Правовий режим земель житлової та громадської забудови

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:35, 10 грудня 2020, створена Tetiana.kulishova (обговорення | внесок) (Tetiana.kulishova перейменував сторінку з Правовий режим земель жилової та громадської забудови на [[Правовий режим земель житлової та громадс...)
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Нормативно-правова база

Земельний кодекс України

Визначення земель житлової та громадської забудови

Стаття 19 Земельного кодексу України визначає поділ всіх земль України за цільовим призначенням на дев'ять категорій. Серед них важливе місце займають землі житловогої та громадської забудови, яким присвячена Глава 6 Земельного кодексу України (статті 38-42).
До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Перелік основних груп будинків та приміщень громадського призначення наведений в додатку А ДБН В 2.2-9:2018 "Громадські будинки і споруди. Основні положення".
Межа населених пунктів – це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію відповідного населеного пункту від інших територій.

Земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва

Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах визначених норм (в селах - 0,25 га, селищах - 0,15 га та містах - 0,10 га). Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Право на приватизацію присадибних земельних ділянок мають громадяни України, що раніше не здійснювали приватизації земельних ділянок за даним видом використання. При чому, не передбачено можливість приватизації окремо земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку та окремо - для будівництва та обслуговування господарських споруд. Уся ділянка має бути єдиною та має назву - "присадибна земельна ділянка" і підлягає загальному обмеженню граничного розміру безоплатної приватизації.

Додатково - Порядок отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража
Додатково - Порядок безоплатного отримання земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд

Земельні ділянки житлово-будівельних (житлових) і гаражно-будівельних кооперативів

Житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.

Земельні ділянки багатоквартирних будинків

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.

Додатково - Порядок користування прибудинковою територією багатоквартирного будинку
Додатково - Земельні ділянки багатоквартирних будинків