Порядок документування пошкодження/знищення житла для оформлення компенсації
Нормативна база
- Цивільний кодекс України
- Кримінальний кодекс України
- Кримінальний процесуальний кодекс України
- Закон України від 23.02.2023№ 2923 "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України"
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 624 "Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України"
- Постанова Кабінету Міністрів від 20 березня 2022 р. № 326 "Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації"
- Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380 "Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України"
- Постанова Кабінету Міністрів від 21 квітня 2023 р. № 381 "Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”
- Постанова Кабінету Міністрів від 19 квітня 2022 р. № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд»
Загальна інформація
Незалежно від встановленої процедури відшкодування завданої шкоди або компенсації, важливо зафіксувати факт знищення або пошкодження майна. Доказами пошкодження або знищення майна можуть слугувати:
●акт про пожежу ДСНС;
●витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
●інформаційне повідомлення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
●звіт про оцінку збитків;
●письмові пояснення свідків подій;
●акт обстеження нерухомого майна;
●фото-, відео зйомка об’єктів до та після подій;
●будь-які відомості в ЗМІ, офіційних ресурсах.
Порядок збору доказів, документів та іншої інформації, яка у подальшому стане основою для отримання виплат або іншого відшкодування
♦ Звернення до Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 р. № 2030 затверджено "Порядок обліку пожеж та їх наслідків", згідно з яким обліку підлягають всі пожежі незалежно від місця їх виникнення та наслідків.
Порядок встановлює загальні вимоги до ведення обліку пожеж та їх наслідків, у тому числі спричинених воєнними (бойовими) діями та/або терористичними актами (далі - облік пожеж), і є обов’язковим для центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання та інших юридичних осіб.
ДСНС здійснюється єдиний облік пожеж з метою проведення аналізу причин та умов виникнення пожеж, визначення витрат на їх гасіння, оцінки стану пожежної безпеки населених пунктів та об’єктів, прогнозування ситуації та розроблення превентивних заходів для недопущення пожеж та загибелі чи травмування людей, запобігання знищенню матеріальних цінностей (майна) та захисту від пожеж довкілля, створення умов для їх гасіння.
Документом, що засвідчує факт пожежі, є акт про пожежу (далі - акт) за формою згідно з додатком 1, який складається на місці пожежі уповноваженою посадовою особою ДСНС. До акта вносяться дані, встановлені за результатами огляду місця пожежі та опитування власника (користувача) та/або балансоутримувача об’єкта пожежі (постраждалого) чи його представника, осіб, які є очевидцями (свідками) пожежі.
Акт складається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, не пізніше 24 годин із часу завершення гасіння (ліквідації) пожежі чи подання повідомлення про пожежу або письмової заяви. Один примірник акта (для встановлення події кримінального правопорушення) надається слідчому (дізнавачу) Національної поліції особисто під підпис (у разі направлення на місце пожежі слідчо-оперативної групи поліції), а в разі його відсутності на місці пожежі акт подається до відповідного підрозділу Національної поліції не пізніше трьох днів з моменту його складання.
Другий примірник акта додається до справи про пожежу, яку формує уповноважена посадова особа ДСНС.
У зазначеній формі акта передбачено відображення, крім іншого, таких відомостей:
- час виявлення пожежі;
- місце виникнення пожежі;
- детальний опис знищеного, пошкодженого пожежею;
- відомості про травмованих та загиблих внаслідок пожежі;
- встановлена чи ймовірна причина пожежі та інші відомості;
- свідчення власника (користувача, балансоутримувача) майна та очевидців;
- інші відомості про пожежу та її наслідки.
Окрім цього Уповноваженою посадовою особою ДСНС протягом трьох днів з моменту складання акта в письмовій формі оформляється висновок про причини виникнення пожежі (далі - висновок) за формою згідно з додатком 2, який складається у двох примірниках.
Перший примірник висновку в останній день оформлення подається до відповідного підрозділу Національної поліції, а другий примірник додається до справи про пожежу, яку формує уповноважена посадова особа ДСНС.
Складені представниками ДСНС примірники акта та висновку про причини виникнення пожежі є одними із вагомих доказів знищення чи пошкодження майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
♦ Звернення до місцевої адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про складання акту обстеження житла.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють організацію, координацію та виконання невідкладних робіт та є уповноваженими органами відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473. У разі припинення повноважень органів місцевого самоврядування у зв’язку із введеним воєнним станом уповноваженим органом виступають військові адміністрації населених пунктів.
Виконавчі органи проводять три типи обстеження (візуальне, комісійне та технічне). Візуальне обстеження проводиться на першій стадії виявлення об’єкту житла, яке постраждало внаслідок збройної агресії.
На наступній стадії проводиться комісійне або технічне обстеження (тип обстеження обирається за наслідками візуального обстеження).
За результатами комісійного обстеження складається акт обстеження об’єкту, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (далі - акт комісійного обстеження), у якому зазначається:
- інформація про уповноважений орган, який утворив комісію, склад комісії та рішення щодо її утворення, дата обстеження;
- інформація щодо форми власності та власника (управителя) пошкодженого об’єкта (за наявності);
- інформація про пошкоджений об’єкт - назва, адреса, загальна площа, кількість поверхів, секцій тощо;
- інформація щодо обсягу та ймовірних причин пошкоджень (якщо можна визначити);
- інформація щодо виконаних на дату обстеження ремонтно-відновлювальних робіт на об’єкті;
- висновки щодо необхідності проведення технічного обстеження відповідно до пункту 9 цього Порядку або інформація щодо руйнування/знищення об’єкта (у разі його непридатності для використання за цільовим призначенням та повної втрати ним своєї економічної цінності) та категорія пошкоджень згідно з додатком 3 до Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Мінрегіону від 6 серпня 2022 р. № 144.
У разі складення акта комісійного обстеження для групи пошкоджених об’єктів інформація, передбачена таким актом, зазначається для кожного об’єкта окремо.
За результатами ж технічного обстеження пошкоджених об’єктів виконавцем робіт з обстеження складається звіт з технічного обстеження відповідно до пункту 8-1 Порядку проведення обстеження.
До зазначеного звіту також додається акт технічного обстеження, що повинен містити, зокрема інформацію щодо визначеної за результатами обстеження категорії пошкоджень об’єкта (відповідно до кількісних та якісних характеристик пошкоджень):
- наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом ремонту, в тому числі капітального ремонту;
- наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об’єкта або його окремих конструкцій, підсилення об’єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій, - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції;
- об’єкти непридатні для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об’єкта (зруйновані об’єкти), - рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об’єкта.
У разі виконання робіт з технічного обстеження на замовлення власника (управителя) пошкодженого об’єкта про початок робіт з такого обстеження замовник письмово повідомляє уповноважений орган, а після проведення обстеження - безоплатно надає уповноваженому органу один примірник звіту та акта технічного обстеження.
У разі виконання робіт з технічного обстеження на замовлення уповноваженого органу уповноважений орган письмово повідомляє власника (управителя) пошкодженого об’єкта про початок робіт з обстеження, а також надає копію акта технічного обстеження.
У випадку зазначення в акті про свідків події необхідно зафіксувати повні відомості про таких осіб (П.І.Б., паспортні дані, місце реєстрації, місце фактичного проживання, контактні номери телефонів, всі інші наявні засоби зв’язку). Такі відомості будуть необхідні, коли надалі виникне необхідність допитати вказаних осіб як свідків.
За наявності технічної можливості при складанні акта використовуються технічні засоби фіксації (фото-, відеозйомка). За допомогою фото, відео можливо більш детально зафіксувати стан майна після пошкодження, знищення. Якщо технічний засіб дозволяє відобразити, геолокацію об’єкта, дату, час відео-, фотозапису, необхідно використовувати таку функцію.
Фото-, відеозапис у жодному разі не потрібно обробляти, зберігати його необхідно в оригінальному, первинному вигляді.
У випадку відсутності можливості скласти акт із залученням місцевої адміністрації, можливий варіант складання аналогічного акта із залученням представників ОСББ, ЖЕКУ,сусідів.
За наявності свідків події необхідно відібрати у них власноручно написану заяву, в якій будуть відображені повні відомості про свідка (П.І.Б., адреса проживання, всі наявні засоби зв’язку) з детальним викладенням обставин події, безпосереднім свідком яких стала особа.
♦ Повідомлення з медіа
Одним із доказів пошкодження, знищення майна можуть бути повідомлення з медіа, офіційних сторінок правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, ДСНС, міжнародних організацій та інших інтернет-ресурсів, соціальних мереж.
У разі висвітлення по телебаченню сюжету, де було показано пошкоджене нерухоме майно, необхідно зафіксувати це (коли показано — дату, час, у який спосіб тощо). У деяких випадках, якщо цей матеріал (наприклад, відеосюжет) завантажений і в інтернет, необхідно зафіксувати, де саме цей матеріал розміщений в інтернеті, дату та час, коли ви мали доступ до цього ресурсу.
Особа, яка є потерпілою або свідком воєнних злочинів та має зафіксовані докази, має можливість подання цих даних за допомогою інтернет-ресурсу warcrimes.gov.ua на офіційній сторінці Офісу Генерального прокурора України.
Ще одним інтернет-ресурсом, за допомогою якого можливо фіксувати та збирати докази про страшні наслідки військових дій, є веб-сторінка Damaged.in.ua.
Для збереження змісту веб-сторінок можна використовувати онлайн-сервіс «Internet archive» (https://web.archive.org/). Скориставшись функцією «Save Page Now» можна зберегти інформацію за відповідним посиланням саме у тому вигляді, в якому користувач бачить її на даний момент.
♦ Подання повідомлення до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення
Таку заяву/повідомлення в порядку статті 214 Кримінального процесуального кодексу України можна подати як письмово безпосередньо до правоохоронного органу, так і поштою, електронною поштою на офіційну адресу або усно, зателефонувавши до органу поліції, звернутися за допомогою на гарячу лінію відповідного правоохоронного органу.
У випадку письмового звернення до правоохоронного органу звернення має містити такі відомості:
- назва правоохоронного органу, до якого ви звертаєтеся із заявою/повідомленням про вчинення кримінального правопорушення;
- повні відомості про особу, яка звертається (П.І.Б., місце реєстрації, місце проживання, всі наявні засоби зв’язку);
- дату складання заяви/повідомлення; детальний виклад обставин події кримінального правопорушення;
- зазначення повних відомостей про свідків події, наявні докази.
Прохальна частина заяви/повідомлення про кримінальне правопорушення повинна містити вимогу:
- про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за фактами, викладеними в заяві;
- про надання вам копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
До заяви додаються копії всіх наявних доказів.
У разі безпосереднього звернення до правоохоронного органу, то відповідна уповноважена службова особа приймає і реєструє таку заяву. Заяву необхідно підготувати в двох екземплярах та один примірник такої заяви необхідно залишити у себе.
У випадку надсилання копії заяви поштою краще це робити рекомендованим листом з описом вкладеного та повідомленням про вручення.
У разі звернення за номером «102» необхідно запитати та записати присвоєний порядковий номер єдиного обліку та дату фіксації вашого звернення.
За результатом звернення до правоохоронного органу, відомості мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Заявнику чи потерпілому, має бути видано пам’ятку про права та копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
♦ Подання інформаційного повідомлення про пошкодження та знищення нерухомого майна
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 р. № 380 затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Цей Порядок визначає умови, механізм та процедуру подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - інформаційне повідомлення).
Дія цього Порядку поширюється на фізичних та юридичних осіб, об’єкти нерухомого майна яких знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - особи), з 19 лютого 2014 р., що є датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України відповідно до частини другої статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”
Згідно із зазначеним Порядком інформаційне повідомлення може бути подане:
- самостійно особою: засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія); з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку;
- через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.
Подача інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання або перебування особи.
Для подання інформаційного повідомлення необхідно: встановити мобільний додаток Порталу Дія (Дія); заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія.
Адміністратор центру надання адміністративних послуг або нотаріус у день звернення особи з метою подання інформаційного повідомлення: встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання інформаційного повідомлення представником); заповнює інформаційне повідомлення, яке формується з використанням Порталу Дія; роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).
Необхідно використовувати всі можливі способи та засоби, за допомогою яких можна зафіксувати пошкодження, знищення належного вам майна, щоб надалі ці докази можна було ефективно використати для отримання відшкодування та компенсації.
Інформація підготовлена Благодійним Фондом «Право на захист» у співпраці з Координаційним центром з надання правничої допомоги за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR). |
---|
![]() |