Встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Мітка: редагування коду 2017
Рядок 3: Рядок 3:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0640-14 Наказ Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції"]
*[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2398-17 Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0015700-98 Постанова Пленум Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення"]
*[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00#n17 Наказ Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 "Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0640-14 Наказ Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0015700-98 Постанова Пленум Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення"]
* [http://document.ua/sudova-praktika-rozgljadu-sprav-pro-vstanovlennja-faktiv-sho-doc111294.html Лист Верховного Суду України від 01 січня 2012 року "Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення"]
* [http://document.ua/sudova-praktika-rozgljadu-sprav-pro-vstanovlennja-faktiv-sho-doc111294.html Лист Верховного Суду України від 01 січня 2012 року "Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення"]
==Реєстрація розірвання шлюбу==
{| class="wikitable sortable"
Шлюб припиняється унаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим та у результаті його розірвання, яке здійснюється за ініціативою одного з подружжя або за спільною заявою подружжя.  Згідно з положеннями ч.ч.3, 4 ст. 49 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 ЦК України] державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
|-
| style="background-color:#98FB98;" |'''Увага!''' 07 травня 2022 року набрав чинності [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2217-20#Text Закон України від 21 квітня 2022 року № 2217-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України"], яким зокрема внесено зміни до частини третьої статті 9 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"], відповідно до якої будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, <u>крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території</u>, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
|}
==Загальні положення==
Шлюб припиняється унаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим та у результаті його розірвання, яке здійснюється за ініціативою одного з подружжя або за спільною заявою подружжя.   


Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Передумовою розгляду справи про встановлення юридичного факту розірвання шлюбу (шлюбних відносин) між подружжям є неможливість здійснення такого в інший законний спосіб.
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Порядок розірвання шлюбу]]
==Будь-яке рішення, видане на тимчасово окупованій території є недійсним==
Особливо актуальним таке питання постає в реаліях сьогодення, враховуючи факт того, що відносини могли виникнути, змінитися чи припинитися на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Відповідно до ч.2 ст.9 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України]» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закону] передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.


Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1294-19 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5], у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим , міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.Свідоцтво про розірвання шлюбу, яке видане на території тимчасово не підконтрольній Україні не створює правових наслідків.
Розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, підлягає державній реєстрації (частина третя статті 49 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України]).


Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Передумовою розгляду справи про встановлення юридичного факту розірвання шлюбу (шлюбних відносин) між подружжям є неможливість здійснення такого в інший законний спосіб.
==Порядок встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території==
Згідно зі статтею 18 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України]" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституцією України], у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.


Як визначено у ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відповідно до частини другої статті 9 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України]" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються <u>незаконними</u>, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.


Відомості про реєстрацію, розірвання шлюбу підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
За заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють <u>відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника</u> (абзац другий пункту 3 розділу І [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00#n17 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених накаом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5]).


Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Оскільки на [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9E%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96_%D0%BE%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D1%82%D0%B8%D0%BC%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE_%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B9_%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%97 тимчасово окупованій території] фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство окупаційної влади, документи про розірвання шлюбу видані такою владою '''не можуть бути прийняті''' органами державної влади на іншій території України.


Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 315 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу України] (далі - ЦПК України) суд розглядає справи про встановлення факту розірвання шлюбу.


Згідно зі ст. 18 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України]» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (пункт 1 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0005700-95 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення"]).


Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 315 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу України] суд розглядає справи про встановлення факту розірвання шлюбу.
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Звернення до суду: окреме провадження]]
==Звернення до суду==
Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду <u>за місцем її проживання</u> (частина перша статті 316 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України]).


Відповідно до п. 1 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0005700-95 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення]» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
<u>У заяві повинно бути зазначено:</u>
* який факт заявник просить встановити та з якою метою;
* причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
* докази, що підтверджують факт:


Відповідно до ст. 293 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України] <big>'''окреме провадження'''</big> - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
# свідоцтво про розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території;
==Що має бути зазначено у заяві==
# відповідна відмова, звісно, в письмовій формі органу, на який покладено функцію розірвання шлюбу (стаття 318 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України]).
'''У заяві повинно бути зазначено:'''
# який факт заявник просить встановити та з якою метою;
# причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
# докази, що підтверджують факт.


=== Перелік необхідних документів: ===
За подання заяви про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території сплачується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України "[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Про судовий збір]" 2022 році - 496 гривень 20 копійок).
# заява про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території;
 
# свідоцтво про розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території;
На підставі рішення у справі орган державної реєстрації актів цивільного стану видає свідоцтво про розірвання шлюбу між подружжям.
# відповідна відмова, звісно, в письмовій формі органу, на який покладено функцію розірвання шлюбу.
==Порядок розгляду заяви та сплата судового збору==
Справи про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території '''розглядаються в порядку окремого провадження районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.''' За подання заяви про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території '''сплачується судовий збір у розмірі - 496 гривень 20 копійок, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до Закону України "[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Про судовий збір]" на 2022 рік.''' Відповідно до ч. 1 ст. 316 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України] заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт – ч. 1 ст. 319 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України]. На підставі рішення по справі орган державної реєстрації актів цивільного стану надасть свідоцтво про розірвання шлюбу між подружжям.


== Судова практика ==
== Судова практика ==

Версія за 13:17, 1 червня 2022

Нормативна база

Увага! 07 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року № 2217-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України", яким зокрема внесено зміни до частини третьої статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", відповідно до якої будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Загальні положення

Шлюб припиняється унаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим та у результаті його розірвання, яке здійснюється за ініціативою одного з подружжя або за спільною заявою подружжя.

Детальніше див.: Порядок розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, підлягає державній реєстрації (частина третя статті 49 Цивільного кодексу України).

Передумовою розгляду справи про встановлення юридичного факту розірвання шлюбу (шлюбних відносин) між подружжям є неможливість здійснення такого в інший законний спосіб.

Порядок встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

За заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника (абзац другий пункту 3 розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених накаом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5).

Оскільки на тимчасово окупованій території фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство окупаційної влади, документи про розірвання шлюбу видані такою владою не можуть бути прийняті органами державної влади на іншій території України.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає справи про встановлення факту розірвання шлюбу.

В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (пункт 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення").

Детальніше див.: Звернення до суду: окреме провадження

Звернення до суду

Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем її проживання (частина перша статті 316 ЦПК України).

У заяві повинно бути зазначено:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт:
  1. свідоцтво про розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території;
  2. відповідна відмова, звісно, в письмовій формі органу, на який покладено функцію розірвання шлюбу (стаття 318 ЦПК України).

За подання заяви про встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території сплачується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України "Про судовий збір" (у 2022 році - 496 гривень 20 копійок).

На підставі рішення у справі орган державної реєстрації актів цивільного стану видає свідоцтво про розірвання шлюбу між подружжям.

Судова практика