Здійснення виплати дивідендів акціонерним товариством
Нормативна база
- Цивільний кодекс України
- Податковий кодекс України
- Закону України «Про господарські товариства»
- Закон України «Про акціонерні товариства»
- Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"
- Закон України «Про управління об’єктами державної власності»
- Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.07.2013 року № 725 "Про затвердження Порядку нарахування пені на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків"
- Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 квітня 2023 року № 475 "Щодо порядку виплати акціонерним товариством дивідендів"
- Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2011 року № 1376 "Про затвердження Порядку формування та використання спеціального фонду для виплати дивідендів за привілейованими акціями
- Постанова Пленуму Вищого Господарського суду від 25.02.2016 року № 4 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин»
Поняття дивідендів
Є декілька визначень терміна «дивіденди»:
- відповідно до пункту 2 частини першої статті 116 Цивільного кодексу України та пункту "б" частини першої статті 10 Закону України «Про господарські товариства» дивідендами є частина прибутку, одержувана учасником від діяльності господарського товариства;
- частина перша статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства»передбачає, що дивіденд - це частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу;
Зверніть увагу! Закон України "Про акціонерні товариства" від 17 вересня 2008 року № 514-VI втратив чинність 01.01.2023 року на підставі Закону України "Про акціонерні товариства" від 27 липня 2022 року № 2465-IX, який набрав чинності 01.01.2023 року.
- підпункт 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України зазначає, що дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Виплата дивідендів
Порядок і строки виплати дивідендів установлюються законодавством, установчими документами та іншими локальними актами господарського товариства.
Положення щодо порядку виплати дивідендів мають бути зазначені в установчих документах господарського товариства (частина друга статті 4 Закону України «Про господарські товариства).
Рішення про виплату дивідендів та їх розмір приймається вищим органом управління господарського товариства.
Форма виплати дивідендів
В акціонерних товариствах дивіденди повинні виплачуватися виключно в грошовій формі (частина перша статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Для решти видів господарських товариств обмежень немає, наприклад, товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю виплачують дивіденди грошовими коштами, якщо інше не встановлено одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (частина друга статті 26 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Розмір дивідендів
Прийняття рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями належить до компетенції загальних зборів акціонерного товариства.
Виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу.
Для власників привілейованих акцій розмір дивідендів завжди фіксований і прописується в статуті акціонерного товариства.
При цьому розмір дивідендів, що нараховується за акціями одного типу та класу, має бути однаковий (стаття 34 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Виплата дивідендів товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток (частина перша статті 26 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
База для розрахунку й виплати дивідендів
Базою для розрахунку й виплати дивідендів є чистий прибуток господарського товариства як частина балансового прибутку господарського товариства, що лишається в його розпорядженні після сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів.
За відсутності чи недостатності чистого та/або нерозподіленого прибутку дивіденди за привілейованими акціями виплачуються за рахунок резервного капіталу акціонерного товариства або спеціального фонду.
Строки виплати дивідендів
Дивіденди учасникам акціонерного товариства за простими акціями повинні бути виплачені протягом 6 місяців із моменту прийняття зборами акціонерів відповідного рішення. По привілейованих акціях дивіденди мають бути виплачені не пізніше 6 місяців після спливу звітного року. Загальні збори можуть прийняти рішення про виплату дивідендів у менший строк (частина третя статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Для кожної виплати дивідендів за простими акціями наглядова рада або рада директорів акціонерного товариства визначає дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, та порядок їх виплати. Дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів за простими акціями, визначається рішенням наглядової ради або ради директорів, але не раніше ніж через 10 робочих днів після прийняття такого рішення. Перелік осіб, які мають право на отримання дивідендів за привілейованими акціями, складається протягом одного місяця після закінчення звітного року станом на дату, визначену статутом акціонерного товариства.
Порядок виплати дивідендів може визначатися положенням про виплату дивідендів.
Акціонерне товариство зобов’язане повідомити осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати (частина четверта статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Зверніть увагу! У разі відчуження акціонером належних йому акцій після дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, але до дати виплати дивідендів право на отримання дивідендів залишається в особи, зазначеної у такому переліку
Рішення про розподіл прибутку і збитків, розмір та порядок виплати дивідендів господарських товариств, у статутному капіталі яких є акції (частки), що прямо чи опосередковано належать державі, приймається вищим органом управління таких господарських товариств у порядку, передбаченому законом (частина п'ята статті 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності").
Виплата дивідендів учасникам товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю здійснюється у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття рішення про їх виплату, якщо інший строк не встановлений статутом товариства або рішенням загальних зборів учасників (частина четверта статті 26 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Обмеження на виплату дивідендів
Акціонерне товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів та здійснювати виплату дивідендів за простими акціями у разі, якщо:
- звіт про результати емісії акцій не зареєстровано у встановленому законодавством порядку;
- власний капітал товариства є меншим або у результаті такої виплати стане меншим за суму розмірів його статутного капіталу, резервного капіталу та розміру перевищення ліквідаційної вартості привілейованих акцій над їх номінальною вартістю;
- майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов’язаннями, строк виконання яких настав, або за результатами прийняття такого рішення стане недостатньо для задоволення таких вимог.
Акціонерне товариство не має права здійснювати виплату дивідендів за простими акціями у разі, якщо:
- товариство має зобов'язання щодо викупу акцій;
- дивіденди за привілейованими акціями не виплачено повністю.
Акціонерне товариство не має права здійснювати виплату дивідендів за привілейованими акціями певного класу до виплати поточних дивідендів за привілейованими акціями, власники яких мають перевагу щодо черговості отримання дивідендів.
Будь-які дивіденди, отримані акціонером з порушенням вимог цієї статті, підлягають поверненню в судовому порядку, якщо такий акціонер знав або повинен був знати, що дивіденди виплачуються з порушенням вимог (стаття 35 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю не має права приймати рішення про виплату дивідендів або виплачувати дивіденди, якщо:
- товариство не здійснило розрахунків з учасниками товариства у зв’язку із припиненням їх участі у товаристві або з правонаступниками учасників товариства відповідно до цього Закону;
- майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов’язаннями, строк виконання яких настав, або буде недостатньо внаслідок прийняття рішення про виплату дивідендів чи здійснення виплати.
Статутом товариства можуть додатково передбачатися інші умови, за яких загальні збори учасників не можуть приймати рішення про виплату дивідендів чи за яких дивіденди не можуть виплачуватися.
Товариство не має права виплачувати дивіденди учаснику, який повністю або частково не вніс свій вклад (стаття 27 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Виплата дивідендів через депозитарну систему України
Акціонерні товариства, інші, ніж зазначені в абзаці першому цієї частини, у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, здійснюють виплату дивідендів через депозитарну систему України або безпосередньо акціонерам. Спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів акціонерів (частина п'ята статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства»).
Порядок виплати дивідендів через депозитарну систему України встановлений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 квітня 2023 року № 475 "Щодо порядку виплати акціонерним товариством дивідендів"
Центральний депозитарій забезпечує здійснення виплати акціонерним товариством дивідендів через депозитарну систему України на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів, укладеного з акціонерним товариством, умовами якого передбачено надання відповідних послуг.
Виплата дивідендів у разі обрання акціонерним товариством способу виплати через депозитарну систему України здійснюється такими етапами:
1) акціонерне товариство забезпечує зарахування коштів, що підлягають виплаті особам, які мають право на отримання дивідендів, на грошовий рахунок Центрального депозитарію в Національному банку України.
Якщо у статутному капіталі акціонерного товариства є корпоративні права держави або якщо власниками 50 і більше відсотків акцій акціонерного товариства є господарські товариства, частка держави в яких становить 100 відсотків, акціонерне товариство виплачує дивіденди, нараховані на акції держави та таких господарських товариств, безпосередньо до Державного бюджету України.
Для виплати дивідендів акціонерне товариство перераховує на грошовий рахунок Центрального депозитарію в Національному банку України суму дивідендів у повному обсязі або частками, якщо це передбачено рішенням загальних зборів або наглядової ради товариства.
2) Центральний депозитарій:
- не пізніше трьох робочих днів з моменту надання акціонерним товариством Центральному депозитарію документів, визначених внутрішніми документами Центрального депозитарію, необхідних для здійснення виплати дивідендів, забезпечує переказ коштів, призначених для виплати акціонерним товариством дивідендів, на грошові рахунки депозитарних установ, депозитаріїв-кореспондентів;
- надає депозитарним установам розпорядження про виплату дивідендів особам, які мають право на отримання дивідендів, із зазначенням інформації щодо виплати акціонерним товариством дивідендів у повному обсязі або частками, суми дивідендів, яка підлягає виплаті, а також іншу інформацію, визначену внутрішніми документами Центрального депозитарію.
3) депозитарні установи мають здійснити виплату отриманих від Центрального депозитарію коштів:
- депонентам відповідно до умов договорів про обслуговування/відкриття рахунку в цінних паперах, укладених з ними, та/або згідно з порядком, передбаченим в анкеті рахунку в цінних паперах;
- номінальним утримувачам відповідно до умов договорів про надання послуг з обслуговування рахунку номінального утримувача;
- власникам, рахунки яких обслуговуються на підставі договору з акціонерним товариством, відповідно до умов договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників;
- іншим (крім депонентів, власників, рахунки яких обслуговуються на підставі договору з акціонерним товариством, номінальних утримувачів) особам, що мають право на отримання дивідендів, протягом строку, визначеного внутрішніми документами депозитарної установи, але не більше 15 робочих днів.
Відповідальність за невиплату дивідендів
Оскільки зобов’язання з виплати дивідендів належать до грошових, за його порушення для господарського товариства настають наслідки, передбачені статтею 625 Цивільного кодексу України (сплата боргу з урахуванням інфляції та 3% річних).
У випадку господарського товариства, у якому є корпоративні права держави, за несвоєчасну сплату дивідендів, що припадає на частку держави, стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу пункт 6 Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.07.2013 року № 725 "Про затвердження Порядку нарахування пені на суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків".
Рішення про нарахування пені оформлюється наказом Мінекономрозвитку, у якому зазначено її суму, розрахунок та строки сплати.
Стягнення дивідендів в судовому порядку
Рішення про виплату дивідендів акціонерам не може бути прийнято в судовому порядку. На цьому наголошували у Постанові Пленуму Вищого Господарського суду № 4 від 25.02.2016 року «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин».
Суд може прийняти рішення про стягнення дивідендів лише за наявності рішення загальних зборів акціонерного товариства про спрямування прибутку на виплату дивідендів, виходячи з якого визначається розмір належних акціонеру-позивачу дивідендів, строки та порядок їх виплати. Якщо ж загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства, суд не може підміняти собою вищий орган управління товариства і втручатися в господарську діяльність товариства.
Прийняття господарським судом рішення стосовно спрямування прибутку (частини прибутку) юридичної особи на виплату дивідендів виходить за межі компетенції господарського суду. Тобто у разі, якщо загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства, господарський суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства (Постанова Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02 лютого 2023 року у справі № 910/10164/21).
Для стягнення заборгованості по дивідендах установлено стандартний строк позовної давності тривалістю в 3 роки.
Спір про стягнення дивідендів належить до корпоративних, тому він підлягає розгляду в господарському суді за місцем знаходження підприємства, зазначеного в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. При цьому не має значення, хто є акціонером (учасником) господарського товариства — фізична чи юридична особа.