Порядок отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража

Матеріал з WikiLegalAid
Це затверджена версія цієї сторінки, вона не є останньою. Перегляд останньої версії.

Нормативна база

Загальні поняття

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, в межах України або окремої її місцевості, у якій введено воєнний стан, безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Згідно зі статтею 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі- ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, ЗК України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 40 ЗК України передбачено, що земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва, за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися громадянам України безоплатно у власність або надаватися в оренду в межах норм, визначених ЗК України. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Способи реалізації

 • безоплатна передача із земель державної і комунальної власності у власність громадян;
 • право оренди земельної ділянки;
 • на підставі договору купівлі-продажу земельних ділянок:
  1. державної та комунальної власності або прав на них;
  2. приватної власності.

Безоплатна передача земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража із земель державної і комунальної власності у власність громадян

Хто може звернутися?

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 81 ЗК України саме громадяни України можуть набути права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності, а відповідно до частини четвертої статті 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених ЗК України, провадиться один раз по кожному виду використання, у нашому випадку для будівництва індивідуальних гаражів.

Важливо!!! Законодавством не передбачено обмежень у виборі місця розташування такої земельної ділянки.

Яка норма безоплатної передачі земельної ділянки громадянам?

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва індивідуальних гаражів площею, яка складає не більше 0,01 гектара або 100 М2.

Увага!!! Якщо Ви отримаєте земельну ділянку 0.007 Га, то вже не зможете отримати залишок 0.003, бо передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених ЗК України, провадиться один раз по кожному виду використання.

Обрати вільну земельну ділянку

Для знаходження вільної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, потрібно переглянути Генеральний план свого населеного пункту, який розробляється відповідно до ЗК України та Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та скористатися Публічною кадастровою картою України, щоб знайти та викопіювати бажану земельну ділянку. Ви можете ознайомитися з порядком користування Публічною кадастровою картою в консультації "Публічна кадастрова карта та порядок користування".

Крім того, можна звернутися із запитом про надання публічної інформації до місцевого управління з питань містобудування та архітектури місцевої держадміністрації та/або до місцевого територіального органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для будівництва індивідуального гаражу.

Обравши вільну земельну ділянку, Ви можете звернутися до територіального органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та замовити вказані вище графічні матеріали - викопіювання з кадастрової карти або плану. Вартість викопіювання - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Розміри плати та види послуг, які надаються Держгеокадастром, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 року № 835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг»

Куди звертатися?

Відповідно до статті 122 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до:

 • до місцевої ради (земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад);
 • до районної, обласної ради (земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад ).

Вимоги до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для будівництва індивідуального гаражу

Громадяни України, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання, відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки (для будівництва індивідуального гаражу) та її орієнтовні розміри, крім того, до клопотання додаються:

 • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (наприклад, викопіювання з кадастрової карти);
 • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
 • копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
 • документ що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (у разі наявності останнього).
Важливо!!! забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені 118 ЗК України.
Увага!!! Клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою можна направити в електронній формі

Приклад надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Приклад відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 листопада 2019 року у справі № 826/6225/16 (касаційна скарга, в якій позивач просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 21.02.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017; ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі зобов'язати відповідача розглянути його клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею до 0,01 Га для індивідуального гаражного будівництва в межах міста Києва у порядку та строки, передбачені статтею 118 ЗК України, з наданням мотивованого рішення за результатами розгляду вказаного клопотання).

Строк розгляду заяви

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Звертаємо Вашу Увагу!!! Якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Підстави відмови

Законодавцем встановлено визначений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина сьома статті 118 ЗК України).

Судова практика:

 1. Верховний Суд у постанові від 15 жовтня 2019 року у справі № 813/1922/14 зазначив що, якщо особа, яка звернулася до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, виконала усі передумови для отримання відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, то відповідно підстави для відмови у наданні такого дозволу відсутні. Крім того, в зазначеному рішенні суд звертає увагу що, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки одній особі не є підставою для відмови в його наданні іншій особі.
 2. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30 травня 2018 року у справі № 826/5737/16 зазначає що, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих що пов'язані з неправомірністю його прийняття.
 3. Верховний Суд у постанові від 14 серпня 2019 року у справі № 0640/4434/18 роз'яснює що виходячи з норм земельного законодавства, які встановлюють механізм та процедуру звернення осіб до органів місцевого самоврядування з питань надання у власність земельних ділянок вбачається, що надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним з етапів погодження і оформлення документів, які відповідно до вимог законодавства є необхідними для прийняття компетентним органом рішення про набуття громадянами земель у власність. Саме по собі отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Оскарження відмови

Відмову в надані дозволу на розробки проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки можливо оскаржити у адміністративному суді, подавши адміністративний позов, відповідно до пункту 1 частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Розмір судового збору:

 • суд першої інстанції 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
 • суд апеляційної касаційної інстанції 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
 • суд касаційної інстанції 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб:

з 1 січня 2023 року - 2684 гривні

або можливо розрахувати автоматично, обравши суд, до якого будите подавати позов.

Стаття 5 Закону України "Про судовий збір" передбачає певний перелік пільг щодо сплати судового збору.

Крім того, відповідно до Закон України «Про безоплатну правничу допомогу» Ви можете отримати консультацію щодо Вашого питання або у разі, якщо Ви суб'єктом права на безоплатну вторинну правничу допомогу, то й отримати таку допомогу у найближчому до Вас місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги.

Розробка проекту

У разі, коли Вам надали дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаража, Вам потрібно звернутися відповідно до статті 26 Закону України "Про землеустрій" до розробників документації із землеустрою а саме:

 • юридичних осіб, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;
 • фізичних осіб - підприємців, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
!!!Звертаємо Вашу увагу, що у разі відсутності сертифікату у виконавця робіт щодо розробки проекту землеустрою, такий проект буде визнаним недійсним та неможливе буде здійснити державну реєстрацію земельної ділянки.

Виконавцем робіт у вибраній землевпорядній організації може бути тільки особа, яка має сертифікат інженера-землевпорядника. Перелік таких осіб розміщений на офіційному сайті Держгеокадастру: «Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників» підрозділу «Сертифікація» розділу «Напрями діяльності».

Після того як замовник домовився із землевпорядною організацією про вартість, терміни виконання робіт та інші умови, необхідно укласти відповідний договір. Будь-якою із сторін може бути запропонований проект договору.

Сторона, яка одержала проект договору, в разі згоди з його умовами підписує договір і повертає один примірник договору другій стороні.

Необхідно звернути увагу на те, щоб у договорі були вказані конкретні терміни виконання робіт! Термін виконання робіт згідно із законодавством не може перевищувати 6 місяців відповідно статті 28 Закону України "Про землеустрій".

Детально з приводу розробки проекту землеустрою Ви можете ознайомитись у правовій консультації "Розроблення документації землеустрою".

Типовий договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність зобов’язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (абзац четвертий частини сьомої статті 118 ЗК України).

Реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (стаття 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором.

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

 • заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
 • оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
 • документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, а в разі подання заяви в електронній формі - надсилається засобами телекомунікаційного зв’язку.

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру, внесення змін до них здійснюються безоплатно. За надання відомостей з Державного земельного кадастру справляється плата, крім випадків, встановлених цим Законом.

Затвердження проекту землеустрою

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. У рішенні повинні бути зазначені кадастровий номер, місце розташування та площа земельної ділянки.

Реєстрація права власності на земельну ділянку у реєстрі речових прав на нерухоме майно

Після присвоєння кадастрового номеру земельної ділянки та затвердження проекту землеустрою, з метою підтвердження права власності на земельну ділянку необхідно внести відповідні дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Заяву для проведення державної реєстрації права власності подається до центру надання адміністративних послуг або до нотаріуса в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням земельної ділянки.

До заяви додаються:

 • копія Вашого паспорту та реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки;
 • витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
 • документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.

Див. також