Надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів міжнародних організацій: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==


* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/446-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2022 року № 446 "Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою ООН проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/445-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2022 року № 445 "Про реалізацію спільного з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб"]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/446-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2022 року № 446 "Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою ООН проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб"]


== Загальна інформація ==
== Загальна інформація ==
Управління Верховного комісара ООН з питань захисту біженців спільно з АТ «Укрпошта» розпочали виплату додаткової грошової домоги за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН (далі - допомога) кожній внутрішньо переміщеній особі. Програма спрямована на підтримку людей, які були змушені змінити місце проживання через російську агресію, щоб вони змогли задовольнити свої основні потреби, включаючи оренду житла, придбання їжі та предметів гігієни. Ця допомога надається додатково до допомоги держави.
Уряд України спільно з Організацією Об’єднаних Націй запустив дві програми щодо додаткових заходів із соціальної підтримки для внутрішньо переміщених осіб: 


== Хто має право на допомогу ==
▶ проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців  внутрішньо переміщених осіб;
Право на допомогу [[Встановлення факту внутрішнього переміщення особи та отримання відповідної довідки|внутрішньо переміщені особи]], які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, та та яка визначена в переліку, затвердженому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/204-2022-%D1%80#n9 розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка"].


== Порядок отримання допомоги ==
▶ проект Всесвітньої продовольчої програми ООН.  
Виплата допомоги в рамках реалізації проекту здійснюється додатково <u>без подання окремого звернення</u> внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати [[Надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам|допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам]].


Щоб отримати допомогу, потрібно зареєструватися як внутрішньо переміщена особа у відповідній області через органи соцзахисту чи Центр надання адміністративних послуг. Записатися в програму грошової допомоги можна у Львові, Ужгороді та Мукачеві.
Програми спрямовані на підтримку людей, які були змушені змінити місце проживання через російську агресію, щоб вони змогли задовольнити свої основні потреби, включаючи оренду житла, придбання їжі та предметів гігієни. Ці види допомоги надаються додатково до допомоги держави.  


Реєстрація відбувається за адресами:
== Хто має право на допомогу ==
Право на допомогу за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН та за рахунок коштів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців мають [[Встановлення факту внутрішнього переміщення особи та отримання відповідної довідки|внутрішньо переміщені особи]], які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, та яка визначена в переліку, затвердженому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/204-2022-%D1%80#n9 розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка"]. Відомості про про таких осіб мають бути включені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.


* Львів, вул. Трускавецька, 2 Б (з 09:00 до 18:00);
== Порядок отримання допомоги ==
* Львів, вул. Палія, 15 (з 09:00 до 18:00), вихідний — субота;
Виплата допомоги в рамках реалізації проектів здійснюється додатково <u>без подання окремого звернення</u> внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати [[Надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам|допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам]].
* Ужгород, Гуманітарний штаб «Совине гніздо», вул. Ференца Ракоці, 2 (пн-пт з 09:00 до 18:00);
* Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24, Ужгородський міський центр соціальних служб департаменту соціальної політики (пн-пт з 09:00 до 18:00);
* Мукачево, ЦНАП, вул. Духновича, 2 (пн-пт з 09:00 до 18:00).
 
Для участі в програмі треба надати таку інформацію:


* біографічні дані;
Для отримання допомоги Міністерство соціальної політики формує і передає Всесвітній продовольчій програмі ООН/Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців перелік внутрішньо переміщених осіб взаємоузгоджених вразливих категорій, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за черговістю дати включення відповідної інформації про таких осіб до Єдиної бази даних.
* прізвище, ім'я, по батькові  згідно з ідентифікаційним документом;
* ідентифікаційний код, необхідний для опрацювання виплати;
* свідоцтво про народження дітей.


Вся надана інформація є конфіденційною і буде занесена в базу даних Управління Верховного комісара ООН. Збір даних проводять співробітники партнерських організацій  ООН: Міжнародний фонд охорони здоров’я та довкілля «Регіон Карпат» NEEKA, ГО «Неємія», ГО «Крим СОС» і БФ «Право на Захист».  
За результатами розгляду інформації та проведеної перевірки щодо уникнення подвійних виплат, Всесвітною продовольчою програмою ООН надсилається '''повідомлення''' на контактний номер мобільного телефону з підтверджуючим кодом та інформацією про те, як отримати грошовий переказ, а Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців '''повідомлення''' про прийняте рішення щодо виплати допомоги.


Для додаткової інформації необхідно звертатися за номером: 0 800 307 711.
<u>Для додаткової інформації необхідно звертатися за номером: 0 800 307 711.</u>


== Розмір допомоги ==
== Розмір допомоги ==
Розмір допомоги пов'язаний із показником прожиткового мінімуму, прогнозованого на квітень 2022 року, і становить 2 220 грн. на кожного члена родини на місяць.


Суму допомоги на одного члена родини буде розділено на три частини, їх перерахують упродовж трьох місяців. Виплати здійснюватимуться щомісяця. Управління Верховного комісара ООН має контракт з Національним оператором поштового звязку України «Укрпошта», який буде використовуватися як постачальник фінансових послуг для обробки виплат.  
=== Проект Всесвітньої продовольчої програми ООН ===
Виплата допомоги здійснюється в розмірі '''2220 гривень''' <u>на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більш як для трьох осіб</u>.  


Через деякий час виплата допомоги вібдуватиметься шляхом переказу на особистий банківський рахунок. Співробітники попросять надати номер картки під час інтервью зі збору даних.
Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом трьох місяців через систему Міжнародних грошових переказів Western Union на території України, та через будь-якого іншого постачальника фінансових послуг, з яким у Всесвітньої продовольчої програми ООН укладено угоду, шляхом надсилання грошового переказу внутрішньо переміщеній особі.


== Програма Міжнародної організації з міграції ==
=== Проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців  внутрішньо переміщених осіб ===
Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні розпочало втілювати програму з надання грошової допомоги для підтримки найбільш вразливих переселенців із зон бойових дій.  
Виплата допомоги здійснюється в розмірі '''2220 гривень''' <u>на кожного члена сім’ї на місяць</u>. Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом не менше ніж трьох місяців шляхом зарахування коштів на банківський рахунок внутрішньо переміщеної особи.


Наразі програма працюватиме лише на Закарпатті, але в перспективі охопить й інші регіони. Розмір допомоги також становить 2220 гривень на людину. Цю грошову допомогу надаватимуть найвразливішим групам серед переміщених осіб. Серед них:
'''Увага!''' Розмір отриманої допомоги <u>не враховується</u> під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та <u>не включається</u> до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податкового кодексу України].


* вагітні жінки та матері, які самостійно виховують дітей;
== Див. також ==
* сім’ї з двома й більше дітьми;
* родини, серед членів яких є особи з інвалідністю;
* люди похилого віку.


Щоб отримати допомогу, потрібно зареєструватися як внутрішньо переміщена особа у відповідній області через органи соцзахисту чи ЦНАП. Якщо людина підпадає під визначені критерії, вона отримує відповідну допомогу.
* [[Додаткова грошова допомога за рахунок коштів ЮНІСЕФ]]
* [[Надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам]]
* [[Грошова допомога особам, які проживають на деокупованих територіях, або евакуювалися з населених пунктів, де ведуться бойові дії]]


[[Категорія:Законодавство у сфері соціального захисту]]
[[Категорія:Законодавство у сфері соціального захисту]]
[[Категорія:Воєнний стан]]
[[Категорія:Воєнний стан]]
[[Категорія:Внутрішньо переміщені особи]]
[[Категорія:Внутрішньо переміщені особи]]

Версія за 08:51, 18 травня 2022

Нормативна база

Загальна інформація

Уряд України спільно з Організацією Об’єднаних Націй запустив дві програми щодо додаткових заходів із соціальної підтримки для внутрішньо переміщених осіб:

▶ проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців внутрішньо переміщених осіб;

▶ проект Всесвітньої продовольчої програми ООН.

Програми спрямовані на підтримку людей, які були змушені змінити місце проживання через російську агресію, щоб вони змогли задовольнити свої основні потреби, включаючи оренду житла, придбання їжі та предметів гігієни. Ці види допомоги надаються додатково до допомоги держави.

Хто має право на допомогу

Право на допомогу за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН та за рахунок коштів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців мають внутрішньо переміщені особи, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка". Відомості про про таких осіб мають бути включені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Порядок отримання допомоги

Виплата допомоги в рамках реалізації проектів здійснюється додатково без подання окремого звернення внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Для отримання допомоги Міністерство соціальної політики формує і передає Всесвітній продовольчій програмі ООН/Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців перелік внутрішньо переміщених осіб взаємоузгоджених вразливих категорій, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за черговістю дати включення відповідної інформації про таких осіб до Єдиної бази даних.

За результатами розгляду інформації та проведеної перевірки щодо уникнення подвійних виплат, Всесвітною продовольчою програмою ООН надсилається повідомлення на контактний номер мобільного телефону з підтверджуючим кодом та інформацією про те, як отримати грошовий переказ, а Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців повідомлення про прийняте рішення щодо виплати допомоги.

Для додаткової інформації необхідно звертатися за номером: 0 800 307 711.

Розмір допомоги

Проект Всесвітньої продовольчої програми ООН

Виплата допомоги здійснюється в розмірі 2220 гривень на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більш як для трьох осіб.

Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом трьох місяців через систему Міжнародних грошових переказів Western Union на території України, та через будь-якого іншого постачальника фінансових послуг, з яким у Всесвітньої продовольчої програми ООН укладено угоду, шляхом надсилання грошового переказу внутрішньо переміщеній особі.

Проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців внутрішньо переміщених осіб

Виплата допомоги здійснюється в розмірі 2220 гривень на кожного члена сім’ї на місяць. Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом не менше ніж трьох місяців шляхом зарахування коштів на банківський рахунок внутрішньо переміщеної особи.

Увага! Розмір отриманої допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України.

Див. також