Проходження іспиту на визначення рівня володіння державною мовою

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальні положення

Іспит на визначення рівня володіння державною мовою проводиться Національною комісією зі стандартів державної мови, за попередньою реєстрацією шляхом здачі іспиту за наслідками якого видається державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.

Проходження іспиту на визначення рівня володіння державною мовою обов'язково є обов'язковим для:

 1. набуття громадянства України;
 2. визначення рівня володіння державною мовою для виконання службових обов'язків (перелік посад та професій визначенні в ст. 9 Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної").

Реєстрація і подання заявки на іспит

Реєстрація на іспит проводиться на сайті Національної комісії з стандартів державної мови - exam.mova.gov.ua.

На іспит слід Зареєструватись на сайті, натиснувши кнопку "Авторизуватися через id.gov.ua". та вказавши свої дані та електрону пошту, оберіть потрібний іспит та натисніть "Подати заяву на іспит". та Оберіть область і центр іспитування. Після цього натисніть у полі "Оберіть дату" (у календарі будуть активними тільки ті дати, на які в обраному центрі є вільні місця, інакше ви побачите повідомлення, що вільних місць у центрі немає. Якщо вільні місця є, то треба натиснути на доступну дату, і тоді стане активним поле "Проміжок часу". (який слід обрати)

Якщо вам потрібні спеціальні умови для складання іспиту (для інвалідів), поставте відповідну позначку (якщо їх подано безпідставно, їх скасують без права подати нову раніше, ніж через 4 місяці)

Завершаться реєстрація шляхом підтвердження "Подати заяву" ( в меню "Заяви на іспити" ви побачите подану заяву, натиснувши на кнопку "Посилання на вашу заяву", можна подивитися її подробиці.

Проведення іспиту

Претендент повинен прибути для участі в іспиті на визначення рівня володіння державною мовою у день, час та місце, затверджені графіком, і мати при собі документ, що посвідчує особу. До іспиту допускаються особи, присутність яких зафіксована перед початком такого іспиту відповідно до списку осіб, які подали заявки.

Перед початком іспиту на визначення рівня володіння державною мовою претендентів ознайомлюють з процедурою його проведення.

Іспит проводиться протягом 120 хв. та складається з:

 1. Письмової частини (складається на комп'ютері, шляхом заповнення тестів (зразок тестів), тривалість до 100 хв.);
 2. Усна частина (тривалістю до 20 хв.).

Претендент має право відмовитися від виконання завдань письмового та усного блоків у будь-який час, що фіксують в електронному протоколі з визнають таким, що не пройшов процедури визначення рівня володіння державною мовою, а виконані завдання не оцінюють.

Претендент переходить до усної частини іспиту на визначення рівня володіння державною мовою лише після завершення виконання завдань письмового блоку або закінчення часу, відведеного для них.

Встановлення результатів

Оцінювання завдань письмової та усної частин іспиту здійснюють за єдиними критеріями відповідно до розділу IV Рішення Національної комісії зі стандартів державної мови від 13.05.2021  № 20 "Про затвердження Порядку перевірки рівня володіння державною мовою, єдиних вимог до процедури проведення іспитів та критеріїв оцінювання"

Кількість балів за тестову частину іспиту встановлюється автоматично. Бали за виконання завдань частин «Письмо» та «Говоріння» вносять екзаменатори до електронного протоколу.

Рівень володіння державною мовою визначається на основі підрахунку балів за письмову та усну частини та перетворення їх у відсотки від 0 % до 100 %.

Усі чотири частини іспиту рівноважні, результат за кожну становитиме максимум 25 % від загальної оцінки.

За результатами іспиту особа отримує сертифікати таких рівнів:

Рівні володіння державною мовою
 1. державний сертифікат початкового рівня першого ступеня отримує особа, яка набрала 30 % +1 бал від загальної кількості балів.
 2. державний сертифікат початкового рівня другого ступеня отримує особа, яка набрала 40 % +1 бал від загальної кількості балів.
 3. державний сертифікат середнього рівня першого отримує особа, яка набрала 50 % +1 бал від загальної кількості балів.
 4. державний сертифікат середнього рівня другого ступеня отримує особа, яка набрала 60 % +1 бал від загальної кількості балів.
 5. державний сертифікат рівня вільного володіння першого ступеня отримує особа, яка набрала 70 % +1 бал від загальної кількості балів.
 6. державний сертифікат рівня вільного володіння другого ступеня отримує особа, яка набрала 80 % +1 бал від загальної кількості балів.

Інформування про результати визначення рівня володіння державною мовою

Результати іспиту встановлюються не пізніше 15 календарних днів від дати складення іспиту. Після того, як Комісія ухвалює рішення про надання / ненадання претендентові державного сертифіката на підставі підсумкового електронного протоколу перевірки, запис про видачу державного сертифіката заноситься до  Реєстру державних сертифікатів не пізніше наступного дня після встановлення результатів іспиту. Державний сертифікат вважається виданим у момент внесення до Реєстру відповідного запису.

За результатами іспиту на визначення рівня володіння державною мовою претендент отримує Державний сертифікат.

Якщо запис до Реєстру не був внесений упродовж трьох календарних днів від дати встановлення рівня володіння державною мовою, який надає право на отримання відповідного державного сертифіката, такий державний сертифікат вважається виданим.

Державний сертифікат діє безстроково.

Порядок оскарження результатів іспиту на рівень володіння державною мовою та розгляду скарг

Процедура оскарження складається з таких етапів: подання скарги, розгляд скарги та прийняття рішення Комісії.

Скаргу викладають у довільній формі з визначенням суті порушеного питання та надсилають до Комісії протягом трьох календарних днів із дня, коли претендент отримав офіційні результати іспиту через електронний кабінет.

Розгляд скарги, а також прийняття рішення Комісії, відбувається протягом 7 календарних днів із дати надходження скарги до Комісії.

Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються шляхом відкритого голосування на підставі наявних матеріалів та інформації, що були викладені у скарзі.

За результатами розгляду скарг щодо порушення процедури проведення іспиту, що може вплинути на об’єктивність результату іспиту, Комісія приймає одне з таких рішень:

 1. відмовити в задоволенні скарги у зв’язку з непідтвердженням факту порушення процедури проведення іспиту;
 2. відмовити в задоволенні скарги у зв’язку з тим, що виявлене порушення процедури проведення іспиту не впливає на об’єктивність результату іспиту;
 3. задовольнити скаргу претендента у разі виявлення порушень процедури проведення іспиту, що вплинули на об’єктивність результату іспиту, і допустити до повторного складання іспиту.

Див. також