Порядок вилучення з обігу банкнот усіх номіналів зразків до 2003 року

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Версію затверджено Olha.apanovych.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Обіг банкнот і монет

У ст. 99 Конституції України зазначено, що грошовою одиницею України є гривня.

Основною функцією Національного банку України, як центрального банку держави, є забезпечення стабільності грошової одиниці.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про Національний банк України» гривня (банкноти і монети) як національна валюта є єдиним законним платіжним засобом на території України, приймається усіма фізичними і юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів.

Національний банк, банки України зобов'язані вилучати фальшиві, підроблені або такі, що не мають необхідних ознак платіжності, грошові знаки (банкноти, монети).

Порядок вилучення таких грошових знаків встановлюється Національним банком і регулюється відповідними нормативними актами.

Національний банк та банки не зобов'язані відшкодовувати знищені, загублені, фальшиві, підроблені, а також такі, що стали недійсними, банкноти та монети.

Національний банк офіційно повідомляє через засоби масової інформації про вилучення з обігу грошових знаків України (банкнот, монет).

Що варто знати про вилучення з обігу банкнот усіх номіналів зразків до 2003 року

З 03 вересня 2020 року набрала чинності постанова правління Національного банку України від 06 серпня 2020 року № 116 «Про завершення процесу вилучення з обігу банкнот усіх номіналів зразків до 2003 року всіх років випуску» (далі - постанова).

Так, з 01 жовтня 2020 року банкноти зразків до 2003 року перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою.

Згідно з пунктом 3 постанови Національний банк України повинен:

1) забезпечити приймання від банків України банкнот зразків до 2003 року повними та неповними пачками, а також зарахування відповідних коштів на кореспондентські рахунки банків;

2) до 30 вересня 2023 року здійснювати обмін фізичним особам банкнот зразків до 2003 року на монети і банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу, без стягнення плати за проведення такого обміну.

Таким чином, з 1 жовтня 2020 року усі юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (ресторани, магазини) мають припинити приймати банкноти усіх номіналів зразків до 2003 року, а залишки таких монет і банкнот – до 16 жовтня 2020 року здати до кас банків України для зарахування на рахунки.

Також громадяни до 30 вересня 2023 року зможуть без обмежень обміняти монети номіналом 25 копійок та старі банкноти, уведені в обіг до 2003 року, на монети та банкноти інших номіналів і зразків, що перебувають в обігу, без стягнення плати за проведення такого обміну.

Див. також