Створення органу самоорганізації населення
Нормативна база
Що таке орган самоорганізації населення?
Орган самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах у вирішенні окремих питань місцевого значення.
З органами публічної влади орган самоорганізації населення пов`язує те, що вони беруть участь у вирішенні питань місцевого значення, що передбачає наявність в органі самоорганізації населення певних повноважень, якими їх наділяє орган публічної влади - міська рада; а також те, що органи самоорганізації населення здійснюють свої повноваження в межах відповідної території.
У той же час подібно до громадської організації органи самоорганізації населення працюють на громадських засадах, їх діяльність базується на засадах добровільності щодо взяття на себе окремих повноважень публічної влади. Орган самоорганізації населення — це представницький орган, що створюється жителями, які на законних підставах проживають на території селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених Законом України "Про органи самоорганізації населення".
Органи самоорганізації населення міста можна поділити на три групи:
- органи самоорганізації населення населених пунктів.До них відносяться селищні комітети. Ці комітети створюють жителі селищ, що перебувають в адміністративних межах населеного пункту, у нашому випадку, міста.
- органи самоорганізації населення районів у містах, жителі яких утворюють територіальну громаду, яка, проте, не виступає самостійним суб'єктом місцевого самоврядування;
- органи самоорганізації населення, що створюються частиною жителів населеного пункту, - будинкові, вуличні, квартальні комітети, а також комітети мікрорайонів.
Зазначений перелік органів самоорганізації населення є виключним, що дозволяє чітко відокремити від них органи громадської самодіяльності населення, що функціонують за галузевою ознакою і являють собою форму об'єднання жителів з метою покращання рівня громадських послуг, які їм надаються в системі місцевого самоврядування, наприклад батьківські комітети в школах та дитячих садках.
Завдання, які вирішують органи самоорганізації населення
Згідно із ст. 3 Закону України "Про органи самоорганізації населення" їх основними завданнями є:
- створення умов для участі жителів у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України;
- задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг;
- участь у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території, інших місцевих програм.
Основні завдання органів самоорганізації населення обумовлені завданнями та функціями місцевого самоврядування та органів місцевого самоврядування.
Як створити ОСН?
Відповідно до чинного законодавства алгоритм створення органу самоорганізації населення виглядає таким чином:
• скликання зборів (конференції) жителів за місцем проживання, на яких приймається рішення про створення ОСН та обирається ініціативна група;
• звернення ініціативної групи до відповідної ради про надання дозволу на створення ОСН;
• розгляд питання про надання дозволу на створення ОСН відповідною радою;
прийняття рішення про надання дозволу на створення ОСН або про відмову в його наданні;
• проведення установчих зборів (конференції) органу самоорганізації населення, обрання керівництва ОСН, затвердження положення про ОСН;
• легалізація органу самоорганізації населення (через повідомлення або реєстрацію).
Не варто забувати і про відповідальність, яка покладається на ОСН – орган самоорганізації населення не рідше одного разу на рік повинен звітувати про свою діяльність на зборах (конференції) жителів за місцем проживання.
ОСН має інформувати населення про своє місцезнаходження, час роботи і години прийому громадян.
Куди звертатися?
Ініціативна група мінімум (3 людини), робить лист про проведення загальних зборів ( конференції) жителів щодо створення ОСН та звертаються у міську раду (або районну в місті, селищну,сільську). Після того як місцева рада приймає рішення щодо надання дозволу та створення ОСН, місцеві жителі висувають делегатів на другу конференцію щодо підготовки до виборів складу ОСН.
На конференції жителі обирають таємним голосуванням персональний склад ОСН. Затверджують положення про ОСН та ін. Проводиться реєстрація ОСН як юридичної особи, або ОСН подає у виконком місцевої ради лист про легалізацію шляхом повідомлення (без права юридичної особи).
Основними нормативними актами, що регулюють діяльність органу самоорганізації населення в Україні є ЗУ «Про органи самоорганізації населення» та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Хто має право обирати і бути обраним до органу самоорганізації населення?
Обирати та бути обраними до органу самоорганізації населення можуть жителі, які на законних підставах проживають на відповідній території, а порядок виборів визначається ЗУ "Про органи самоорганізації населення".
При цьому в Законі передбачаються такі обмеження виборчого права при виборах органів самоорганізації населення (виборчі цензи):
- ценз осілості - вимога проживати на відповідній території на законних підставах;
- віковий ценз - вимога щодо необхідності досягнення жителем вісімнадцяти років;
- ценз дієздатності - у виборах органу самоорганізації населення не беруть участі жителі, яких визнано судом недієздатними.
Зазначені обмеження є необхідними, оскільки забезпечують свідоме волевиявлення жителів при виборах органу самоорганізації населення.
Забороняються будь-які обмеження права жителів, які проживають на відповідній території, на участь у відповідному органі самоорганізації населення залежно від їхньої раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, мовних або інших ознак.
В межах якої території діє орган самоорганізації населення?
Види територій, в межах яких діють органи самоорганізації населення, чітко визначені в Законі України "Про органи самоорганізації населення".
Це території (межі):
- селища;
- кварталу, кількох, однієї або частини вулиці з прилеглими провулками в місцях індивідуальної забудови;
- окремого мікрорайону, житлово-експлуатаційної організації в містах;
- одного або кількох районів у місті;
- будинку (кількох будинків) в державному і громадському житловому фонді та фонді житлово-будівельних кооперативів.
При цьому треба мати на увазі, що територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням місцевої ради, що дала дозвіл на його створення.
Припинення повноважень ОСН
Повноваження органу самоорганізації населення можуть бути достроково припинені у разі:
- невиконання рішень сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, її виконавчого комітету — за рішенням відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, яка дала дозвіл на його створення;
- невиконання рішень зборів (конференції) мешканців за місцем проживання або невиконання своїх повноважень, а також саморозпуску — за рішенням зборів (конференції) мешканців за місцем проживання;
- порушення Конституції і законів України, інших актів законодавства — за рішенням суду.
Орган самоорганізації населення припиняє свої повноваження також у разі перебудови або реорганізації будинків, вулиць, кварталів, мікрорайонів, районів у містах, сіл, селищ, у межах яких вони діють, якщо така перебудова, реорганізація пов’язана з відселенням (переселенням) мешканців, які брали участь у зборах (конференції), що заснували цей орган.
Дострокове припинення повноважень органу самоорганізації населення означає також припинення діяльності цього органу.
Діяльність органу самоорганізації населення припиняється відповідно до ЗУ „Про органи самоорганізації населення” та його Положення. У разі припинення діяльності органу самоорганізації населення фінансові ресурси та майно повертаються відповідній сільській, селищній, міській, районній у місті (у разі її створення) раді, що дала згоду на утворення зазначеного органу самоорганізації населення.