Підстави для перевірки документів у громадян працівниками поліції

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Документи, що посвідчують особу

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру відповідно до їх функціонального призначення поділяються на:

Документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:

 • паспорт громадянина України;
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт України;
 • службовий паспорт України;
 • посвідчення особи моряка;
 • посвідчення члена екіпажу;
 • посвідчення особи на повернення в Україну;
 • тимчасове посвідчення громадянина України;

Документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус:

 • посвідчення водія;
 • посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
 • посвідка на постійне проживання;
 • посвідка на тимчасове проживання;
 • картка мігранта;
 • посвідчення біженця;
 • проїзний документ біженця;
 • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
 • проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.

Підстави перевірки документів особи

Згідно зі статтею 32 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах, у таких випадках:

 1. Якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
 2. Якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
 3. Якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
 4. Якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
 5. Якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
 6. Якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

Пред’явлення поліцейським посвідчення

Згідно з частиною третьою статті 18 Закону України "Про Національну поліцію" звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний:

 1. Назвати своє прізвище, посаду, службове звання;
 2. Пред’явити своє посвідчення на її вимогу;
 3. Дати можливість ознайомитися із наявною там інформацією;
 4. Поліцейський не зобов’язаний передавати особі своє посвідчення, а повинен тримати його у своїх руках.

У разі відмови пред’явити своє посвідчення, особа має право одразу зателефонувати на номер "102", викликавши наряд поліції (можливо це самозванці) або на номер "гарячої лінії" Міністерства внутрішніх справ України - 1536, а у випадку грубого порушення прав - звернутися до прокуратури та за правовою допомогою до адвоката.

Алгоритм дій у випадку зупинення особи поліція

Співробітник зобов’язаний привітатися, повідомити про свою посаду, звання, прізвище та причину зупинки.

Особа маєте право:

- попросити пред’явити посвідчення співробітника поліції;

- якщо особа не впевнена, що дана людина є співробітником поліції, то вона можете зателефонувати за номером 102 (0800 500 202) або запитати телефон підрозділу (на вимогу громадянина, співробітник поліції зобов’язаний його надати) і упевнитися в наданій інформації.

Статтею 32 Закону України «Про Національну поліцію» визначено конкретний перелік підстав для перевірки документів. Перевірити, чи є підстава визначена законом.

Співробітник поліції не має права вилучати документ, що посвідчує особу, наприклад, паспорт. Вилучати паспорт можуть лише за рішенням суду.

У разі відсутності документа, що посвідчує особу, співробітник поліції має право доставити особу в найближчий пункт поліції, де повинен в комп’ютерній базі перевірити інформацію про особу. Час, який особа проводить в пункті поліції не повинен перевищувати 3 години. Також особа маєте право зателефонувати своїм рідним/друзям з проханням доставити паспорт в даний пункт поліції

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" особи, до яких застосовано адміністративний арешт, мають право на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону (тобто здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.) Для отримання професійної правової допомоги необхідно в разі адміністративного затримання звернутись за безкоштовним номером телефоном - 0 800 213 103 особисто або ж це можуть зробити близькі родичі.