Придбання металопластикових вікон: особливості

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Види шахрайських схем під час придбання та встановлення металопластикових конструкцій

Однією із найпоширеніших схем шахрайства під час придбання та встановлення металопластикових конструкцій є умовити клієнта внести передоплату за той чи інший продукт. Під час такого шахрайства покупця просять оплатити частину суми або повну вартість за продукцію готівкою, або перевести кошти на банківську картку, або виставляють рахунок у одній з платіжних систем. Якщо покупець заплатив та не отримав квитанції або платіжного доручення, то він не зможе довести, що був ошуканий, оскільки гроші були передані покупцем добровільно.

Іншим видом шахрайства є те, що при замовленні металопластикових конструкцій ви отримаєте на руки договір, в якому прописані строки поставки продукту до вашого будинку чи квартири. І от минає строк поставки, а товар так і надійшов вам. На телефонні дзвінки вам не відповідають, а за адресою, яка зазначена в договорі даного постачальника немає, або просто посилаються на якісь обставини, які вплинули на невчасність виконання договору.

Також деякі суб’єкти господарювання користуються довірою громадян похилого віку, недостатнім рівнем їх знань, неналежним станом здоров’я, використовуючи практику привабливих умов виконання замовлення (різноманітні знижки), спонукають громадян надати згоду на миттєве оформлення споживчого кредиту, але приховують інформацію про реальні кредитні ставки банку.

Як вибрати постачальника

Вибирайте компанію, що працює «під ключ», щоб вимірами, виготовленням, доставкою, монтажем та сервісним обслуговуванням займалася одна організація з гарантією на монтаж не менше 5-ти років. Найкраще обирати для замовлення металопластикових конструкцій фірмові магазини, або перевірені точки продажів, оскільки:

  • це є стаціонарні торгові точки і ви матимете можливість повернутися до продавця за отриманням консультації або вирішення проблем з продукцією;
  • наявні зразки, які дозволять обрати продукцію після детального аналізу та огляду;
  • менеджери або продавці можуть відповісти на питання, які виникнуть під час купівлі товару в майбутньому.

Для цього потрібно запросити у компанії-продавця зразок договору, де містяться реквізити продавця (юридичної особи або фізичної особи-підприємця (далі − ФОП). Потім у кілька кліків перевірити наявність такого продавця у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань його статус (діє, в процесі припинення, діяльність припинена).

Якщо юридичну особу або ФОП не зареєстровано у ЄДР, у такому випадку немає відповідальної особи, з якою можна укласти договір. Переконайтеся у тому, що юридична адреса місцезнаходження юридичної особи або ФОПу в ЄДР збігається з адресою зазначеною в договорі.

Також, можна перевірити на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень наявність судових рішень щодо юридичної особи або ФОПу та з якими переважно питаннями позивачі звертаються до суду.

І нарешті, на сайті Єдиного реєстру боржників дізнатися чи перебуває юридична особа або ФОП на обліку в даному реєстрі та чи виконує рішення суду.

Для уникнення непорозумінь та неприємностей у подальшому з цих питань, радимо споживачам дотримуватись декількох правил, які наведені нижче.

Щоб не зіткнутися з «фірмою-одноденкою», звертайте увагу на термін, протягом якого фірма працює на ринку, порадьтеся зі знайомими, які вже замовляли вікна, двері. Дізнайтеся, чи є у компанії-установника пластикової продукції власне виробництво і як далеко від вашого міста воно розташоване.

До початку придбання продукції споживачам повинна бути надана наступна інформація:

•перелік послуг, що надається замовникам;

•позначення стандартів, вимогам яких повинні відповідати віконні конструкції та монтажні шви;

•терміни виконання робіт;

•гарантійні зобов’язання виконавця послуг;

•відомості про порядок та форму оплати;

•ціни на конструкції і роботи, що виконуються.

Укладення договору

При замовленні металопластикових конструкцій важливим моментом є укладення договору. Договір на виготовлення і монтаж металопластикової продукції підписується в двох екземплярах, бажано в приміщенні юридичної особи чи ФОПу.

 Перед укладанням договору, перш за все поцікавтесь у виконавця про наявність документів, що засвідчують якість та безпеку матеріалів, які використовуються при виготовленні ПВХ конструкцій; попередньо з’ясуйте ціни, порівняйте із цінами у інших виконавців.

     Перш ніж підписувати, уважно прочитайте текст договору, з’ясуйте які відомості про конструкцію внесено в договір, в додатки до нього. Перевірте інформацію, що конкретно буде зроблено виконавцем, а також внесені до проєкту договору всі ті роботи, матеріали, ціни, умови оплати, поставки, встановлення конструкцій, взагалі все те про що Вам усно розповів представник виконавця послуг.

Як правило, договір на виготовлення і монтаж продукції є договір-підряду, а не договором купівлі-продажу. Тому, в договорі обов’язково вказується: умови про терміни виконання робіт, інформація про ціну послуг, так як ці умови є істотними для договору підряду. Також у договорі вказується:

•дата укладання договору;

•найменування та місцезнаходження виконавця послуг;

•відповідальність виконавця у разі неякісного виконання робіт;

•гарантійні зобов’язання;

•правила ефективного та безпечного використання продукції;

•перелік послуг, що надається замовнику (буває, що в документах зазначено: виконавець зобов'язується виготовити і передати товар, але про встановлення конструкції немає ні слова);

•терміни виконання робіт;

•ціни на конструкції і роботи, що виконуються.

     Договір складається в двох примірниках – для споживача та виконавця. Уважно перевіряйте додатки до договору, описи, специфікацію (креслення) ваших майбутніх ПВХ конструкцій. Сплата узгодженої суми обов’язково підтверджується платіжним документом.

     Вимагайте укладання договорів купівлі-продажу ПВХ конструкцій і договору на виконання робіт з калькуляцією матеріалів та їх вартості, із зазначенням кінцевого терміну монтажних робіт і гарантії на монтаж. Відповідальність сторін за порушення встановлених термінів за договором у вигляді виплати неустойки повинна відповідати нормам ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів»: у розмірі 3% від вартості за кожен день затримки.

Важливо! Під час укладення договору зверніть увагу на те, чи в договорі зазначена лише поставка металопластикових конструкцій до будинку або квартири, чи й здійснення монтажних робіт. Так як у більшості випадків це лише виготовлення та поставка, на здійснення монтажних робіт потрібна ще відповідна ліцензія.

Відсутність договору виключає можливість пред’явити будь-які претензії продавцеві.

Оплата послуг

Основною вимогою при купівлі металопластикових конструкцій є «прозорі» платежі. Передоплату за продукцію можна здійснювати готівкою чи банківським платежем тільки на реквізити юридичної особи або ФОПу, указані у договорі із зазначенням у призначенні платежу «передоплата за вікна згідно з Договором від …№ ...».

Якщо у призначенні платежу чітко вказано, що це передоплата або аванс, а також зазначено, згідно якого договору здійснюється платіж, то можна легко довести, що це не «подарунок», а оплата за вікна.

Остаточний розрахунок за продукцію здійснюється після завершення всіх робіт, закриття всіх обґрунтованих претензій і підписання акту наданих послуг чи виконаних робіт.

Важливо! Коли в договорі зазначено передоплату у формі «завдатку», то краще відмовитися від укладення такої угоди, оскільки «завдаток» не повертається! Якщо сторона, яка дала завдаток, відмовляється від виконання договору, завдаток залишається в іншої сторони, у надавача послуг.

Що робити, якщо ви все таки стали жертвою шахраїв?

Якщо ваші права порушені, або ви стали жертвою шахрайства під час придбання металопластикових конструкцій, можна вирішити цю проблему двома шляхами.

По-перше, звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення відповідно до статті 190 Кримінального кодексу України, а саме заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство).

Важливо! Неприйняття заяви про вчинення кримінального правопорушення не допускається! Дії або бездіяльність працівників правоохоронних органів, які не приймають у вас заяву про вчинення кримінального правопорушення або його невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути оскаржене шляхом звернення до керівника відповідного правоохоронного органу, прокуратури або суду.

По-друге, в рамках цивільного законодавства можна звернутися до суду з позовною заявою про розірвання договору побутового підряду, оскільки відповідно до статті 865 Цивільного кодексу України за договором побутового підряду підрядник, який здійснює підприємницьку діяльність, зобов’язується виконати за завданням фізичної особи (замовника) певну роботу, призначену для задоволення побутових та інших особистих потреб, а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір побутового підряду є публічним договором. До відносин за договором побутового підряду, не врегульованих Цивільним кодексом України, застосовується законодавство про захист прав споживачів.

Окрім розірвання договору побутового підряду та повернення коштів замовник може відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» стягнути з юридичної особи або ФОПу пеню (неустойку) за невиконання, прострочення виконання або іншого неналежного виконання умов договору.

Важливо! Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» позивачі у справах про захист своїх прав як споживачів звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Також, якщо незаконними діями юридичної особи або ФОПу замовнику (покупцеві) була завдана моральна шкода, то згідно зі статтею 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Слід звернути увагу на те, що дана шкода має підтверджуватися певними доказами (наприклад, копіями звернень до юридичної особи чи ФОПу та їхніми відповідями, чеками про відправлення, документами про звернення до лікувального закладу, які б підтверджували моральні страждання особи у зв’язку з невиконання (неналежним виконанням) умов договору, квитанції з аптеки тощо).

Див. також