Відмінності між версіями «Підстави для перевірки документів у громадян працівниками поліції»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 40: Рядок 40:
<center><big>↓</big></center>
<center><big>↓</big></center>
♦ Ви маєте право:
♦ Ви маєте право:
* Попросити пред’явити посвідчення співробітника поліції;
 
* Якщо Ви не впевнені, що дана людина є співробітником поліції, то Ви можете зателефонувати за номером 102 (0800 500 202) або запитати телефон підрозділу (на вимогу громадянина, співробітник поліції зобов’язаний його надати) і упевнитися в наданій інформації.
Попросити пред’явити посвідчення співробітника поліції;
 
Якщо Ви не впевнені, що дана людина є співробітником поліції, то Ви можете зателефонувати за номером 102 (0800 500 202) або запитати телефон підрозділу (на вимогу громадянина, співробітник поліції зобов’язаний його надати) і упевнитися в наданій інформації.
<center><big>↓</big></center>
<center><big>↓</big></center>
♦  В [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/580-19 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію»] визначено конкретний перелік підстав для перевірки документів. Перевірити, чи є підстава визначена законом.
♦  В [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/580-19 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію»] визначено конкретний перелік підстав для перевірки документів. Перевірити, чи є підстава визначена законом.

Версія за 14:45, 25 лютого 2021

Нормативна база

Документи, що посвідчують особу

Згідно ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру відповідно до їх функціонального призначення поділяються на:

♦ документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:

 • паспорт громадянина України;
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт України;
 • службовий паспорт України;
 • посвідчення особи моряка;
 • посвідчення члена екіпажу;
 • посвідчення особи на повернення в Україну;
 • тимчасове посвідчення громадянина України;

♦ документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус:

 • посвідчення водія;
 • посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
 • посвідка на постійне проживання;
 • посвідка на тимчасове проживання;
 • картка мігранта;
 • посвідчення біженця;
 • проїзний документ біженця;
 • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
 • проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.

Підстави перевірки документів особи

Згідно з ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:

 1. якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
 2. якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
 3. якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
 4. якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
 5. якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
 6. якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

Пред’явлення поліцейським посвідчення

Згідно з частиною третьою ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію" звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

Алгоритм дій коли зупинила поліція

♦ Співробітник зобов’язаний привітатися, повідомити про свою посаду, звання, прізвище та причину зупинки.

♦ Ви маєте право:

- Попросити пред’явити посвідчення співробітника поліції;

- Якщо Ви не впевнені, що дана людина є співробітником поліції, то Ви можете зателефонувати за номером 102 (0800 500 202) або запитати телефон підрозділу (на вимогу громадянина, співробітник поліції зобов’язаний його надати) і упевнитися в наданій інформації.

♦ В ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено конкретний перелік підстав для перевірки документів. Перевірити, чи є підстава визначена законом.

♦ Співробітник поліції не має права вилучати Ваш паспорт. Вилучати паспорт можуть лише за рішенням суду.

♦ У разі відсутності у Вас документа, що посвідчує особу, співробітник поліції має право доставити Вас в найближчий пункт поліції, де повинен по комп’ютерній базі перевірити Вашу особу. Час, Який Ви проводите в пункті поліції не повинен перевищувати 3 години. Так само Ви маєте право зателефонувати своїм рідним/друзям, щоб ті доставили паспорт в даний пункт поліції

♦ Відповідно до пункту 4 частини першої статті 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" особи, до яких застосовано адміністративний арешт, мають право на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону (тобто - здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.) Для отримання професійної правової допомоги необхідно в разі адміністративного затримання звернутись за безкоштовним телефоном 0 800 213 103 особисто або ж це можуть зробити ваші близькі родичі.