Правила перевезення домашніх тварин залізничним, авіаційним та автомобільним транспортом

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Maryna.shapoval.

Нормативна база

Загальні правила перевезення тварин

Тварини, яких планується перевезти, перед завантаженням до спеціального транспортного засобу підлягають огляду спеціалістом у галузі ветеринарної медицини з метою підтвердження їх придатності до перевезення (пункт 20 Правил транспортування тварин, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1402 (далі - Правила).

Не придатними для перевезення є:

  1. тварини, які під час руху відчувають біль або не можуть самостійно рухатися;
  2. поросята віком до 21 дня (у разі перевезення на відстань понад 100 кілометрів);
  3. ягнята віком до семи днів (у разі перевезення на відстань понад 100 кілометрів);
  4. телята віком до десяти днів (у разі перевезення на відстань понад 100 кілометрів);
  5. цуценята та кошенята віком до 56 днів, крім випадків, коли вони перевозяться разом з матір’ю;
  6. самки під час останнього періоду вагітності (остання десята частина загального строку вагітності);
  7. новонароджені тварини з незагоєним пуповинням;
  8. тварини, що мають тяжке відкрите поранення або випадіння органів;
  9. тварини, що мають роги, у період, коли шкіра, яка покриває зародки рогів м’яка, - якщо не вжито спеціальних заходів для їх збереження (пункт 21 Правил).

Хворі або травмовані тварини вважаються придатними для перевезення, якщо вони:

  1. мають незначні ушкодження або хворобу, що не спричиняє їм додаткових страждань під час перевезення. При цьому питання щодо придатності тварин до перевезення вирішується за рекомендацією спеціаліста у галузі ветеринарної медицини;
  2. перевозяться в рамках виконання науково-дослідних програм у разі, коли ушкодження або хвороба передбачено такою програмою;
  3. перевозяться з метою лікування або діагностики (пункт 22 Правил).

При перевезенні тварин, особа, що її супроводжує зобов’язана мати при собі довідку від ветеринара, що підтверджує стан її здоров’я. Також тварина повинна бути чистою та охайною.

Дрібні тварини перевозяться у відповідних засобах перевезення із суцільним щільним дном, що можуть розташовуватися у кілька ярусів. Собак і котів, що перевозяться, необхідно годувати і напувати з інтервалами, що не перевищують відповідно 24 і вісім годин (пункт 41 Правил).

У разі виявлення під час перевезення факту захворювання або загибелі тварин супроводжуюча особа зобов’язана негайно повідомити про це перевізникові для забезпечення ізоляції тварин, що захворіли або загинули, в окремому відсіку транспортного засобу та викликати спеціаліста у галузі ветеринарної медицини для проведення огляду тварин у найближчому місці зупинки (станція, порт, аеропорт тощо) (пункт 30 Правил).

У разі вивезення тварин за кордон, необхідно врахувати особливості законодавства країн, територію яких перетинає пасажир.

Особливості перевезення тварин залізничним транспортом

Перевізники можуть встановлювати свої особливі правила перевезення тварин, що не виходять за рамки Правил.

Перевезення тварин залізничним транспортом здійснюється з додержанням таких вимог:

  1. залізничний вагон, у якому перевозяться тварини, повинен містити відповідне маркування, що означає наявність живих тварин;
  2. тварини перевозяться в критих вагонах, обладнаних великими вентиляційними отворами;
  3. конструкція вагонів повинна унеможливлювати втечу тварин і відповідати вимогам щодо забезпечення їх безпеки;
  4. внутрішні стінки вагонів повинні бути обладнані на відповідній висоті кільцями або штангами, до яких можуть бути прив’язані тварини;
  5. облаштування вагона здійснює відправник;
  6. придатність вагона до перевезення тварин визначається спеціалістом у галузі ветеринарної медицини;
  7. роздільне розміщення тварин здійснюється шляхом прив’язування їх у різних частинах вагона або встановлення перегородок;
  8. під час формування поїздів або переміщення вагонів перевізник вживає необхідних заходів для запобігання різким поштовхам вагонів, у яких перебувають тварини (пункт 35 Правил).

У разі перевезення домашніх тварин залізничним транспортом собаки великих порід перевозяться у тамбурі вагона поїзда (не більше одного собаки в тамбурі) у намордниках на міцному повідку під наглядом супроводжуючої особи, а собаки малих порід перевозяться на руках або під сидінням власника (пункт 42 Правил).

Пасажир має право перевозити при собі дрібних кімнатних тварин, які не створюють загрозу оточуючим (собак малих порід, котів, птахів тощо), у поїздах та вагонах усіх категорій (крім вагонів типів «СВ» та «М») у спеціальних засобах для перевезення (клітка, контейнер, ящик, ємність або інша тара жорсткої конструкції), що унеможливлюють пошкодження чи забруднення вагона. Перевезення має здійснюватися на місцях, передбачених для розміщення ручної поклажі (у вагонах нічних поїздів - під полицею або на полиці поруч з пасажиром, у вагонах з місцями для сидіння - на руках у пасажира або під місцями для сидіння).

Перевезення дрібних кімнатних тварин, які не створюють загрозу оточуючим (собак малих порід, котів, птахів тощо), у вагонах більш високого класу типу «СВ» та «М» дозволяється за умови викупу усіх незайнятих місць та розміщення тварини у спеціальних засобах для перевезення.

У регіональних потягах великих собак перевозять у крайніх тамбурах першого і останнього вагонів під наглядом супровідника, а малих розміщують під місцями для сидіння в ящиках, кошиках, клітках (не більше двох особин).

Обов’язковою умовою для перевезення собак, дрібних кімнатних тварин та кімнатних декоративних птахів є наявність оформленого належним чином ветеринарного документа.

Особам з інвалідністю з порушеннями зору у разі пред’явлення документа, що посвідчує право на пільгу, дозволяється провозити із собою собаку-поводиря у вагонах усіх категорій без додаткової оплати, при цьому власник собаки-поводиря має забезпечити наявність намордника. Собака-поводир повинен знаходитись поруч з пасажиром, якого супроводжує, та утримуватись на короткому повідку (ланцюжку або ремінній прив’язці) (пункт 15.7 розділу 15 Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затвердженого наказом Міністерста транспорту та зв'язку України від 27.12.2006 № 1196 (далі - Правила № 1196).

Згідно з Угодою про міжнародне пасажирське сполучення від 01 листопада 1951 року пасажир має право провозити при собі кімнатних тварин (собак, кішок, птахів), при наявності відповідних ветеринарних документів, у спеціальній тарі в рахунок норми ручної поклажі на місцях, призначених для розміщення ручної поклажі. Додаткова плата за провезення кімнатних тваринах не стягується.

Оплата за перевезення

Оплата за перевезення великих собак, дрібних кімнатних тварин та кімнатних декоративних птахів пасажирами в пасажирських вагонах, а також у багажних вагонах пасажирських поїздів, свійської птиці у загальних вагонах місцевих поїздів та регіональних поїздів сплачується за особину чи місце як за 20 кг багажу незалежно від наявності ручної поклажі (пункт 10.14 розділу 10 Правила № 1196).

Перевезення собак-поводирів, що супроводжують осіб з інвалідністю з порушеннями зору, не оплачується.

Плата за перевезення живих тварин (собак, котів та птахів) при пасажирі у пасажирських вагонах сплачується за особину чи місце за тарифом на перевезення багажу як за 20 кг, оформлення перевезення здійснюється за багажною квитанцією (абзац одинадцятий пункт 15.7 розділу 15 Правила № 1196).

Особливості перевезення тварин авіаційним транспортом

Повітряне перевезення собак, котів, птахів та інших тварин здійснюється за умови одержання дозволу авіаперевізника під час бронювання повітряного перевезення.

Тварини, які приймаються до повітряного перевезення, обов’язково мають бути належним чином розміщені у контейнерах/клітках і мати чинні свідоцтва про вакцинації та довідки про стан їх здоров’я, дозволи на ввезення в країну призначення чи транзиту.

Обов’язок надання всіх необхідних для перевезення тварин документів, передбачених чинним законодавством країни відправлення, призначення або транзиту, покладається на пасажира.

Авіаперевізник має право визначати спосіб перевезення і обмежити кількість тварин, що дозволяється перевозити на одному рейсі (пункт 1 глави 2 розділу XII Авіаційних правил України "Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу", затверджених наказом Державної авіаційної служби України від 26.11.2018 № 1239 (далі - Авіаційні правила).

Тварини повинні бути чисті, охайні та не мати неприємного запаху. Перевізник має право визначати спосіб перевезення і обмежити кількість тварин, що дозволяється перевозити на одному рейсі.

У пасажирському салоні повітряного судна дозволяється перевозити:

  • службових собак у супроводі кінолога;
  • службових тварин, у тому числі собак-поводирів для сліпих і глухих пасажирів за умови, що на тваринах є ошийник і намордник;
  • дрібних тварин, маса яких разом із засобами перевезення не перевищує масу, встановлену авіаперевізником.

Службова собака або собака-поводир має перебувати біля ніг кінолога/пасажира, а клітки птахів мають бути покриті щільною світлонепроникною тканиною.

Пасажир відповідає за тварину, яка перевозиться у пасажирському салоні (пункт 4 глави 2 розділу XII Авіаційних правил).

Тварини, маса яких із засобом перевезення перевищує масу, встановлену авіаперевізником, перевозяться в багажно-вантажних відсіках повітряного судна (крім собак-поводирів та службових собак).

Пасажирів, яких супроводжує собака-поводир, розміщують на місцях, де є вдосталь простору для розміщення собаки-поводиря, неподалік від запасного виходу (пункт 13 глави 1 розділу VIII Авіаційних правил).

Оплата перевезення

Повітряне перевезення тварин, прийнятих як зареєстрований багаж разом з контейнером і харчуванням, має оплачуватися як додаткова послуга, яку пасажир має сплатити відповідно до тарифу, установленого авіаперевізником (пункт 2 глави 2 розділу XII Авіаційних правил).

Собака-поводир перевозиться безкоштовно.

Службові собаки, які допомагають працівникам державних органів, командам рятувальників, перевозяться безкоштовно разом з контейнерами і продуктами для їх харчування. Таке перевезення попередньо має бути узгоджене з авіаперевізником.

Особливості перевезення тварин автомобільним транспортом

У разі перевезення домашніх тварин автомобільним транспортом у салоні транспортного засобу допускається перевозити дрібних тварин у кошиках, сумках із суцільним дном, птахів у клітках, собак у намордниках за наявності повідка, за умови, що тварини не забруднюють салон та речі пасажирів і розташовуються на підлозі, а за наявності підстилки - на сидінні (під час перевезення в таксі) (пункт 44 Правил).

При перевезенні необхідно керуватись Правилами транспортування тварин, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1402 та правилами, затвердженими перевізниками, більшість з котрих погоджується перевозити тварин за окрему плату при дотриманні умов, вказаних вище.

Пасажири автобусного транспорту мають право безплатно перевозити з собою дрібних звірів та птахів у клітках домашніх тварин (собак, котів) за плату, встановлену перевізниками, а при посадці надати ветеринарне свідоцтво. Інформацію про вартість перевезення та додаткові умови можна отримати безпосередньо у перевізника.

Увага! Пасажирам київського метрополітену заборонено перевозити тварин (крім собак-поводирів), птахів без спеціальних контейнерів чи кліток (Правила користування Київським метрополітеном, затверджені рішенням Київською міською радою 12 листопада 2019 року).

Див. додатково