Безвізовий режим з ЄС: правила перетину кордону

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

З 1 березня 2022 року строк дії паспортів громадян України для виїзду за кордон може продовжуватись на 5 років!

Прийнято постанову Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року № 170 "Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон" у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації та введенням воєнного стану на усій території України.

Крім того, до паспортів батьків або законних представників здійснюється вклеювання фотокартки дітей із зазначенням їх персональних даних. Ця інформація посвідчує їхню особу та підтверджує громадянство України.

Продовження строку дії паспортів, вклеювання фотокарток дитини до паспортів батьків або законних представників, здійснюють територіальні органи/територіальні підрозділи ДМС, а також посольства та консульські установи України.

Так, інформація про дитину, внесена до паспорта для виїзду за кордон законного представника, посвідчує особу та підтверджує громадянство України такої дитини.

◆ Внесення до паспорта для виїзду за кордон законного представника інформації про дитину здійснюється на підставі заяви законного представника, до паспорта якого вноситься така інформація. Документи для внесення до паспорта для виїзду за кордон законного представника інформації про дитину подаються ним до територіального органу/територіального підрозділу ДМС за місцем звернення.

У разі постійного проживання або тимчасового перебування особи за кордоном документи подаються до посольства або консульської установи України.  

Законний представник для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину подає такі документи:

 1. паспорт для виїзду за кордон;
 2. заяву про внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину за формою згідно з додатком 1;
 3. свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави. У разі відсутності свідоцтва про народження законний представник може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;
 4. дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 сантиметра, зображення на яких відповідає вимогам, що пред’являються до фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них, затвердженим наказом МВС від 18 жовтня 2019 р. № 875;
 5. документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Внесення інформації про дитину здійснюється в день звернення законного представника безоплатно.

Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.

У разі закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон такий строк може бути продовжено до п’яти років на підставі заяви особи або її законного представника.

Заява про внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про продовження строку його дії за формою згідно додатком 3 подається разом з паспортом для виїзду за кордон до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, посольства або консульської установи України, за місцем звернення.

Внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про продовження строку його дії здійснюється безоплатно в день звернення особи, на чиє ім’я оформлено паспорт, чи її законного представника.

Для врахування! Пам'ятка щодо перетинання державного кордону дітьми, особами з інвалідністю та особами, які їх супроводжують, в умовах надзвичайного та воєнного стану

Актуальна інформація щодо перетину державного кордону на сайті Держприкордонслужби України

Умови перетину кордону країн Європейського Союзу

Умови в'їзду на територію ЄС є такими:

 • громадянин третьої країни повинен мати чинний проїзний документ (travel document), що надає власнику право перетинати кордон і відповідає таким критеріям:

- документ залишатиметься чинним щонайменше три місяці після запланованої дати від'їзду з території держав-членів. У разі обґрунтованої нагальної потреби це зобов'язання може бути скасоване;
- він має бути виданий протягом попередніх 10 років.

 • громадянин може обґрунтувати мету та умови запланованого перебування і має достатні засоби для існування, як на період запланованого перебування, так і для повернення до країни походження або транзиту до третьої країни, право на в'їзд до якої він гарантовано має; або має можливість законно отримати такі засоби.
 • громадяни третіх країн не є особами, щодо яких створено запис у SIS (Шенгенській інформаційній системі) про відмову у в'їзді.
 • вони не вважаються загрозою для публічної політики, внутрішньої безпеки, здоров'я громадян або внутрішньої безпеки будь-якої з держав-членів, зокрема, щодо них не внесено записів про відмову у в'їзді на таких підставах до національних систем оповіщень (national list of alerts).
 • засоби для існування оцінюються відповідно до тривалості та мети перебування і на підставі середніх цін у державах-членах на харчування та проживання бюджетного класу, помножених на кількість днів перебування. Громадською організацією "Європа без бар'єрів" створено карту Європи, за допомогою якої можна дізнатися, скільки коштів слід мати з собою для відвідування тієї чи іншої держави Європи.
 • оцінка достатності засобів для існування може ґрунтуватися на готівці, тревел-чеках і кредитних картках, які має громадянин третьої країни. Декларації спонсорування (sponsorship), які відповідають чинному законодавству країни, та гарантійні листи від приймаючої сторони, які відповідають законам держави, де збирається перебувати громадянин третьої країни, також можуть бути доказом наявності достатніх засобів для існування.

З переліком пунктів пропуску можливо ознайомитись за посиланнями:

 1. https://dpsu.gov.ua/ua/De-i-yak-mozhna-peretnuti-derzhavniy-kordon-Ukraini/
 2. https://dpsu.gov.ua/ua/map

Правила перетину кордону з ЄС на період карантину

Порядок в’їзду до іноземної держави регулюється законодавством відповідної держави, а у зв’язку з протидією розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-19, можуть бути введені і додаткові обмеження, які можуть діяти і на сьогодні.

З метою уникнення непорозумінь за кордоном необхідно попередньо ознайомитись з інформацією за наступними посиланнями:

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=1973

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=686

https://visitukraine.today/departure/ua

У зв’язку з можливою застережною інформацією щодо можливих додаткових вимог до умов в’їзду та пропуску на територію іноземної держави Державна прикордонна служба України рекомендує звертатися до уповноважених органів відповідної держави запланованого в’їзду чи транзитного проїзду.

Правила перетину кордону в умовах воєнного стану

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (далі - Правил).

З метою здійснення заходів правового режиму воєнного стану обмежено виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Однак, така заборона не є абсолютною.

Щодо отримання актуальної інформації про порядок перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану користуйтеся роз'ясненнями Державної прикордонної служби України, розміщені на офіційному вебсайті у категорії «Перетинанння державного кордону в умовах правового режиму воєнного стану». Зверніть увагу! Роз'яснення, розміщені у категорії офіційного вебсайту «Перетинанння державного кордону в умовах правового режиму воєнного стану» не встановлюють норм права, а носять інформаційний характер!

Консультації щодо перетину кордону

1598 - багатоканальний номер (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв'язку та абонентів операторів мобільного зв'язку на території України).

(044) 527-63-63 - міський номер (для дзвінків із України та із за кордону згідно з тарифами відповідного оператора зв'язку).

Джерело: https://dpsu.gov.ua/ua/konsultacii-shchodo-peretinu-kordonu/

Які країни ЄС можна відвідати без візи

 1. Австрія
 2. Андорра
 3. Бельгія
 4. Болгарія
 5. Ватикан
 6. Угорщина
 7. Німеччина
 8. Греція
 9. Данія
 10. Іспанія
 11. Італія
 12. Кіпр
 13. Латвія
 14. Литва
 15. Люксембург
 16. Мальта
 17. Монако
 18. Нідерланди
 19. Польща
 20. Португалія
 21. Румунія
 22. Сан-Марино
 23. Словенія
 24. Словаччина
 25. Фінляндія
 26. Франція
 27. Хорватія
 28. Чехія
 29. Швеція
 30. Естонія
 31. Норвегія
 32. Швейцарія
 33. Ісландія
 34. Ліхтенштейн
Важливо! Правила безвізового режиму не поширюються на відвідування Великобританії та Ірландії.

Як довго можна перебувати у країнах ЄС без візи

Безвізовий режим передбачає право на короткотермінове перебування до 90 днів протягом 180-денного періоду. Перевірити сукупний строк перебування в ЄС можна за допомогою калькулятора на офіційному сайті Єврокомісії.

Важливо! День в’їзду рахується як перший день перебування на території Шенгенської зони.

День виїзду рахується як останній день перебування на території Шенгенської зони.

Зверніть увагу! У випадку перевищення строку перебування в державах ЄС без візи особі може бути відмовлено у в'їзді на території держав-учасниць Шенгенської угоди у майбутньому.

Для більш тривалого перебування в ЄС, необхідно звернутися до консульської установи держави призначення з метою отримання консультації та, за необхідності, оформлення візи.
У випадку появи необхідності у більш тривалому перебуванні після в'їзду в ЄС, необхідно звернутися до міграційних органів влади держави перебування для отримання консультації та врегулювання статусу. Термін перебування може бути продовжено, наприклад, у разі необхідності термінового лікування, стихійного лиха, виникнення інших непереборних обставин.

Документи, які необхідні для подорожі в ЄС без візи

Біометричний паспорт для виїзду за кордон).
Документ, який підтверджує мету поїздки до країн ЄС без візи.

 • Для робочих поїздок:

–запрошення на зустріч;
–інший документ, яки підтверджує ділові відносини;
–квиток на захід, відвідування якого є метою поїздки тощо.

 • Для туризму або приватних поїздок:

−туристичний ваучер
−бронювання проживання або запрошення;
−зворотній квиток (за винятком подорожей автомобілем);
−маршрут або план поїздки тощо.
Поліс медичного страхування.
Підтвердження наявності достатньої кількості фінансових засобів для покриття вартості перебування в ЄС.

Обов’язково мати квиток назад, який підтверджує, що Ви повернетеся до своєї країни.

Також, при перетині кордону може перевірятися підтвердження Вашого місця перебування під час знаходження на території ЄС (бронь готелю, дзвінок родичам і т.д.).

Дивитись також