Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним та залізничним транспортом: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(Повна заміна тексту)
Мітка: редагування коду 2017
 
(Не показано 3 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним та залізничним транспортом. ==
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07 наказ Міністерства транспорту та зв’язку від 27.12.2006 року № 1196]
* [https://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/page Постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту"];
 
* [https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07 Наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 27.12.2006 № 1196 "Про затвердження Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України"]
[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/page Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспортуКабінет Міністрів України; Постанова, Правила від 18.02.1997 № 176]
== Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд у залізничному транспорті ==
=== З чого складається повна вартість проїзного документу ===
[[Файл:Повна вартість квитка на залізничному транспорті.png|міні]]
Повну вартість проїзду в спальних вагонах та вагонах із сидячими нумерованими місцями поїздів прямого і місцевого сполучення складають:
* квиток – частина вартості проїзду, змінювана залежно від категорії вагона та поїзда, що компенсує витрати на переміщення вагона;
* плацкарта – частина вартості проїзду, змінювана залежно від категорії вагона, поїзда, що компенсує витрати на підготовку в рейс та обслуговування вагона;
* ПДВ нараховується на тарифну вартість, вартість послуг, крім суми страхового збору;
* комісійний збір – плата за продаж проїзного документа.
За бажанням пасажира повна вартість проїзного документа маже також включати плату за користування комплектом постільних речей та інші послуги.
=== Повернення проїзних документів ===
Повернення проїзних документів здійснюється відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07#Text «Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України»] (далі – Правила)
==== Повернення індивідуальних невикористаних проїзних документів ====
Повернення платежів за невикористані проїзні документи провадиться у будь-якому пункті продажу проїзних документів перевізника з пред'явленням у касу повернення платежів проїзного документа та документа, що посвідчує особу. Перелік таких документів визначено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07#Text пунктом 7.2 Правил]:
* паспорт громадянина України;
* паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
* дипломатичний паспорт України;
* службовий паспорт України;
* посвідчення особи моряка;
* посвідчення члена екіпажу;
* посвідчення особи на повернення в Україну;
* тимчасове посвідчення громадянина України;
* посвідчення водія;
* посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
* посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
* проїзний документ для виїзду за кордон особи, яку визнано біженцем, та особи, яка потребує додаткового захисту;
* довідка про звернення за захистом в Україні;
* посвідка на постійне проживання;
* посвідка на тимчасове проживання;
* картка мігранта;
* посвідчення біженця;
* проїзний документа біженця;
* паспортний документ іноземця та особи без громадянства       
Повернути проїзні документи до відправлення поїзда може здійснюватися як особисто, так й іншими особами. А вже після відправлення – лиш та особа, ім’я якої зазначено в ньому.


== Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд у залізничному транспорті регулюється Правилами перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку від 27.12.2006 року № 1196. ==
Повернення платежів за невикористані проїзні документи провадиться у будь-якому пункті продажу проїзних документів залізниць України з пред'явленням у касу повернення платежів проїзного документа та документа, що посвідчує особу (паспорта, військового квитка, студентського квитка, посвідчення водія, службового посвідчення).
Повернення проїзних документів до відправлення поїзда може здійснюватись як особисто, так й іншими особами.
Повернення проїзного документа однієї особи після відправлення поїзда здійснюється на підставі документа, що посвідчує особу, прізвище та ім'я якої зазначено в проїзному документі.
Прізвище, ім'я, по батькові та місце проживання особи, що повертає проїзний документ, вносяться до відомості в разі ручного повернення або записуються на зворотному боці допоміжного бланка "Експрес" при поверненні з використанням автоматизованих систем.
Як при ручному, так і при електронному засобі повернення особою, що здійснює приймання проїзних документів до повернення, указуються назва, серія та номер документа, що посвідчує особу, коли та ким виданий цей документ, місце проживання. У разі пред'явлення при поверненні іншого документа, крім паспорта, місце проживання особи, яка повертає проїзні документи, записується зі слів пред'явника.
Розгляд питання про повернення вартості невикористаних проїзних документів без пред'явлення до каси їх оригіналів не здійснюється.
Розгляд питання про повернення вартості невикористаних проїзних документів без пред'явлення до каси їх оригіналів не здійснюється.
У касах залізниць України повертаються платежі за невикористані проїзні документи, оформлені в Україні.
У разі пред'явлення проїзних документів на поїзди, які відходять зі станцій залізниць України, але оформлених в інших країнах, станція повернення платежів зобов'язана зробити відмітку на проїзному документі про припинення його дійсності та повернути місця, зазначені в ньому, для продажу.
На проїзному документі зазначається також інформація про повернення місць для загальної реалізації. Проїзний документ з відміткою чи допоміжним бланком повернення місць, оформленим електронним способом, видається пасажиру для отримання платежів у країні, де оформлено проїзний документ.
Повернення платежів за повністю невикористані проїзні документи, оформлені в Україні, але погашені в інших країнах, проводиться з урахуванням часу пред'явлення проїзних документів для погашення, за умови пред'явлення в касу повернення проїзного документа та допоміжного бланка або проїзного документа з відміткою про погашення '''протягом 6 місяців з дня пред'явлення проїзного документа для погашення'''.
Якщо за груповим проїзним документом не може виїхати повна кількість учасників групи, то керівник групи зобов'язаний пред'явити груповий проїзний документ начальнику вокзалу (станції) або черговому по вокзалу для поставлення відмітки і повернення вільних місць у продаж.
Така відмітка може бути проставлена тільки до початку поїздки. Після відправлення поїзда на шляху прямування, у тому числі на вокзалах і в поїздах, відмітки про проїзд кількості пасажирів, меншої від вказаної в проїзному документі, не проводиться, платежі за непрослідувану відстань не повертаються.
Повернення платежів за проїзні документи, оплачені у безготівковому порядку юридичними особами, провадиться перевізником в претензійному порядку за умови попереднього погашення проїзних документів у касі повернення платежів з відміткою про повернення місць для продажу.
Повернення платежів за проїзні/перевізні документи, оформлені через канали самообслуговування, може здійснюватися самостійно через Інтернет або через квиткові каси пунктів продажу. Кошти перераховуються на карткові рахунки платників.
Повернення коштів за електронні проїзні/перевізні документи, збережені на електронних носіях (мобільний телефон, компактний персональний комп'ютер тощо), через квиткові каси виконується після їх роздруківки на паперовому носії.<br />


<big>'''Вартість проїзного документа повертається повністю або частково, якщо:'''</big><br />
У касах залізниць України повертаються платежі за невикористані проїзні документи, оформлені в нашій країні.


* проїзний документ не використаний повністю або частково;<br />
Якщо проїзний документ, придбаний на поїзд, який відходить зі станції залізниці України, але оформлений в іншій країні, станція повернення платежів зобов'язана зробити відмітку на проїзному документі про припинення його дійсності та повернути місця, зазначені в ньому, для продажу.


* проїзний документ з вини перевізника використаний у вагоні чи поїзді нижчої категорії, ніж зазначено в проїзному документі;<br />
На проїзному документі зазначається також інформація про повернення місць для загальної реалізації. Проїзний документ з відміткою чи окремим допоміжним бланком повернення місць, оформленим електронним способом, видається пасажиру для отримання платежів у країні, де його було оформлено.


* за груповим проїзним документом прямувала неповна кількість її учасників;<br />
Повернення коштів за повністю невикористані проїзні документи, оформлені в Україні, але погашені в інших країнах, проводиться з урахуванням часу їх пред'явлення для погашення, за умови пред'явлення в касу повернення проїзного документа та допоміжного бланка або проїзного документа з відміткою про погашення протягом 6 місяців з дня пред'явлення проїзного документа для погашення.


* проїзний документ має позначку про припинення поїздки чи зупинку на шляху прямування і пред'явлений до повернення на станції, де здійснена відмітка про зупинку чи припинення поїздки на шляху прямування, не пізніше однієї години після відправлення поїзда з цієї станції.<br />
'''Повну або часткову вартість проїзного документу можна повернути, якщо :'''
* він не використаний повністю або частково;
* з вини перевізника він використаний у вагоні чи поїзді нижчої категорії, ніж зазначено в проїзному документі;
* за груповим проїзним документом прямувала неповна кількість її учасників;
* він має позначку про припинення поїздки чи зупинку на шляху прямування і пред'явлений до повернення на станції, де здійснена відмітка про зупинку чи припинення поїздки на шляху прямування, не пізніше однієї години після відправлення поїзда з цієї станції.
==== Відмова пасажира від поїздки ====
Якщо пасажир відмовився від поїздки з особистих причин у термін:
* не менше ніж за 24 години до відправлення поїзда, то йому виплачується повна вартість квитка і плацкарти;
*  від 24 до 6 годин до відправлення поїзда, то йому виплачується повна вартість квитка і 50 відсотків вартості плацкарти;
* менше ніж за 6 годин до відправлення поїзда, але не більше 1 години після його відправлення, то йому виплачується тільки вартість квитка, а вартість плацкарти не виплачується.


За проїзні документи, що мають відмітку відповідно до [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07/paran590#n590 підпункту "а" пункту 8.38 цих Правил], повернення платежів не здійснюється.
Один пасажир може отримати кошти за 9 невикористаних проїзних документів, незалежно від напрямків та проїзні документи на зворотний проїзд чи на проїзд з пункту пересадки до них.
Касир має право повернути одному пасажиру платежі за 9 невикористаних проїзних документів, незалежно від напрямків та проїзні документи на зворотний проїзд чи на проїзд з пункту пересадки до них.
У разі пред'явлення проїзних документів до повернення після відправлення поїзда для кількості осіб більше однієї повернення платежів здійснюється за умови, що один із проїзних документів оформлено на особу, яка пред'являє проїзні документи до повернення.
У разі пред'явлення до повернення проїзних документів, виданих для проїзду "назад" як у пункті придбання, так і у пункті зворотного виїзду, а також оформлених від іншої станції виїзду, застосовуються положення як для проїзного документа, виданого на проїзд "туди".
Якщо пасажир відмовився від поїздки з особистих причин в термін:
не менше ніж за 24 години до відправлення поїзда, то йому виплачується повна вартість квитка і плацкарти;
від 24 до 9 годин до відправлення поїзда, то йому виплачується повна вартість квитка і 50 відсотків вартості плацкарти;
менше ніж за 9 годин до відправлення поїзда виплачується повна вартість квитка, а вартість плацкарти не виплачується;
після відправлення поїзда, але не більше ніж через годину після його відправлення, виплачується 10 відсотків вартості квитка і плацкарти.
Виплата платежів за невикористані проїзні документи, у тому числі такі, що мають позначку про припинення поїздки на шляху прямування, пред'явлені після 1 години після відправлення поїзда, не проводиться.
У разі припинення поїздки на шляху прямування з особистих причин не пізніше 1 години після відправлення поїзда пасажиру повертається вартість квитка за непрослідувану відстань, а вартість плацкарти не повертається.
Належна пасажиру частина платежів визначається у такому порядку: з повної вартості квитка віднімається вартість за прослідувану відстань. Пасажир оплачує вартість за послуги з повернення проїзного документа. Вартість плацкарти до розрахунку не включається.
У всіх випадках повернення проїзних документів пасажир, крім випадків, що сталися з вини перевізника, вносить плату за послуги (комісійний збір). Кошти, сплачені за послуги, пов'язані з резервуванням місць і продажем проїзних документів, не повертаються, за винятком випадків, коли повернення здійснюється з вини перевізника.
У разі повернення проїзних документів з вини перевізника пасажиру повертаються в повному обсязі кошти, сплачені ним під час придбання проїзного документа, у тому числі за послуги, пов'язані з резервуванням місць.
Якщо сума, що підлягає поверненню після вирахування, є рівною або меншою від плати за послуги з повернення платежів за невикористаний проїзний документ, то плата за послуги з повернення не сплачується.
У разі відміни поїзда, зазначеного в проїзному документі, або його запізнення до відправлення з пункту відправлення пасажирів більше ніж на одну годину, ненадання пасажиру місць, зазначених у проїзному документі, запізнення пасажира на поїзд з пункту пересадки з вини перевізника і відмови пасажира при цьому скористатися іншими місцями чи поїздом для повернення платежів пасажир повинен пред'явити проїзні документи для відмітки "Проїзний документ не використаний повністю з вини перевізника".
На підставі цієї відмітки пасажиру виплачується повна вартість проїзного документа, у тому числі з платою за послуги з продажу (комісійний збір) та резервування місць. Плата за послуги з повернення проїзного документа (комісійний збір) не здійснюється.
У разі перерви в русі поїздів незалежно від причини та відмови пасажира від продовження поїздки станція, на якій пасажир затримався внаслідок перерви, зобов'язана повернути повну вартість проїзних документів від станції відправлення, а також плату за послуги (комісійний збір) з продажу. Плата за послуги з повернення не стягується.
У разі переведення пасажира з вини перевізника до вагона (поїзда) нижчої категорії, ніж зазначено в проїзному документі, виплата різниці вартості проїзду проводиться на станції призначення пасажира або на станції переривання поїздки за умови пред'явлення проїзного документа з відміткою на зворотній стороні, завіреною начальником поїзда, про фактично здійснену поїздку.


'''''Пізніше 1 години після відправлення поїзда, на який оформлено проїзний документ, повернення платежів не проводиться.'''''
==== Виняток ====
Якщо пасажир був видалений з поїзда через те, що перебував у явно вираженому нетверезому стані та порушував при цьому правила проїзду і громадський порядок, заважав спокою інших пасажирів, на його  проїзному документі проставляється відмітка «Відмовлено в перевезенні на підставі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0310-07#Text пункту 8.38 Правил]». В такому випадку '''повернення платежів не здійснюється.'''
=== Повернення платежів для організованих груп ===
Повернення платежів за повністю або частково не використані групові проїзні документи, що були оформлені за готівку чи в безготівковому порядку, проводиться перевізником на рахунок юридичної чи фізичної особи, що їх придбала.


Для повернення коштів представник юридичної (фізичної) особи повинен пред'явити проїзні документи, в залізничну касу для їх погашення та повернення місць у продаж. Після цього він має направити заяву і проїзні документи перевізнику.
== Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним транспортом регулюється Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176. == 


Перевізник в 30-денний строк повинен розглянути заяву і перерахувати заявнику кошти на рахунок юридичної чи фізичної особи, що їх придбала, якщо проїзні документи були оформлені в безготівковому порядку. Якщо проїзні документи були оформлені за готівку, кошти повертаються керівнику групи (уповноваженій особі) поштовим переказом на адресу, зазначену в заяві, або через каси пункту повернення.
=== Особа, яка придбала квиток, має право на повернення його в касу до відправлення автобуса і виплату суми, що дорівнює повній вартості квитка, у разі: ===
==== Яка сума підлягає поверненню ====
У разі здійснення відмітки на проїзних документах про повернення не пізніше ніж:
* за 5 діб до відправлення поїзда, вказаного в проїзному документі, повертається повністю вартість квитка і плацкарти;
* менше ніж за 5 діб, але не пізніше ніж за 3 доби до відправлення поїзда, указаного в проїзному документі, повертається повністю вартість квитка і 50 відсотків вартості плацкарти;
* менше ніж за 3 доби до відправлення поїзда, указаного в проїзному документі, повертається лише вартість квитка;
* протягом години після відправлення поїзда, указаного в проїзному документі, повертається 10 відсотків вартості квитка та плацкарти.
   
   
   
'''''Пізніше 1 години після відправлення поїзда, на який оформлено проїзний документ, повернення платежів не проводиться.'''''
* відміни рейсу або відправлення автобуса із запізненням;
== Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним транспортом ==
Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним транспортом встановлений [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/page#Text Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176] (далі – Правила).


   
Відповідно до пункту 135 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/page#Text Правил] особа, яка придбала квиток, має право на повернення його в касу до відправлення автобуса і виплату суми, що дорівнює повній вартості квитка, у разі:
* ненадання пасажиру місця, зазначеного у квитку (у разі відмови пасажира від іншого запропонованого місця);  
* відміни рейсу або відправлення автобуса із запізненням;
* ненадання пасажиру місця, зазначеного у квитку (у разі відмови пасажира від іншого запропонованого місця);
* надання для перевезення автобуса, клас якого нижчий, ніж зазначено у розкладі руху на автостанції.
=== Розмір коштів, що підлягають поверненню ===
# У разі повернення в касу автостанції квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк понад одну добу до його відправлення, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків та збору за попередній продаж квитків.
# У разі повернення квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк за дві години або менш як за одну добу до його відправлення особі повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 10 відсотків вартості проїзду.
# У разі повернення квитка на зазначений автобус пізніше ніж за дві години, але не пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 20 відсотків вартості проїзду.
# У разі повернення квитка пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, а також протягом трьох годин з моменту його відправлення особі повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 30 відсотків вартості проїзду.


   
Пасажир має право на повернення квитка протягом '''''трьох діб '''''з моменту відправлення автобуса у разі хвороби або нещасного випадку, що підтверджується відповідними документами. У такому разі йому відшкодовується сплачена сума, крім плати за продаж квитків, або безоплатно переоформляється квиток на інший автобус.
* надання для перевезення автобуса, клас якого нижчий, ніж зазначено у розкладі руху на автостанції.  
   
   
   
Квитки на автобуси '''приміського сполучення''' не переоформляються, а у разі запізнення пасажира - не підлягають поверненню, крім випадків, визначених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/page#Text пунктом 135 Правил.]
# У разі повернення в касу автостанції квитка  на  автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк понад одну добу до його  відправлення,  передбаченого  розкладом  руху,  пасажирові повертається сплачена сума,  крім плати за продаж квитків та збору за попередній продаж квитків.
== Див. також ==
# У разі повернення квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк за дві години або менш як за одну добу до його відправлення особі повертається сплачена  сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 10 відсотків вартості проїзду.
* [[Правила проїзду у громадському транспорті. Відповідальність за безквитковий проїзд]]
# У разі повернення квитка на зазначений автобус пізніше ніж за дві  години,  але  не  пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 20 відсотків вартості проїзду.     
* [[Пільги на проїзд залізничним транспортом]]
#У разі  повернення  квитка  пізніше  ніж  за  10  хвилин  до відправлення автобуса, а також протягом трьох годин з моменту його відправлення особі  повертається  сплачена  сума,  крім  плати  за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 30 відсотків вартості проїзду.     
* [[Договір перевезення повітряним транспортом (авіаперевезення), квиток]]
#Пасажир має право на повернення квитка протягом трьох  діб  з моменту  відправлення  автобуса  у  разі  хвороби  або  нещасного випадку,  що підтверджується відповідними  документами.  У  такому разі  йому  відшкодовується  сплачена  сума,  крім плати за продаж квитків, або безоплатно переоформляється квиток на інший автобус.
* [[Правила перевезення дітей]]
#Квитки на     автобуси     приміського     сполучення     не переоформляються, а у разі запізнення пасажира - не підлягають поверненню, крім випадків, [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF/page2?nreg=176-97-%EF&find=2&text=135&x=0&y=0#w12 визначених пунктом 135 цих Правил].  
* [[Договір перевезення пасажира та багажу]]
#Кошти,  що надійшли від продажу  квитків  і  утримуються згідно  з  пунктом  136  цих  Правил  у разі  повернення  квитка, сплачуються на користь суб'єкта, який здійснив їх продаж.      
#У разі  продажу  та  прийому  квитків  на   проїзд   різними суб'єктами  господарювання  утримані кошти розподіляються між ними рівними частинами.
#Частина вартості проїзду, яка утримується згідно  з  [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/176-97-%D0%BF?nreg=176-97-%EF&find=1&text=136&x=0&y=0#w12 пунктом 136 цих Правил], справляється на користь перевізника.


[[Категорія:Інші питання цивільного права]]
[[Категорія:Інші питання цивільного права]]

Поточна версія на 13:36, 28 червня 2023

Нормативна база

Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд у залізничному транспорті

З чого складається повна вартість проїзного документу

Повна вартість квитка на залізничному транспорті.png

Повну вартість проїзду в спальних вагонах та вагонах із сидячими нумерованими місцями поїздів прямого і місцевого сполучення складають:

  • квиток – частина вартості проїзду, змінювана залежно від категорії вагона та поїзда, що компенсує витрати на переміщення вагона;
  • плацкарта – частина вартості проїзду, змінювана залежно від категорії вагона, поїзда, що компенсує витрати на підготовку в рейс та обслуговування вагона;
  • ПДВ нараховується на тарифну вартість, вартість послуг, крім суми страхового збору;
  • комісійний збір – плата за продаж проїзного документа.

За бажанням пасажира повна вартість проїзного документа маже також включати плату за користування комплектом постільних речей та інші послуги.

Повернення проїзних документів

Повернення проїзних документів здійснюється відповідно до «Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України» (далі – Правила)

Повернення індивідуальних невикористаних проїзних документів

Повернення платежів за невикористані проїзні документи провадиться у будь-якому пункті продажу проїзних документів перевізника з пред'явленням у касу повернення платежів проїзного документа та документа, що посвідчує особу. Перелік таких документів визначено пунктом 7.2 Правил:

  • паспорт громадянина України;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичний паспорт України;
  • службовий паспорт України;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи на повернення в Україну;
  • тимчасове посвідчення громадянина України;
  • посвідчення водія;
  • посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
  • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
  • проїзний документ для виїзду за кордон особи, яку визнано біженцем, та особи, яка потребує додаткового захисту;
  • довідка про звернення за захистом в Україні;
  • посвідка на постійне проживання;
  • посвідка на тимчасове проживання;
  • картка мігранта;
  • посвідчення біженця;
  • проїзний документа біженця;
  • паспортний документ іноземця та особи без громадянства

Повернути проїзні документи до відправлення поїзда може здійснюватися як особисто, так й іншими особами. А вже після відправлення – лиш та особа, ім’я якої зазначено в ньому.

Розгляд питання про повернення вартості невикористаних проїзних документів без пред'явлення до каси їх оригіналів не здійснюється.

У касах залізниць України повертаються платежі за невикористані проїзні документи, оформлені в нашій країні.

Якщо проїзний документ, придбаний на поїзд, який відходить зі станції залізниці України, але оформлений в іншій країні, станція повернення платежів зобов'язана зробити відмітку на проїзному документі про припинення його дійсності та повернути місця, зазначені в ньому, для продажу.

На проїзному документі зазначається також інформація про повернення місць для загальної реалізації. Проїзний документ з відміткою чи окремим допоміжним бланком повернення місць, оформленим електронним способом, видається пасажиру для отримання платежів у країні, де його було оформлено.

Повернення коштів за повністю невикористані проїзні документи, оформлені в Україні, але погашені в інших країнах, проводиться з урахуванням часу їх пред'явлення для погашення, за умови пред'явлення в касу повернення проїзного документа та допоміжного бланка або проїзного документа з відміткою про погашення протягом 6 місяців з дня пред'явлення проїзного документа для погашення.

Повну або часткову вартість проїзного документу можна повернути, якщо :

  • він не використаний повністю або частково;
  • з вини перевізника він використаний у вагоні чи поїзді нижчої категорії, ніж зазначено в проїзному документі;
  • за груповим проїзним документом прямувала неповна кількість її учасників;
  • він має позначку про припинення поїздки чи зупинку на шляху прямування і пред'явлений до повернення на станції, де здійснена відмітка про зупинку чи припинення поїздки на шляху прямування, не пізніше однієї години після відправлення поїзда з цієї станції.

Відмова пасажира від поїздки

Якщо пасажир відмовився від поїздки з особистих причин у термін:

  • не менше ніж за 24 години до відправлення поїзда, то йому виплачується повна вартість квитка і плацкарти;
  • від 24 до 6 годин до відправлення поїзда, то йому виплачується повна вартість квитка і 50 відсотків вартості плацкарти;
  • менше ніж за 6 годин до відправлення поїзда, але не більше 1 години після його відправлення, то йому виплачується тільки вартість квитка, а вартість плацкарти не виплачується.

Один пасажир може отримати кошти за 9 невикористаних проїзних документів, незалежно від напрямків та проїзні документи на зворотний проїзд чи на проїзд з пункту пересадки до них.

Пізніше 1 години після відправлення поїзда, на який оформлено проїзний документ, повернення платежів не проводиться.

Виняток

Якщо пасажир був видалений з поїзда через те, що перебував у явно вираженому нетверезому стані та порушував при цьому правила проїзду і громадський порядок, заважав спокою інших пасажирів, на його проїзному документі проставляється відмітка «Відмовлено в перевезенні на підставі пункту 8.38 Правил». В такому випадку повернення платежів не здійснюється.

Повернення платежів для організованих груп

Повернення платежів за повністю або частково не використані групові проїзні документи, що були оформлені за готівку чи в безготівковому порядку, проводиться перевізником на рахунок юридичної чи фізичної особи, що їх придбала.

Для повернення коштів представник юридичної (фізичної) особи повинен пред'явити проїзні документи, в залізничну касу для їх погашення та повернення місць у продаж. Після цього він має направити заяву і проїзні документи перевізнику.

Перевізник в 30-денний строк повинен розглянути заяву і перерахувати заявнику кошти на рахунок юридичної чи фізичної особи, що їх придбала, якщо проїзні документи були оформлені в безготівковому порядку. Якщо проїзні документи були оформлені за готівку, кошти повертаються керівнику групи (уповноваженій особі) поштовим переказом на адресу, зазначену в заяві, або через каси пункту повернення.

Яка сума підлягає поверненню

У разі здійснення відмітки на проїзних документах про повернення не пізніше ніж:

  • за 5 діб до відправлення поїзда, вказаного в проїзному документі, повертається повністю вартість квитка і плацкарти;
  • менше ніж за 5 діб, але не пізніше ніж за 3 доби до відправлення поїзда, указаного в проїзному документі, повертається повністю вартість квитка і 50 відсотків вартості плацкарти;
  • менше ніж за 3 доби до відправлення поїзда, указаного в проїзному документі, повертається лише вартість квитка;
  • протягом години після відправлення поїзда, указаного в проїзному документі, повертається 10 відсотків вартості квитка та плацкарти.

Пізніше 1 години після відправлення поїзда, на який оформлено проїзний документ, повернення платежів не проводиться.

Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним транспортом

Порядок повернення невикористаних квитків на проїзд автомобільним транспортом встановлений Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176 (далі – Правила).

Відповідно до пункту 135 Правил особа, яка придбала квиток, має право на повернення його в касу до відправлення автобуса і виплату суми, що дорівнює повній вартості квитка, у разі:

  • відміни рейсу або відправлення автобуса із запізненням;
  • ненадання пасажиру місця, зазначеного у квитку (у разі відмови пасажира від іншого запропонованого місця);
  • надання для перевезення автобуса, клас якого нижчий, ніж зазначено у розкладі руху на автостанції.

Розмір коштів, що підлягають поверненню

  1. У разі повернення в касу автостанції квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк понад одну добу до його відправлення, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків та збору за попередній продаж квитків.
  2. У разі повернення квитка на автобус міжміського або міжнародного сполучення у строк за дві години або менш як за одну добу до його відправлення особі повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 10 відсотків вартості проїзду.
  3. У разі повернення квитка на зазначений автобус пізніше ніж за дві години, але не пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, передбаченого розкладом руху, пасажирові повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 20 відсотків вартості проїзду.
  4. У разі повернення квитка пізніше ніж за 10 хвилин до відправлення автобуса, а також протягом трьох годин з моменту його відправлення особі повертається сплачена сума, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків та 30 відсотків вартості проїзду.

Пасажир має право на повернення квитка протягом трьох діб з моменту відправлення автобуса у разі хвороби або нещасного випадку, що підтверджується відповідними документами. У такому разі йому відшкодовується сплачена сума, крім плати за продаж квитків, або безоплатно переоформляється квиток на інший автобус.

Квитки на автобуси приміського сполучення не переоформляються, а у разі запізнення пасажира - не підлягають поверненню, крім випадків, визначених пунктом 135 Правил.

Див. також