Витребування правовстановлюючих документів у судовому порядку

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Редакція була затверджена Ivanenko.yuliia.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Підстави для звернення до суду

Підставою для звернення до суду з позовною заявою про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів на майно є відмова нотаріуса від вчинення нотаріальних дій на підставі ч. 3 ст. 46 Закону України “Про нотаріат” в зв'язку з відсутністю документів, що посвідчують право власності на майно. Така ситуація може виникнути в разі, якщо документи на майно зберігаються в одного зі спадкоємців, який зумисно не надає їх нотаріусу, або в разі зберігання документів у третіх осіб. Тобто, правовстановлюючі документи можуть бути відсутні з різних причин, зокрема, у разі їх втрати або якщо спадкодавець не оформив право власності на майно при житті або, у разі, якщо інші спадкоємці не надають правовстановлюючих документів аби завадити оформленню спадщини. В залежності від того по якій саме причині відсутні ці документи, визначається подальший хід дій в судовому порядку, встановлюється відповідач та правові вимоги, а також формується доказова база.

Слід мати на увазі, що при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.

Так, якщо спадкодавець за свого життя, побудував будинок, проте не встиг або по іншим причинам не зміг оформити право власності на нього, або якщо право власності на спадкове майно було оформлене спадкодавцем ще за його життя, проте документи були втрачені тоді спадкоємцю необхідно буде звернутись до суду з позовом про визнання права власності на майно спадкодавця в порядку спадкування.

Належними відповідачами у спорах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є інші, окрім позивача спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку відсутності таких – територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем знаходження майна. Якщо позивачем буде невірно визначено відповідачів у справі, суд за відповідним клопотанням своєю ухвалою змінює на належного відповідача. Третіми особами в таких спорах будуть нотаріуси та інші органи державно влади.

Підсудність

Справа щодо витребування документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно, розглядається в порядку цивільного судочинства за місцем знаходження відповідача відповідно до загальних правил підсудності, передбачених ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України.

Судовий збір

За подання позову про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів сплачується судовий збір відповідно до Закону України «Про судовий збір»:

  • 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо позов пред'явлено юридичною особою або фізичною особою-підприємцем;
  • 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо позов пред'явлено фізичною особою.

Документи, на підставі яких можуть ґрунтуватися позовні вимоги

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги, наприклад:

  1. Копія свідоцтва про смерть спадкодавця;
  2. Копії правовстановлюючих документів;
  3. Копія заповіту;
  4. Копія постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій;
  5. Копія витягу про відкриття спадкової справи та інші.