Порядок поховання померлого та надання ритуальних послуг

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Порядок здійснення поховання, реєстрація смерті

Порядок здійснення поховань визначається Рішенням органу виконавчої влади, на відповідній адміністративно-територіальній одиниці. Загальноприйнятою основою для відповідних дій є наступні кроки. Підставою для державної реєстрації смерті є:

  • - лікарське свідоцтво про смерть форми N 106/о,
  • - фельдшерська довідка про смерть форми N 106-1/о,
  • - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть,
  • - рішення суду про оголошення особи померлою,
  • - рішення суду про встановлення факту смерті в певний час.

Особа, яка звернулася до органу ДРАГС щодо реєстрації смерті, повинна пред'явити паспорт або документ, який його заміняє та відповідний документ який засвідчує факт смерті. Після державної реєстрації смерті відділ ДРАЦС видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Після отримання свідоцтва про смерть необхідно звернутися до органу ДРАГС, для отримання гербового свідоцтва про смерть так довідки про смерть.

Допомога на поховання

Розмір допомоги на поховання пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті ст. 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Що стосується виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, сума пенсії, що йому належала і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Для цього необхідно надати відповідну довідку. Члени сім'ї, зазначені вище, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання пенсії, сума ділиться між ними порівну. Потрібно зазначити, що у разі смерті безробітного інваліда або особи, яка перебувала на його утриманні, за вибором осіб, які здійснювали поховання, виплачується допомога на поховання за Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» або допомога на поховання чи відшкодування витрат на поховання за іншими законодавчими актами. Допомога на поховання виплачуються, якщо звернення щодо її отримання надійшло не пізніше 6 місяців після смерті безробітного.

Для осіб які які померли від нещасного випадку на виробництві згідно ст. 21 Закону №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності» передбачено, що у разі смерті потерпілого Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань зобов’язаний у встановленому законодавством порядку:

  1. 1) своєчасно і в повному обсязі виплатити одноразову допомогу особам, що перебували на утриманні померлого;
  2. 2) організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов’язаних з цим ритуальних послуг.

Для осіб які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не перебували на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні відповідно до постанови КМУ «Про затвердження порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого» № 99 від 31.01.2007 року передбачає що допомога надається за останнім місцем проживання померлого з коштів місцевого бюджету. Допомога на поховання надається в день звернення за нею протягом шести місяців після смерті особи, у розмірі встановленому на день смерті.

Організація похорону

Поховання і поминки можна робити самостійно, а можна звернутися в салон ритуальних послуг. Компанія візьме на себе всю необхідні приготування. Якщо ж ви вирішили самі справлятися, то послідовність дій така: Зателефонуйте в морг, уточніть дату, коли можна забрати тіло. Запитайте, що потрібно привезти. Звичайно потрібно одяг, взуття. А також труну і атрибути поховання, передбачені віросповіданням покійного. Визначтеся зі способом прощання: кремація або поховання. Якщо вибрано поховання, то шукайте місце на кладовищі. Зателефонуйте, дізнайтеся вартість місця і додаткові послуги. Якщо все влаштовує, укладайте договір. У ньому уточніть дату прощання, до цього часу підготують могилу. Придбайте все потрібне для поховання: труну, вінки. Замовте транспорт для перевезення покійного, а так само тих, хто збирається прощатися. У день поховання заберіть тіло з моргу. Іноді покійного привозять в будинок, іноді прощаються на іншому місці. Виберіть самі, як зручніше. повідомте про це всіх рідних і знайомих.