Розірвання шлюбу із засудженою особою

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 07:46, 12 січня 2024, створена Valerii.lebid (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Порядок розірвання шлюбу за спільною ініціативи

Засуджені до позбавлення волі особи, мають можливість ініціювати питання розірвання їх шлюбу:

  • Розірвати шлюб в органах державної реєстрації актів цивільного стану за взаємною згодою з другим із подружжя, та у разі відсутності спільних дітей;
  • В судовому порядку (зокрема у порядку окремого провадження за заявою одного з подружжя).

Розірвати шлюб в органах державної реєстрації актів цивільного стану за взаємною згодою з другим із подружжя, та у разі відсутності спільних дітей

Від імені засудженого заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, може подати другий з подружжя. Вказана заява повинна бути завіреною начальником установи виконання покарань.

Державне мито за реєстрацію розірвання шлюбу Строк
0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян розірвання шлюбу проводиться після закінчення одного місяця від дня подання відповідної заяви, якщо вона не була відкликана..

Cудовий порядок

Ч.1 ст. 110 Сімейного кодексу України визначено, що позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя.

Згідно з ч. 3 ст. 293 ЦПК України, у порядку окремого провадження розглядаються також справи про розірвання шлюбу, зокрема, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі. Справа про розірвання шлюбу за заявою особи, засудженої до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи.

Разом із зазначеною заявою може бути подано письмовий договір про те, з ким із подружжя буде проживати дитина, яку участь у забезпеченні умов життя дитини братиме той з батьків, який буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Тут слід врахувати, що заява про розірвання шлюбу і договір про розмір аліментів повинні бути нотаріально засвідчені (до нотаріального посвідчення законодавство прирівнює завірення начальником установи виконання покарань).

Сума судового збору Строк
0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (у 2024 році 605,60 грн.) Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Підсудність справ про розірвання шлюбу у порядку окремого провадження

ЦПК України не встановлено вимог щодо підсудності справ про розірвання шлюбу за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, тому до вказаної категорії справ застосовуються загальні правила підсудності передбачені статтями 27, 28, а саме заява про розірвання шлюбу із засудженою особою подається:

  • за місцем перебування засудженої особи (в загальному порядку);
  • за зареєстрованим місцем проживання чи перебування заявника у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця відбування покарання заінтересованої особи (другого з подружжя).

Судова практика

Рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда у справі № 405/109/19
Рішення Згурівського районного суду Київської області у справі № 365/80/19

Див. також: