Додаткова грошова допомога за рахунок коштів ЮНІСЕФ: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показані 15 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база==
== Нормативна база ==
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n3701 Податковий кодекс України]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/584-2024-п#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 2024 р. № 584 "Про реалізацію спільного з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки сімей з дітьми"]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/405-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 р. № 405 Про реалізацію спільного з Міжнародним надзвичайним фондом допомоги дітям при Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту щодо додаткових заходів соціальної підтримки найбільш вразливих категорій населення]
==Загальна інформація==
==Загальна інформація==
[https://www.unicef.org/ukraine/spilno-cash-transfers '''Програма грошової допомоги від ЮНІСЕФ "Спільно"'''] або ж додаткова грошова допомога за рахунок коштів ЮНІСЕФ (далі - допомога) — це додаткова підтримка багатодітних українських сімей, які постраждали від війни.
[https://www.unicef.org/ukraine/spilno-cash-transfers '''Програма грошової допомоги від ЮНІСЕФ "Спільно"'''] або ж додаткова грошова допомога за рахунок коштів ЮНІСЕФ (далі - допомога) — це додаткова підтримка багатодітних українських сімей, які постраждали від війни.


'''''Зверніть увагу! '''Самостійна реєстрація для отримання грошової допомоги «Спільно» від ЮНІСЕФ була відкрита в період між 31 березня та 15 серпня 2022 року, '''наразі онлайн-реєстрацію на програму закрито.''''' Зараз ЮНІСЕФ опрацьовуємо подані дані у 2022 році.
'''У 2022 році  '''для отримання грошової допомоги "Спільно" від ЮНІСЕФ була відкрита самостійна реєстрація в період між 31 березня та 15 серпня 2022 року, наразі онлайн-реєстрацію на програму закрито.


'''''Протягом 2023 року взяти участь в програмі можуть''' родини, які мають принаймні одну дитину або більше дітей до 18 років, та які проживають на території східної та південної України, на територіях, де відновлено контроль уряду України та у громадах що розташовані 30 км та ближче від лінії зіткнення''' ('''Харківська, Запорізька, Донецька, Херсонська та Миколаївська області'''). Наразі реєстрацію на грошову програму здійснюють виключно представники місцевих органів влади, працівники соціальних департаментів обласних, міських, районних адміністрацій та організації-партнери ЮНІСЕФ. '''''
'''Протягом січня-вересня 2023 року''' реєстрація тривала для родин, які мають принаймні одну дитину або більше дітей до 18 років, та які проживають на території східної та південної України, на територіях, де відновлено контроль уряду України та у громадах що розташовані 30 км та ближче від лінії зіткнення (Харківська, Запорізька, Донецька, Херсонська та Миколаївська області). Реєстрацію на грошову програму здійснювали виключно представники місцевих органів влади, працівники соціальних департаментів обласних, міських, районних адміністрацій та організації-партнери ЮНІСЕФ.  
{| class="wikitable"
 
|У разі виникнення додаткових питань варто звернутися за номером гарячої лінії [https://www.unicef.org/ukraine/spilno-cash-transfers Програми грошової допомоги від ЮНІСЕФ "Спільно"] - '''0 800 600 017''' (з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00, у суботу з 9:00 до 18:00, неділя вихідний, дзвінки безкоштовні).
У 2023 році, у зв'язку зі зміною контексту війни та фінансовими обмеженнями, фокус програми багатоцільової грошової допомоги ЮНІСЕФ змістився на надання грошової допомоги родинам із дітьми на нещодавно звільнених та прифронтових територіях на сході та півдні України. Домогосподарства були виявлені та зареєстровані ЮНІСЕФ у співпраці з місцевими органами влади та партнерами-виконавцями. Окрім того, у співпраці з Міністерством соціальної політики ЮНІСЕФ розпочав програму грошової допомоги з підготовки до зими для малозабезпечених сімей з трьома і більше дітьми або дітьми з інвалідністю у визначених районах України, де частіше можуть виникати складнощі, пов'язані з проходженням зимового періоду, щоб вразливі родини з цих регіонів змогли задовольнити свої потреби взимку.
|}
 
==Хто має право на допомогу?==
У 2024 році ЮНІСЕФ реалізує дві програми грошових виплат: програму багатоцільової грошової допомоги для підтримки вразливих домогосподарств із дітьми для задоволення їхніх основних потреб та програму грошових виплат на підготовку до зими для підтримки домогосподарств із дітьми у зимовий період. Обидві програми реалізуються у партнерстві та за підтримки Уряду України, а саме [https://www.msp.gov.ua Міністерства соціальної політики] та [https://minre.gov.ua Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України].
У 2022 році етап допомоги стартував з 15 червня, відповідно до якого в рамках реалізації проекту щодо додаткових заходів соціальної підтримки найбільш вразливих категорій населення право на виплату допомоги за рахунок коштів ЮНІСЕФ мають такі категорії населення:
 
*сім’ї, до складу яких входять троє і більше дітей, віком до 18 років;
Багатоцільова програма грошової допомоги ЮНІСЕФ 2024 року спрямована на надання грошової допомоги вразливим домогосподарствам із дітьми у Харківській, Сумській та Донецькій областях, де тривають бойові дії та вимушена евакуація. Домогосподарства, які мають право на отримання допомоги, виявляють та реєструють партнери ЮНІСЕФ у співпраці з місцевими органами влади та Міністерством соціальної політики. Кожен член домогосподарства має право на допомогу в розмірі 10 800 гривень, якої має вистачити на задоволення базових потреб у зимовий період (протягом трьох місяців). У кожному домогосподарстві можуть отримувати допомогу максимум п'ять осіб (при цьому максимум двоє з них можуть бути дорослими).
*сім’ї, до складу яких входить принаймні одна дитина з інвалідністю до 18 років.
 
Наразі '''''[https://www.unicef.org/ukraine/spilno-cash-transfers Програми грошової допомоги від ЮНІСЕФ "Спільно"]''''' працює '''''для сімей в Україні.'''''
У межах програми грошової допомоги для підготовки до зими 2024 року ЮНІСЕФ разом із партнерами-виконавцями та місцевими органами влади працює над виявленням вразливих домогосподарств з дітьми, які проживають у селищах і містечках менш ніж за 30 км від фронту у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Херсонській, Сумській та Запорізькій областях. Виявлені вразливі сімʼї реєструють, щоб оцінити їхні потреби на зиму.  На основі цих індивідуальних оцінок потреб ЮНІСЕФ надасть визначеним домогосподарствам (незалежно від їхнього розміру) грошову допомогу на підготовку до зими у розмірі 21 800 грн, що, за підрахунками, має покрити піврічні потреби домогосподарств на зимовий період, в тому числі потреби на опалення.
 
23 травня 2024 року набрала чинності [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/584-2024-п#Text постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 2024 р. № 584 "Про реалізацію спільного з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки сімей з дітьми"] (далі - постанова), відповідно до якої Міністерство соціальної політики за участю Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) (далі - сторони) реалізує спільний проект стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки сімей з дітьми, спрямованого на державну підтримку таких сімей, які проживають на територіях, визначених програмними документами Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) за узгодженим рішенням сторін, і потребують допомоги, для подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України.
 
<u>У разі виникнення додаткових питань зверніться на гарячу лінію ЮНІСЕФ за номером '''0 800 600 017'''. Графік роботи: понеділок-п'ятниця з 8:00 до 20:00, субота з 9:00 до 18:00, неділя вихідний. Усі дзвінки безкоштовні. Також, детальну та актуальну інформацію можна переглянути на офіційному [https://www.unicef.org/ukraine/ сайті ЮНІСЕФ].</u>
 
==Хто має право на отримання допомоги?==
Право на отримання додаткової одноразової грошової допомоги за рахунок коштів Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) (далі - грошова допомога) відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/584-2024-п#Text постанови] мають '''сім’ї з дітьми, які проживають на територіях, визначених програмними документами Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) за узгодженим рішенням сторін, у складі яких є особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю віком до 18 років, або багатодітні сім’ї з дітьми до 18 років, або сім’ї, у складі яких є одинока мати (одинокий батько), або сім’ї з дітьми віком до 18 років, що є малозабезпеченими, а також сім’ї з дітьми з числа зазначених сімей, що проживають на територіях Сумської та Харківської областей, населення яких з 1 травня 2024 р. підлягає (підлягало) обов’язковій евакуації, або інших областей, визначених Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) (далі - отримувачі державної соціальної допомоги);'''
 
==Умови отримання  допомоги==
Надання грошової допомоги здійснюється за умови отримання однієї або кількох з таких допомог:
 
- щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1192-2000-п#n13 Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2000 р. № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею”;
 
- допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1751-2001-п#n16 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751;
 
- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/250-2003-п#n9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250;
 
- допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/250-2019-п#n12 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. № 250 “Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім’ям”;
 
- державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/552-2019-п#n44 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків”;
 
- державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/79-2021-п#n11 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 79 “Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”;
 
- тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, “Дитина не одна”, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/331-2024-п#n13 Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, “Дитина не одна”], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 “Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування” ;
 
- іншої соціальної допомоги, визначеної Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ);


<u>За роз'ясненнями ЮНІСЕФ домогосподарство складається з особи або групи пов'язаних чи непов'язаних осіб, які:</u>
*мешкають разом в одному приміщенні;
*дотримуються спільних правил проживання;
*визнають одну і ту саму особу головою домогосподарства;
*разом харчуються.
'''Увага!''' Допомога надається сім’ям, незалежно від наявності чи відсутності довідки [[Встановлення факту внутрішнього переміщення особи та отримання відповідної довідки|внутрішньо переміщеної особи]], які перебувають у будь-якому регіоні України, але за умови, що вони <u>не отримували</u> грошової допомоги від іншої міжнародної гуманітарної організації з 24 лютого 2022 року.
==Розмір допомоги==
==Розмір допомоги==
Виплата допомоги здійснюється в розмірі '''2220 гривень''' на кожного члена сім’ї на місяць, але не більш як для п’ятьох осіб. Тобто, якщо у домогосподарстві проживає четверо осіб, то загальна сума допомоги становитиме 26400 гривень (2200 грн х 4 особи х 3 місяці).  
Виплата грошової допомоги здійснюється в межах фінансування, визначеного Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) у розмірі 3600 гривень на місяць (або в іншому розмірі, визначеному Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), протягом трьох місяців та може бути виплачена одноразово у розмірі 10800 гривень із розрахунку за три місяці на кожного члена сім’ї отримувача державної соціальної допомоги. Виплата грошової допомоги може бути продовжена за узгодженим рішенням Міністерства соціальної політики та Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ).


Виплата допомоги '''здійснюється одноразово одним платежем''' із розрахунку на три місяці.
Надання грошової допомоги отримувачам державної соціальної допомоги, що проживають на територіях, населення яких підлягає обов’язковій евакуації, здійснюється за наявності їх в переліку осіб, яких обов’язково/примусово евакуюють, що затверджується відповідною обласною державною (військовою) адміністрацією згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/841-2013-п#n11 Порядком проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841.


'''Увага!''' Розмір отриманої допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n3701 Податкового кодексу України.]
''Розмір отриманої грошової допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для призначення всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.''
==Порядок отримання допомоги==
Для отримання допомоги один з повнолітніх членів сім’ї, який належить до визначених категорій, подає заявку на отримання допомоги шляхом заповнення форми на отримання допомоги на офіційному вебсайті ЮНІСЕФ - [https://register.unicef.org/register/uk-ua/registration/ '''register.unicef.org'''] ([https://www.youtube.com/watch?v=R1_04Fo2vHU Інструкція до заповнення заявки на отримання грошової допомоги від ЮНІСЕФ "Спільно"]).


Після забезпечення технічної можливості заявка на отримання допомоги подається за допомогою засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
==Порядок здійснення виплати та формування переліку осіб для виплати допомоги ==
===Можна виділити наступні етапи: ===
Для виплати грошової допомоги отримувачам державної соціальної допомоги, які проживають на територіях, населення яких підлягає обов’язковій евакуації, обласна державна (військова) адміністрація під час проведення обов’язкової/примусової евакуації щотижня формує та надсилає державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” засобами електронного зв’язку перелік осіб, які евакуюються, за формою, встановленою Міністерством соціальної політики.
⇒ <u>Подання заявки:</u> заповнення анкету на вказаному [https://register.unicef.org/register/uk-ua/registration/ сайті], надавши відповіді на запитання, що містяться в анкеті. Відповіді надавати в повному обсязі із застосуванням правдивої інформації.


⇒ <u>Розгляд заявки</u> фахівцями ЮНІСЕФ та його партнерами щодо її відповідності критеріям Програми грошової допомоги від ЮНІСЕФ Спільно.
Виплата грошової допомоги проводиться Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) без звернення отримувача державної соціальної допомоги, крім отримувачів державної соціальної допомоги, які самостійно евакуювалися з територій, населення яких підлягає обов’язковій евакуації.


⇒ <u>Прийняття рішення.</u>
У разі самостійної евакуації та/або евакуації за допомогою благодійних, громадських організацій отримувачі державної соціальної допомоги звертаються із заявою та підтвердними документами до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем їх безпечного розміщення.


⇒ <u>Повідомлення про рішення</u> через СМС з номеру 4224 за телефоном вказаним у анкеті.
Органи соціального захисту населення узагальнюють та формують перелік осіб, що евакуювалися самостійно з територій, населення яких підлягає обов’язковій евакуації, та не рідше одного разу на тиждень надсилають його державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України”.


У разі якщо після збереження анкети '''''отримано ID-номер заявки та QR-код''''', то '''''реєстрація пройшла успішно'''''. Додаткових смс із підтвердженням реєстрації не надсилається. Однак, '''''у разі неотримання ID-номер заявки та QR-код''''', можливо відбулась якась помилка, чи збій при роботі і є необхідність '''''заповнити анкету повторно.'''''
Форма заяви, порядок і строки її надсилання органами соціального захисту населення державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” доводяться Міністерством соціальної політики;
==Перелік необхідних документів та інформації про заявника==
У заявці зазначається інформація про всіх членів сім’ї, до якої додається документальне підтвердження належності сім’ї до визначених категорій та номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги.
===Для нарахування допомоги слід заповнити всі обов’язкові розділи анкети, а саме:===
[[Файл:Інфографіка грошова допомога Спільно 29.03.2022.png|міні|Інфографіка грошова допомога Спільно]]
*згода на обробку персональних даних;
*місце перебування;
*дані всіх членів домогосподарства (повне ім’я, посвідчення особи, стать, дата народження, а також інформація про банківський рахунок особи, яка відповідатиме за отримання допомоги для всього домогосподарства).
Якщо певних даних не буде внесено до анкети, або вони не відповідатимуть дійсності, це може призвести до негативного рішення щодо заявки і відмови у нарахуванні допомоги.


'''''Перелік документів, які можуть підтвердити особу (потрібно буде обрати один із наявних у списку документів, який зараз має зазначена особа та завантажити файл), а саме:'''''
Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів на рахунок уповноваженого представника сім’ї отримувача державної соціальної допомоги, відкритий у банку, через уповноважений банк, обраний Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), із зазначенням призначення платежу “Додаткова одноразова грошова допомога” або шляхом надання послуги з виплати і доставки грошової допомоги за місцем фактичного проживання/безпечного розміщення отримувачів державної соціальної допомоги визначеною Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) організацією, що здійснює виплату і доставку грошової допомоги.
#реєстраційний номер облікової картки платника податків;
#паспорт громадянина України у формі картки (ID-картка) або у формі книжечки;
#паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
#посвідчення водія;
#свідоцтво про народження дитини;
#посвідка про тимчасове проживання.
За роз'ясненнями ЮНІСЕФ можливо завантажити копію документів із [https://diia.gov.ua додатку "Дія"].


'''''Для підтвердження також може знадобиться фото свідоцтва про народження дитини. Якщо у дитини є посвідчення дитини з інвалідністю, також важливо додати фото цього посвідчення.'''''
Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” на підставі відомостей, що містяться в інформаційних базах даних Міністерства соціальної політики, формує і передає Дитячому фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) перелік отримувачів державної соціальної допомоги із зазначенням категорії кожного члена сім’ї отримувача державної соціальної допомоги, його задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), кількості членів домогосподарства, кількості дітей віком до 18 років, прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), номера телефону, реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), серії (за наявності) та номера паспорта, номера поточного/платіжного рахунка (згідно із стандартом IBAN) для виплати грошової допомоги.
=== Обробка та передача персональних даних отриманих ЮНІСЕФ при заповненні заявки===
 
Основні моменти:
У разі відсутності у сформованому обласною державною (військовою) адміністрацією переліку осіб, які евакуюються, за формою, встановленою Міністерством соціальної політики, інформації про номер поточного/платіжного рахунка (згідно із стандартом IBAN) для виплати грошової допомоги державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” може використати (за технічної можливості) відомості, що містяться в інформаційних базах даних Міністерства соціальної політики.
*ЮНІСЕФ може ділитися персональними даними заявника лише з тими організаціями, на взаємодію з якими заявник надали згоду, заповнюючи анкету (наприклад, ЮНІСЕФ має надавати інформацію про заявника і його родину банку для здійснення переказу, але ці дані захищатимуть правила [[Зберігання, захист, використання та розкриття банківської таємниці|банківської таємниці]]).
 
*ЮНІСЕФ може поділитися даними заявника з іншими гуманітарними організаціями, що надають допомогу відповідним категоріям громадян.
==Кому допомога не надається==
*ЮНІСЕФ зберігає персональні дані на добре захищеному сервері в хмарі, використовуючи якісні та перевірені методи шифрування, включаючи асиметричне шифрування в стані спокою та передачі, що забезпечує максимальну безпеку інформації.
- Грошова допомога не надається отримувачам державної соціальної допомоги та членам їх сімей у період отримання ними міжнародної цільової грошової підтримки від інших міжнародних організацій, перевірка інформації про отримання якої передбачається програмними документами Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ);
==Отримання правової консультації==
 
Для отримання правничої допомоги звертайтесь до системи надання безоплатної правничої допомоги:
- Грошова допомога не надається отримувачам державної соціальної допомоги, які протягом місяця до прийняття рішення про обов’язкову евакуацію перебували на обліку внутрішньо переміщених осіб в інших областях України, крім областей, населення яких підлягає обов’язковій евакуації.
==<span style="color:#008B00">Отримання безоплатної правничої допомоги==
Для отримання [https://legalaid.gov.ua/ безоплатної правничої допомоги] (правової інформації, консультації або роз’яснення з правових питань) звертайтесь до системи надання безоплатної правничої допомоги:
*контакт-центр ‒ '''0 800 213 103''' (дзвінки у межах України безкоштовні);
*контакт-центр ‒ '''0 800 213 103''' (дзвінки у межах України безкоштовні);
*сектору бюро правової допомоги (розташування, номери телефонів та інформація про режим роботи на [https://legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-punktiv/ мапі])
*бюро правової допомоги (розташування, номери телефонів та інформація про режим роботи на [https://legalaid.gov.ua/kliyentam/poshuk-najblyzhchogo-tsentru-ta-dystantsijnyh-punktiv/ мапі])
==Додатково дивись також==
==Див. також==
*[[Державна допомога в рамках Програми "єПідтримка"]]
*[[Державна допомога в рамках Програми "єПідтримка"]]


*[[Одноразова грошова допомога постраждалим особам та внутрішньо переміщеним особам]]
*[[Одноразова грошова допомога постраждалим особам та внутрішньо переміщеним особам]]
*[[Надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів міжнародних організацій]]
*[[Надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів міжнародних організацій]]
*
[[Категорія:Одноразова грошова допомога]]
[[Категорія:Одноразова грошова допомога]]
[[Категорія:Воєнний стан]]
[[Категорія:Воєнний стан]]

Поточна версія на 09:53, 15 листопада 2024

Нормативна база

Загальна інформація

Програма грошової допомоги від ЮНІСЕФ "Спільно" або ж додаткова грошова допомога за рахунок коштів ЮНІСЕФ (далі - допомога) — це додаткова підтримка багатодітних українських сімей, які постраждали від війни.

У 2022 році для отримання грошової допомоги "Спільно" від ЮНІСЕФ була відкрита самостійна реєстрація в період між 31 березня та 15 серпня 2022 року, наразі онлайн-реєстрацію на програму закрито.

Протягом січня-вересня 2023 року реєстрація тривала для родин, які мають принаймні одну дитину або більше дітей до 18 років, та які проживають на території східної та південної України, на територіях, де відновлено контроль уряду України та у громадах що розташовані 30 км та ближче від лінії зіткнення (Харківська, Запорізька, Донецька, Херсонська та Миколаївська області). Реєстрацію на грошову програму здійснювали виключно представники місцевих органів влади, працівники соціальних департаментів обласних, міських, районних адміністрацій та організації-партнери ЮНІСЕФ.

У 2023 році, у зв'язку зі зміною контексту війни та фінансовими обмеженнями, фокус програми багатоцільової грошової допомоги ЮНІСЕФ змістився на надання грошової допомоги родинам із дітьми на нещодавно звільнених та прифронтових територіях на сході та півдні України. Домогосподарства були виявлені та зареєстровані ЮНІСЕФ у співпраці з місцевими органами влади та партнерами-виконавцями. Окрім того, у співпраці з Міністерством соціальної політики ЮНІСЕФ розпочав програму грошової допомоги з підготовки до зими для малозабезпечених сімей з трьома і більше дітьми або дітьми з інвалідністю у визначених районах України, де частіше можуть виникати складнощі, пов'язані з проходженням зимового періоду, щоб вразливі родини з цих регіонів змогли задовольнити свої потреби взимку.

У 2024 році ЮНІСЕФ реалізує дві програми грошових виплат: програму багатоцільової грошової допомоги для підтримки вразливих домогосподарств із дітьми для задоволення їхніх основних потреб та програму грошових виплат на підготовку до зими для підтримки домогосподарств із дітьми у зимовий період. Обидві програми реалізуються у партнерстві та за підтримки Уряду України, а саме Міністерства соціальної політики та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Багатоцільова програма грошової допомоги ЮНІСЕФ 2024 року спрямована на надання грошової допомоги вразливим домогосподарствам із дітьми у Харківській, Сумській та Донецькій областях, де тривають бойові дії та вимушена евакуація. Домогосподарства, які мають право на отримання допомоги, виявляють та реєструють партнери ЮНІСЕФ у співпраці з місцевими органами влади та Міністерством соціальної політики. Кожен член домогосподарства має право на допомогу в розмірі 10 800 гривень, якої має вистачити на задоволення базових потреб у зимовий період (протягом трьох місяців). У кожному домогосподарстві можуть отримувати допомогу максимум п'ять осіб (при цьому максимум двоє з них можуть бути дорослими).

У межах програми грошової допомоги для підготовки до зими 2024 року ЮНІСЕФ разом із партнерами-виконавцями та місцевими органами влади працює над виявленням вразливих домогосподарств з дітьми, які проживають у селищах і містечках менш ніж за 30 км від фронту у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Херсонській, Сумській та Запорізькій областях. Виявлені вразливі сімʼї реєструють, щоб оцінити їхні потреби на зиму. На основі цих індивідуальних оцінок потреб ЮНІСЕФ надасть визначеним домогосподарствам (незалежно від їхнього розміру) грошову допомогу на підготовку до зими у розмірі 21 800 грн, що, за підрахунками, має покрити піврічні потреби домогосподарств на зимовий період, в тому числі потреби на опалення.

23 травня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 2024 р. № 584 "Про реалізацію спільного з Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки сімей з дітьми" (далі - постанова), відповідно до якої Міністерство соціальної політики за участю Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) (далі - сторони) реалізує спільний проект стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки сімей з дітьми, спрямованого на державну підтримку таких сімей, які проживають на територіях, визначених програмними документами Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) за узгодженим рішенням сторін, і потребують допомоги, для подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України.

У разі виникнення додаткових питань зверніться на гарячу лінію ЮНІСЕФ за номером 0 800 600 017. Графік роботи: понеділок-п'ятниця з 8:00 до 20:00, субота з 9:00 до 18:00, неділя — вихідний. Усі дзвінки безкоштовні. Також, детальну та актуальну інформацію можна переглянути на офіційному сайті ЮНІСЕФ.

Хто має право на отримання допомоги?

Право на отримання додаткової одноразової грошової допомоги за рахунок коштів Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) (далі - грошова допомога) відповідно до постанови мають сім’ї з дітьми, які проживають на територіях, визначених програмними документами Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) за узгодженим рішенням сторін, у складі яких є особа з інвалідністю або дитина з інвалідністю віком до 18 років, або багатодітні сім’ї з дітьми до 18 років, або сім’ї, у складі яких є одинока мати (одинокий батько), або сім’ї з дітьми віком до 18 років, що є малозабезпеченими, а також сім’ї з дітьми з числа зазначених сімей, що проживають на територіях Сумської та Харківської областей, населення яких з 1 травня 2024 р. підлягає (підлягало) обов’язковій евакуації, або інших областей, визначених Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) (далі - отримувачі державної соціальної допомоги);

Умови отримання допомоги

Надання грошової допомоги здійснюється за умови отримання однієї або кількох з таких допомог:

- щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею відповідно до Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2000 р. № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею”;

- допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751;

- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250;

- допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, відповідно до Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. № 250 “Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім’ям”;

- державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків”;

- державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 79 “Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”;

- тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, “Дитина не одна”, відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, “Дитина не одна”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 “Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування” ;

- іншої соціальної допомоги, визначеної Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ);

Розмір допомоги

Виплата грошової допомоги здійснюється в межах фінансування, визначеного Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) у розмірі 3600 гривень на місяць (або в іншому розмірі, визначеному Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), протягом трьох місяців та може бути виплачена одноразово у розмірі 10800 гривень із розрахунку за три місяці на кожного члена сім’ї отримувача державної соціальної допомоги. Виплата грошової допомоги може бути продовжена за узгодженим рішенням Міністерства соціальної політики та Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ).

Надання грошової допомоги отримувачам державної соціальної допомоги, що проживають на територіях, населення яких підлягає обов’язковій евакуації, здійснюється за наявності їх в переліку осіб, яких обов’язково/примусово евакуюють, що затверджується відповідною обласною державною (військовою) адміністрацією згідно з Порядком проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841.

Розмір отриманої грошової допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для призначення всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Порядок здійснення виплати та формування переліку осіб для виплати допомоги

Для виплати грошової допомоги отримувачам державної соціальної допомоги, які проживають на територіях, населення яких підлягає обов’язковій евакуації, обласна державна (військова) адміністрація під час проведення обов’язкової/примусової евакуації щотижня формує та надсилає державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” засобами електронного зв’язку перелік осіб, які евакуюються, за формою, встановленою Міністерством соціальної політики.

Виплата грошової допомоги проводиться Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) без звернення отримувача державної соціальної допомоги, крім отримувачів державної соціальної допомоги, які самостійно евакуювалися з територій, населення яких підлягає обов’язковій евакуації.

У разі самостійної евакуації та/або евакуації за допомогою благодійних, громадських організацій отримувачі державної соціальної допомоги звертаються із заявою та підтвердними документами до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем їх безпечного розміщення.

Органи соціального захисту населення узагальнюють та формують перелік осіб, що евакуювалися самостійно з територій, населення яких підлягає обов’язковій евакуації, та не рідше одного разу на тиждень надсилають його державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України”.

Форма заяви, порядок і строки її надсилання органами соціального захисту населення державному підприємству “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” доводяться Міністерством соціальної політики;

Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів на рахунок уповноваженого представника сім’ї отримувача державної соціальної допомоги, відкритий у банку, через уповноважений банк, обраний Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), із зазначенням призначення платежу “Додаткова одноразова грошова допомога” або шляхом надання послуги з виплати і доставки грошової допомоги за місцем фактичного проживання/безпечного розміщення отримувачів державної соціальної допомоги визначеною Дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) організацією, що здійснює виплату і доставку грошової допомоги.

Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” на підставі відомостей, що містяться в інформаційних базах даних Міністерства соціальної політики, формує і передає Дитячому фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) перелік отримувачів державної соціальної допомоги із зазначенням категорії кожного члена сім’ї отримувача державної соціальної допомоги, його задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), кількості членів домогосподарства, кількості дітей віком до 18 років, прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), номера телефону, реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), серії (за наявності) та номера паспорта, номера поточного/платіжного рахунка (згідно із стандартом IBAN) для виплати грошової допомоги.

У разі відсутності у сформованому обласною державною (військовою) адміністрацією переліку осіб, які евакуюються, за формою, встановленою Міністерством соціальної політики, інформації про номер поточного/платіжного рахунка (згідно із стандартом IBAN) для виплати грошової допомоги державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” може використати (за технічної можливості) відомості, що містяться в інформаційних базах даних Міністерства соціальної політики.

Кому допомога не надається

- Грошова допомога не надається отримувачам державної соціальної допомоги та членам їх сімей у період отримання ними міжнародної цільової грошової підтримки від інших міжнародних організацій, перевірка інформації про отримання якої передбачається програмними документами Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ);

- Грошова допомога не надається отримувачам державної соціальної допомоги, які протягом місяця до прийняття рішення про обов’язкову евакуацію перебували на обліку внутрішньо переміщених осіб в інших областях України, крім областей, населення яких підлягає обов’язковій евакуації.

Отримання безоплатної правничої допомоги

Для отримання безоплатної правничої допомоги (правової інформації, консультації або роз’яснення з правових питань) звертайтесь до системи надання безоплатної правничої допомоги:

  • контакт-центр ‒ 0 800 213 103 (дзвінки у межах України безкоштовні);
  • бюро правової допомоги (розташування, номери телефонів та інформація про режим роботи на мапі)

Див. також