Порядок монетизації пільг

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальні положення

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі (абзац одинадцятий пункту 1 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, завтердженого постановою Кабінету міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" (далі - Порядок).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої від управителів, виконавців комунальних послуг, ОСББ (ЖБК), розраховують суму пільги.

Дані розрахунки здіснюються виходячи із:

Згідно з Порядком надання пільг визначено в таких формах:

→ грошовій безготівковій формі;

→ грошовій готівковій формі.

Пільга на придбання твердого палива призначається у разі ненадання в житловому приміщенні комунальної послуги з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та невикористання природного газу або електричної енергії для індивідуального опалення.

Надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу

Для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу пільговики або їх законні представники звертаються за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), за фактичним місцем проживання з відповідною заявою, до якої додається довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та / або кухонного вогнища на твердому паливі.

Заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу приймаються від заявників структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

З 1 січня 2021 року заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу приймаються від заявників структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Заяви з необхідними документами для призначення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення (пункт 31 Порядку).

У разі зміни реєстрації місця проживання з вибуттям за межі району (міста) протягом бюджетного періоду пільговик подає довідку щодо придбання твердого палива і скрапленого газу на пільгових умовах за попереднім зареєстрованим місцем проживання.

У разі смерті пільговика, якому нараховано пільги, зазначені у частині п’ятій статті 51 Бюджетного кодексу України, члени сім’ї померлого, які проживали разом з ним, можуть отримати кошти готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу на підставі:

 • заяви одного з членів сім’ї, поданої не пізніше закінчення бюджетного періоду;
 • копії свідоцтва про смерть пільговика;
 • довідки про факт проживання членів сім’ї разом з пільговиком, виданої в установленому порядку (пункт 31 Порядку).

Виплати пільг у грошовій безготівковій формі

Виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Міністерства соціальної політики України в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору (пункт 7 Порядку).

Перерахування коштів за послуги здійснюється згідно пріорітетів, а саме у такій послідовності:

 1. постачання теплової енергії;
 2. постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення;
 3. централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, - постачання та розподіл електричної енергії, - постачання та розподіл природного газу;
 4. поводження з побутовими відходами;
 5. послуги з управління багатоквартирним будинком;
 6. внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

За заявою до управлінню соціального захиста населення пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (пункт 12 Порядку).

АТ "Ощадбанк" перераховує кошти не за пропорційним принципом, коли за кожну послугу проводився розрахунок в рівних відсотках від суми платежу, а за пріоритетним принципом: за першу послугу – в повному обсязі, якщо залишилися кошти – за другу тощо. Поки дозволяє сума пільги. Ті послуги, на які не вистачило коштів, пільговик повинен сплатити самостійно.

Згідно з Порядком надання пільг АТ «Ощадбанк» інформує пільговиків за допомогою смс-повідомлення про стан розрахунків за комунальні послуги протягом доби після перерахування коштів комунальним підприємствам.

Для отримання SMS про стан розрахунків за комунальні послуги та реєстрації в особистому кабінеті пільговика необхідно:

 1. звернутись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з проханням доповнити персональні дані особи номером особистого мобільного телефону. Пільговику, котрий вже надавав номер мобільного телефону, звертатись повторно не потрібно.
 2. зареєструватись в особистому кабінеті пільговика на вебсайті банку.

Виплати пільг у грошовій готівковій формі

За заявою пільговика виплата пільги може здійснюватися у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, у якій зазначаються реквізити поточного рахунку, відкритого пільговиком в АТ "Ощадбанк" .

Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов’язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Під час перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг АТ "Ощадбанк" утримує із сум нарахованих пільг комісійну винагороду у розмірі 0,7 відсотка суми платежу (пункт 12 Порядку).

Важливо! Згідно з пунктом 19 Порядку пільговик зобов’язаний повідомляти управління праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільги, а саме:

- зміна умови надання послуги (встановлення/зняття лічильника, відключення/підключення послуги та інше);

- зміна адреси зареєстрованого/фактичного місця проживання;

- зміна складу сім’ї та сімейного становища;

- призначення житлової субсидії у разі наявності пільговиків, які користуються пільгами за фактичним місцем проживання, тощо.

Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати пільг, відображені на облікових записах пільговиків, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються пільговикам АТ "Ощадбанк" шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ "Ощадбанк" відповідно до абзацу сьомого пункту 9 Порядку, про що АТ "Ощадбанк" інформує пільговика шляхом надсилання смс-повідомлення або інформаційного повідомлення через електроні засоби зв’язку (у разі наявності інформації про номер мобільного телефону пільговика).

Див. також