Порядок оформлення листка непрацездатності в електронній формі (е-лікарняний)

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

  1. Постанова КМУ від 17 квітня 2019 р. № 328 " Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього"
  2. Наказ МОЗ від 01.06.2021  № 1066 "Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки"
  3. Наказ МОЗ від 17.06.2021  № 1234 "Про затвердження Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності"


Із 04 червня 2021 року в Україні запроваджена цільова модель формування та видачі «е-лікарняних». Запровадження електронних лікарняних – важливий етап депаперизації не лише у сфері охорони здоров’я, але й у побудові системи ефективного електронного документообігу. Цільова модель формування та видачі «е-лікарняних» передбачає формування електронних листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність, внесених лікуючим лікарем до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. Пацієнтам більше не доведеться нести на роботу паперовий листок непрацездатності, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності, а роботодавці бачитимуть необхідну інформацію про е-лікарняні в особистому електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) на вебпорталі Електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/). Запровадження цільової моделі автоматизує процес засвідчення тимчасової непрацездатності особи та зробить його більш прозорим та зручним для пацієнтів, роботодавців та соцпрацівників.

Що таке е-лікарняний?

Визначення «листок непрацездатності» та «медичний висновок про тимчасову непрацездатність», порядок функціонування Електронного реєстру листків непрацездатності, а також порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність визначено в Порядку організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 328 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 року № 323), наказі Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки».

Листок непрацездатності (е-лікарняний) – сформований (виданий) програмними засобами Реєстру (прим. - Електронного реєстру листків непрацездатності) на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності у Реєстрі електронний документ, що є підставою для:

1) звільнення від роботи,

2) оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності,

3) призначення матеріального забезпечення та

4) надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Електронний реєстр листків непрацездатності: відомості для працівника та роботодавця (далі – Реєстр). Реєстр складається із записів про тимчасову непрацездатність.

Відомості, що містяться у тимчасовому листку непрацездатності

Запис про тимчасову непрацездатність містить такі відомості про: тимчасово непрацездатну особу пацієнта (у разі непрацездатності особи, зумовленої необхідністю догляду: за хворою дитиною; за хворим членом сім’ї; за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною) випадок тимчасової непрацездатності особу, яка сформувала медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я заклад охорони здоров’я суму допомоги, що нарахована на підставі листка непрацездатності відмову в оплаті перших п’яти днів тимчасової непрацездатності порушення встановленого порядку видачі та продовження листка непрацездатності за результатами перевірки обґрунтованості його видачі та продовження; особу, яка внесла відомості з документа про факт усиновлення дитини застрахованими особами протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження.

Як перевірити сформований листок непрацездатності?

Працівник зможе перевірити сформований листок непрацездатності з таким переліком атрибутів:

• номер;

• дата відкриття;

• дата закриття;

• причина непрацездатності.

Страхувальник первинно отримає можливість визначення параметрів пошуку переліку листків непрацездатності та за результатами пошуку отримає інформація по листках непрацездатності застрахованої особи, які працюють у страхувальника за трудовою книжкою, з таким переліком атрибутів:

• номер;

• дата відкриття;

• дата закриття;

• РНОКПП застрахованої особи;

• прізвище ім’я по-батькові застрахованої особи.

Із кінця червня 2021 року пацієнт також отримає можливість перевірки медичного висновку про тимчасову непрацездатність з використанням Порталу Дія. Інформація про медичний висновок особи, що надається за запитом через Портал Дія, міститиме такі дані:

1) номер запису в Реєстрі;

2) тип медичного висновку;

3) категорію медичного висновку;

5) дату та час формування медичного висновку;

6) відомості про назву суб’єкта господарювання з Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я в електронній системі охорони здоров’я, посилання на запис про який зазначене в медичному висновку;

7) період дії медичного висновку (дата початку періоду дії, дата завершення періоду дії).

Особливості підтвердження тимчасової непрацездатності у перехідний період

Перехідний період - з 04 червня до 31 серпня 2021 року.

З 04 червня 2021 року – формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони є обов’язковим за умови наявності відповідної технічної можливості.

З 01 вересня 2021 року – обов’язків для всіх закладів охорони здоров’я.

До 01 вересня 2021 року – дозволяється видача паперових листків непрацездатності за умови відсутності технічної можливості для формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність.

Після 01 вересня 2021 року - видача паперових листків непрацездатності, забороняється, окрім продовження та закриття листків непрацездатності, що були видані особам до 01 вересня 2021 року.

Порядок підтвердження тимчасової непрацездатності у перехідний період врегульовано Інструкцією по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я та листками непрацездатності на період дії перехідної моделі. Відповідно до Інструкції № 1066 встановлено: Продовження паперового листка непрацездатності до його повного закриття здійснюється виключно в паперовій формі. Особі, у якої відкритий листок непрацездатності, - за новим випадком тимчасової непрацездатності формується медичний висновок у Реєстрі медичних висновків за умови наявності технічної можливості для формування медичних висновків у Реєстрі. Під час продовження листків непрацездатності, виданих до 01 вересня 2021 року, суб’єкти господарювання керуються вимогами Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за № 1005/6196, Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09 квітня 2008 року № 189, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 липня 2008 року за № 589/15280. У разі якщо під час дії перехідної моделі особа, у якої сформовано медичний висновок у Реєстрі в одного суб’єкта господарювання, звернулася для проходження обстеження, консультації, доліковування, проходження реабілітації тощо до іншого суб’єкта господарювання, у якого ще відсутня технічна можливість формування медичних висновків у Реєстрі, то для такої особи відкривається листок непрацездатності як новий випадок тимчасової непрацездатності. Випадки тимчасової непрацездатності, оформлені паперовим листком непрацездатності та е-лікарняним, є різними страховими випадками, незалежно від черговості їх отримання застрахованою особою, тому роботодавець відокремлює їх під час призначення матеріального забезпечення.

Порядок отримання е-лікарняного працівником та його дії після отримання е-лікарняного

Крок 1. Звернення до відповідного медичного закладу, що в установленому порядку підключений до електронної системи охорони здоров’я.

Крок 2. Формування лікарем електронного медичного висновку про тимчасову непрацездатність у відповідному Реєстрі.

Крок 3. Формування на підставі медичного висновку (медичних висновків) про тимчасову непрацездатність в Електронному реєстрі листків непрацездатності листку непрацездатності.

Крок 4. Повідомлення працівником у будь-який доступний для нього спосіб комунікацій роботодавця про формування лікарем відносно нього медичного висновку про тимчасову непрацездатність.