Відновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам після отримання довідки ВПО

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Загальна інформація

Не дивлячись на те, що Верховний Суд неодноразово ухвалював рішення, що право на отримання пенсії не може залежати від наявності в особи довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (див., зокрема, рішення у справах №227/2158/17 і №805/402/18), урядом так і не було створено ефективного механізму отримання пенсійних виплат для мешканців територій, які стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 року.

На сьогоднішній день існує два різні законодавчі підходи до виплат пенсій особам, які здійснили внутрішнє переміщення, залежно від моменту здійснення такого переміщення.

Для осіб, які здійснили внутрішнє переміщення після 24 лютого 2022 року

Нормативна база

Отримання пенсійних виплат

Оскільки на таких осіб не розповсюджуються обмеження, визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", а також Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 “Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках” (у частині вибору уповноваженого банку), такі особи продовжують отримувати свої пенсійні виплати в загальному порядку на свій банківський рахунок.

У випадку, якщо уповноважений банк не здійснює діяльність, пенсійні виплати перераховуються до акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (далі - АТ “Ощадбанк”) без відкриття рахунку, про що отримувача має повідомити орган Пенсійного фонду України. У такому випадку особа може отримати належні їй виплати у будь-якому відділенні АТ “Ощадбанк”, пред’явивши паспорт і довідку РНОКПП.

У випадку, якщо такі отримувачі хочуть змінити спосіб одержання пенсійних виплат, вони можуть звернутися із заявою (особисто, телефоном або через електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг).

Інфографіка: Як отримати пенсії та грошову допомогу у період дії воєнного стану

Для осіб, які здійснили внутрішнє переміщення до 24 лютого 2022 року

Нормативна база

Куди звернутися

Пенсія внутрішньо переміщеним особам (далі - ВПО) відновлюється та виплачується територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Увага! Виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, ВПО та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення  прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік ВПО і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території здійснюються відповідно до порядку, затвердженого постановою КМУ від 10.11.2021 р. № 1165.

Порядок відновлення виплати пенсії ВПО

I. Відкриття ВПО рахунку в АТ "Ощадбанк", оскільки відповідно до постанови КМУ від 05.11.2014 р. № 637 виплата пенсій, що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв даного банку з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Однак, виплата пенсій особам з інвалідністю I групи та іншим особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть здійснюватись акціонерним товариством "Укрпошта" з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.

II. Звернення до територіального органу Пенсійного фонду України з наступними документами:

 • заява про запит пенсійної справи;
 • копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (додатково пред’являється оригінал довідки);
 • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);
 • документ, що посвідчує особу пенсіонера (паспорт, пенсійне посвідчення);
 • заява про перерахування пенсії на рахунок в ПАТ "Державний ощадний банк України";
 • дві фотокартки 2,5×3.

III. Територіальний орган Пенсійного фонду України ідентифікує особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнює отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Територіальні органи Пенсійного фонду України можуть провести ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв’язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв’язку пред’являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.

IV. На підставі відповідного рішення територіальний орган Пенсійного фонду України відновлює виплату пенсію.

Важливо! Платіжна картка, на яку зараховуються пенсія ВПО одночасно є пенсійним посвідченням.

Фізична ідентифікація ВПО

Фізична ідентифікація ВПО, яка одержує пенсію через поточний рахунок в установі АТ “Ощадбанк”, проводиться АТ "Ощадбанк" кожні 6 місяців з дня відкриття рахунка або з дня проведення попередньої фізичної ідентифікації.

Для осіб, які взяті на облік як ВПО до введення воєнного стану в Україні та які не проходили фізичну ідентифікацію протягом дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, для продовження нарахування пенсій необхідно пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року (абзац п'ятий пункту 1 постанови КМУ від 05.11.2014р. № 637)

Способи фізичної ідентифікації ВПО:

 • особисте звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України;
 • авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
 • ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв’язку, проведеного територіальними органами Пенсійного фонду України із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг;
 • ідентифікація одержувачів пенсій в установах АТ “Ощадбанк”;
 • одержання Пенсійним фондом України інформації про зміну місця проживання внутрішньо переміщеної особи протягом останніх шести місяців шляхом інформаційного обміну між Пенсійним фондом України та державним підприємством “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики”;

- для особи яка тимчасово проживає за кордоном:

 • посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що фізична особа є живою, шляхом видачі відповідного документа. Документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою, разом із письмовою заявою особи про продовження виплати пенсії, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованими поштовими відправленнями або поштовими відправленнями з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем її перебування на обліку. Заява про продовження виплати пенсії разом із сканованою копією документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, яка відповідає оригіналу документа та придатна для сприйняття її змісту (повинна містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може бути подана через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Підстави для припинення виплат пенсії

У разі надходження до Пенсійного фонду України або до його територіальних органів інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Національної поліції, Державної міграційної служби, Міністерства фінансів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що особа повернулась до покинутого місця постійного проживання, або особою подано документи, що містять недостовірні відомості для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії, виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження фізичної ідентифікації, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та за відсутності підстав, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", тобто така особа не:

 1. скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;
 2. повернулася до покинутого місця постійного проживання;
 3. виїхала на постійне місце проживання за кордон;
 4. подала завідомо недостовірні відомості.

Увага: відповідно до норм Постанови № 637, у разі припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, заборгованість, яка утворилася до моменту відновлення виплати, виплачується в порядку, передбаченому Постановою № 1165.

Оскарження рішення про припинення виплати пенсії

♦ У випадку припинення виплати пенсії необхідно до територіального органу Пенсійного фонду України надіслати цінним листом з повідомленням про вручення або особисто подати у канцелярію (приймальню) територіального органу Пенсійного фонду України (з отриманням відмітки про прийняття на другому примірнику) письмовий запит про роз’яснення причини припинення виплати пенсії.
Файл:Зразок Запит про роз'яснення причини припинення виплати пенсії.docx
♦ У випадку, якщо виплату пенсії не поновлено ВПО має право звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства з наступними документами:

 • паспорт громадянина України;
 • картка фізичної особи платника податків;
 • довідка ВПО;
 • пенсійне посвідчення;
 • виписка з банківського рахунку, на який зараховується пенсію (за можливості)
 • документи, отримані від територіального органу Пенсійного Фонду України, за результатами звернення.
 • оригінал квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову (окрім пільгових категорій громадян, які звільнені від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір").

Згідно з вимогами  статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.

Нормами статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Файл:Оскарження бездіяльності УПФ 2020 .docx

Лого Рада Європи.jpg
Консультацію оновлено за підтримки проєкту Ради Європи "Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ"

Див. також