Відмінності між версіями «Участь у судовому засіданні в режимі відео-конференції в цивільному процесі»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України] *...)
 
Рядок 6: Рядок 6:
== Порядок та підстави участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції ==
== Порядок та підстави участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції ==


''Відеоконференція'' - це телекомунікаційна технологія, що забезпечує одночасну двосторонню передачу, перетворення та представлення інформації на відстані в режимі реального часу, що здійснюється завдяки апаратно-програмних засобів.<br />
Під поняттям «відеоконференція» під час розгляду справи в суді слід розуміти проведення засідання за допомогою відеоприладів, які здатні забезпечити пряму трансляцію без фізичної присутності певної особи в залі суду..<br />


'''Статтею 158'''<sup>1</sup> [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу України] зазначено, що суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи іншого учасника цивільного процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.<br />
[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#n42 Статтею 11 Закону України "Про судоустрій та статус суддів"] передбачено, що учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов’язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.


Сторона (позивач/відповідач) чи інший учасник цивільного процесу, а саме відповідно до ст. 47 ЦПК: учасниками цивільного процесу, крім осіб, які беруть участь у справі, є свідок, експерт, перекладач, спеціаліст, особа, яка надає правову допомогу.<br />
[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/ Статтею 212 Цивільного процесуального кодексу України] зазначено, що  учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.<br />


У [http://kn.su.court.gov.ua/sud1807/informgromad/vidomgrom/konferenc/ клопотанні] про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.
У [http://kn.su.court.gov.ua/sud1807/informgromad/vidomgrom/konferenc/ клопотанні] про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.
Рядок 16: Рядок 16:
== Строки подання та розгляду клопотання ==  
== Строки подання та розгляду клопотання ==  


Клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції може бути подано '''не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання''', в якому відбуватиметься така участь. <br />
Клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції може бути подано '''не пізніш як за 5 днів до дня проведення судового засідання''', в якому відбуватиметься така участь. <br />


'''Суд вирішує питання про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції''' за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою '''не пізніш як за п'ять днів до дня проведення такого судового засідання'''. Результатом розгляду є винесення ухвали суду.
'''Суд вирішує питання про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції''' за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою '''не пізніш як за п'ять днів до дня проведення такого судового засідання'''. Результатом розгляду є винесення ухвали суду. Копія заяви/клопотання в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.


Ухвала суду про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції повинна містити:
Ухвала суду про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції повинна містити:
Рядок 33: Рядок 33:
== Організація і проведення судового засідання в режимі відеоконференції в цивільному процесі ==
== Організація і проведення судового засідання в режимі відеоконференції в цивільному процесі ==


Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції негайно надсилається до суду, який зобов'язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. З метою забезпечення своєчасного проведення відеоконференції копія ухвали також може бути надіслана за допомогою кур'єра, факсу або електронної пошти.<br />
Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.


Використовувані в судовому засіданні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов'язки, передбачені цим Кодексом.<br />
Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.


Хід і результати процесуальних дій, проведених в режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає цивільну справу, за допомогою технічних засобів відеозапису. Носій відеозапису відеоконференції є додатком до журналу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.<br />
Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.


У разі виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, за наявності ухвали суду про таку участь, суд відкладає розгляд справи, крім випадків, коли відповідно до цього ЦПК України судове засідання може відбутися без участі такої особи.<br />
Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.


Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції згідно з правилами  статті 158<sup>1</sup> ЦПК України може відбуватися під час розгляду справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України.
Суд у порядку, передбаченому цією статтею, за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи. При цьому дії, передбачені частиною дев’ятою цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи.


[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Суди]]
[[Категорія:Суди]]

Версія за 13:20, 2 жовтня 2018

Нормативна база

Порядок та підстави участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції

Під поняттям «відеоконференція» під час розгляду справи в суді слід розуміти проведення засідання за допомогою відеоприладів, які здатні забезпечити пряму трансляцію без фізичної присутності певної особи в залі суду..

Статтею 11 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" передбачено, що учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов’язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.

Статтею 212 Цивільного процесуального кодексу України зазначено, що учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.

У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.

Строки подання та розгляду клопотання

Клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції може бути подано не пізніш як за 5 днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.

Суд вирішує питання про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою не пізніш як за п'ять днів до дня проведення такого судового засідання. Результатом розгляду є винесення ухвали суду. Копія заяви/клопотання в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

Ухвала суду про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції повинна містити:

  1. найменування суду, якому доручається забезпечити проведення відеоконференції;
  2. ім'я (найменування) особи, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, та її процесуальний статус;
  3. дату і час проведення судового засідання.

Така ухвала суду оскарженню не підлягає.

Вартість подання клопотання

Подання клопотання про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції є безкоштовним.

Організація і проведення судового засідання в режимі відеоконференції в цивільному процесі

Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.

Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.

Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.

Суд у порядку, передбаченому цією статтею, за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи. При цьому дії, передбачені частиною дев’ятою цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи.