Повернення майна чи відшкодування його вартості депортованим особам або їх спадкоємцям

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Депортовані особи та їх спадкоємці

Згідно з ст. 4 Закону України «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою» депортованими особами визнаються громадяни колишнього СРСР, хто набули громадянства України, та належать до:

  • осіб кримськотатарського народу та інших національностей, які були насильницьки переселені за національною ознакою на спецпоселення згідно з рішенням органів державної влади колишнього СРСР або союзних республік з місць постійного проживання, що є територією сучасної України;
  • осіб, які були примусово направлені на спецпоселення до членів своїх сімей після закінчення військової служби, повернення з евакуації, відбуття примусових робіт, покарання тощо;
  • осіб, які на момент депортацій перебували за межами місць постійного проживання (на військовій службі, в евакуації, на примусових роботах, у місцях позбавлення волі тощо), але на яких згодом були поширені обмеження прав і свобод за національною ознакою, у тому числі заборона на повернення і проживання в місцях постійного проживання;
  • осіб, які народилися в сім’ях депортованих осіб до моменту їх повернення в місця постійного проживання, але не пізніше набрання чинності цим Законом.

Окремими законами України може встановлюватися порядок відновлення прав інших категорій осіб, яких було піддано насильницькому переселенню. Спадкоємцями можуть виступати фізичні та юридичні особи в залежності від типу спадкування (за законом та за заповітом).

Порядок звернення із заявою про повернення майна чи відшкодування його вартості

Хто має право на компенсацію

Депортовані особи та їх спадкоємці, у тому числі ті, хто узятий на облік як внутрішньо переміщені особи, мають право на відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок депортації.

Які документи потрібно надати

Документи, що подаються для повернення майна:

  • заява про повернення майна чи відшкодування його вартості;
  • копія паспорта громадянина України;
  • копія посвідчення особи, депортованої за національною ознакою;
  • копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  • копія документів, що підтверджують право власності заявника на майно, а також інших документів (у тому числі архівних) про вилучення майна, його якісні характеристики (модель, марка тощо).

Для відшкодування вартості вилученого майна подаються такі документи:

Порядок звернення

Депортовані особи або їх спадкоємці не пізніше трьох років із дня набуття статусу депортованої особи подають пакет документів за місцезнаходженням майна до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації або до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (у разі, якщо майно, стосовно якого подається заява, знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, в Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення.

Підстави для відмови

Підстави для відмови в реєстрації заяви Підстави для відмови в поверненні майна чи відшкодуванні його вартості
1) недотримання строку подання заяви;

2) неподання передбачених документів;
3) закінчення строку дії звіту про оцінку майна, звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки (у разі наявності).

1) виявлення недостовірної інформації в документах, поданих заявником;

2) підтвердження факту надання депортованій особі після повернення її до місця постійного проживання у власність житла, збудованого або придбаного за рахунок державного або місцевих бюджетів, чи компенсації за рішеннями органів влади колишнього СРСР, Кабінету Міністрів України, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування;
3) непідтвердження права власності заявника на майно або факту, що особа є спадкоємцем.

Повернення майна чи відшкодування його вартості

Повернення майна

Протягом одного місяця приймається рішення про передачу майна заявнику та здійснює оформлення відповідних документів, необхідних для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Загальний строк – не більше 2 місяців після прийняття рішення.

Повернення майна відбувається на безоплатній основі.

Відшкодування вартості майна

Відшкодування вартості майна відбувається поетапно протягом 5 років після прийняття рішення. Мінімальна одноразова виплата - не менше ніж одна п’ята частина нарахованої суми відшкодування.


У разі смерті депортованої особи після прийняття відповідного рішення вартість майна відшкодовується її спадкоємцям.

Лого Рада Європи.jpg
Консультацію перевірено за підтримки проєкту Ради Європи "Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ"

Корисні посилання