Участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в цивільному процесі

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Порядок та підстави участі у судовому засіданні у режимі відеоконференції

Під поняттям «відеоконференція» під час розгляду справи в суді слід розуміти проведення засідання за допомогою відеоприладів, які здатні забезпечити пряму трансляцію без фізичної присутності певної особи в залі суду..
Статтею 11 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" передбачено, що учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов’язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.

Статтею 212 Цивільного процесуального кодексу України зазначено, що учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
У заяві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.

Крім того, для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Файл:Клопотання про проведення відео-конференції.docx

Для коректної участі в судовому засіданні поза межами приміщення суду необхідно:
  1. перевірити свій комп’ютер на відповідність технічним вимогам;
  2. зареєструватись у системі EasyCon (потрібен цифровий підпис) за електронною адресою court.gov.ua;
  3. подати відповідну заяву до суду не пізніше ніж за 5 днів до початку судового засідання;
  4. надіслати копію поданої до суду заяви іншим учасникам справи в той самий строк;
  5. отримати інформацію від секретаря судового засідання про наявність технічної можливості проведення судового засідання у справі в режимі відеоконференції;

Перед відеоконференцією, у день судового засідання, необхідно виконати наступні інструкції:

  • закрити всі програми, які можуть використовувати камеру, динаміки та мікрофон. Відкласти мобільні телефони подалі від динаміків.
  • авторизуватись у системі за 10 хвилин до початку судового засідання;
  • активувати технічні засоби – мікрофони, навушники і т.д.;
  • очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі у ньому або якщо триває конференція, в якій учасник приймає участь, необхідно знайти її в переліку та натиснути кнопку «Увійти до конференції».;
  • показати свій паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

Перевірку здійснення судом запрошення/виклику учасника справи для його участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду можливо виконати через розділ «Мої конференції» підсистеми відеоконференцзв’язку або шляхом направлення запиту до суду з приводу надання інформації щодо провадження у справі.

Розділ «Мої конференції» підсистеми відеоконференцзв’язку зберігає інформацію щодо всіх відеоконференцій, на які було запрошено учасника (№ конференції, дата, номер справи, відомості щодо точного часу почату та завершення).Ризики неучасті в судовому засіданні з технічних причин несе особа, що подала заяву про участь у судовому засіданні шляхом використання відеоконференції.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України (ч. 4 ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України).

УВАГА! Свідок, перекладач, спеціалість, експерт бере участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду. Тобто, поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів участь у судовому засіданні вказаних учасників - неможлива. Суд в якому буде проводитися відеоконференція за участі вказаних учасників, визначається останніми самостійно у заяві про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Слід звернути увагу, що прийняти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду через Електронний кабінет можливо лише із профілю фізичної особи або представника, через профіль юридичної особи така можливість відсутня.

Строки подання та розгляду заяви

Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Результатом розгляду заяви є постановлення ухвали суду. Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом. У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п’ять днів до відповідного судового засідання.

Вартість подання заяви

Судовий збір за подання заяви про участь особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції не сплачується.

Організація і проведення судового засідання в режимі відеоконференції в цивільному процесі

Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.

Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.

Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.

Суд у порядку, передбаченому цією статтею, за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи. При цьому дії, передбачені частиною дев’ятою цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи.

Судова практика.

23 березня 2023 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 905/2371/21 ( Постанова ) сформулював висновок, що процесуальне законодавство не містить приписів, які унеможливлювали б звернення до суду з єдиним (одним) клопотанням (заявою) щодо участі у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції або передбачали звернення виключно з окремим клопотанням (заявою) щодо кожного судового засідання.