Безвізовий режим з ЄС: правила перетину кордону

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Умови перетину кордону країн Європейського Союзу

Умови в'їзду на територію ЄС є такими:

 • громадянин третьої країни повинен мати чинний проїзний документ (travel document), що надає власнику право перетинати кордон і відповідає таким критеріям:

- документ залишатиметься чинним щонайменше три місяці після запланованої дати від'їзду з території держав-членів. У разі обґрунтованої нагальної потреби це зобов'язання може бути скасоване;
- він має бути виданий протягом попередніх 10 років.

 • громадянин може обґрунтувати мету та умови запланованого перебування і має достатні засоби для існування, як на період запланованого перебування, так і для повернення до країни походження або транзиту до третьої країни, право на в'їзд до якої він гарантовано має; або має можливість законно отримати такі засоби.
 • громадяни третіх країн не є особами, щодо яких створено запис у SIS (Шенгенській інформаційній системі) про відмову у в'їзді.
 • вони не вважаються загрозою для публічної політики, внутрішньої безпеки, здоров'я громадян або внутрішньої безпеки будь-якої з держав-членів, зокрема, щодо них не внесено записів про відмову у в'їзді на таких підставах до національних систем оповіщень (national list of alerts).
 • засоби для існування оцінюються відповідно до тривалості та мети перебування і на підставі середніх цін у державах-членах на харчування та проживання бюджетного класу, помножених на кількість днів перебування. Громадською організацією "Європа без бар'єрів" створено карту Європи, за допомогою якої можна дізнатися, скільки коштів слід мати з собою для відвідування тієї чи іншої держави Європи.
 • оцінка достатності засобів для існування може ґрунтуватися на готівці, тревел-чеках і кредитних картках, які має громадянин третьої країни. Декларації спонсорування (sponsorship), які відповідають чинному законодавству країни, та гарантійні листи від приймаючої сторони, які відповідають законам держави, де збирається перебувати громадянин третьої країни, також можуть бути доказом наявності достатніх засобів для існування.

З переліком пунктів пропуску можливо ознайомитись за посиланнями:

 1. https://dpsu.gov.ua/ua/De-i-yak-mozhna-peretnuti-derzhavniy-kordon-Ukraini/
 2. https://dpsu.gov.ua/ua/map

Правила перетину кордону з ЄС на період карантину

Порядок в’їзду до іноземної держави регулюється законодавством відповідної держави, а у зв’язку з протидією розповсюдженню гострої респіраторної хвороби COVID-19, можуть бути введені і додаткові обмеження, які можуть діяти і на сьогодні.

З метою уникнення непорозумінь за кордоном необхідно попередньо ознайомитись з інформацією за наступними посиланнями:

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=1973

https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?page_id=686

https://visitukraine.today/departure/ua

У зв’язку з можливою застережною інформацією щодо можливих додаткових вимог до умов в’їзду та пропуску на територію іноземної держави Державна прикордонна служба України рекомендує звертатися до уповноважених органів відповідної держави запланованого в’їзду чи транзитного проїзду.

Які країни ЄС можна відвідати без візи

 1. Австрія
 2. Андорра
 3. Бельгія
 4. Болгарія
 5. Ватикан
 6. Угорщина
 7. Німеччина
 8. Греція
 9. Данія
 10. Іспанія
 11. Італія
 12. Кіпр
 13. Латвія
 14. Литва
 15. Люксембург
 16. Мальта
 17. Монако
 18. Нідерланди
 19. Польща
 20. Португалія
 21. Румунія
 22. Сан-Марино
 23. Словенія
 24. Словаччина
 25. Фінляндія
 26. Франція
 27. Хорватія
 28. Чехія
 29. Швеція
 30. Естонія
 31. Норвегія
 32. Швейцарія
 33. Ісландія
 34. Ліхтенштейн
Важливо! Правила безвізового режиму не поширюються на відвідування Великобританії та Ірландії.

Як довго можна перебувати у країнах ЄС без візи

Безвізовий режим передбачає право на короткотермінове перебування до 90 днів протягом 180-денного періоду. Перевірити сукупний строк перебування в ЄС можна за допомогою калькулятора на офіційному сайті Єврокомісії.

Зверніть увагу! У випадку перевищення строку перебування в державах ЄС без візи особі може бути відмовлено у в'їзді на території держав-учасниць Шенгенської угоди у майбутньому.

Для більш тривалого перебування в ЄС, необхідно звернутися до консульської установи держави призначення з метою отримання консультації та, за необхідності, оформлення візи.
У випадку появи необхідності у більш тривалому перебуванні після в'їзду в ЄС, необхідно звернутися до міграційних органів влади держави перебування для отримання консультації та врегулювання статусу. Термін перебування може бути продовжено, наприклад, у разі необхідності термінового лікування, стихійного лиха, виникнення інших непереборних обставин.

Документи, які необхідні для подорожі в ЄС без візи

Біометричний паспорт для виїзду за кордон).
Документ, який підтверджує мету поїздки до країн ЄС без візи.

 • Для робочих поїздок:

–запрошення на зустріч;
–інший документ, яки підтверджує ділові відносини;
–квиток на захід, відвідування якого є метою поїздки тощо.

 • Для туризму або приватних поїздок:

−туристичний ваучер
−бронювання проживання або запрошення;
−зворотній квиток (за винятком подорожей автомобілем);
−маршрут або план поїздки тощо.
Поліс медичного страхування.
Підтвердження наявності достатньої кількості фінансових засобів для покриття вартості перебування в ЄС.
Щодо умов та правил перетину кордону з дітьми дивіться правову консультацію Виїзд дитини за кордон, у тому числі без згоди одного з батьків