Дотримання будівельних норм при будівництві приватного будинку

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Natalia.zaitseva.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальна інформація

Садибний (індивідуальний) будинок - житловий будинок з присадибною ділянкою та господарськими спорудами, призначеними для одного домогосподарства.

Замовник, який має наміри здійснити будівництво індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці повинен отримати будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі – будівельний паспорт) - частина перша статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Для отримання будівельного паспорта замовник звертається до відповідного уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури (структурного підрозділу районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської ради) із заявою наведеної форми.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування – стаття 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності".

Якщо планується будівництво будинку площею понад 500 квадратних метрів, для його оформлення необхідно отримати містобудівні умови обмеження забудови земельної ділянки (МБУ) в уповноваженого органу містобудування та архітектури (структурного підрозділу районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської ради).

Див. додатково: Будівництво приватного будинку: покрокова інструкція

Rasstojanie-mezhdu-domami.jpg.pagespeed.ce.PuInH8XYZf.jpg

Планування ділянки під забудову

При плануванні ділянки необхідно визначитися з межами ділянки: встановлюється огорожа, яка відокремлює ділянку від сусіднього будинку та території загального користування.

Дозволено проектувати огородження як окремих ділянок, так і усієї прибудинкової території садибної забудови. Висота огороджень має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій (пункт 6.7 ДБН Б.2.2-5:2011 "Благоустрій територій").

Після установки парканів, перш ніж зводити фундамент будинку, потрібно виконати планування ділянки: що і як буде розташовуватися на земельній ділянці.

Ділянку можна розділити на такі зони:

 • житлова зона (житловий будинок та прибудови до нього);
 • господарська зона (госп будівлі та споруди для обслуговування будинку і ділянки);
 • зона відпочинку (альтанка, дитячий майданчик, басейн та ін.);
 • садово-городня зона (сад, город, теплиця).

Орієнтиром для розташування будівель є паркан і будівлі, розташовані на сусідній ділянці. Якщо у сусідів нічого ще не побудовано, то з ними можна узгодити розташування майбутніх будівель, враховуючи інтереси обох сторін. Норми будівництва в Україні, що пред’являються до планування ділянки, складаються з санітарних і протипожежних норм. Їх можна розділити на обов’язкові до виконання і рекомендовані.

Вимоги до розташування будівельних об'єктів

Обов’язкові вимоги, що стосуються відстаней від житлового будинку та літньої кухні до інших будівель:

 • господарських будівель для домашнього господарства площею до 50 квадратних метрів — 15 м;
 • компостній ями, надвірних вбиралень, ями для відходів — 15 м;
 • колодязя для фільтрації води — 8 м (при переробці до 1 м3 на добу), 10 м (при переробці 1-3 м3 на добу);
 • септика, душ — 5 м (при переробці до 1 м3 на добу), 8 м (при переробці 1-3 м3 на добу).

Згідно із санітарними нормами туалети потрібно розташовувати не ближче 15 м від житлового будинку і літньої кухні, а від питного колодязя — за 20 м.

Вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства (пункт 2.22 розділу ІІ Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 березня 2011 року № 145).

Основні вимоги, що стосуються кордонів:

 • від будинку до червоної лінії (лінії, що обмежує загальну територію) має бути відстань не менше 5-6 метрів;
 • від будинку до кордонів ділянки сусідів і кордонів проїздів — не менше 3 метрів;
 • від господарських будівель до проїздів і червоної лінії — не менше 5-6 метрів (пункт 6.1.33 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій").

При розташуванні житлових будинків та громадських будівель на земельних ділянках необхідно забезпечувати вимоги санітарних норм та пожежних вимог ДСП 173-96, ДБН В.1.1-7, у тому числі для житлових та громадських будинків на суміжних земельних ділянках.

Судова практика

Корисні посилання

Див. також