Відшкодування збитків наречених у разі відмови від вступу в шлюб

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Основні положення

Конституція України (стаття 51) проголошує, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Таке положення містить і Сімейний кодекс України (стаття 24), а Кримінальний кодекс України (стаття 151-2) визнає злочином примушування особи до вступу в шлюб. Саме тому подача заяви про реєстрацію шлюбу не створює обов’язку для наречених зареєструвати шлюб. Така заява є своєрідним повідомленням органам реєстрації актів цивільного стану про намір зареєструвати шлюб, а посадові особи органів РАЦС в установлені терміни проводять перевірку інформації заявленої нареченими щодо відсутності обставин, які перешкоджають реєстрації шлюбу, та готують проведення реєстрації шлюбу у строк, місці та враховуючи побажання наречених про урочистість процедури.

Наслідки відмови від вступу в шлюб

Відмова від реєстрації шлюбу когось із наречених у період між подачею заяви до органу РАЦС і датою весілля тягне за собою наслідки майнового характеру.

Відшкодування затрат, понесених у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля

Сімейний Кодекс України (стаття 31) зобов’язує особу, яка відмовилася від шлюбу, відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв’язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля.

Слід мати на увазі, що відшкодуванню підлягають лише грошові суми, що були реально витрачені.

Також, обов’язковою умовою відшкодування витрачених коштів є прямий і безпосередній зв’язок цих витрат з підготовкою до весілля. Іншими словами, очевидним має бути той факт, що якби не весілля, то таких витрат взагалі не було б, а також те, що придбані речі (замовлені послуги) неможливо в подальшому використати в побуті, господарстві.

Способи врегулювання, у разі відмови добровільного відшкодування затрат:

1. Досудовий порядок врегулювання:

Якщо особа, яка відмовилася від шлюбу добровільно відшкодувати витрати відмовляється необхідно надіслати лист-претензію такій особі. В претензії обов'язково варто визначити строк повернення грошових коштів, а також вказати реквізити рахунку. Також, необхідно додати доказ суми витрачених коштів ( це можуть бути квитанції, чеки, договори тощо).

2. Cудовий порядок врегулювання:

Якщо особа, яка відмовилася від шлюбу отримавши лист-претензію не повернула кошти у визначений строк, сторона яка понесла витрати, має право звернутися до суду із позовною заявою про відшкодування затрат, понесених у зв'язку з приготуванням до шлюбу.

Такий позов подається до суду за місцем реєстрації відповідача.

Оскільки, позов майнового характеру за його подання потрібно сплатити судовий збір у розмірі 1 % ціни позову (п.1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір")

Автоматичний розрахунок судового збору на сайті "Судова влада"

До позовної заяви про відшкодування затрат, понесених у зв'язку з приготуванням до шлюбу потрібно буде додати приблизно такий перелік документів:

1.    Довідка органу реєстрації актів цивільного стану про подання заяви про реєстрацію шлюбу та його не реєстрацію із-за неявки або відмови відповідача.

2.    Докази понесення затрат, що пов'язані виключно з підготовкою до реєстрації шлюбу. Це можуть бути: чеки, квитанції, договори, авансові розписки тощо.

Повернення шлюбних дарунків

Відповідно до Цивільного кодексу України (стаття 719) дарування рухомих речей, які мають особливу цінність (автомобілі, коштовності, предмети мистецтва тощо), нерухомих речей, майнових прав повинно бути оформлено в письмовому вигляді. А договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятидесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян підлягає нотаріальному посвідченню.

У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом, договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом. У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не зберіглася - відшкодувати її вартість ( абз. 2 ч. 3 ст. 31 Сімейного кодексу України).

Тобто, особа, яка відмовилася від шлюбу, не може претендувати на збереження за собою права на подарунки, оскільки вони пов'язувалися з певною подією - реєстрацією шлюбу.

Винятки

Cтаття 31 Сімейного кодексу України визначає, що такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана поважними причинами, про які вона дізналася під час підготовки до весілля і до назначеного дня реєстрації шлюбу.

Такими причинами можуть бути:

  • протиправна або аморальна поведінка нареченого/нареченої;
  • приховання обставин, що мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення: тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо.
Зверніть увагу! Вказані наслідки не є засобом покарання особи, яка за тих чи інших підстав змінила своє рішення і не бажає вступати у шлюб.

Судова практика

Див. також