Відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт, послуг: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Рядок 55: Рядок 55:
=== Подача позовної заяви до суду ===
=== Подача позовної заяви до суду ===
Судова діяльність по захисту прав споживачів, як і в інших випадках, порушується, як правило, за допомогою позову, у якому зацікавлена особа (позивач) викладає свої вимоги до порушника його цивільних прав (відповідачу).
Судова діяльність по захисту прав споживачів, як і в інших випадках, порушується, як правило, за допомогою позову, у якому зацікавлена особа (позивач) викладає свої вимоги до порушника його цивільних прав (відповідачу).
Позовна заява складається в довільній формі, однак, статтею 137 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України] встановлені обов'язкові її реквізити:
Позовна заява складається в довільній формі, однак, статтею 137 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України від 18.03.2004 № 1618-IV] встановлені обов'язкові її реквізити:


* найменування суду, у який воно пред'являється;
* найменування суду, у який воно пред'являється;
Рядок 64: Рядок 64:
* вказівка ціни позову;
* вказівка ціни позову;
* підпис позивача або його представника з вказівкою часу подачі заяви.
* підпис позивача або його представника з вказівкою часу подачі заяви.
Крім того, стаття 138 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України] зобов'язує позивача подати заяву з копіями по числу відповідачів. Суддя має право, якщо він визнає необхідним, у залежності від складності і характеру справи зажадати в позивача копії всіх документів, що прилучаються до заяви, відповідно числу відповідачів. При недотриманні заявником вимог, викладених у статтях 137, 138 ЦПК України, суддя виносить визначення про залишення заяви без руху, про що сповіщає заявника і призначає йому термін для усунення недоліків заяви. Якщо заявник у встановлений термін усуне недоліки, заяву вважається поданим у день первісного пред'явлення його в суд.
Крім того, стаття 138 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України від 18.03.2004 № 1618-IV ] зобов'язує позивача подати заяву з копіями по числу відповідачів. Суддя має право, якщо він визнає необхідним, у залежності від складності і характеру справи зажадати в позивача копії всіх документів, що прилучаються до заяви, відповідно числу відповідачів. При недотриманні заявником вимог, викладених у статтях 137, 138 ЦПК України, суддя виносить визначення про залишення заяви без руху, про що сповіщає заявника і призначає йому термін для усунення недоліків заяви. Якщо заявник у встановлений термін усуне недоліки, заяву вважається поданим у день первісного пред'явлення його в суд.
В противному випадку заява вважається неподаною і повертається позивачу, про що суддя виносить мотивоване визначення (ст. 139 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України]).<br />
В противному випадку заява вважається неподаною і повертається позивачу, про що суддя виносить мотивоване визначення (ст. 139 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України від 18.03.2004 № 1618-IV]).<br />


=== Зразок позовної заяви ===
=== Зразок позовної заяви ===

Версія за 14:25, 22 лютого 2017

Нормативна база:

Порядок відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт, послуг

Шкода, завдана внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг) відшкодовується в судовому порядку, в порядку цивільного судочинства. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування. При задоволенні вимог споживача, суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Якщо вимоги про відшкодування моральної шкоди не вирішувались разом із вимогами про застосування інших заходів захисту прав споживачів, це не позбавляє споживача права і можливості пред'явлення їх окремо в майбутньому.

Куди звернутися

До суду першої інстанції, у відповідності до вимог про підсудність передбачених ст.ст. 107-111 ЦПК України.

Вартість

Безкоштовно, на підставі частини 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів».

Перелік та зразки необхідних документів

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог  статті 119 Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (недоліки товарів, робіт (послуг):

  • документ, що підтверджує покупку товару у відповідному торговельному місці;
  • висновок експерта (проведення експертизи не покладається на споживача, але за бажанням він може її зробити);
  • висновок майстерні гарантійного обслуговування про встановлені несправності;
  • претензія споживача відповідачеві із зазначеними вимогами;
  • відповідь на претензію;
  • докази, що підтверджують збитки споживача від використання товару неналежної якості.

Для підтвердження фактів у справах про захист прав споживачів при виконанні робіт (наданні послуг), сторонам необхідно представити наступні докази:

  • документ, що підтверджує виконання зазначеної роботи (зробленої послуги) виконавцем. Подібним доказом можуть служити договір про надання послуг, виконання роботи; квитанція; транспортна накладна;
  • належно оформлений акт про обсяг виконаної роботи із зазначеною в договорі датою закінчення виконання роботи (надання послуги). Цей акт необхідний при доведенні порушення виконавцем термінів виконання роботи. Для встановлення дати початку і закінчення виконання роботи подається акт про початок роботи й акт про завершення виконання роботи;
  • висновок експертизи про недоліки виконаної роботи;
  • претензія до виконавця роботи;
  • відповідь на претензію виконавця;
  • докази, що підтверджують збитки споживача внаслідок порушення терміну виконання роботи або недоліку виконаної роботи.

При розгляді справ про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг) у першу чергу використовуються письмові докази. Так, пунктом 11 статті 8 Закону України«Про захист прав споживачів» передбачено, що вимоги споживача розглядаються після пред'явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу. Даний Закон висуває вимоги до продавця, зобов'язуючи його до безумовної видачі документа, що засвідчує факт покупки в нього споживачем товару. Як зазначено у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1996 року № 5 «Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів» до заяви повинні бути додані необхідні документи - залежно від заявлених вимог (наприклад, договір, квитанція-замовлення, квитанція-зобов'язання, транспортна чи інша накладна, чек, касовий ордер).

Строки розгляду питання

Цивільна справа в порядку позовного провадження розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст. 157 ЦПК України)

Підстави для відмови та звільнення від відшкодування шкоди

Виготовлювач товару, що є нерухомим майном, виконавець робіт (послуг) звільняються від відшкодування шкоди: - якщо вони доведуть, що шкода виникла внаслідок непереборної сили або порушення потерпілим правил користування або зберігання товару, результатів робіт (послуг) (ч. 2 ст. 1209 ЦКУ)

Судовий порядок

Куди звернутися

До місцевого загального суду. Споживачі за своїм вибором пред'являють позови в суд по місцю свого проживання або по місцезнаходженню відповідача, по місцю заподіяння збитку або по місцю виконання договору. Громадянин може вести свої справи в суді особисто або через своїх представників. Особиста участь у справі громадянина не позбавляє його права мати по цій справі представника (ст. 110 ЦПК України від 18.03.2004 № 1618-IV ).

Вартість

Відповідно до ст.22ч.3 ЗУ «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.

Подача позовної заяви до суду

Судова діяльність по захисту прав споживачів, як і в інших випадках, порушується, як правило, за допомогою позову, у якому зацікавлена особа (позивач) викладає свої вимоги до порушника його цивільних прав (відповідачу). Позовна заява складається в довільній формі, однак, статтею 137 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України від 18.03.2004 № 1618-IV встановлені обов'язкові її реквізити:

  • найменування суду, у який воно пред'являється;
  • точне найменування позивача і відповідача, їх місця проживання або перебування, а також найменування представника позивача, якщо заява подається представником;
  • зміст позовних вимог;
  • викладення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
  • вказівка доказів, що підтверджують позов;
  • вказівка ціни позову;
  • підпис позивача або його представника з вказівкою часу подачі заяви.

Крім того, стаття 138 ЦПК України від 18.03.2004 № 1618-IV зобов'язує позивача подати заяву з копіями по числу відповідачів. Суддя має право, якщо він визнає необхідним, у залежності від складності і характеру справи зажадати в позивача копії всіх документів, що прилучаються до заяви, відповідно числу відповідачів. При недотриманні заявником вимог, викладених у статтях 137, 138 ЦПК України, суддя виносить визначення про залишення заяви без руху, про що сповіщає заявника і призначає йому термін для усунення недоліків заяви. Якщо заявник у встановлений термін усуне недоліки, заяву вважається поданим у день первісного пред'явлення його в суд. В противному випадку заява вважається неподаною і повертається позивачу, про що суддя виносить мотивоване визначення (ст. 139 ЦПК України від 18.03.2004 № 1618-IV).

Зразок позовної заяви

До Київського місцевого районного суду

Позивач:
Відповідач:

Позовна заява

Про відшкодування моральної шкоди, заподіяна поганим сервісом магазину

Описуєте ситуацію, як все відбувалося, яка причина того, що Ви звертаєтеся до суду з метою відшкодування моральної шкоди. Пишете, що на Вашу думку може допомогти зникнути душевним ранам, болю, тощо. Якщо позовна заява стосується безпосередньо того, що Вам продали поганий пристрій, опишіть скільки він коштував, скільки Вам довелося витратитися на таксі, на маршрутку, щоб полагодити товар, який має працювати справно.

Якщо це призвело до стресів – зверніться до лікаря, нехай він дасть справку про це. І не забудьте прикріпити усі копії документів до цієї заяви. А потім приступайте до суті справи. Зрештою внизу листа напишіть, що моральну шкоду я оцінюю в розмірі: 150 тисяч гривень. Добровільно відшкодувати шкоду відповідач відмовляється, тому я змушений звернутися до суду. На підставі викладеного, керуючись законами України «Про захист прав споживачів» можете вказати пункти, які порушив відповідач перед Вами

ПРОШУ: І, що Ви просите, по пунктах, чітко: Стягнути з відповідача на мою користь суму відшкодування моральної шкоди в розмірі 150 тисяч гривень. Судові витрати покласти на відповідача, стягнути з відповідача суму матеріального збитку в розмірі 250 гривень, стягнути суму з відповідача за проїзд в таксі в розмірі 500 гривень.

ПРОГРАМА:

Копія заяви за кількістю осіб.

Чек про придбання товару

Чек про користування послугами перевізників, тощо

Строки розгляду

Відповідно ч.1 ст.157 ЦПК Суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі.

Підстави для відмови

Відповідно до ч.1 ст.121 ЦПК Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу,постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 5 днів з дня отримання позивачем ухвали.

Порядок оскарження

Позивач має право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, яка може бути поданою протягом десяти днів з дня його проголошення.

Пам’ятка споживача:

Головна заповідь покупця: завжди зберігайте документи, що підтверджують факт купівлі-продажу. Це можуть бути договори, чеки, жетони, акти виконаних робіт, свідоцтва суб’єктів підприємницької діяльності, рекламні обіцянки в газетах, буклетах, правила, наприклад, правила страхової діяльності, фотографії, відеокадри, запис на диктофон, медичні документи, рецепти і т.д. З документів, які ви маєте у паперовому вигляді, слід зробити ксерокопії. Чим більше у вас буде таких документальних доказів, тим більше шансів на успіх матимете для відстоювання своїх прав споживача у разі їх порушення.

У кожному магазині повинен обов’язково міститися «Куточок споживача», де відображені права й обов’язки продавця і покупця, відомості про продавця ( адреса, телефон, ПІБ директора ), адреса і телефони контролюючих органів, Закон України «Про захист прав споживачів», відповідні правила торгівлі тощо; «Книга відгуків і пропозицій» у доступному місці.

В разі порушення ваших прав, як споживача ви маєте право звернутися до суду або Держпродспоживслужби України (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка, 1), її територіальних органів (адреси та телефони територіальних органів Держпродспоживслужби можна знайти на сайті www.consumer.gov.ua), які знаходяться в областях та м. Києві. Держпродспоживслужба та її територіальні органи розглядають всі звернення споживачів, права яких було порушено, у встановлений чинним законодавством термін. Згідно зі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян», звернення може бути усним чи письмовим. Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. При зверненні до Держпродспоживслужби подаються наступні документи: - звернення; - копія звернення до суб’єкта господарювання, - копія документу, який засвідчує факт придбання продукції; - копія технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу; - інші документи, які стосуються розгляду звернення.