Підтвердження рівня вільного володіння державною мовою переможцем конкурсу на зайняття посади державної служби

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 09:18, 31 січня 2023, створена Olha.severin (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Вимоги до осіб, які претендують на вступ на державну службу

Вимогами до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вимоги до їхньої професійної компетентності, які складаються із загальних та спеціальних вимог.

Особи, які претендують на зайняття посад державної служби категорії «А», «Б» і «В», повинні відповідати загальним вимогам, визначеним частиною другою статті 20 Закону України «Про державну службу», в тому числі вільно володіти державною мовою.

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій «Б» і «В», визначаються суб’єктом призначення з урахуванням рекомендацій, затверджених Національним агентством України з питань державної служби.

Особи, які претендують на зайняття посад державної служби категорії «А», мають відповідати типовим вимогам (включаючи спеціальні), затвердженим Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 року № 448 "Про затвердження Типових вимог до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії “А”).

Спеціальні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби, також можуть визначатися суб’єктом призначення у контракті про проходження державної служби (у разі укладення) у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Документи, що підтверджують рівень вільного володіння державною мовою

Законом України від 19 вересня 2019 року № 117-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» внесено зміни до Закону України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 28  липня 2021 року № 798 внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246, а саме у пункті 19 додано підпункт 3¹, відповідно до якого особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії з питань вищого корпусу державної служби або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови.

Ознайомитись з інформацією щодо порядку проведення іспиту для визначення рівня володіння державною мовою, реєстрації на іспит та подальшого отримання сертифіката можна на офіційному сайті Національної комісії зі стандартів державної мови за наступним посиланням: https://mova.gov.ua/.

Детальніше див.: Проходження іспиту на визначення рівня володіння державною мовою

Після проведення іспиту потрібно отримати витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою за наступним посиланням: https://rds.mova.gov.ua/.

Посвідчення щодо вільного володіння державною мовою

Посвідчення щодо вільного володіння державною мовою видавалось відповідно до Порядку атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 301 (втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року № 974) (далі – Порядок), за результатами атестації осіб, які претендували на зайняття посади державної служби.

Порядок визначав механізм проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, зокрема:

  • організацію роботи атестаційної комісії;
  • склад атестаційної комісії;
  • права та обов’язки учасників атестації;
  • порядок проходження атестації;
  • порядок видачі посвідчення тощо.

Організацію і проведення атестації здійснював уповноважений вищий навчальний заклад, який утворював з цією метою атестаційну комісію.

Посвідчення про вільне володіння державною мовою вручалось учасникам, які успішно пройшли атестацію, та особам, зазначеним у пункті 56 Порядку, відповідним уповноваженим закладом вищої освіти на підставі рішення відповідної атестаційної комісії.

З 25 жовтня 2019 року робота атестаційних комісій уповноважених закладів вищої освіти припинена.

Див. також