Заповіт в умовах воєнного стану

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Поняття заповіту

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (стаття 1233 Цивільного кодексу України)
За своєю юридичною природою заповіт — це односторонній правочин (стаття 202 Цивільного кодексу України), щодо якого встановлено обов’язкове нотаріальне посвідчення (статті 1247, 1249 Цивільного кодексу України)

Докладніше Спадкування за заповітом

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, строк дії якого було продовжено. Нотаріальні дії в умовах воєнного стану вчиняються з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 164, прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України.

Хто може скласти заповіт?

Право на заповіт здійснюється особисто фізичною особою з повною цивільною дієздатністю від 18 років. Законом не допускається вчинення заповіту через представника. Заповіт підписується особисто особою. При собі треба мати оригінал паспорта громадянина України та реєстраційний номер платника податків.
Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», що набрав чинності 19 березня 2022 року, внесені зміни, зокрема, до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5.

Як виглядає заповіт, складений під час дії воєнного стану?

Процедура складання заповіту до війни (за деякими винятками) була суворо нотаріальною дією, тобто мала бути написана нотаріусом на відповідному бланку, внесена до реєстрів та у відповідний спосіб посвідчена.

Докладніше Посвідчення заповітів

В умовах війни Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку складання заповітів. Під час дії воєнного стану в Україні посвідчення заповітів здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу з нанесеними на них за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса:

 • зображення Державного Герба України;
 • прізвище, власне імʼя, по батькові (за наявності);
 • найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса);
 • номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;
 • адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти.

Хто може посвідчити заповіт в умовах воєнного стану?

Цивільним кодексом України (ст. ст. 1251, 1252) також передбачено, що:

 • заповіт, крім секретного, у населеному пункті, де немає нотаріуса, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування;
 • заповіт особи, яка перебуває на лікуванні у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров’я, а також особи, яка проживає в будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, може бути посвідчений головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров’я, а також начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю;
 • заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений капітаном цього судна;
 • заповіт особи, яка перебуває у пошуковій або іншій експедиції, може бути посвідчений начальником цієї експедиції;
 • заповіт військовослужбовця, а в пунктах дислокації військових частин, з’єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також заповіт працівника, члена його сім’ї і члена сім’ї військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) цих частин, з’єднань, установ або військово-навчальних закладів;
 • заповіт особи, яка утримується в установі виконання покарань, може бути посвідчений начальником такої установи;
 • заповіт особи, яка утримується в слідчому ізоляторі, може бути посвідчений начальником слідчого ізолятора.

Окремі обмеження щодо вчинення нотаріальних дій

В умовах воєнних дій та воєнного стану 6 березня 2022 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №719, якою вносяться до зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №164, якою передбачаються суворі обмеження для громадян росії та юридичних осіб, безпосередньо пов’язаних з країною-агресором.
Зокрема передбачено, що у разі звернення за вчиненням нотаріальної дії громадянина росії, юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства росії, або юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є громадянин рф або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства росії, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії.
Що стосується незавершених нотаріальних дій, розпочатих до 24 лютого 2022 року щодо зазначеного кола осіб, то вчинення таких нотаріальних дій зупиняється.
Важливо зазначити, що вказані обмеження діють до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором.

Зазначені обмеження не поширюються на:

- засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з громадянства Російської Федерації;

- видачі свідоцтва про право на спадщину;

- посвідчення заповіту військовополоненого;

Корисні посилання

Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни

Див. також