Відмінності між версіями «Процесуальні аспекти онлайн-доступу до правосуддя»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук
(cтаття)
 
(Не показані 14 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
Заяви про ознайомлення з матеріалами справи повинні надсилатись через електронну адресу (Електронний кабінет). Відповідно до наказу ДСА України від 22.12.2018 №628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд» у місцевих та апеляційних судах функціонує підсистеми «Електронний суд» в тестовому режимі. Приймання та реєстрація процесуальних документів, надісланих з електронної пошти з доменним іменем «@mail.gov.ua» або з будь-яких інших доменних імен, судами не здійснюється. Згідно з вимогами розділу XI Положення про автоматизовану систему документообігу суду, приймання та реєстрація надісланих до суду учасниками судового процесу процесуальних документів повинні здійснюватись з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити в Електронному суді, розміщеному за посиланням: <nowiki>https://cabinet.court.gov.ua</nowiki>, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням такою особою власного електронного цифрового підпису, з метою обов’язкової ідентифікації за електронним цифровим підписом заявника, як учасника справи, або його представника (адвоката), задля виконання положень ст. 43 ЦПК, ст. 44 КАС та запобігання ознайомлення з матеріалами справи осіб, які в дійсності не є учасниками провадження. Зверніть увагу! Для реєстрації на порталі «Електронний суд» необхідно мати електронний цифровий підпис.
+
== Нормативна база ==
 +
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодекс адміністративного судочинства України]
 +
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
 +
* [https://dsa.court.gov.ua/userfiles/media/628_18.pdf Наказ Державної судової адміністрації України від 22 грудня 2018 року № 628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд»]
 +
* [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/vr030414-10 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджене рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30]
  
Для перевірки розгляду справи необхідно відвідати офіційну вебсторінку судової влади України, ввівши в стрічку пошуку “судова влада” <nowiki>https://court.gov.ua/fair/</nowiki> . На вебсторінці необхідно знайти вкладку “Стан розгляду справ” та перейти на неї.
+
== Ознайомлення зі справою ==
 +
Для того, аби ознайомитися із матеріалами судової справи в режимі онлайн, потрібно подбати про створення "Електронного кабінету". Адже саме за допомогою цього сервісу повинні надсилатись заяви про ознайомлення з матеріалами справи. Станом на квітень 2020 року відповідно до [https://dsa.court.gov.ua/userfiles/media/628_18.pdf наказу Державної судової адміністрації України від 22 грудня 2018 року № 628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд»] у місцевих та апеляційних судах  система «Електронний суд» функціонує в тестовому режимі.
  
Як отримати судове рішення в умовах обмежувальних заходів 
+
'''Для реєстрації користувача в «Електронному кабінеті» необхідно перейти за посиланням''' https://id.court.gov.ua/ .
  
📌 Стаття 251 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає різні способи вручення судового рішення: шляхом надсилання засобами поштового зв’язку, в електронній формі, нарочно.
+
Суд не приймає та не реєструє процесуальні документи, що були надіслані  з електронної пошти з доменним іменем «@mail.gov.ua» або з будь-яких інших доменних імен. Відповідно до вимог розділу XI [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/vr030414-10 Положення про автоматизовану систему документообігу суду], прийом та реєстрація надісланих до суду процесуальних документів повинні здійснюватись з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити, перейшовши за посиланням: <nowiki>https://cabinet.court.gov.ua</nowiki>, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням такою особою власного електронного цифрового підпису, з метою обов’язкової ідентифікації за електронним цифровим підписом заявника, як учасника справи, або його представника (адвоката), щоб відбулося дотримання положень ст. 43 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК], ст. 44 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 КАС] та запобігання ознайомлення з матеріалами справи осіб, які не є учасниками провадження.  
  
⚖️ Однак, в умовах обмежувальних заходів на час карантину, в Хмельницькому окружному адміністративному суді вручення судових рішень здійснюється через поштовий зв’язок та електронну пошту – шляхом надсилання.
+
'''Важливо!''' Щоб зареєструватися на порталі «Електронний суд» необхідно мати електронний цифровий підпис.  
  
Так, для отримання копії судового рішення, слід звертатися із письмовою заявою на офіційну адресу суду через: 📨засоби поштового зв’язку (вул. Козацька, 42, м. Хмельницький, 29009); 📧 електронну пошту ([email protected].km.court.gov.ua); 🔏особистий кабінет користувача у системі «Електронний суд» – <nowiki>https://id.court.gov.ua/</nowiki>.
+
== Перевірка ходу розгляду справи  ==
 +
Для перевірки розгляду справи необхідно відвідати офіційну вебсторінку судової влади України https://court.gov.ua/fair/ . У стрічці “Номер справи” потрібно ввести номер  судової справи. Якщо цього номера немає, то здійснити пошук можна наступним чином: ввести мінімум три символи назви суду, в якому розглядається справа, заповнити стрічку “Сторона по справі”, вказавши прізвище, ім‘я, по батькові позивача або відповідача. Здійснити “Пошук”. У графі “Єдиний унікальний номер справи” буде вказано номер справи. Необхідно клацнути по ньому курсором, одразу відкриється діалогове вікно, в ньому потрібно вибрати “судові рішення”. Відбувається перехід на сторінку “єдиний державний реєстр судових рішень”.[[Файл:92021244 698630770970876 7511146555089354752 n.jpg|ліворуч|міні|688x688px]][[Файл:92459140 2595805754038350 8925866575748136960 n.jpg|міні|549x549px|без]]
 +
[[Файл:92019428_212184323403589_2644625674425335808_n.jpg|межа|ліворуч|безрамки|532x532px]]       
  
📌 Заява має містити такі реквізити:
+
На сторінці відображатимуться усі рішення, які прийняті судом у справі:
  
для юридичних осіб – повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код ЄДРПОУ,
+
ухвали, постанови, рішення тощо.                                                                                   
 +
 
 +
  [[Файл:92391266 704650240277347 1451678051032104960 n.jpg|міні|без|664x664пкс]]
 +
 
 +
== Отримання судового рішення ==
 +
Статтею 251 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодексу адміністративного судочинства України] передбачено, що судове рішення може бути вручене в один із таких способів: шляхом надсилання засобами поштового зв’язку, в електронній формі, нарочно. В статті 272 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу] зазначено, що судове рішення може бути вручено особисто, надіслано рекомендованим листом або ж на офіційну електронну адресу.
 +
 
 +
Так, для отримання копії судового рішення, слід звертатися із [[:Файл:Заява про про надіслання копії судового рішення поштою (1).doc|письмовою заявою]] на офіційну адресу суду через засоби поштового зв’язку або електронну пошту.  Заява має містити такі реквізити:
 +
 
 +
для юридичних осіб – повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код ЄДРПОУ,
  
 
для фізичних осіб – ім’я (прізвище, ім’я та по батькові), місце проживання чи перебування, за потреби;
 
для фізичних осіб – ім’я (прізвище, ім’я та по батькові), місце проживання чи перебування, за потреби;
  
найменування суду, до якого заява подається;
+
найменування суду, до якого заява подається;
 +
 
 +
номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів);
 +
 
 +
зміст прохання заявника;
 +
 
 +
дата, підпис, прізвище, ім’я, по батькові.
 +
 
 +
В результаті звернення -  копії судових рішень буде направлено на вказану у заяві поштову адресу. Додатково судове рішення може надсилатися і на електронну пошту – однак, заявнику варто вказати у заяві відповідне прохання та електронну адресу.
 +
 
 +
== Участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції ==
 +
Статтею 212 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу] визначено, що у судовому засіданні можна брати участь в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву. Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом. Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду.
 +
 
 +
У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п’ять днів до відповідного судового засідання. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників. Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки. Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи. Суд у порядку, передбаченому цією статтею, за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи.
 +
 
 +
== Якщо отримали позовну заяву ==
 +
В разі, якщо вами було отримано позовну заяву і ви є відповідачем у справі, за якою відкрито провадження, згідно статті 178 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу, ви маєте право подати відзив на позов.]
 +
 
 +
У відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив підписується відповідачем або його представником.
 +
 
 +
Відзив повинен містити:
 +
 
 +
1) найменування (ім’я) позивача і номер справи;
 +
 
 +
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв’язку, офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти, за наявності;
 +
 
 +
3) у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем;
 +
 
 +
4) обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується;
 +
 
 +
5) заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права;
 +
 
 +
6) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання;
 +
 
 +
7) заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті;
  
✅ номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів);
+
8) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв’язку із розглядом справи.
  
✅ зміст прохання заявника;
+
Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
  
✅ дата, підпис, прізвище, ім’я, по батькові.
+
До відзиву додаються:
  
Копії судових рішень буде направлено на вказану у заяві поштову адресу. Додатково судове рішення може надсилатися і на електронну пошту – задля цього, заявнику варто вказати у заяві відповідне прохання та електронну адресу.
+
1) докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;
  
У стрічці “Номер справи” потрібно ввести номер вашої судової справи. Якщо цього номера ви не маєте, то здійснити пошук можна наступним чином: ввести мінімум три символи назви суду, в якому розглядається ваша справа, заповнити стрічку “Сторона по справі”, вказавши прізвище, ім‘я, по батькові позивача або відповідача.
+
2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
  
Здійснити “Пошук”. У графі “Єдиний унікальний номер справи” буде вказано номер вашої справи. Необхідно клацнути по ньому курсором, одразу відкриється діалогове вікно, в ньому потрібно вибрати “судові рішення”. Перейшовши за цим посиланням, ви потрапите на сторінку “єдиний державний реєстр судових рішень”. На сторінці відображатимуться усі рішення, які прийняті судом у вашій справі: ухвали, постанови, рішення тощо.
+
До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.
  
Наприклад, судом винесена ухвала про відкриття провадження у справі. В такому випадку відповідачеві може бути надано строк на подачу до суду відзиву на позов, що зазначається в ухвалі.
+
Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
  
У цьому процесуальному документі відповідач викладає свої міркування з приводу позову, зазначає, чи визнає він позов, чи заперечує проти позовних вимог. Цей документ потрібно надіслати позивачеві, а потім і суду, додавши копію доказів про відправлення відзиву позивачеві. Такими доказами може бути квитанція про надсилання поштового відправлення або скріншот надсилання документа через електронну пошту.
+
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
  
Позивач в свою чергу може подати відповідь на відзив, в якій викладає свої міркування щодо доводів відповідача в справі.  
+
== Якщо отримали відзив на свою позовну заяву ==
 +
В статті 179  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільного процесуального кодексу України] зазначено, що позивач може скористатися правом подачі відповіді на відзив.  
  
Після того відповідач може скористатися правом подати заперечення на відповідь на відзив. Усі ці документи потрібно надсилати сторонам по справі й суду. До вказаних процесуальних документів можна додавати аудіо-, відео- й письмові докази
+
У відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень і мотиви їх визнання або відхилення.
  
Адресу електронної пошти, як і інші контакти суду ви можете знайти на вебсайті суду, в якому розглядається справа. Для цього у стрічці “Користувацький пошук” потрібно ввести назву суду й перейти до вкладки “Про суд”, вибрати у меню “Контакти”. До речі, у вкладці “Громадянам” можна дізнатися реквізити судового збору, і також сплатити їх онлайн.
+
Відповідь на відзив підписується позивачем або його представником. До відповіді на відзив застосовуються правила, встановлені частинами третьою - п’ятою статті 178 ЦПК.
  
До того ж, щоб не їхати в суд в інше місто чи область ви можете скористатися послугою відеоконференцзв‘язку. Для цього на головній сторінці сайту “Судова влада України” потрібно вибрати вкладку “Реєстри та системи” й вибрати у спливаючому меню “Відеоконференцзв‘язок”. Так ви зможете перевірити, чи наявні у суді телекомунікаційні пристрої, що забезпечують можливість відеозв‘язку.
+
Відповідь на відзив подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання відповіді на відзив, який дозволить позивачу підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, іншим учасникам справи - отримати відповідь на відзив завчасно до початку розгляду справи по суті, а відповідачу - надати учасникам справи заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.
  
Так, статтею 212 цивільного процесуального кодексу України передбачено, що
+
== Якщо отримали відповідь на відзив ==
 +
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільним процесуальним кодексом], а саме статтею 180 передбачено право відповідача подати заперечення на відповідь на відзив.
  
Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою.
+
У запереченні відповідач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Заперечення підписується відповідачем або його представником. До заперечення застосовуються правила, встановлені частинами третьою - п’ятою статті 178 ЦПК. Заперечення подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання заперечення, який дозволить іншим учасникам справи отримати заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.
  
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
+
== Заяви з процесуальних питань, які можуть стати в нагоді ==
 +
Якщо справу недоцільно розглядати без участі сторін, або навпаки, можна успішно розглянути за наявними в справі письмовими матеріалами, можна скористатися відповідними заявами:
  
Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
+
- [[:Файл:Заява про розгляд справи у відсутності учасника справи.doc|про розгляд справи за відсутності учасника справи;]]
  
Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
+
- [[:Файл:Заява про розгляд справи розгляд справи в порядку письмового провадження.doc|про розгляд справи у порядку письмового провадження (для адімінстративних позовів).]]
  
Однак, варто пам‘ятати, що суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом.
+
== Корисні посилання ==
 +
* [[Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) – "Електронний суд".|Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) – "Електронний суд"]]
 +
* [[Порядок отримання кваліфікованого електронного підпису]]
 +
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
 +
[[Категорія:Адміністративне процесуальне право]]

Поточна версія на 16:42, 20 листопада 2020

Нормативна база

Ознайомлення зі справою

Для того, аби ознайомитися із матеріалами судової справи в режимі онлайн, потрібно подбати про створення "Електронного кабінету". Адже саме за допомогою цього сервісу повинні надсилатись заяви про ознайомлення з матеріалами справи. Станом на квітень 2020 року відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 22 грудня 2018 року № 628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд» у місцевих та апеляційних судах система «Електронний суд» функціонує в тестовому режимі.

Для реєстрації користувача в «Електронному кабінеті» необхідно перейти за посиланням https://id.court.gov.ua/ .

Суд не приймає та не реєструє процесуальні документи, що були надіслані з електронної пошти з доменним іменем «@mail.gov.ua» або з будь-яких інших доменних імен. Відповідно до вимог розділу XI Положення про автоматизовану систему документообігу суду, прийом та реєстрація надісланих до суду процесуальних документів повинні здійснюватись з офіційних електронних адрес (Електронних кабінетів), які вони мають створити, перейшовши за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням такою особою власного електронного цифрового підпису, з метою обов’язкової ідентифікації за електронним цифровим підписом заявника, як учасника справи, або його представника (адвоката), щоб відбулося дотримання положень ст. 43 ЦПК, ст. 44 КАС та запобігання ознайомлення з матеріалами справи осіб, які не є учасниками провадження.

Важливо! Щоб зареєструватися на порталі «Електронний суд» необхідно мати електронний цифровий підпис.

Перевірка ходу розгляду справи

Для перевірки розгляду справи необхідно відвідати офіційну вебсторінку судової влади України https://court.gov.ua/fair/ . У стрічці “Номер справи” потрібно ввести номер судової справи. Якщо цього номера немає, то здійснити пошук можна наступним чином: ввести мінімум три символи назви суду, в якому розглядається справа, заповнити стрічку “Сторона по справі”, вказавши прізвище, ім‘я, по батькові позивача або відповідача. Здійснити “Пошук”. У графі “Єдиний унікальний номер справи” буде вказано номер справи. Необхідно клацнути по ньому курсором, одразу відкриється діалогове вікно, в ньому потрібно вибрати “судові рішення”. Відбувається перехід на сторінку “єдиний державний реєстр судових рішень”.

92021244 698630770970876 7511146555089354752 n.jpg
92459140 2595805754038350 8925866575748136960 n.jpg
92019428 212184323403589 2644625674425335808 n.jpg

На сторінці відображатимуться усі рішення, які прийняті судом у справі:

ухвали, постанови, рішення тощо.

92391266 704650240277347 1451678051032104960 n.jpg

Отримання судового рішення

Статтею 251 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення може бути вручене в один із таких способів: шляхом надсилання засобами поштового зв’язку, в електронній формі, нарочно. В статті 272 Цивільного процесуального кодексу зазначено, що судове рішення може бути вручено особисто, надіслано рекомендованим листом або ж на офіційну електронну адресу.

Так, для отримання копії судового рішення, слід звертатися із письмовою заявою на офіційну адресу суду через засоби поштового зв’язку або електронну пошту. Заява має містити такі реквізити:

для юридичних осіб – повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код ЄДРПОУ,

для фізичних осіб – ім’я (прізвище, ім’я та по батькові), місце проживання чи перебування, за потреби;

найменування суду, до якого заява подається;

номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів);

зміст прохання заявника;

дата, підпис, прізвище, ім’я, по батькові.

В результаті звернення - копії судових рішень буде направлено на вказану у заяві поштову адресу. Додатково судове рішення може надсилатися і на електронну пошту – однак, заявнику варто вказати у заяві відповідне прохання та електронну адресу.

Участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції

Статтею 212 Цивільного процесуального кодексу визначено, що у судовому засіданні можна брати участь в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву. Суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом. Свідок, перекладач, спеціаліст, експерт можуть брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду.

У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п’ять днів до відповідного судового засідання. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників. Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки. Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи. Суд у порядку, передбаченому цією статтею, за власною ініціативою або за клопотанням учасника судового процесу, який тримається в установі попереднього ув’язнення або в установі виконання покарань, може постановити ухвалу про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні такої установи.

Якщо отримали позовну заяву

В разі, якщо вами було отримано позовну заяву і ви є відповідачем у справі, за якою відкрито провадження, згідно статті 178 Цивільного процесуального кодексу, ви маєте право подати відзив на позов.

У відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив підписується відповідачем або його представником.

Відзив повинен містити:

1) найменування (ім’я) позивача і номер справи;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв’язку, офіційну електронну адресу та адресу електронної пошти, за наявності;

3) у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем;

4) обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується;

5) заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права;

6) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання;

7) заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті;

8) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв’язку із розглядом справи.

Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються:

1) докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;

2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача.

Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Якщо отримали відзив на свою позовну заяву

В статті 179 Цивільного процесуального кодексу України зазначено, що позивач може скористатися правом подачі відповіді на відзив.

У відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень і мотиви їх визнання або відхилення.

Відповідь на відзив підписується позивачем або його представником. До відповіді на відзив застосовуються правила, встановлені частинами третьою - п’ятою статті 178 ЦПК.

Відповідь на відзив подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання відповіді на відзив, який дозволить позивачу підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, іншим учасникам справи - отримати відповідь на відзив завчасно до початку розгляду справи по суті, а відповідачу - надати учасникам справи заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Якщо отримали відповідь на відзив

Цивільним процесуальним кодексом, а саме статтею 180 передбачено право відповідача подати заперечення на відповідь на відзив.

У запереченні відповідач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань і аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Заперечення підписується відповідачем або його представником. До заперечення застосовуються правила, встановлені частинами третьою - п’ятою статті 178 ЦПК. Заперечення подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання заперечення, який дозволить іншим учасникам справи отримати заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Заяви з процесуальних питань, які можуть стати в нагоді

Якщо справу недоцільно розглядати без участі сторін, або навпаки, можна успішно розглянути за наявними в справі письмовими матеріалами, можна скористатися відповідними заявами:

- про розгляд справи за відсутності учасника справи;

- про розгляд справи у порядку письмового провадження (для адімінстративних позовів).

Корисні посилання