форми та яким надано доступ до конкретної секретної інформації (категорії секретної інформації) та її матеріальних носіїв. Підозрюваний чи обвинувачений бере участь у кримінальному провадженні без оформлення допуску до державної таємниці після роз’яснення йому вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3855-12#Text ст. 28 Закону України "Про державну таємницю"] та попередження про кримінальну відповідальність за розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.</big>
Досудове розслідування та судове провадження у кримінальному провадженні, яке містить відомості, що становлять державну таємницю, проводяться з дотриманням вимог режиму секретності.


<big>'''Доступ до матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, надається''' захисникам та законним представникам підозрюваного, обвинуваченого, потерпілому та їхнім представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту, секретарю судового засідання, судовому розпоряднику, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його під час здійснення своїх прав і обов’язків, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом, виходячи з обставин, встановлених під час кримінального провадження. Рішення про надання доступу до конкретної таємної інформації та її матеріальних носіїв приймаються у формі наказу або письмового розпорядження керівником органу досудового розслідування, прокурором, судом.</big>
Процесуальні рішення не повинні містити відомостей, що становлять державну таємницю.


== Особи, що мають право робити виписки та копії з матеріалів, які містять державну таємницю ==
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text статті 517 Кримінального процесуального кодексу України] до участі у кримінальному провадженні, яке містить відомості, що становлять державну таємницю, допускаються особи, '''які мають допуск до державної таємниці''' відповідної форми та яким надано доступ до конкретної секретної інформації (категорії секретної інформації) та її матеріальних носіїв. Підозрюваний чи обвинувачений бере участь у кримінальному провадженні без оформлення допуску до державної таємниці після роз’яснення йому вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3855-12#Text статті 28 Закону України "Про державну таємницю"] та попередження про кримінальну відповідальність за розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.
*'''<big>[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text Згідно ст.. 517 Кримінального- процесуального кодексу України]:</big>''' <big>-Підозрюваний, обвинувачений, його захисник та законний представник з метою підготовки та здійснення захисту можуть робити виписки з матеріалів, що містять державну таємницю. Такі виписки опечатуються особою, якою були зроблені, у вигляді, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом. Виписки зберігаються з дотриманням вимог режиму секретності в органі досудового розслідування або суді та надаються особі, яка їх склала, на її вимогу: під час досудового розслідування - у приміщенні органу досудового розслідування, під час судового провадження - у приміщенні суду. Ознайомлення із змістом виписок будь-кого, крім особи, яка їх зробила, не допускається.</big>  <big>-Захисникам та законним представникам підозрюваного чи обвинуваченого забороняється робити копії з матеріалів, які містять державну таємницю.</big>  <big>-Потерпілому та його представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту, секретарю судового засідання, судовому розпоряднику забороняється робити виписки та копії з матеріалів, які містять державну таємницю.</big>  <big>-Матеріальні носії секретної інформації, які не долучені до матеріалів досудового розслідування, передаються в установленому законом порядку на зберігання до режимно-секретного підрозділу органу досудового розслідування.</big>  <big>-Здійснення кримінального провадження, яке містить державну таємницю, не є підставою для обмеження прав його учасників, крім випадків, передбачених законом та обумовлених необхідністю забезпечення охорони державної таємниці.</big>


Доступ до матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, надається захисникам та законним представникам підозрюваного, обвинуваченого, потерпілому та їхнім представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту, секретарю судового засідання, судовому розпоряднику, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його під час здійснення своїх прав і обов’язків, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n4030 Кримінальним процесуальним кодексом України], виходячи з обставин, встановлених під час кримінального провадження. Рішення про надання доступу до конкретної таємної інформації та її матеріальних носіїв приймаються у формі '''наказу або письмового розпорядження''' керівником органу досудового розслідування, прокурором, судом.
== Хто має право робити виписки та копії з матеріалів, які містять державну таємницю ==
→ Підозрюваний, обвинувачений, його захисник та законний представник з метою підготовки та здійснення захисту <u>можуть робити виписки</u> з матеріалів, що містять державну таємницю. Такі виписки опечатуються особою, якою були зроблені, у вигляді, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом. Виписки зберігаються з дотриманням вимог режиму секретності в органі досудового розслідування або суді та надаються особі, яка їх склала, на її вимогу: під час досудового розслідування - у приміщенні органу досудового розслідування, під час судового провадження - у приміщенні суду. Ознайомлення із змістом виписок будь-кого, крім особи, яка їх зробила, не допускається.
→ Захисникам та законним представникам підозрюваного чи обвинуваченого <u>забороняється</u> робити копії з матеріалів, які містять державну таємницю.
→ Потерпілому та його представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту, секретарю судового засідання, судовому розпоряднику <u>забороняється</u> робити виписки та копії з матеріалів, які містять державну таємницю.
Матеріальні носії секретної інформації, які не долучені до матеріалів досудового розслідування, передаються в установленому законом порядку на зберігання до режимно-секретного підрозділу органу досудового розслідування.
Здійснення кримінального провадження, яке містить державну таємницю, не є підставою для обмеження прав його учасників, крім випадків, передбачених законом та обумовлених необхідністю забезпечення охорони державної таємниці ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text стаття 517 Кримінального процесуального кодексу України]).
== Особливості проведення експертизи у кримінальному провадженні, яке містить державну таємницю ==
== Особливості проведення експертизи у кримінальному провадженні, яке містить державну таємницю ==
<big>У  '''с[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text т.. 518 Кримінального- процесуального кодексу України]''' зазначено, що проведення експертизи щодо '''законності віднесення інформації''' у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку до державної таємниці, зміни ступеня секретності цієї інформації та її розсекречування, підготовка висновку щодо завданої національній безпеці України шкоди у разі розголошення секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації здійснюється посадовою особою, на яку покладено виконання функцій державного експерта з питань таємниць відповідно до закону у сфері державної таємниці. У такому разі на зазначену особу поширюються обов’язки і права, які Кримінальним процесуальним кодексом передбачено для експертів. Якщо під час проведення експертизи використовуються методики, технології чи інформація, що містять охоронювану державою таємницю, в описовій частині висновку експертизи ці відомості не зазначаються</big>
Проведення експертизи щодо '''законності віднесення інформації''' у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку до державної таємниці, зміни ступеня секретності цієї інформації та її розсекречування, підготовка висновку щодо завданої національній безпеці України шкоди у разі розголошення секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації здійснюється посадовою особою, на яку покладено виконання функцій державного експерта з питань таємниць відповідно до закону у сфері державної таємниці. У такому разі на зазначену особу поширюються обов’язки і права, які [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n4030 Кримінальним процесуальним кодексом України] передбачено для [[Експерт у кримінальному провадженні: права, обов'язки, відповідальність|експертів]]. Якщо під час проведення експертизи використовуються методики, технології чи інформація, що містять охоронювану державою таємницю, в описовій частині висновку експертизи ці відомості не зазначаються (с[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text таття 518 Кримінального процесуального кодексу України]).
== Кримінальна відповідальність за розголошення державної таємниці ==
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Статтею 328 Кримінального кодексу України] визначено, що розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства - карається позбавленням волі на строк від '''двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого,  а те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, - карається позбавленням волі строком від п'яти до восьми років.'''
 
= <small>Правові позиції Верховного Суду</small> =
Дії громадянина України, спрямовані на збирання з метою передачі представникам РФ відомостей, що становлять державну таємницю, містять ознаки складу [[Державна зрада|державної зради]] у формі шпигунства (ст. 111 КК). [https://reyestr.court.gov.ua/Review/94905354 Постанова Верховного суду від 04.02.2021 року №638/1423/18].
 
Особи, які залучаються до проведення негласних слідчих (розшукових) дій (зокрема, поняті, закупники наркотичних засобів, психотропних речовин), не обов’язково повинні мати доступ до державної таємниці. Згідно зі ст. 11 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» такі особи зобов’язані лише не розголошувати таємницю, що стала їм відома у зв’язку з проведенням оперативно-розшукової діяльності. [https://reyestr.court.gov.ua/Review/107078142 Постанова Верховного суду від 26.10.2022 року №202/5035/20.]


== Кримінальна відповідальність за розголошення державної таємниці ==
Розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, має місце у випадку повідомлення особою, яка мала допуск до державної таємниці, інформації, що містилася в листі з грифом «Таємно» іншій особі, яка не мала такого допуску, у результаті чого відбувся витік відповідної інформації. Неврегульованість у нормативних документах, що визначають порядок допуску до державної таємниці, питання, якого стосувався лист із грифом «Таємно», не виключає ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 328 КК. Притягнення особи до дисциплінарної відповідальності за розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, у встановленому законом порядку, не виключає можливість притягнення її до кримінальної відповідальності за ст. 328 КК. [https://reyestr.court.gov.ua/Review/113794512 Постанова Верховного суду від 26.09.2023 року №208/4254/19.]
<big>'''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Ст.. 328 Кримінального кодексу України]''' визначено, що розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства - карається позбавленням волі на строк від '''двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого,  а те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, - карається позбавленням волі строком від п'яти до восьми років.'''</big>


== Див. також ==
* [[Розголошення державної таємниці та втрата документів, що містять державну таємницю]]
* [[Обмеження прав у зв'язку з допуском та доступом до державної таємниці]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]

Поточна версія на 07:39, 12 червня 2024

Нормативна база

Загальна інформація

Державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому Законом України "Про державну таємницю", державною таємницею і підлягають охороні державою.

Досудове розслідування та судове провадження у кримінальному провадженні, яке містить відомості, що становлять державну таємницю, проводяться з дотриманням вимог режиму секретності.

Процесуальні рішення не повинні містити відомостей, що становлять державну таємницю.

Відповідно до статті 517 Кримінального процесуального кодексу України до участі у кримінальному провадженні, яке містить відомості, що становлять державну таємницю, допускаються особи, які мають допуск до державної таємниці відповідної форми та яким надано доступ до конкретної секретної інформації (категорії секретної інформації) та її матеріальних носіїв. Підозрюваний чи обвинувачений бере участь у кримінальному провадженні без оформлення допуску до державної таємниці після роз’яснення йому вимог статті 28 Закону України "Про державну таємницю" та попередження про кримінальну відповідальність за розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

Доступ до матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, надається захисникам та законним представникам підозрюваного, обвинуваченого, потерпілому та їхнім представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту, секретарю судового засідання, судовому розпоряднику, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його під час здійснення своїх прав і обов’язків, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, виходячи з обставин, встановлених під час кримінального провадження. Рішення про надання доступу до конкретної таємної інформації та її матеріальних носіїв приймаються у формі наказу або письмового розпорядження керівником органу досудового розслідування, прокурором, судом.

Хто має право робити виписки та копії з матеріалів, які містять державну таємницю

→ Підозрюваний, обвинувачений, його захисник та законний представник з метою підготовки та здійснення захисту можуть робити виписки з матеріалів, що містять державну таємницю. Такі виписки опечатуються особою, якою були зроблені, у вигляді, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом. Виписки зберігаються з дотриманням вимог режиму секретності в органі досудового розслідування або суді та надаються особі, яка їх склала, на її вимогу: під час досудового розслідування - у приміщенні органу досудового розслідування, під час судового провадження - у приміщенні суду. Ознайомлення із змістом виписок будь-кого, крім особи, яка їх зробила, не допускається.

→ Захисникам та законним представникам підозрюваного чи обвинуваченого забороняється робити копії з матеріалів, які містять державну таємницю.

→ Потерпілому та його представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту, секретарю судового засідання, судовому розпоряднику забороняється робити виписки та копії з матеріалів, які містять державну таємницю.

Матеріальні носії секретної інформації, які не долучені до матеріалів досудового розслідування, передаються в установленому законом порядку на зберігання до режимно-секретного підрозділу органу досудового розслідування.

Здійснення кримінального провадження, яке містить державну таємницю, не є підставою для обмеження прав його учасників, крім випадків, передбачених законом та обумовлених необхідністю забезпечення охорони державної таємниці (стаття 517 Кримінального процесуального кодексу України).

Особливості проведення експертизи у кримінальному провадженні, яке містить державну таємницю

Проведення експертизи щодо законності віднесення інформації у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку до державної таємниці, зміни ступеня секретності цієї інформації та її розсекречування, підготовка висновку щодо завданої національній безпеці України шкоди у разі розголошення секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації здійснюється посадовою особою, на яку покладено виконання функцій державного експерта з питань таємниць відповідно до закону у сфері державної таємниці. У такому разі на зазначену особу поширюються обов’язки і права, які Кримінальним процесуальним кодексом України передбачено для експертів. Якщо під час проведення експертизи використовуються методики, технології чи інформація, що містять охоронювану державою таємницю, в описовій частині висновку експертизи ці відомості не зазначаються (стаття 518 Кримінального процесуального кодексу України).

Кримінальна відповідальність за розголошення державної таємниці

Статтею 328 Кримінального кодексу України визначено, що розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства - карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого,  а те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, - карається позбавленням волі строком від п'яти до восьми років.

Правові позиції Верховного Суду

Дії громадянина України, спрямовані на збирання з метою передачі представникам РФ відомостей, що становлять державну таємницю, містять ознаки складу державної зради у формі шпигунства (ст. 111 КК). Постанова Верховного суду від 04.02.2021 року №638/1423/18.

Особи, які залучаються до проведення негласних слідчих (розшукових) дій (зокрема, поняті, закупники наркотичних засобів, психотропних речовин), не обов’язково повинні мати доступ до державної таємниці. Згідно зі ст. 11 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» такі особи зобов’язані лише не розголошувати таємницю, що стала їм відома у зв’язку з проведенням оперативно-розшукової діяльності. Постанова Верховного суду від 26.10.2022 року №202/5035/20.

Розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, має місце у випадку повідомлення особою, яка мала допуск до державної таємниці, інформації, що містилася в листі з грифом «Таємно» іншій особі, яка не мала такого допуску, у результаті чого відбувся витік відповідної інформації. Неврегульованість у нормативних документах, що визначають порядок допуску до державної таємниці, питання, якого стосувався лист із грифом «Таємно», не виключає ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 328 КК. Притягнення особи до дисциплінарної відповідальності за розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, у встановленому законом порядку, не виключає можливість притягнення її до кримінальної відповідальності за ст. 328 КК. Постанова Верховного суду від 26.09.2023 року №208/4254/19.

Див. також