Дії осіб, які постраждали від сексуального насильства під час війни

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Natalia.zaitseva.

Нормативна база

Загальна інформація

Під час воєнного стану сексуальне насильство застосовується для деморалізації мирного населення. Воно означає зґвалтування або будь-який інший напад сексуального характеру, вчинений стосовно жінок, чоловіків або дітей. Його наслідки можуть бути жорстокими та полягати у сильному фізичному та психологічному впливі на жертв та інших свідків.

Сексуальне насильство внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту  –  не просто кримінальний злочин, це порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини (Конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року).

Форми сексуального насильства:

 • зґвалтування;
 • сексуальне рабство;
 • примушування до зайняття проституцією;
 • примусова вагітність;
 • примусова стерилізація;
 • інші форми сексуального насильства, подібні за тяжкістю (наприклад, погрози зґвалтуванням або сексуальним насильством, каліцтво жіночих або чоловічих статевих органів, тортури сексуального характеру, примусове оголення тощо).

Зґвалтування та інші форми сексуального насильства, скоєні під час війни, належать до воєнних злочинів, що розглядаються Міжнародним кримінальним судом, який наразі збирає докази та здійснює розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених в Україні. Постраждалі від сексуального насильства мають право на медичну, психологічну та правову допомоги.

Важливо! Уряд запустив єдиний онлайн-майданчик для допомоги українцям постраждалим внаслідок війни: Платформа допомоги врятованим

Алгоритм дій постраждалої особи у випадку вчинення щодо неї кримінального правопорушення проти статевої свободи

⇒ За можливості, знайти найбільш безпечне для себе місце.

Звернутися за медичною допомогою та для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоров’я до закладів охорони здоров’я за номером 103.

До закладу охорони здоров’я (пункту невідкладної медичної допомоги – ПНД) необхідно звернутися для зняття побоїв та проведення судово-медичної експертизи. Відповідно до законодавства заклади охорони здоров’я зобов’язані проводити медичне обстеження постраждалих від сексуального насильства осіб, які до них звернулися, та документувати його результати.

Необхідно вимагати від лікарів та обов’язково зберігати оригінали медичних довідок, висновки судово-медичних експертиз, рецепти, направлення, рекомендації тощо. Також, на вимогу постраждалої особи надається необхідна інформація про медичну допомогу у вигляді довідки № 028/о або № 027/о.

Контакти для повідомлення про факти вчинення сексуального насильства

Повідомити про злочин діючі органи влади:

 • Національну поліцію України за номером 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції). Важливо переконатися, що звернення до правоохоронних органів зареєстровано (інформація внесена в Єдиному реєстрі досудових розслідувань та відкрито кримінальне провадження);
 • прокуратуру;
 • військову адміністрацію за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.

Якщо особа перебуває на тимчасово окупованій території і не має змоги звернутися до уповноважених органів влади України, потрібно повідомити про злочин:

Офіс Генерального прокурора на:

телефонну лінію щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту –  

(096) 755-02-40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal);

електронну пошту: conflict2022.ua@gmail.com

У разі направлення інформації за допомогою електронної пошти необхідно

зазначати свої ПІБ та засоби зв’язку.

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на:

телефонну лінію +38 044 253 75 89 або 0800 501 720;

електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua

У разі направлення інформації за допомогою електронної пошти

необхідно зазначати свої ПІБ та засоби зв’язку.

Максимально задокументувати злочин (за можливості провести фото/відео фіксацію та зафіксувати можливих свідків). Зберігати фото-, відеозаписи (якщо такі робились), одяг, який був на постраждалій особі може містити сліди злочину, тому одяг варто зберегти, важливо не приймати душ чи ванну, не чистити зуби тощо до проведення судово-медичної експертизи або огляду лікарів.

Для того щоб можна було застосувати докази для притягнення винних до відповідальності за вчинення злочинів проти статевої свободи важливим фактором є їхнє правильне збирання та зберігання.

1.jpg

Необхідно зібрати сліди біологічного походження (сліди нападника на тілі, під нігтями тощо). Якщо на території вчинення злочину ведуться активні бойові дії і звернутися до правоохоронних органів або медичного закладу неможливо для фіксації злочину їх необхідно зібрати самостійно та зберегти. Для цього їх можна відібрати на чистий марлевий або ватний тампон, який потрібно попередньо змочити водою, загорнути тампон трубочкою у сухий чистий папір та покласти до зіп-пакету або іншого поліетиленового пакету, надійно запакувавши його. Пакет слід підписати, вказавши, звідки взято зразок (з якої частини тіла чи поверхні), а також зазначивши дату та час забору. Така ж процедура із речовими доказами (одяг та інші предмети зі слідами злочину). Обов’язково докази необхідно опечатувати (двоє сусідів або інших осіб ставлять підписи на кожному такому пакеті, а за можливості вести фото або відеозйомку збирання доказів).

Окрім того, завершуючим етапом є складення акту, в якому у довільній формі необхідно вказати: дату, місце складання, а також прізвища, імена та підписи осіб, які його склали, їхні контакти та описати, що сталося, які докази зібрано, куди їх поміщено та як опечатано.

Зібрані докази необхідно зберігати в сухих умовах, уникаючи впливу прямих сонячних променів, коли з’явиться можливість терміново передайте їх правоохоронцям за описом, який ви склали. Опис має бути в двох екземплярах, один із них, з відміткою про прийняття має залишатися у вас до завершення розслідування.         

Зафіксувати інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення:

 • обставини злочину з детальним описом (обов'язково занотувати найважливіші обставини події, оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго і деякі деталі можна забути);
 • місце злочину (конкретна адреса або позначка на карті);
 • дату та час вчинення злочину;
 • 2.jpg
  ПІБ, дата народження, контактні дані постраждалої особи;
 • інформацію про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані);
 • детальну інформацію про особу/осіб, які вчинили злочин (кількість злочинців, якщо відомо – імена та посади, в якій уніформі вони були, чи мали при собі зброю та яку, транспортні засоби, про що розмовляли між собою, з керівництвом та що саме казали, які відносини були між злочинцями – чи це були рядові солдати або їх керівництво, чи згадували при вас ранги, імена один одного тощо);
 • інформацію про інші випадки таких злочинів у даній місцевості;
 • завдану шкоду (матеріального, морального, психологічного характеру).

Увага! Передати інформацію до міжнародного кримінального суду можна через:

 1. Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду у Гаазі, електронна адреса: otp.informationdesk@icc-cpi.int (писати можна будь-якою мовою);
 2. Офіс Генерального прокурора України: warcrimes.gov.ua. - сайт для централізованого збору інформації про воєнні злочини, де можна завантажити фото та відеоматеріали, які в подальшому будуть використані для відновлення правосуддя в Україні та міжнародних органах;
 3. телеграм-боти: Cлужби безпеки України: @stop_russian_war_bot; Кіберполіції України: @ukraine_avanger_bot.

Право постраждалої особи на допомогу та отримання відшкодування за завдану шкоду

◆ Право на психологічну допомогу: психолог складає висновок щодо емоційного стану потерпілої внаслідок пережитих подій. Такий висновок буде доказом заподіяння моральної шкоди та давати правові підстави для пред’явлення цивільного позову з метою отримання відшкодування шкоди.

3.jpg

Психологічну допомогу можна отримати:

 • 0800 500 335 або 116 123 - Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству;
 • +38 (096) 839 76 17 або на цьому ж номері телеграм: @forpostcenter  - громадська організація "Форпост" – психологічна допомога та консультації лікарів психіатрів;
 • 8 0800 500 335 - проект «Розірви коло»;
 • tellmecomua@gmail.com  - психологічна допомога «Розкажи мені».

◆ Право на правничу допомогу:

◆ Право на отримання постраждалою особою відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Постраждалі особи можуть домагатися різних форм відшкодування через використання різних засобів на національному та міжнародному рівнях, зокрема:

4.jpg
 1. через цивільний процес, поданням цивільного позову про відшкодування проти особи чи групи осіб, визнаних винними у вчиненні злочину (сексуального насильства) відповідно до кримінального законодавства на національному рівні, тобто національними судами;
 2. через адміністративні програми відшкодування та допомоги постраждалим, які держави повинні надавати, коли відбуваються широкомасштабні порушення або сторони, відповідальні за завдану шкоду - зокрема інші держави - не можуть або не бажають виконувати свої зобов’язання (у разі прийняття відповідних нормативних актів);
 3. через Цільовий фонд Міжнародного кримінального суду для постраждалих, місія якого - надавати підтримку постраждалим від геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів згідно з юрисдикцією Міжнародного кримінального суду через два його окремі мандати - відшкодування та допомоги. Цільове фінансування становить важливу частину ресурсів Цільового фонду за мандатом допомоги, особливо для підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом та звірствами.

Відповідальність за вчинення злочинів проти статевої свободи

Кримінальним кодексом України за вчинення кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи передбачена така відповідальність:

 • зґвалтування (дії сексуального характеру, які пов’язані з проникненням в тіло іншої особи без добровільної згоди потерпілої особи) - карається позбавленням волі на строк від трьох років до довічного позбавлення волі (стаття 152);
 • сексуальне насильство (будь-які насильницькі дії сексуального характеру, які не пов’язані із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи) – карається позбавленням волі на строк від 5 років до довічного позбавлення волі (стаття 153);
 • примушування до вступу в статевий зв'язок (примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з іншою особою) - карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів або обмеженням/позбавленням волі на строк до 3 років (стаття 154);
 • вчинення дій сексуального характеру з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку (вчинення повнолітньою особою дій сексуального характеру, які пов’язані з проникненням в тіло особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку) - караються обмеженням/позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого (стаття 155);
 • розбещення неповнолітніх (розпусні дії щодо особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку) - караються обмеженням/позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого (стаття 156);
 • домагання дитини для сексуальних цілей (пропозиція зустрічі, зроблена повнолітньою особою, особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, з метою вчинення відносно неї будь-яких дій сексуального характеру або розпусних дій, у разі якщо після такої пропозиції було вчинено хоча б одну дію, спрямовану на те, щоб така зустріч відбулася) - караються обмеженням/позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого (стаття 156-1).

Важливо! Ці дії вчинені з використанням умов воєнного стану є обставиною, яка дані злочини обтяжує.

Корисні посилання