Користування пішохідними доріжками

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Ivanna.Khomiak.

Нормативна база

Загальна інформація

Пішохід - особа, яка бере участь у дорожньому русі поза транспортними засобами і не виконує на дорозі будь-яку роботу. До пішоходів прирівнюються також особи, які рухаються в кріслах колісних без двигуна, ведуть велосипед, мопед, мотоцикл, везуть санки, візок, дитячу коляску чи крісло колісне (пункт 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правила).

Пішохідна доріжка – доріжка з покриттям, призначена для руху пішоходів, виконана в межах дороги чи поза нею і позначена знаком 4.16 (пункт 1.10 Правил).

Пішохідна доріжка – елемент дороги, призначений для руху пішоходів, облаштований у її межах чи поза нею і позначений дорожнім знаком (пункт 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067).

Тротуар - елемент дороги, призначений для руху пішоходів, який прилягає до проїзної частини або відокремлений від неї газоном (пункт 1.10 Правил) .

Порядок користування пішохідними доріжками

Відповідно до пункту 4.1 Правил пішоходи повинні рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку.

Якщо немає тротуарів, пішохідних доріжок або пересуватися по них неможливо, пішоходи можуть рухатися велосипедними доріжками, тримаючись правого боку і не утруднюючи рух на велосипедах, або в один ряд узбіччям, тримаючись якомога правіше, а у разі його відсутності або неможливості рухатися по ньому - по краю проїзної частини назустріч руху транспортних засобів. При цьому треба бути обережним і не заважати іншим учасникам дорожнього руху.

Пішоходи, які переносять громіздкі предмети, або особи, які пересуваються в кріслах колісних без двигуна, ведуть мотоцикл, велосипед чи мопед, везуть санки, візок тощо, якщо їх рух тротуарами, пішохідними чи велосипедними доріжками або узбіччями створює перешкоди для інших учасників руху, можуть рухатися по краю проїзної частини в один ряд.

Забороняється рух транспортних засобів по тротуарах і пішохідних доріжках, крім випадків, коли вони застосовуються для виконання робіт або обслуговування торговельних та інших підприємств, розташованих безпосередньо біля цих тротуарів або доріжок, за відсутності інших під'їздів (пункт 11.13 Правил).

Велосипедисту забороняється рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих) (пункт 6.6 Правил).

Особи, які рухаються в кріслах колісних, мають право:

а) рухатися по тротуарах, пішохідних або велосипедних доріжках із швидкістю пішохода;

б) рухатися по краю проїзної частини дороги, вулиці чи узбіччю (пункт 4.17 Правил).

Відповідальність за порушення порядку користування пішохідними доріжками

  • Порушення порядку користування пішохідними доріжками шляхом порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина перша стаття 122 КУпАП).
  • Порушення порядку користування пішохідними доріжками шляхом порушення землекористувачами правил утримання пішохідних доріжок у межах закріплених за ними ділянок тягне за собою відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 142 КУпАП).
  • Невиконання органами, у віданні яких знаходяться пішохідні доріжки, функцій з контролю за станом усіх елементів дорожніх об'єктів та усунення виявлених пошкоджень, що спричинило матеріальну та моральну шкоду (Закон України "Про автомобільні дороги", Закон України "Про дорожній рух"), тягне за собою цивільно-правову відповідальність у вигляді відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
  • Порушення порядку користування пішохідними доріжками шляхом здійснення перешкод у користуванні об'єктами благоустрою населених пунктів (стаття 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів") тягне за собою цивільно-правову відповідальність шляхом зобов’язання усунення перешкод у користуванні пішохідною доріжкою.

Способи захисту порушених прав

  • За порушення порядку користування пішохідними доріжками, яке передбачене статей 122, 142 КУпАП, настає адміністративна відповідальність відповідно до санкцій вказаних статей.
  • Відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок невиконання органами, у віданні яких знаходяться пішохідні доріжки, функцій з контролю за станом усіх елементів дорожніх об'єктів та усунення виявлених пошкоджень, здійснюється шляхом добровільного відшкодування шкоди органом, у відання якого перебуває пішохідна доріжка, або у порядку цивільного судочинства шляхом подання позовної заяви про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Здійснення будь-яких перешкод у користуванні об'єктами благоустрою населених пунктів, зокрема, пішохідними доріжками тягне за собою цивільно правову відповідальність шляхом звернення до суду у порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України, з позовною заявою про зобов’язання усунення перешкод у користуванні пішохідною доріжкою.

Див. також