Сертифікація педагогічних працівників

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Версія від 14:56, 16 квітня 2021, створена Khrystyna.umanska (обговореннявнесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == # [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/113-2020-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів Укра...)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

 1. Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації»
 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1190 «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників»
 3. Наказ Міністерства освіти і науки України від 04.12.2020 № 1522 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2021 році»
 4. Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.07.2019 № 1029 «Про затвердження Порядку використання приміщень закладів освіти для проведення незалежного тестування фахових знань та вмінь учасників сертифікації педагогічних працівників»
 5. Наказ Міністерства освіти і науки України від 14.01.2019 № 33 «Про затвердження програми незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкової школи»
 6. Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 18.12.2020 № 216 «Про затвердження Правил проходження у 2021 році незалежного тестування фахових знань та умінь учасників сертифікації»
 7. Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 17.12.2020 № 215 « Про затвердження Схеми нарахування балів за виконання завдань тесту незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкових класів, які виявили бажання взяти участь у сертифікації педагогічних працівників у 2021 році»
 8. Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 17.12.2020 № 214 «Про затвердження Загальної характеристики тесту незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкових класів, які виявили бажання взяти участь у сертифікації педагогічних працівників у 2021 році»

Загальна інформація

Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.
Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
Порядок проведення сертифікації педагогічних працівників установлює Положення про сертифікацію педагогічних працівників.
Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.

Етапи Сертифікації

Сертифікація передбачає три етапи:

 1. експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їх роботи, що організовується Державною службою якості освіти та її територіальними органами;
 2. самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності;
 3. оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації шляхом їх незалежного тестування, що організовується Українським центром оцінювання якості освіти та регіональними центрами.

Процедура сертифікації

Зареєструватись на сертифікацію можуть вчителі початкових класів, які працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.
У 2021 році реєстрація тривала до 31 січня включно й проводилася у два етапи:

 • основний етап (18-27 січня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
 • додатковий етап (28-31 січня) – у межах граничної кількості вчителів, які можуть реєструватися на сертифікацію 2021.

Згідно з наказом МОН, цьогоріч участь у сертифікації зможуть взяти не більше 2000 педагогів, тому реєстрацію буде припинено достроково, якщо 2000 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.

Щоб зареєструватись на сертифікацію, необхідно заповнити реєстраційну картку-заяву, бланк якої формується на сайті Українського центру оцінювання якості освіти і надіслати комплект реєстраційних документів до відповідного регіонального центру.

Педагогічні працівники, які вже мають документ про успішне проходження сертифікації або не змогли 2020 року успішно пройти хоча б один із етапів сертифікації — незалежне тестування учасників сертифікації (набрали менше ніж 60 відсотків максимальної кількості тестових балів за підсумками незалежного тестування), самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (не подали результати самооцінювання або подали їх з недотриманням строку чи форми), вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (набрали меншу кількість балів за мінімально достатню для видачі сертифіката за результатами експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації), — не мають права брати участь у сертифікації 2021 року. Цю норму визначено п.5 ст. 49 Закону України про «Повну загальну середню освіту», який набув чинності з 18 березня 2020 року.

Перелік необхідних документів:

 • оформлена реєстраційна картка-заяви;
 • копія паспорта громадянина України (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по батькові), а в разі його відсутності – іншого документа, що посвідчує особу;
 • копії одного з таких документів:

- довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи – платника податків, або картки фізичної особи – платника податків, або сторінки паспорта, на якій зроблено відмітку з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків; - сторінки паспорта, на якій зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);

 • довідка із закладу освіти, в якому працює педагогічний працівник.

На копіях документів необхідно написати Згідно з оригіналом (без лапок), поставити підпис, зазначити ініціали та прізвище й дату засвідчення копії.
Пакет документів необхідно надіслати рекомендованим поштовим відправленням до відповідного регіонального центру – адреси центрів можна переглянути за посиланням. Дата подання реєстраційних документів визначається за відбитком штемпеля відправлення на поштовому конверті.

Регіональний центр надсилатиме рекомендованим поштовим відправленням на зазначену в реєстраційній картці-заяві адресу повідомлення про результати реєстрації, а зареєстрованим учасникам — логін та пін-код доступу до кабінету учасника сертифікації на сайті УЦОЯО.
Створена при Міністерстві освіти і науки України комісія, визначає результати сертифікації педагогічних працівників.

Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником з присвоєнням йому наступної категорії педагогічного працівника або підтвердженням наявної вищої категорії. Також вчителі, які успішно пройшли сертифікацію, отримають 20% надбавку до заробітної плати.

Підстави відмови у реєстрації

Регіональний центр може відмовити заявникові в реєстрації для участі в сертифікації через:

 1. ненадання документа, що підтверджує достовірність інформації, зазначеної в реєстраційній картці-заяві;
 2. надання недостовірної інформації;
 3. неналежного оформлення документів, необхідних для реєстрації;
 4. подання реєстраційних документів особою, яка відповідно до вимог законодавства не має права на проходження сертифікації;
 5. надання/надсилання реєстраційних документів після завершення встановленого строку реєстрації;
 6. наявність у педагогічного працівника чинного сертифіката про успішне проходження сертифікації, виданого протягом останніх двох років.

Педагогічний працівник може за власним бажанням відмовитися від участі у сертифікації та надіслати рекомендованим поштовим відправленням, електронною поштою або доставити самостійно до відповідного регіонального центру письмову заяву (у довільній формі) чи її скановану копію, до якої має бути додано копію (скановану копію) документа, що посвідчує особу. Відповідна заява має надійти до регіонального центру не пізніше ніж за два тижні до початку незалежного тестування.