Обговорення:Процесуальні аспекти онлайн-доступу до правосуддя

Матеріал з WikiLegalAid

Якщо у вас виникла необхідність перевірити хід розгляду судової справи, подати процесуальний документ або відвідати судове засідання — все це можна зробити он-лайн, не виходячи з дому.

Для перевірки розгляду справи необхідно відвідати офіційну вебсторінку судової влади України, ввівши в стрічку пошуку “судова влада” https://court.gov.ua/fair/ . На вебсторінці необхідно знайти вкладку “Стан розгляду справ” та перейти на неї.

У стрічці “Номер справи” потрібно ввести номер вашої судової справи. Якщо цього номера ви не маєте, то здійснити пошук можна наступним чином: ввести мінімум три символи назви суду, в якому розглядається ваша справа, заповнити стрічку “Сторона по справі”, вказавши прізвище, ім‘я, по батькові позивача або відповідача.

Здійснити “Пошук”. У графі “Єдиний унікальний номер справи” буде вказано номер вашої справи. Необхідно клацнути по ньому курсором, одразу відкриється діалогове вікно, в ньому потрібно вибрати “судові рішення”. Перейшовши за цим посиланням, ви потрапите на сторінку “єдиний державний реєстр судових рішень”. На сторінці відображатимуться усі рішення, які прийняті судом у вашій справі: ухвали, постанови, рішення тощо.

Наприклад, судом винесена ухвала про відкриття провадження у справі. В такому випадку відповідачеві може бути надано строк на подачу до суду відзиву на позов, що зазначається в ухвалі.

У цьому процесуальному документі відповідач викладає свої міркування з приводу позову, зазначає, чи визнає він позов, чи заперечує проти позовних вимог. Цей документ потрібно надіслати позивачеві, а потім і суду, додавши копію доказів про відправлення відзиву позивачеві. Такими доказами може бути квитанція про надсилання поштового відправлення або скріншот надсилання документа через електронну пошту.

Позивач в свою чергу може подати відповідь на відзив, в якій викладає свої міркування щодо доводів відповідача в справі. Після того відповідач може скористатися правом подати заперечення на відповідь на відзив. Усі ці документи потрібно надсилати сторонам по справі й суду. До вказаних процесуальних документів можна додавати аудіо-, відео- й письмові докази

Адресу електронної пошти, як і інші контакти суду ви можете знайти на вебсайті суду, в якому розглядається справа. Для цього у стрічці “Користувацький пошук” потрібно ввести назву суду й перейти до вкладки “Про суд”, вибрати у меню “Контакти”. До речі, у вкладці “Громадянам” можна дізнатися реквізити судового збору, і також сплатити їх онлайн.

До того ж, щоб не їхати в суд в інше місто чи область ви можете скористатися послугою відеоконференцзв‘язку. Для цього на головній сторінці сайту “Судова влада України” потрібно вибрати вкладку “Реєстри та системи” й вибрати у спливаючому меню “Відеоконференцзв‘язок”. Так ви зможете перевірити, чи наявні у суді телекомунікаційні пристрої, що забезпечують можливість відеозв‘язку.

Так, статтею 212 цивільного процесуального кодексу України передбачено, що

Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов’язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи. Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву. Однак, варто пам‘ятати, що суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом.