Привід у кримінальному провадженні: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
 
(Не показані 11 проміжних версій 5 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативно правові акти ==
== Нормативна база ==
1. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
2. [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]<br>
* [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
3. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінально процесуальний кодекс України]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України] (далі - КПК України)
== '''Загальні положення''' ==
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17 Закон України "Про безоплатну правничу допомогу"]
У випадку встановленому Кримінально процесуальним кодексом України, до підозрюваного, обвинуваченого, свідка, може бути застосовано привід.<br>
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0001740-14#Text Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014]
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 ст.140 Кримінально процесуального кодексу України] привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.
== Загальне законодавче визначення поняття та юридичних складові правопорушення ==
Рішення про здійснення приводу приймається: під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи, а під час судового провадження - судом за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, або з власної ініціативи. Рішення про здійснення приводу приймається у формі ухвали. Клопотання про здійснення приводу розглядається у день його надходження (ч.1 ст. 142  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінально процесуальний кодекс України]).<br>
'''Підозрюваним''' є особа, якій у порядку, передбаченому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2484 статтями 276-279 КПК України], повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n5253 КПК України] для вручення повідомлень.
Привід може бути застосований до підозрюваного, обвинуваченого або свідка. Привід свідка не може бути застосований до неповнолітньої особи, вагітної жінки, осіб з інвалідністю першої або другої груп, особи, яка одноосібно виховує дітей віком до шести років або дітей з інвалідністю, а також осіб, які згідно із цим Кодексом не можуть бути допитані як свідки. Привід співробітника кадрового складу розвідувального органу України під час виконання ним своїх службових обов’язків здійснюється тільки в присутності офіційних представників цього органу.


== '''Вимоги, яким повинно відповідати клопотання про здійснення приводу під час досудового розслідування''' ==
'''Обвинуваченим''' (підсудним) є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n2607 статтею 291 КПК України].
Статтею 141 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінально процесуального кодексу України] передбачені вимоги, яким повинно відповідати клопотання про здійснення приводу під час досудового розслідування:
 
'''Свідком''' є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань.
 
Привід - це примусове супроводження особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.
== Загальні положення ==
Привід у кримінальному провадженні є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
 
Привід може бути застосовано виключно до:
* підозрюваного,
* обвинуваченого,
* свідка.
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n1448 статті 140 КПК України] привід полягає у <u>примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час</u>.
 
Рішення про здійснення приводу приймається:
 
♦ під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи;
 
♦ під час судового провадження - судом за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, або з власної ініціативи.
 
Рішення про здійснення приводу приймається у формі '''ухвали'''.
 
Привід свідка <u>не може бути застосований</u> до неповнолітньої особи, вагітної жінки, осіб з інвалідністю першої або другої груп, особи, яка одноосібно виховує дітей віком до шести років або дітей з інвалідністю, а також осіб, які згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України] не можуть бути допитані як свідки. Привід співробітника кадрового складу розвідувального органу України під час виконання ним своїх службових обов’язків здійснюється тільки в присутності офіційних представників цього органу.
== Вимоги, яким повинно відповідати клопотання про здійснення приводу під час досудового розслідування ==
Статтею 141 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n1452 КПК України] передбачені вимоги, яким повинно відповідати клопотання про здійснення приводу під час досудового розслідування:
*найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
*найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
*процесуальний статус особи, про здійснення приводу якої заявлено клопотання, її прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання;
*процесуальний статус особи, про здійснення приводу якої заявлено клопотання, її прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання;
Рядок 20: Рядок 42:
До клопотання додаються копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує свої доводи.
До клопотання додаються копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує свої доводи.


== '''Розгляд клопотання про здійснення приводу''' ==
У разі, якщо привід здіснюється не у відповідності до закону, дії таких осіб, можуть кваліфікуватися, як кримінальне правопорушення передбачене [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2656 статтею 371 Кримінального кодексу України.]
Під час досудового розслідування клопотання слідчого, прокурора про здійснення приводу розглядається слідчим суддею у день його надходження до суду. У разі необхідності слідчий суддя може заслухати доводи особи, яка подала клопотання.
== Розгляд клопотання про здійснення приводу ==
Під час досудового розслідування клопотання слідчого, прокурора про здійснення приводу розглядається слідчим суддею <u>у день його надходження до суду</u>. У разі необхідності слідчий суддя може заслухати доводи особи, яка подала клопотання.
Під час судового провадження клопотання про здійснення приводу розглядається негайно після його ініціювання.
Під час судового провадження клопотання про здійснення приводу розглядається негайно після його ініціювання.
Під час розгляду цих клопотань, слідчі судді перевіряють чи обґрунтованим воно є, чи надані докази (відомості) , які підтверджують факти здійснення виклику особи у встановленому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 ст.ст. 135,136 Кримінально процесуального кодексу України<nowiki>]</nowiki>]порядку та отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом в інший спосіб.
 
Слідчий суддя або суд, встановивши, що особа, яка зобов’язана з’явитися на виклик слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, була викликана у встановленому цим Кодексом порядку (зокрема, наявне підтвердження отримання нею повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), та не з’явилася без поважних причин або не повідомила про причини свого неприбуття, постановляє ухвалу про здійснення приводу такої особи.
Слідчий суддя або суд, встановивши, що особа, яка зобов’язана з’явитися на виклик слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, була викликана у встановленому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 КПК України] порядку (зокрема, наявне підтвердження отримання нею повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), та не з’явилася без поважних причин або не повідомила про причини свого неприбуття, постановляє ухвалу про здійснення приводу такої особи.
 
Копія ухвали про здійснення приводу, завірена печаткою суду, негайно надсилається органу, на який покладено її виконання.
Копія ухвали про здійснення приводу, завірена печаткою суду, негайно надсилається органу, на який покладено її виконання.


== '''Виконання ухвали про здійснення приводу''' ==
Приклад рішень:
Статтею [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 143 КПК України] передбачено, що виконання ухвали про здійснення приводу може бути доручене відповідним підрозділам органів Національної поліції, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, Національного антикорупційного бюро України або Державного бюро розслідувань.
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/109239984 Привід підозюваного];
Ухвала про здійснення приводу оголошується особі, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу.
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/109240133 Привід обвинуваченого;]
Особа, рішення про здійснення приводу якої прийнято слідчим суддею, судом, зобов’язана прибути до місця виклику в зазначений в ухвалі про здійснення приводу час у супроводі особи, яка виконує ухвалу.
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/109269634 Привід свідків]
У випадку невиконання особою, що підлягає приводу, законних вимог щодо виконання ухвали про здійснення приводу, до неї можуть бути застосовані заходи фізичного впливу, які дозволяють здійснити її супроводження до місця виклику. Застосуванню заходів фізичного впливу повинно передувати попередження про намір їх застосування. У разі неможливості уникнути застосування заходів фізичного впливу вони не повинні перевищувати міри, необхідної для виконання ухвали про здійснення приводу, і мають зводитися до мінімального впливу на особу. Забороняється застосування заходів впливу, які можуть завдати шкоди здоров’ю особи, а також примушення особи перебувати в умовах, що перешкоджають її вільному пересуванню, протягом часу більшого, ніж необхідно для негайного доставлення особи до місця виклику. Перевищення повноважень щодо застосування заходів фізичного впливу тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
== Виконання ухвали про здійснення приводу ==
Статтею [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n1467 143 КПК України] передбачено, що виконання ухвали про здійснення приводу може бути доручене відповідним підрозділам органів Національної поліції, органів безпеки, органів Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України або Державного бюро розслідувань..
 
Ухвала про здійснення приводу оголошується особі, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу. Особа, рішення про здійснення приводу якої прийнято слідчим суддею, судом, зобов’язана прибути до місця виклику в зазначений в ухвалі про здійснення приводу час у супроводі особи, яка виконує ухвалу.
 
У випадку невиконання особою, що підлягає приводу, законних вимог щодо виконання ухвали про здійснення приводу, до неї можуть бути застосовані заходи фізичного впливу, які дозволяють здійснити її супроводження до місця виклику. Застосуванню заходів фізичного впливу повинно передувати попередження про намір їх застосування. У разі неможливості уникнути застосування заходів фізичного впливу вони не повинні перевищувати міри, необхідної для виконання ухвали про здійснення приводу, і мають зводитися до мінімального впливу на особу.  
 
Забороняється застосування заходів впливу, які можуть завдати шкоди здоров’ю особи, а також примушення особи перебувати в умовах, що перешкоджають її вільному пересуванню, протягом часу більшого, ніж необхідно для негайного доставлення особи до місця виклику. Перевищення повноважень щодо застосування заходів фізичного впливу тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
 
У разі неможливості здійснення приводу особа, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, повертає її до суду з письмовим поясненням причин невиконання.
У разі неможливості здійснення приводу особа, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, повертає її до суду з письмовим поясненням причин невиконання.
== Отримання правничої допомоги ==
У разі потреби в отриманні консультації або безоплатної вторинної правничої допомоги можна звернутися до найближчого до [https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги] або зателефонувати 0800213103.
== Див. також ==


[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]
* [[Накладення грошового стягнення у кримінальному провадженні]]
* [[Правовий статус свідка, його права, обов’язки та відповідальність]]
* [[Участь неповнолітньої особи в кримінальному провадженні]]
[[Категорія:Заходи забезпечення кримінального провадження]]

Поточна версія на 07:28, 11 липня 2024

Нормативна база

Загальне законодавче визначення поняття та юридичних складові правопорушення

Підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 КПК України, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Обвинуваченим (підсудним) є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому статтею 291 КПК України.

Свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань.

Привід - це примусове супроводження особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.

Загальні положення

Привід у кримінальному провадженні є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.

Привід може бути застосовано виключно до:

  • підозрюваного,
  • обвинуваченого,
  • свідка.

Відповідно до статті 140 КПК України привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час.

Рішення про здійснення приводу приймається:

♦ під час досудового розслідування - слідчим суддею за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи;

♦ під час судового провадження - судом за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, або з власної ініціативи.

Рішення про здійснення приводу приймається у формі ухвали.

Привід свідка не може бути застосований до неповнолітньої особи, вагітної жінки, осіб з інвалідністю першої або другої груп, особи, яка одноосібно виховує дітей віком до шести років або дітей з інвалідністю, а також осіб, які згідно КПК України не можуть бути допитані як свідки. Привід співробітника кадрового складу розвідувального органу України під час виконання ним своїх службових обов’язків здійснюється тільки в присутності офіційних представників цього органу.

Вимоги, яким повинно відповідати клопотання про здійснення приводу під час досудового розслідування

Статтею 141 КПК України передбачені вимоги, яким повинно відповідати клопотання про здійснення приводу під час досудового розслідування:

  • найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
  • процесуальний статус особи, про здійснення приводу якої заявлено клопотання, її прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання;
  • процесуальна дія, учасником якої повинна бути особа, про здійснення приводу якої заявлено клопотання;
  • положення цього Кодексу, яким встановлено обов’язок особи з’явитися за викликом, та обставини невиконання особою цього обов’язку;
  • відомості, які підтверджують факти здійснення виклику особи у встановленому цим Кодексом порядку та отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом;
  • прізвище, ім’я, по батькові та посада слідчого, прокурора;
  • дата та місце складення клопотання.

До клопотання додаються копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує свої доводи.

У разі, якщо привід здіснюється не у відповідності до закону, дії таких осіб, можуть кваліфікуватися, як кримінальне правопорушення передбачене статтею 371 Кримінального кодексу України.

Розгляд клопотання про здійснення приводу

Під час досудового розслідування клопотання слідчого, прокурора про здійснення приводу розглядається слідчим суддею у день його надходження до суду. У разі необхідності слідчий суддя може заслухати доводи особи, яка подала клопотання. Під час судового провадження клопотання про здійснення приводу розглядається негайно після його ініціювання.

Слідчий суддя або суд, встановивши, що особа, яка зобов’язана з’явитися на виклик слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, була викликана у встановленому КПК України порядку (зокрема, наявне підтвердження отримання нею повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), та не з’явилася без поважних причин або не повідомила про причини свого неприбуття, постановляє ухвалу про здійснення приводу такої особи.

Копія ухвали про здійснення приводу, завірена печаткою суду, негайно надсилається органу, на який покладено її виконання.

Приклад рішень:

Виконання ухвали про здійснення приводу

Статтею 143 КПК України передбачено, що виконання ухвали про здійснення приводу може бути доручене відповідним підрозділам органів Національної поліції, органів безпеки, органів Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України або Державного бюро розслідувань..

Ухвала про здійснення приводу оголошується особі, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу. Особа, рішення про здійснення приводу якої прийнято слідчим суддею, судом, зобов’язана прибути до місця виклику в зазначений в ухвалі про здійснення приводу час у супроводі особи, яка виконує ухвалу.

У випадку невиконання особою, що підлягає приводу, законних вимог щодо виконання ухвали про здійснення приводу, до неї можуть бути застосовані заходи фізичного впливу, які дозволяють здійснити її супроводження до місця виклику. Застосуванню заходів фізичного впливу повинно передувати попередження про намір їх застосування. У разі неможливості уникнути застосування заходів фізичного впливу вони не повинні перевищувати міри, необхідної для виконання ухвали про здійснення приводу, і мають зводитися до мінімального впливу на особу.

Забороняється застосування заходів впливу, які можуть завдати шкоди здоров’ю особи, а також примушення особи перебувати в умовах, що перешкоджають її вільному пересуванню, протягом часу більшого, ніж необхідно для негайного доставлення особи до місця виклику. Перевищення повноважень щодо застосування заходів фізичного впливу тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

У разі неможливості здійснення приводу особа, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, повертає її до суду з письмовим поясненням причин невиконання.

Отримання правничої допомоги

У разі потреби в отриманні консультації або безоплатної вторинної правничої допомоги можна звернутися до найближчого до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або зателефонувати 0800213103.

Див. також