Відмінності між версіями «Стягнення аліментів за минулий час»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: == Нормативна база == # Сімейний кодекс України # Цивільний процесуальний кодекс України...)
 
 
(Не показано 4 проміжні версії 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
# Сімейний кодекс України  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text Сімейний кодекс України]
# Цивільний процесуальний кодекс України  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text Цивільний процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text Закон України "Про виконавче провадження"]
== Час, з якого присуджуються аліменти ==
Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду '''від дня пред'явлення позову''', а в разі подання заяви про видачу судового наказу - '''з дня подання такої заяви'''. Це прямо передбачено статтею 191 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text Сімейного кодексу України]. Причому немає значення, скільки часу пройшло від дня пред’явлення позову до його задоволення.<br>
На вимоги про стягнення аліментів у судовому порядку '''не поширюється позовна давність''', тобто позов може бути пред'явлено в будь-який момент протягом всього часу існування права на аліменти. Саме право на аліменти виникає у дитини з моменту її народження.<br>
Якщо один із батьків не бажає добровільно надавати утримання своїй дитині, інший з батьків з ким проживає дитина може пред'явити позов про стягнення аліментів на утримання дитини (заяву про видачу судового наказу), незалежно від строку, що минув з моменту виникнення цього права. Також не мають значення причини, з яких раніше не зверталися до суду з вимогою про стягнення аліментів. <br>
Якщо позов (заява) подається до суду особисто, днем пред'явлення позову буде день прийняття його судом (засвідчується датою реєстрації). Якщо ж позов (заява) пред'являється не особисто, а відправляється поштою, днем пред'явлення позову (заяви) вважається календарна дата прийняття відповідного листа поштою, засвідчена на поштовому штемпелі, а не день надходження до суду (дата реєстрації вхідної документації судом).
{| class="wikitable"
|-
! Додатково: [[Аліменти: право на утримання дитини без розірвання шлюбу]]
|}
{| class="wikitable"
|-
! Додатково: [[Стягнення аліментів в порядку наказного провадження]]
|}
== Стягнення аліментів за минулий період ==
Стаття 194 Сімейного кодексу України передбачає можливість призначення аліментів за минулий час.


== Час, з якого присуджуються аліменти. ==
Така можливість стягнути аліменти за минулий період є виключенням із загального правила і доступна якщо:
Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
# раніше аліменти не стягувалися; 
На вимоги щодо стягнення аліментів у судовому порядку не поширюється позовна давність. Позов може бути пред'явлено у будь-який час, поки існує право на аліменти. Право на аліменти виникає у дитини з моменту її народження. Якщо один із батьків (або батьки) не виконує свого обов'язку щодо утримання дитини, до нього може бути пред'явлено позов про стягнення аліментів на утримання дитини. У цьому випадку, заінтересована особа, яка має право на одержання аліментів на дитину, вправі вимагати їх виплати у судовому порядку незалежно від строку, що минув з моменту виникнення у неї цього права, а також незалежно від причин, у зв'язку з якими вона раніше не зверталася до суду з позовом.
# позивач доведе що він вживав заходи щодо одержання аліментів з відповідача, а відповідач ухилявся від надання утримання дитині.
У випадку пред'явлення позову не особисто, а поштовим відправленням, днем пред'явлення позову вважається календарна дата на поштовому штемпелі, яка засвідчує прийняття відповідної поштової кореспонденції поштою, а не дата її надходження до суду, яка вважається датою реєстрації вхідної документації судом. Якщо позовна заява подана безпосередньо особою до суду, днем пред'явлення позову буде вважатися день прийняття його судом, що засвідчується датою реєстрації.  
У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але '''не більш як за десять років'''. <br>
Процес доказування в таких справах є досить складним. Адже якщо особа не зверталась про призначення аліментів, то вважається, що інший з батьків належним чином виконував свої обов’язки по утриманню.


== Стягнення аліментів за минулий період. Судова практика. ==
'''Доказами того, що позивач намагався отримати аліменти''' можуть бути, наприклад:
Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років.
* спроби встановити місце проживання, місце роботи, справжній розмір заробітку відповідача;
Стягнення аліментів за час, що передує пред'явленню позову, є можливим у порядку виключення лише за наявності наступних умов:
* також інші письмові докази, які  підтверджують звернення позивача до відповідача з вимогою про сплату аліментів;
до моменту звернення з позовом до суду аліменти не стягувались;
* можна подати до суду електронні докази щодо листування з відповідачем.
• особа, яка вимагає аліментів, приймала заходи щодо одержання аліментів, але вони не були одержані у результаті ухилення особи, зобов'язаної сплачувати аліменти (відповідача), від їх сплати.
Подавати до суду електронні докази варто в електронній та паперовій копіях. Наприклад, інформацію можна записати на диск, флеш-носій (веб-сторінки, посилання, фіксація, скрін), та окремо роздрукувати такі дані. Примірники доказів слід засвідчити ЕЦП та власним підписом, та залучити до матеріалів справи.
Заходи позивача щодо одержання аліментів з відповідача можуть полягати у неодноразових звертаннях до відповідача з вимогами про надання дитині утримання, спробах встановити його місце проживання, місце роботи, укласти договір про сплату аліментів тощо. Суд з'ясовує, з якого часу позивач вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача.
 
Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання . 1 ст. 194 Сімейного кодексу України).
<br>
Стягнення аліментів за минулий час за виконавчим листом та заборгованість за аліментами необхідно відрізняти від присудження аліментів за минулий час, передбаченого ч. 2 ст. 191 СК. Заборгованість утворюється у випадках, коли сторони домовились про сплату аліментів, внаслідок чого аліменти повинні були відраховуватись, але не відраховувались, із заробітку (доходу) платника аліментів за його заявою або за рішенням суду, але фактично сплата аліментів за цими документами не провадилась. Стягнення аліментів за минулий час, що передбачено ч. 2 ст. 191 СК, має місце тоді, коли особа мала право на аліменти відповідно до гл. 15 або гл. 16 СК, але сторонами не укладався договір про сплату аліментів, і особа, яка має право на них, не зверталась до суду з позовом про стягнення аліментів. Таким чином, при стягненні заборгованості мова може йти про сплату сум, що належали до сплати на підставі домовленості про сплату аліментів або судового рішення, а при присудженні аліментів за минулий час відповідно до ч. 2 ст. 191 СК - про виплату сум за період, що передував зверненню до суду.
'''Про ухилення від сплати аліментів''' можуть свідчити приховування розміру заробітку, місця проживання, тимчасовий виїзд за кордон тощо.<br>
Частина перша даної статті встановлює, що стягнення аліментів за минулий час за виконавчим листом, який було видано на підставі судового рішення про стягнення аліментів або на підставі виконавчого напису нотаріуса, за загальним правилом, може бути вчинено за такий минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання. Такий строк називається виконавчою давністю.
Після того, як суд ухвалить позитивне рішення щодо стягнення аліментів за минулий час, видається виконавчий лист, [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text який має бути пред'явлений до виконання.] Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш '''як за десять років,''' що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.<br>
У виконавчому листі зазначається календарна дата, з якої необхідно у примусовому порядку стягувати аліменти з боржника на дитину.
Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.<br>
{| class="wikitable"
|-
! Додатково: [[Строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання]]
|}
{| class="wikitable"
|-
! Додатково: [[Виконання судових рішень у цивільних справах]]
|}
=== Судова практика ===
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/87243178 постанова Верховного Суду від 27 січня 2020 року у справі № 672/198/19]
 
== Відмінність між стягненням аліментів за минулий період від стягнення заборгованості за аліментами ==
Стягнення аліментів за минулий час необхідно розрізняти від стягнення заборгованості по аліментах.<br>
'''Заборгованість''' утворюється у випадках, коли сторони домовились про сплату аліментів, внаслідок чого аліменти повинні були відраховуватись, але не відраховувались за заявою або за рішенням суду, тобто '''''фактично сплата аліментів за цими документами не провадилась'''.'' <br>
'''Стягнення аліментів за минулий час''' має місце тоді, коли особа мала право на аліменти відповідно до глави 15 чи глави 16 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text Сімейного кодексу України], але '''''договір про сплату аліментів сторонами не укладався''''', і особа, яка має право на них, '''''не зверталась до суду з позовом або заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів'''.''
{| class="wikitable"
|-
! Додатково: [[Порядок стягнення заборгованості за аліментами]]
|}
[[Категорія:Сімейне право‎]]
[[Категорія:Стягнення аліментів]]
[[Категорія:Суди]]

Поточна версія на 13:59, 5 липня 2021

Нормативна база

Час, з якого присуджуються аліменти

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - з дня подання такої заяви. Це прямо передбачено статтею 191 Сімейного кодексу України. Причому немає значення, скільки часу пройшло від дня пред’явлення позову до його задоволення.
На вимоги про стягнення аліментів у судовому порядку не поширюється позовна давність, тобто позов може бути пред'явлено в будь-який момент протягом всього часу існування права на аліменти. Саме право на аліменти виникає у дитини з моменту її народження.
Якщо один із батьків не бажає добровільно надавати утримання своїй дитині, інший з батьків з ким проживає дитина може пред'явити позов про стягнення аліментів на утримання дитини (заяву про видачу судового наказу), незалежно від строку, що минув з моменту виникнення цього права. Також не мають значення причини, з яких раніше не зверталися до суду з вимогою про стягнення аліментів.
Якщо позов (заява) подається до суду особисто, днем пред'явлення позову буде день прийняття його судом (засвідчується датою реєстрації). Якщо ж позов (заява) пред'являється не особисто, а відправляється поштою, днем пред'явлення позову (заяви) вважається календарна дата прийняття відповідного листа поштою, засвідчена на поштовому штемпелі, а не день надходження до суду (дата реєстрації вхідної документації судом).

Додатково: Аліменти: право на утримання дитини без розірвання шлюбу
Додатково: Стягнення аліментів в порядку наказного провадження

Стягнення аліментів за минулий період

Стаття 194 Сімейного кодексу України передбачає можливість призначення аліментів за минулий час.

Така можливість стягнути аліменти за минулий період є виключенням із загального правила і доступна якщо:

  1. раніше аліменти не стягувалися;
  2. позивач доведе що він вживав заходи щодо одержання аліментів з відповідача, а відповідач ухилявся від надання утримання дитині.

У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років.
Процес доказування в таких справах є досить складним. Адже якщо особа не зверталась про призначення аліментів, то вважається, що інший з батьків належним чином виконував свої обов’язки по утриманню.

Доказами того, що позивач намагався отримати аліменти можуть бути, наприклад:

  • спроби встановити місце проживання, місце роботи, справжній розмір заробітку відповідача;
  • також інші письмові докази, які підтверджують звернення позивача до відповідача з вимогою про сплату аліментів;
  • можна подати до суду електронні докази щодо листування з відповідачем.

Подавати до суду електронні докази варто в електронній та паперовій копіях. Наприклад, інформацію можна записати на диск, флеш-носій (веб-сторінки, посилання, фіксація, скрін), та окремо роздрукувати такі дані. Примірники доказів слід засвідчити ЕЦП та власним підписом, та залучити до матеріалів справи.


Про ухилення від сплати аліментів можуть свідчити приховування розміру заробітку, місця проживання, тимчасовий виїзд за кордон тощо.
Після того, як суд ухвалить позитивне рішення щодо стягнення аліментів за минулий час, видається виконавчий лист, який має бути пред'явлений до виконання. Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.

Додатково: Строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання
Додатково: Виконання судових рішень у цивільних справах

Судова практика

Відмінність між стягненням аліментів за минулий період від стягнення заборгованості за аліментами

Стягнення аліментів за минулий час необхідно розрізняти від стягнення заборгованості по аліментах.
Заборгованість утворюється у випадках, коли сторони домовились про сплату аліментів, внаслідок чого аліменти повинні були відраховуватись, але не відраховувались за заявою або за рішенням суду, тобто фактично сплата аліментів за цими документами не провадилась.
Стягнення аліментів за минулий час має місце тоді, коли особа мала право на аліменти відповідно до глави 15 чи глави 16 Сімейного кодексу України, але договір про сплату аліментів сторонами не укладався, і особа, яка має право на них, не зверталась до суду з позовом або заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

Додатково: Порядок стягнення заборгованості за аліментами